Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36772)

pavlos t 10-01-10 02:32

ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
 
μπορεί κάποιος να μου πει εάν γηνη διακοπή ρεύματος για πάνω από 12 ώρες τη γίνεται με το φίλτρο και την βιολογία του ? και γενικότερα με όλες τι παραμέτρους τις λειτουργίας του ενυδρείου αφού όλα στηρίζονται στην ηλεκτρική ενέργεια!!!!!!!

aggelospgr2010 10-01-10 21:01

Λοιπόν απο ότι έχω διαβάσει απο ένα βιβλίο που τα λέει όλα αναλυτικά τα θέματα για το ενυδρείο κτλπ ξέρω τα εξής.

Εάν είναι μικρής διάρκειας τότε δεν τίθεται θέμα. Σε διάρκεια μιας ώρας ή και περισσότερο η θερμοκρασία μειώνεται αργά, χωρίς σοβαρές επιπτώσεις στην πανίδα και στη χλωρίδα. Οστόσο για μια διακοπή ρεύματος η οποία διαρκεί πολλές ώρες πχ όπως είπες και εσύ 12 ώρες μπορείς να καλύψεις το ενυδρείο με ένα κάλυμμα για να αποφύγεις τη μείωση της θερμοκρασίας. Επίσης εάν είναι δυνατόν να ξαναζεστάνεις το ενυδρείο με φιάλες γεμάτες ζεστό νερό τις οποίες τις αφήνεις να επιπλέουν στο ενυδρείο.;)

Αυτά ξέρω και ακολουθώ σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Ελπίζω να βοήθησα. :cool:

thanasis76 10-01-10 21:11

οταν γινετε διακοπη ρευματος το προβλημα το μεγαλο ειναι στο οξυγονο!!!
αν δεν υπαρχει κυκλοφορια του νερου και αναταραξη αρχιζουμε να εχουμε προβληματα....
αν ειναι τοσο πολλες ωρες πρεπει να βρουμε τροπο να κανουμε κυκλοφορια στο νερο, αναταραξη για να οξυγονονεται το ενυδρειο μας και το νερο μας...

aggelospgr2010 10-01-10 21:12

Ναι σωστά αυτά που λές φίλε μου. Απλά εγώ παράθεσα αυτά που έχω διαβάσει απο το βιβλίο, και κάνω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

thanasis76 10-01-10 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 (Μήνυμα 403805)
Ναι σωστά αυτά που λές φίλε μου. Απλά εγώ παράθεσα αυτά που έχω διαβάσει απο το βιβλίο, και κάνω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

απλα η θερμοκρασια δεν πεφτει τοσο ευκολα και αν πεσει και 2-3 βαθμους δεν ηρθε και η καταστροφη...
χωρις οξυγονο ομως...:smt009:smt009

aggelospgr2010 10-01-10 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 403810)
απλα η θερμοκρασια δεν πεφτει τοσο ευκολα και αν πεσει και 2-3 βαθμους δεν ηρθε και η καταστροφη...
χωρις οξυγονο ομως...:smt009:smt009

Δίκιο έχεις σε αυτό. :???:

prospathw 10-01-10 21:25

και τι μπορουμε να κανουμε?

thanasis76 10-01-10 21:28

δεν μου εχει γινει αυτο αλλα αν γινοταν θα εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο καθε 1 ωρα... και θα εριχνα και στο φιλτρο λιγο καθαρο νερο....
και θα εκανα και πολλες φορες το σταυρο μου....

aggelospgr2010 10-01-10 21:30

Βέβαια 12ωρη διακοπή ρεύματος λίγο δύσκολο. Αλλά και πάλι και μία ώρα να είναι θα έχει πρόβλημα.. Πιστεύω αυτά που είπε ο thanasis76 είναι πολύ καλά πράγματα που πρέπει να κάνουμε..

Ryu 10-01-10 21:36

στην περιπτωση που το ενυδρειο ειναι full φυτεμενο,τα φυτα δεν βοηθουν στην οξυγονωση;;

Rigel 10-01-10 21:38

Οχι πανικος παιδια..Νομιζω οτι 1-2 αλλαγες στη διαρκεια των 12 ωρων αρκει για να μην εχουμε προβληματα.
Καλο ειναι αν ειναι προγραμματισμένη η διακοπη να μην ταισουμε εκεινη τη μερα οπως επισης και την προηγουμενη και την επομενη..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 403823)
Οχι πανικος παιδια..Νομιζω οτι 1-2 αλλαγες στη διαρκεια των 12 ωρων αρκει για να μην εχουμε προβληματα.
Καλο ειναι αν ειναι προγραμματισμένη η διακοπη να μην ταισουμε εκεινη τη μερα οπως επισης και την προηγουμενη και την επομενη..

Σωστο.Εκτος και αν η διακοπη γίνει νυχτα οπότε τα πράγματα γίνονται χειρότερα αφου και τα φυτα καταναλώνουν οξυγόνο..

platy 10-01-10 21:45

η αλλιως μια αεραντλια μπαταριας(αν υπαρχει) και τον σταυρο μας....

aggelospgr2010 10-01-10 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 403827)
η αλλιως μια αεραντλια μπαταριας(αν υπαρχει) και τον σταυρο μας....

