Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   γαριδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36463)

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ 30-12-09 00:07

γαριδες
 
γεια σας.ειμαι καινουργιος εδω κ θελω τη γνωμη σας.εχω 60 λιτρα ενυδρειο με 1 ροζιφολια,1 εχινοδορο κ 1 ανουμπια.4 ινδιανακια,2 γατοψαρα,1 πλεκο,2 ρουμπι κλοουν,2 ραμιρεζους,1 οραντα καλικο,1 οραντα ρεντ καπ κ 2 γκουραμι(1 ντουορφ κ 1 περλ) ολα μικρου μεγεθους.εβαλα κ 3 γαριδες αλλα εξαφανιστηκαν.λενε οτι κρυβονται μεχρι κ μεσα στο φιλτρο(εξωτερικο).γνωριζετε κατι?

Dream Waters 30-12-09 00:18

Καλωςηρθες.Εχεις κανει πολυ λαθος ξεκινημα με 15 ψαρια σε 60 λιτρα.
Εχεις μπερδεψει μαλιστα κρυου νερου με τροπικα.
Οταν λες πλεκο τι εννοεις?
Πλεκο τα ονομαζουν τα μαγαζια συνηθως.
Εχει και "πλεκο" που φτανουν τα 40 εκ.
Το ενυδρειο εστρωσε???
Αυτα και πολλα αλλα πρεπει να τα διαβασεις εδω μεσα για ενα σωστο ξεκινημα!
Καλη τυχη!

Πάνος 30-12-09 00:52

καλως ηρθες φιλε!!!
εχεις κανει πολυ ασχημη αρχη...αλλα πολλοι ετσι ξεκινησαμε...
πρεπει να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις να κανεις και να δωσεις τα περισσοτερα..ισως και ολα τα ψαρια σου..
ξεκινα διαβαζοντας τα υπομνηματα για να καταλαβεις πως στηνεται ενα ενυδρειο σε γενικες γραμμες...
καλο διαβασμα!

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ 30-12-09 01:32

γαριδες
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.τα ψαρια δεν τα πηρα αυθαιρετα,αλλα με την προταση του εμπορου.μιλαω κ για την ποσοτητα.λετε να μου προτεινε αλλ' αντ αλλων?θα το εκτιμουσα αν με συμβουλευατε ποσα κ ποια απ τα ψαρακια μου να κρατησω.πρωτιστως με ενδιαφερει η υγεια κ η "καλη ζωη" τους κ οχι το γεματο ενυδρειο.ευχαριστω κ παλι.(το ενυδρειο ειναι στρωμενο)

Γιώργος Κ 30-12-09 01:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ (Μήνυμα 399946)
ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.τα ψαρια δεν τα πηρα αυθαιρετα,αλλα με την προταση του εμπορου.μιλαω κ για την ποσοτητα.λετε να μου προτεινε αλλ' αντ αλλων?θα το εκτιμουσα αν με συμβουλευατε ποσα κ ποια απ τα ψαρακια μου να κρατησω.πρωτιστως με ενδιαφερει η υγεια κ η "καλη ζωη" τους κ οχι το γεματο ενυδρειο.ευχαριστω κ παλι.(το ενυδρειο ειναι στρωμενο)

Δε θα ηθελα να σε στεναχωρησω ουτε να σε αποθαρρυνω αλλα εγω θα τα εδινα πισω του εμπορου .... ολα ... τα ψαρακια και θα διαβαζα απο την αρχη τι χρειαζεται το καθενα εννοω τι απαιτησεις εχει σε παραμετρους νερου αλλα και τι λιτρα χρειαζεται!!!
Να υποθεσω πως δεν εχεις στρωσει το φιλτρο ... ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο??

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ 30-12-09 12:48

γαριδες
 
το ενυδρειο φιλε δουλευει απο Οκτωβρη κ ειχα μονο μια απωλεια απο ασθενεια.νομιζω οτι το εστρωσα καλα.ευχαριστω.κ τι θερμοκρασια λετε να εχω συμφωνα με τα ψαρια που εχω?

