Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ενυδρείο , κοντρες, καπάκι.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36921)

drbig 14-01-10 20:19

Ενυδρείο , κοντρες, καπάκι....
 
2 Συνημμένο(α)
Στις συνημμένες φωτο,

1) χρειάζεται κόντρες οροφής? και αν ναι που?

Διαστάσεις τζαμιών:
Βάση 90χ45χ1cm
Μπρος-Πίσω 88,4χ65χ0,8cm
Πλάγια 45χ65χ0,8cm
Κόντρες Βάσης 2χ 88,4χ5χ1cm και 2χ 33,4χ5χ1cm

το σχέδιο είναι δικό μου... το πάχος που διάλεξα ειναι καλό?

2) Επίσης για καπάκι τί προτείνετε? και απο υλικά αλλά και απο λάμπες, για φυτεμμένο πάει... (καθαρό 226 lt μετρημένο)
3) το ξέχασα αλλα θα μου έρθει....
ΥΓ.Το θυμήθηκα, αν το μεγαλώσω σε ύψος... τι αλλάζει στις παραμέτρους που έχω δώσει παραπάνω?
σκεφτόμουν ιδανικά για 80cm ύψος.

Neoklis 14-01-10 22:49

Φίλε συνκαλαμαριώτη!:D το 80 ύψος σε φυτεμένο θα σε ταλαιπωρήσει πάρα πολυ!! Θα είσαι μόνιμα με μία σκάλα..
Ακόμη και το 65 μου φαίνεται μεγάλο... αν θες την γνώμη μου καντο 90*50*60 (μ*π*υ)...
θα δείξει πιο πολυ!!!;)

Κοντρες καλό είναι να βάλεις πάνω, με 8άρι τζάμι... εστω και 2 στο μήκος μόνο..

Το ενυδρείο έχεις σκοπό να το κολλήσεις μόνος σου?

Για καπάκι υπαρχουν καποιες λύσεις σε diy.. Εχεις σκεφτεί να το κάνεις opentop με κάποιο overtank φωτιστικό....?:rolleyes: Θα δείχνει πιο όμορφο νομιζω...

bokostas 15-01-10 01:14

Πρώτα πρώτα συμφωνώ με τον Neoklis σε όλα όσα είπε.
Για φυτεμένο, το πολύ 50-55 ύψος, άντε 60 για σκαλάρια, έχω φυτεμένο με 80 ύψος και είναι πρήξιμο.
Σε αυτές τις διαστάσεις, αν θέλεις να αποφύγεις τις κόντρες, βάζεις πιο χοντρό γυαλί (αλλά ανεβαίνει το κόστος).
Καπάκια βρίσκεις έτοιμα, αλλά πιο εύκολα θα βρεις 80Χ40 και 100Χ40, αμφιβάλω αν θα βρεις 90Χ45 και
γενικά τα καπάκια σε δεσμεύουν ως προς τον αριθμό των λαμπτήρων, καλύτερα ανοιχτό με overtank φωτιστικό.

ilias8573 15-01-10 01:25

παιδια συγνωμη κοιταξτε λιγο τισ διαστασεις που εχει δωσει ο φιλος μας !
τα πλαινα τα τζαμια δεν μπανουν αναμεσα απο τα εμπρος πισω ??? σωστα ???

bokostas 15-01-10 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias8573 (Μήνυμα 405456)
παιδια συγνωμη κοιταξτε λιγο τισ διαστασεις που εχει δωσει ο φιλος μας !
τα πλαινα τα τζαμια δεν μπανουν αναμεσα απο τα εμπρος πισω ??? σωστα ???

Σωστός, δεν το είχα προσέξει, θέλει διόρθωση Χάρη, μεγάλωμα τα μπρος και πίσω και σμίκρυνση τα πλαϊνά.

drbig 15-01-10 10:28

Sorry που δεν απαντησα χτες αλλα πήγα να δω το Avatar (Τα σπάει πάντως ως ταινία)

Στο θέμα μας....
Δηλαδή οι μεγάλες πλευρές να γίνουν πλήρεις, και οι μικρές πλευρές θα μπουν "αναμεσα" στις μεγάλες?

Ακόμη σκεφτόμουν να βάλω μία κοντρα μόνο σε σχημα Τ αναποδο στο μέσο του ενυδρείου.,. τι λέτε?
Ειχα και έχω ενδοιασμούς για τα ανοιχτά ενυδρεία παρ όλο που μου αρέσουν γιατι εκτος του οτι πηδανε τα ψάρια έξω, χτες βρήκα 3 σαλιγκάρια στο πάτωμα, ....

Neoklis 15-01-10 15:43

Το Τ που λες να βαλεις για μενα ειναι χειροτερο κυριως αισθητικα και κοβεις και φως... Προτιμοτερο για μενα ειναι ειναι 2 κοντρες 3-4 εκ πλατος κατα μηκος...

Ναι καλυτερα ειναι να βαλεις την μπροστινη και πισω εξωτερικα και τις πλαινες μεσα...

Αν αφησεις λιγο κενο μεταξυ της επιφανειας και του γυαλιου γυρω στα 5 εκ. δεν πηδανε... εκτος πια και αν τον πηραν αποφαση:D:D:D
Τωρα για τα σαλιγκαρια που λες ειναι αλλο θεμα...σουλατσαρουν πολυ και με καπακι...

drbig 15-01-10 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 405574)
Ναι καλυτερα ειναι να βαλεις την μπροστινη και πισω εξωτερικα και τις πλαινες μεσα...

Sorry αλλά δεν το κατάλαβα....

Neoklis 15-01-10 16:16

1 Συνημμένο(α)
Καπως ετσι!
------------------
sorry ξεχασα τις κοντρες!!:smt020
Αυτο εννοω!

drbig 15-01-10 16:21

Αρα ουσιαστικά μου λές να βάλω κοντρες και επάνω...
γιατί έχω τις ίδιες κόντρες και κάτω...
ΟΚ σ' ευχαριστώ!

Απλά επειδή εχω ήδη ενα ενυδρείο με κόντρες κάπως έτσι, μου βγαίνει η πίστη στο καθάρισμα, περάσματα απο φίλτρα, σωλήνες, και τα συναφή... έλεγα μήπως και τη γλυτώσω σ' αυτό.....

Neoklis 15-01-10 16:30

Κοιτα να δεις!
Μπορεις να τις γλυτωσεις αν βαλεις πιο χοντρο τζαμι. Αυτο θα ηταν το ιδανικοτερο για μενα αλλα πρεπει να εχεις ξανακολλησει αρκετες φορες ενυδρειο για να εχεις και την αναλογη εμπειρια...
Με τον vasilaki που εχουμε κολλησει παρα πολλα ενυδρεια αυτο κανουμε πλεον...
και να ειναι τυπου elos!!!:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01559 seconds with 10 queries