Με μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα ότι υπάρχει αεραντλία μπαταρίας. Μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό άρθρο απο εδώ, εκεί που λέει < Εξοπλισμός: >

http://www.aquarist.gr/articles/exop...exoplismou.htm

;)

kostasagk 10-01-10 23:33

πολυ σωστα απο τα παιδια :p:pαεραντλια με μπαταριες και ενα ups απο κομπιουτερ κανει δουλεια

pavlos t 11-01-10 00:40

Ανακεφαλαιώνουμε λοιπόν αλλαγές νερού πολύ συχνά δεν ταΐζουμε και αν μπορούμε βάζουμε μια αεραντλία μπαταρίας
Και έρχεται το μετά αφού γίνουν οι κινήσεις επιτυχημένα και κσεκινισι παλι το σιστιμα εχουμε βιολογικο φιλτρο ? Εχουν επιζήσει οι αποικίες των βακτηρίων μας? Οι θα πρέπει να κάνουμε παλι στρώσιμο του φίλτρου?:confused:

Rigel 11-01-10 02:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos t (Μήνυμα 403923)
Ανακεφαλαιώνουμε λοιπόν αλλαγές νερού πολύ συχνά δεν ταΐζουμε και αν μπορούμε βάζουμε μια αεραντλία μπαταρίας
Και έρχεται το μετά αφού γίνουν οι κινήσεις επιτυχημένα και κσεκινισι παλι το σιστιμα εχουμε βιολογικο φιλτρο ? Εχουν επιζήσει οι αποικίες των βακτηρίων μας? Οι θα πρέπει να κάνουμε παλι στρώσιμο του φίλτρου?:confused:

Αν ηταν να κανουμε στρωσιμο μετα απο καθε διακοπη ρευματος..:smt021
Κατα πασα πιθανότητα το φίλτρο σου ειναι θα ειναι οκ.Μπορει καποια βακτηρια να μην αντεξουν και γιαυτο σου ειπα να μην ταισεις ουτε την επομενη μερα.
Βεβαια αν θες προληπτικα κανε μετρησεις μετα τη διακοπη για να δεις αν "ξεστρωθηκε" το φιλτρο σου (χλωμο ομως).;)

Alex_Salonica 11-01-10 09:17

Από προσωπική εμπειρία όταν ανατινάχτηκε ο θερμοστάτης μου και έπεσε η ασφάλεια στον ηλεκτρολογικό πίνακα τα πάντα ήταν κλειστά για 11 ώρες αφού δεν ήμουν σπίτι.

Όταν ανέβασα την ασφάλεια ..όλα καλά, ούτε απώλειες ούτε ψάρια να ασφυκτιούν ούτε τίποτα. Και υπόψιν μιλάμε για Τανκανίκα δηλαδή ούτε ένα φυτό μέσα. Η ιχθυοφόρτιση είναι σε νορμάλ επίπεδα. 190 λίτρα με 4 μούλτι(και τα μωρά τους) και 5 transcriptus
:smt102

thanasis76 11-01-10 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 403954)
Από προσωπική εμπειρία όταν ανατινάχτηκε ο θερμοστάτης μου και έπεσε η ασφάλεια στον ηλεκτρολογικό πίνακα τα πάντα ήταν κλειστά για 11 ώρες αφού δεν ήμουν σπίτι.

Όταν ανέβασα την ασφάλεια ..όλα καλά, ούτε απώλειες ούτε ψάρια να ασφυκτιούν ούτε τίποτα. Και υπόψιν μιλάμε για Τανκανίκα δηλαδή ούτε ένα φυτό μέσα. Η ιχθυοφόρτιση είναι σε νορμάλ επίπεδα. 190 λίτρα με 4 μούλτι(και τα μωρά τους) και 5 transcriptus
:smt102

δεν εχεις αδικο!!! σε ενα ενυδρειο με τοσα λιτρα και τοσο μικρα ψαρακια λογικο ειναι...
αν παρουμε ομως την πλειοψηφια που εχει σε 100 λιτρα 15-20 ψαρια ( και μεγαλητερου μεγεθους ) τοτε τα πραματα ειναι πολυ δυσκολα!!!!
σε ενα ενυδρειο με ελλαχιστη ιχθυοφωτιση δεν εχουμε προβλημα στο ενυδρειο αλλα στο φιλτρο καλο ειναι να μην το αφησουμε ετσι...

Tolis 11-01-10 12:52

Αν ξερουμε οτι θα γινει διακοπη, δεν ταιζουμε 2-3 μερες πριν.
Αν ξερουμε οτι θα ειναι για τοσο πολυ, 12 ωρες (λιγο σπανιο), βγαζουμε τα υλικα του φιλτρου σε μια λεκανη (με νερο του ενυδρειου) για να οξυγωνονται καλυτερα.
Αν υπαρχει μεγαλη ιχθυοφορτιση, μια μικρη αλλαγη νερου στις 12 ωρες αρκει, αλλιως τ αφηνουμε στην ησυχια του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01762 seconds with 10 queries