Rigel 30-12-09 13:23

Καλως ήρθες και καλο διαβασμα!

οπως σου ειπαν και τα παιδια εχεις μπερδεψει τα τροπικά ψάρια με αυτα του κρύου νερου.Τα χρυσόψαρά σου θέλουν κρύο νερο ενω τα υπόλοιπα ζεστό.Μια μέση θερμοκρασία απλά θα δυσαρεστούσε όλα σου τα ψάρια.

Αποφάσισε ποια θέλεις να κρατησεις και μετά πράττεις αναλόγως και με τη θερμοκρασία..

aquaman 30-12-09 14:15

Φίλε Νίκο, ο έμπορος σε φόρτωσε με ότι μπορούσε. Είναι πολύ συνηθισμένο το φαινόμενο. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η μόνη "λύση" είναι να διαβάσεις για τα διάφορα ψάρια (π.χ. υπομνήματα στην ενότητα αρχάριοι ή/kai στο tsamisaquarium.gr) και να βρεις συνδυασμούς που "πάνε μαζί" από πλευράς απαιτήσεων σε θερμοκρασία νερού/σκληρότητα νερού/ph/ταμπεραμέντο.

Επίσης, επειδή είναι μπόλικα τα ψαράκια αυτή τη στιγμή, ελπίζω να ελέγχεις τις συνθήκες του νερού με τεστ για αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2) τουλάχιστον.

stav 30-12-09 14:18

Οι γαριδες φαγωθηκαν απο τα ψαρια,μπαινουν μονες σε μικρα ενυδρεια.

Raven 30-12-09 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 400085)
Οι γαριδες φαγωθηκαν απο τα ψαρια,μπαινουν μονες σε μικρα ενυδρεια.

Γιατι μονες, και γιατι μονο σε μικρα ενυδρεια;:confused:

drbig 30-12-09 14:32

Καλώς ήρθες Παοκάρα. Τα είπαν όλα οι προλαλήσαντες. Αλλά όλοι κάναμε και κάποιοι εξακολουθούμε να κάνουμε λάθη.
Μην απογοητευτείς , τα ίδια κάνουν οι περισσότεροι (όχι όλοι) έμποροι στους άπειρους.
Να σου δώσω ένα μέτρο σύγκρισης πάντως, τα ψάρια που μου πούλησαν εμένα όταν ξεκίνησα το 1ο μου 50lt, 1) ήταν πάνω από 25 και 2) μερικά θα μπορούσαν να μεγαλώσουν μέχρι και 1 μέτρο. Άντε βγάλε άκρη μετά!
Καλό +-4+-4+-4+-4, πρίν αρχίσουν τα ψάρια να μεγαλώνουν, να :smt064:smt075:smt065zw:smt062, και αμέσως μετά να σου :smt039:smt039 το μαντήλι και αργότερα να γίνονται :smt059:smt059:smt059

ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ 30-12-09 19:33

γαριδες
 
ευχαριστω πολυ παιδια πραγματικα ολους.θα δω ποσα θα κρατησω.θα ακολουθησω τις συμβουλες σας κ θα επανερθω δριμυτερος με αλλες αποριες!:smt120:smt120:smt120.ελπιζω να μη σας κουρασα.

stav 31-12-09 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 400091)
Γιατι μονες, και γιατι μονο σε μικρα ενυδρεια;:confused:

Γιατι τα περισσοτερα των ψαριων τις τρωνε τις γαριδες και δεν θα ηταν
υπερβολη να κανεις ενα ενυδρειο π.χ 100 λιτρων μονο με γαριδες;

Γιώργος Κ 31-12-09 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 400304)
Γιατι τα περισσοτερα των ψαριων τις τρωνε τις γαριδες και δεν θα ηταν
υπερβολη να κανεις ενα ενυδρειο π.χ 100 λιτρων μονο με γαριδες;

Πολλα ψαρια δεν τις πειραζουν!! Δεν ειναι υπερβολη να στησεις ενα ενυδρειο 100 λιτρων π.χ. μονο με γαριδες!! Ενα φυτεμενο μουρλια θα ειναι!! :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01523 seconds with 10 queries