Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φωτισμος με LED. Εχει ασχοληθει κανεις? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36926)

kifinas 15-01-10 02:29

Φωτισμος με LED. Εχει ασχοληθει κανεις?
 
Ευλογο το ερωτημα μου μιας και ψαχνω εναν τροπο να μειωσω λιγο την καταναλωση του ρευματος απο τα 500watt που αναβουν καθημερινα στο σπιτι μου.

Υπαρχει πλεον η καινουργια τεχνολογια η οποια ολη μας γνωριζουμε απο τις παραδωσιακες λαμπες φθωρισμου.
Αφου κοιταμε τα ποσα watt ειναι περιπου η καθε λαμπα και εχουμε ως μεσω συγκρισης ΚΑΙ αυτα για το αν θα "παει" ενα δυσκολο φυτο στο ενυδρειο μας, τι γινετε σε περιπτωση που πλεον τα led μειωνουν την καταναλωση στο 1/10 των παραδοσιακων λαμπων?

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης.
Να υποθεσω οτι επειδη δεν εχουμε τα καταληλλα οργανα για μετρησεις τα οσα ειπα παραπανω ειναι ενας προχειρος υπολογισμος για να μην μπλεκουμε.
Αλλα οταν πλεον χανουμε αυτον τον υπολογισμο πως μπορουμε να μετρησουμε εαν κανουν καποια αλλα φωτα για το ενυδρειο μας.
Δεν μιλαω να φτιαξουμε ενα ενυδρειο που δεν θα εχει φυτα μεσα αλλα ενα φυτεμενο.

Ας με διαφωτισει καποιος για τα kelvin (χρωμα φασματος), για τα lux, καθως και για την διασπορα (δεν βρισκω αλλη λεξη) των κανονικων λαμπων φθωρισμου απο αυτες με LED.

Τι χρειαζομαστε τελικα απο ολα αυτα??

Σας ευχαριστω.

thanasis76 15-01-10 07:09

καλημερα!!
θα σου πω αυτα που θυμαμαι οταν εφτιαχνα το δικο μου!! ειχα χρησημοποιησει σποτ led.
για kelvin ( χρωματισμο ) στα σποτ led ειχα βρει τοτε 3 διαφορετικα αλλα το ενα δεν το ειχε τοτε... ειχα παρει τις μισες στα 2400kelvin και τις αλλες μισες στα 5500kelvin.
στο θεμα της διασπορας κι εδω ειναι το κερδος, δεν εχεις καθολου!!! υπαρχουν σποτ led που εχουν 24 μοιρες διασπορα και σποτ led που εχουν 45 μοιρες διασπορας.
οσο για τα lumens ( ενταση φωτισμου ) εδω μπορεις να βρεις διαφορες τιμες. αν θυμαμαι ειχα βρει απο 180 lumens μεχρι και 640 lumens.
παιζουν πολυ και οι τιμες στα βατ να ξερεις. μπορεις να βρεις σποτ led απο 0.8watt εως 1.8 watt.
το θεμα ειναι οτι χωρις μηχανικα δεν μπορουμε να συγκρινουμε τα lumens αναμεσα σε μια λαμπα φθοριου και στα led και αυτο γιατι μια λαμπα φθοριου το φως το σκορπιζει σε ολο το δωματιο ενω τα σποτ led φωτιζουν μονο μεσα στο ενυδρειο στις μοιρες που θα παρουμε...

ελπιζω να βοηθησα! ας μιλησουν και καποια παιδια που εχουν παρει ετοιμα φωτιστικα και πολυ οικονομικα:smt041:smt041

kostasagk 15-01-10 09:42

για τσεκαρισε και το παρακατω ενδιαφερη και μενα εχω ψωνηση απο τον κινεζο αν θελεις να το προχωρησουμε δοκιμαστικα και βλεπουμε

http://www.fish-street.com/weipro_le...ategory_id=126

Κωστας

Pritanis 15-01-10 12:24

λοιπον πανω που ηθελα να ανοιξω σχετικο θεμα .......Τα λεντ εχουν προχωρησει τρελα τελευταια και οιτιμες τους εχουν πεσει σε λογικα επιπεδα.....Μια παρα πολυ καλη λυση ειναι η ετοιμη λεντοταινια η οποια ειναι ανθυγρη , 12 βολτ , και βγαινει σε διαφορα χρωματα και ισχυ.....εγω για το 2μετρο ενυδρειο μου (βιοτοπικο δισκων) χρησιμοποιησα 4 μετρα λεντοταινια 4.8βαττ/μετρο και το φως ειναι υπεροχο......αξια μετρου 20€.....Δοκιμαστικα πηρα και 2 μετρα μπλε λεντοταινια 14.4 βαττ/μετρο για νυχτερινο φωτισμο και το αποτελεσμα ειναι εξωπραγματικο.....
Συμπερασματικα τα πλεονεκτηματα που βρηκα εγω μεχρι τωρα ....

1. δυνατος φωτισμος με χαμηλη καταναλωση και σχεδον μηδενικη θερμανση του ενυδρειου

2. χαμηλο βολταζ και στεγανη επικαλυψη μειωνει στο ελαχιστο τους κινδυνους απο βραχυκυκλωματα---δεν χρειαζεται στεγανα ακροφυσια , προστατευτικο γυαλλι που συνεχεια λερωνει κλπ.....

3. γλιτωνουμε μπαλαστ σταρτερ καλωδια .....Η ταινια χρειαζεται μονο ενα ανορθωτακι και εχει μονο δυο ψιλα καλωδια....

4. Ειναι πολυ ευχρηστη και μπορουμε να την κοψουμε, στρεψουμε γωνιασουμε οπως θελουμε.....ενω η τοποθετηση στο ενυδρειο γινεται πανευκολα.....

5.μπορουμε ευκολα να εχουμε σημεια με ισχυροτερο φωτισμο απλα κανοντας περισσοτερες σειρες ταινιας σε κεινα τα σημεια.....

6. ο θεωρητικος χρονος ζωης των λεντ τα καθιστα ακομα οικονομικοτερα.....

http://www.ledmegastore.gr/index.php...index&cPath=76

ενα ενδιαφερον σαιτ απο Ελλαδα....

thanasis76 15-01-10 12:44

σκατοπαιδα....
εμενα μου βγηκε ο κ..... ος και εσεις τωρα τα περνετε ετοιμα......
:grin::grin::grin:
παντος οπως τα λεει ο φιλος ο pritanis ετσι ειναι....
εγω τα εχω τοσους μηνες και ολα ειναι οπως τα λεει...

crazyio 15-01-10 17:10

επειδή πριν λίγο καιρό έπαιζα με τις ταινίες LED και δοκίμασα και warm white μόνη της, και cold white μόνη της και συνδυασμό αυτών, συμφωνώ σε όλα όσα ανέφερε ο pritanis αλλά εγώ είδα μεγάλη διαφορά στα χρώματα των δίσκων.
Χανόντουσαν τα χρώματά τους .... καμία σχέση με τις λάμπες φθορισμού.

Για τον λόγο αυτό επέστρεψα στις Τ5 του RIO μου με την μόνη διαφορά του ότι επειδή ήθελα να μην έχει τόσο έντονο φωτισμό έβαλα έναν ανακλαστήρα στην πίσω λάμπα ανάποδα οπότε το φως σκάει πάνω στον ανακλαστήρα και στο καπάκι και όχι μέσα στο νερό .. .

maikl 15-01-10 17:54

....εγω παλι εβαλα Τ8 φωτιστικα σε ολα μου τα ενυδρεια (οικονομια-εμφανηση...λογω original tropical) :D

kostas_pana 15-01-10 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 405506)
λοιπον πανω που ηθελα να ανοιξω σχετικο θεμα .......Τα λεντ εχουν προχωρησει τρελα τελευταια και οιτιμες τους εχουν πεσει σε λογικα επιπεδα.....Μια παρα πολυ καλη λυση ειναι η ετοιμη λεντοταινια η οποια ειναι ανθυγρη , 12 βολτ , και βγαινει σε διαφορα χρωματα και ισχυ.....εγω για το 2μετρο ενυδρειο μου (βιοτοπικο δισκων) χρησιμοποιησα 4 μετρα λεντοταινια 4.8βαττ/μετρο και το φως ειναι υπεροχο......αξια μετρου 20€.....Δοκιμαστικα πηρα και 2 μετρα μπλε λεντοταινια 14.4 βαττ/μετρο για νυχτερινο φωτισμο και το αποτελεσμα ειναι εξωπραγματικο.....
Συμπερασματικα τα πλεονεκτηματα που βρηκα εγω μεχρι τωρα ....

1. δυνατος φωτισμος με χαμηλη καταναλωση και σχεδον μηδενικη θερμανση του ενυδρειου

2. χαμηλο βολταζ και στεγανη επικαλυψη μειωνει στο ελαχιστο τους κινδυνους απο βραχυκυκλωματα---δεν χρειαζεται στεγανα ακροφυσια , προστατευτικο γυαλλι που συνεχεια λερωνει κλπ.....

3. γλιτωνουμε μπαλαστ σταρτερ καλωδια .....Η ταινια χρειαζεται μονο ενα ανορθωτακι και εχει μονο δυο ψιλα καλωδια....

4. Ειναι πολυ ευχρηστη και μπορουμε να την κοψουμε, στρεψουμε γωνιασουμε οπως θελουμε.....ενω η τοποθετηση στο ενυδρειο γινεται πανευκολα.....

5.μπορουμε ευκολα να εχουμε σημεια με ισχυροτερο φωτισμο απλα κανοντας περισσοτερες σειρες ταινιας σε κεινα τα σημεια.....

6. ο θεωρητικος χρονος ζωης των λεντ τα καθιστα ακομα οικονομικοτερα.....

http://www.ledmegastore.gr/index.php...index&cPath=76

ενα ενδιαφερον σαιτ απο Ελλαδα....


φιλε βρισκω στο σιτε αυτο το μετασχιματιστη πανω κατω ενα 20αρικο
http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=712
και λεω, αδιαβροχος οκ αν τον συνδιασω και με 6 μετρα απο αυτο κανα 30αρι το μετρο
http://www.ledmegastore.gr/index.php...roducts_id=716
θα εχω 6*14,5w= 87w....
σε λαμπς φθορισμου ποσο φως συμαινει?
γιατι για 87w περιπου 200 ευρω δεν ειναι λιγα...
μπορουν να κανουν δουλια σε φυτεμενο?

giannisqq 16-01-10 15:41

δηλαδη μπορουμε να βαλουμε τετοιες ταινιες και να εχουμε ενα ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων με 0,5-0.6 ανα λιτρο?γιατι θελω να κανω το διμετρο αλλα κολαω στο ρευμα!!για να πουν αυτοι που ξερουν η οσοι το εχουν δοκιμασει!!
-------------------------
κανενας δεν το εχει δοκιμασει?για πεστε τι γνωριζεται.σιγουρα θα ενδιαφερουν πολλα ατομα!!!!!!!!!!

fishme1 16-01-10 15:58

το 2μετρο τι θα εχει μεσα ; αν δεν εχει φυτα δεν θα ειναι το φως που θα κοστιζει αλλα η θερμανση του

giannisqq 16-01-10 16:08

αυτην την στιγμη ειναι με κιχλιδες αλλα θελω να το κανω με φυτα μεχρι μετρια.η θερμαντηρες δουλευουν μονο τον χειμωνα και οχι συνεχεια ενω οι λαμπες ολο τον χρονο.γιαυτο και με ενδιαφερει!γνωριζεις κατι?

posidwnas 16-01-10 18:34

Τις συγκεκριμένες ταινίες τις χρησιμοποιώ για φωτισμό στο δωμάτιο μου εδώ και 1 χρόνο!!!
Επειδή έχω κάνει εδώ και 1 χρόνο το πρώτο μου φωτοβολταικο (οτι μπορω να κόψω από την ΔΕΗ θα το κόψω) σκεφτόμουν να κάνω και το πρώτο μου ενυδρείο τελείως οικολογικό!!!!
Τις ταινίες μπορεί να τις βρεις πολύ πιο φθηνά από ebay. Εννοείται ότι δεν χρειάζομαι μετασχηματιστή γιατί έχω τα 12v απευθείας από την μπαταρία.

giannisqq 16-01-10 23:14

ναι ομως κανουν για τα φυτα??
-------------------------
pritanis ειχες φυτα εσυ μεσα?ειχες προβλημα?

Panagiotis07 17-01-10 11:00

Εγω είχα μια μωβ ,μια κόκκινη, μια κιτρινη και 2 ζεστές λευκές με ντιμερακι για τις 3 πρώτες για 1 μήνα (είχα αντικαταστήσει 2 grolux) και τα φυτά μου δεν είχαν εμφανή σημάδια έλειψης φωτός:smt020
Το μόνο που δεν βρήκα είναι φτηνό σύστημα ανατολής-δύσης για led:confused::confused:

thanasis76 17-01-10 11:12

παιδια εγω με τα σποτ/λεντ ειχα μεσα μερικα φυτα αλλα ηταν ευκολα φυτα....
παντος πηγαιναν μια χαρα....

Pritanis 18-01-10 23:14

αν χρησιμοποιησεις την ταινια των 14,4βαττ το μετρο και την εχεις διπλη δεν πιστευω να εχεις προβλημα......παντως ειναι τοσο ευκολα να προσθεσεις και αλλη ταινια μεχρι να πετυχεις το αποτελεσμα που θελεις που δεν αξιζει να το συζητας τοσο πολυ......παραλληλα αν σκεφτεις οτι μια ενυδρειακη λαμπα Τ5 1.2μ κοστιζει και αυτη πανω απο 20€ θελει αλλαγη καθε εξαμηνο και βγαζει λιγοτερο φως καταναλωνοντας περισσοτερο ρευμα ειναι σιγουρα πιο οικονομικο το λεντ.....

kalts.greg 18-01-10 23:26

?
 
υπάρχουν και αυτά και είναι πολύ βολικά .

ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΡΟΙΟΝ http://www.ledmegastore.gr/images/mr1680.jpg Λαμπτήρες Λάμπες Σποτ LED MR16-80 led 12volt θερμό λευκό

MR16 AC/DC12V 4W -Χρώμα θερμό λευκό Αντικαταστήσετε τα AC230V 35W αλογόνου με ίδιου σχήματος LED σποτ με μόνο 4W κατανάλωση. Παράδειγμα οικονομίας...
€12,60

Προσθήκη:

fishme1 18-01-10 23:31

αυτα εχουν 400βατ καταναλωση ομως ολα μαζι

doctor 18-01-10 23:37

εγω πιστευω πως μεσα στη επομενη πενταετια οι εταιριες θα βγαζουν ενυδρεια με καπακια με led....ηδη στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενα.το μονο μειονεκτημα τους ειναι πως οι εταιρειες που βγαζουν led καπακια τα εχουν πολυ ακριβα αλλα σε κανα χρονο οι τιμες θα πεσουν πολυ.....και μετα ποιος μας πιανει θα γεμισει ο τοπος με reef και υψηλων απαιτησεων φυτεμενα!!!!!

kalts.greg 18-01-10 23:45

?
 
μπορεί να γίνει παραγγελία από κίνα . τα έχουν τσάμπα . το συγκεκριμένο από κίνα κάνει 3 ευρώ .

thanasis76 18-01-10 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalts.greg (Μήνυμα 406682)
μπορεί να γίνει παραγγελία από κίνα . τα έχουν τσάμπα . το συγκεκριμένο από κίνα κάνει 3 ευρώ .

εγω κατι παρομοιο το εχω παρει απο το νησι 5.5 ευρω!!!!
αν ψαξετε λιγο καλητερα θα βρειτε.... που να τρεχετε στην κινα:D:D:D

Neoklis 18-01-10 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 406672)
αυτα εχουν 400βατ καταναλωση ομως ολα μαζι

:confused::confused::confused::confused:

niar71 18-01-10 23:56

Θελω να κανω μια προταση .Να γινει ενα sticky με τον φωτισμο led μια που πιστευω ειναι ενα θεμα που μας απασχολει ολους και το κυριοτερο αν βγαλουμε ακρη εχουμα τεραστια οικονομια.

kalts.greg 19-01-10 00:02

?
 
MR16 AC/DC12V 4W

4 watt είναι παλικάρια όχι 400 .

fishme1 19-01-10 00:48

απο το σαιτ του πωλητη

=======100 spot LED ίδιας απόδοσης έχουν κατανάλωση μόνο
4 Χ 100 = 400W! και παράλληλα δεν θερμαίνονται !========

εκτος αν 1 σποτ = 100 λεντ

Rigel 19-01-10 00:51

Η ερωτηση εγινε και παραπάνω αλλά επειδη με καιει και μενα..:rolleyes:

Ξέρει κάποιος τα βατ των λεντ σε πόσα βατ φθορισμού αναλογούν?

Δηλαδή αν λέμε οτι χοντρικά σε ένα ελαφρώς φυτεμένο χρειάζεσαι 0.5w/λιτρο με λάμπες φθορίου,το αντιστοιχο φως σε λεντ πόσο ειναι?:confused:

Neoklis 19-01-10 08:40

fishme1 στο site δινει ενα παραδειγμα και λεει:



Το καθε spot καιει 4 W.
αν σε ενα χωρο εχεις 100 spot αλογονου τα οποια καινε 35W τοτε καταναλωνεις 3500W.
Αν ομως βαλεις 100 spot led τοτε εχεις 4*100W = 400 W!!!!;)

neos 19-01-10 09:07

Η μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας...
 
... είναι αναμφισβήτη άρα υπάρχει μεγάλη οικονομική και περιβαλλοντική ωφέλεια. Σίγουρα θα στραφούμε όλοι αργά ή γρήγορα σ αυτή την τεχνολογία.
Τα ερωτήματα όμως που θα πρέπει να απαντηθούν (έχουν τεθεί και παραπάνω) για να μπορέσει κάποιος να προχωρήσει σε αντικατάσταση των T5 φωτιστικών παραμένουν:
Πόσα βατ/λίτρο φωτισμού led χρειαζόμαστε για να διατηρήσουμε την αναλογία πχ 0,5 βατ/λίτρο. Η αντιστοιχεία που αναφέρει το σάιτ (και ο Neoklis), 10 βατ φθωρισμού προς 1 βατ led, μοιάζει απλώς αριθμητική, χωρίς να βασίζεται σε μετρήσεις του πραγματικού φωτισμού.
Επίσης τι γίνεται με τους βαθμούς Kelvin; Υπάρχει φωτισμός led σε Kelvin για φυτεμένα ενυδρεία ή πορευόμαστε με το warm white μέχρι να βγάλουν κάτι πιο εξειδικευμένο;
Περιμένουμε με αγωνία τους έχοντες τεχνικές γνώσεις ή/και εργαλεία μέτρησης (φωτόμετρα κλπ) να μας δώσουν τα φώτα τους για να προχωρήσουμε σε αντικατάσταση!

nikosm1 19-01-10 10:09

Ένα τέστ υπάρχει σ' αυτή την ανακοίνωση:
http://www.fish-street.com/fish_stre...hting_in_china

giannisqq 19-01-10 10:55

πολυ ενδιαφερων ολα.για να δουμε απο τους γνωστες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02332 seconds with 10 queries