Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Χρυσόψαρο ‘’φτιαγμένο’’ χωρίς μάτια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36187)

kingrim 18-12-09 23:45

Χρυσόψαρο ‘’φτιαγμένο’’ χωρίς μάτια
 
5 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σας
Αφορμή για αυτό το θέμα είναι ένα χρυσόψαρο που αγόρασα πριν λίγο καιρό από ένα γνωστό pet shop στην Θεσσαλονίκη. Hταν πολύ όμορφο αλλά όταν το έφερα σπίτι παρατήρησα ότι δεν έχει μάτια ή για να είμαι ποιο σαφής υπάρχει κάτι σαν μάτια αλλά έχουν από πάνω μια μαύρη μεμβράνη (σας παραθέτω φωτογραφίες).
Επέστρεψα στο μαγαζί για να δω αν όλα τα ψαράκια ήταν έτσι και προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν έτσι η ράτσα!!!!!!!! έκανα παρατήρηση στο μαγαζί αφού το ψαρί κουτουλάει στα φυτά και δεν μπορεί να φάει εύκολα.
Η αντίδραση….. υπάλληλοι γελούσαν και κορόιδευαν τα ψαράκια, αφού είδαν ότι έχω δίκιο και τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και να μην τα ξανά φέρουν μου είπαν να πάρω ένα νυστέρι και να του ανοίξω τα μάτια
Αν είναι δυνατόν ξέρει κάνεις τι μπορούμε να κάνουμε, αυτό είναι εξωφρενικό
Τα έχει δει κανένας άλλος το ψαράκι το κράτησα γιατί σε μένα θα έχει καλύτερες συνθήκες αλλιώς θα το γυρνούσα πίσω

Πάνος 18-12-09 23:50

που θα φτασουμε ακομη???? :smt009:smt009:smt009
το ειδος μου μεσα..........zwzw

theodor72 19-12-09 00:21

Νομίζω πως τα χρυσόψαρα έχουν δικαιωματικά τον τίτλο του πιο ταλαιπωρημένου κατοικίδιου...:( Τι να πω...
Πάντα με πιάνει ένα πλάκωμα όταν βλέπω αυτά τα κακόμοιρα τα ζωντανά με τις φουσκωμένες κοιλιές, τις διπλές τεράστιες ουρές και τα παραμορφωμένα κεφάλια και μάτια. Και κυρίως όταν βλέπω την προσπάθεια που κάνουν για να κολυμπήσουν...

Βέβαια, εκείνο που με λυπεί ακόμα περισσότερο, είναι αντίδραση των πιο πολλών ενυδρειόφιλων. Ενώ διαμαρτύρονται για τα balloon ψαράκια και για τα βαμμένα, για τα χρυσόψαρα τηρούν σιγή ιχθύος... Γιατί;:confused:

Κρίμα που έχουμε αποδεχτεί το γεγονός να βλέπουμε στα ενυδρεία μας "τέρατα" χρυσόψαρα...

fishme1 19-12-09 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 397135)


Βέβαια, εκείνο που με λυπεί ακόμα περισσότερο, είναι αντίδραση των πιο πολλών ενυδρειόφιλων. Ενώ διαμαρτύρονται για τα balloon ψαράκια και για τα βαμμένα, για τα χρυσόψαρα τηρούν σιγή ιχθύος... Γιατί;:confused:


:smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038

Blanch 19-12-09 00:54

Οι ποικιλίες στα χρυσόψαρα είναι αποτέλεσμα επιλεκτικών αναπαραγωγών εκατοντάδων ετών και πλέον έχουν επικρατήσει αρκετές από αυτές. Όμως, αυτό το είδος με τα υποτυπώδη μάτια, (αν όντως υπάρχει και δεν έτυχε προβληματική φουρνιά) ομολογώ πως δεν το γνωρίζω, πρώτη φορά το βλέπω και είναι εντελώς απαράδεκτο.

theodor72 19-12-09 01:00

Εδώ υπάρχουν και πολλά άλλα απαράδεκτα, κατά την γνώμη μου, δημιουργήματα του ανθρώπου. :(

Θαυμάστε την δημιουργικότητα του ανθρώπου σε όλο της το μεγαλείο...

zipo 19-12-09 01:02

Από την περιγραφή σου κατάλαβα σε ποιο κατάστημα αναφέρεσαι.Τα είδα αυτά τα ψαράκια σήμερα που πήγα να πάρω ένα αντιχλώριο.Είναι κρίμα πράγματι.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν αυτά τα χρυσόψαρα φαίνονται όμορφα στο μάτι κάποιου. :confused:

djstemma 19-12-09 01:24

απαραδεκτο τελειως παντωσ το θεαμα αλλα και η συμπερειφορα των υπαλληλων.(πολυ αστειοι)

SOCRATIS 19-12-09 09:05

Για την ιστορία πρώτη φορά τα τυφλά χρυσόψαρα εμφανίστηκαν στην Ινδονησία και Σιγκαπούρη,πριν πολλά χρόνια .Τώρα γιατι προτιμουν κάποιοι, να τα αναπαραγάγουν,μάλλον είναι θέμα ζήτησης και ιδιαιτερου γούστου και αυτό.

maikl 19-12-09 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 397163)
Για την ιστορία πρώτη φορά τα τυφλά χρυσόψαρα εμφανίστηκαν στην Ινδονησία και Σιγκαπούρη,πριν πολλά χρόνια .Τώρα γιατι τα προτιμουν κάποιοι να τα αναπαραγάγουν,μάλλον είναι θέμα ζήτησης και ιδιαιτερου γούστου και αυτό.

Σωκρατη οσο θα υπαρχουν "πελατες" θα υπαρχει και αναπαραγωγη και εμποριο τους...

Γιώργος Κ 19-12-09 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 397164)
Σωκρατη οσο θα υπαρχουν "πελατες" θα υπαρχει και αναπαραγωγη και εμποριο τους...

Συμφωνω ... αν δεν τα αγοραζει κανεις ... το "ειδος" θα εξαφανιστει!

fishme1 19-12-09 11:10

αυτη η Σιγκαπουρη γιατι σχεδον παντα εχει συμμετοχη στα τερατουργηματα ;

imichal 19-12-09 13:54

ελα ντε...

chemical mac 20-12-09 20:02

γιατί είναι φθηνή και διαθέσιμη σε κάθε ανωμαλία ;) τόσο απλό

το ενδιαφέρον θα ήταν να μάθουμε το όνομα του Petshop που απασχολεί τόσο "ξύπνιους" υπαλλήλους...όχι τίποτα άλλο αλλά για να επιβεβαιώσουμε για άλλη μια φορά το τι μπουρδέλο είναι

ram 21-12-09 02:36

Τι να πω πραγματικα λυπαμαι!!!!!!!! τα χρυσοψαρα τελικα ειναι τα πιο ταλαιπωρημενα ψαρακια:(

SOCRATIS 21-12-09 08:42

Μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί;
Ας ρίξουμε λίγο νερό στο κρασί μας- είναι και οι μέρες τέτοιες......

theodor72 21-12-09 10:07

Φίλε SOCRATIS, να ρίξουμε λίγο νερό στο κρασί μας και για τα balloon και για τα βαμένα ψαράκια;

ΥΓ: Είσαι από τα άτομα που εκτιμώ ιδιαίτερα στο forum.

SOCRATIS 21-12-09 10:39

Η απάντηση είναι ναι,αλλά αν το νομίζεις και εσύ ,θεωρω ότι δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε περισσότερο.
Ισως στο κοντινό μέλλον, να μας δοθεί η ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά.

aquaman 21-12-09 13:07

Εγώ πάλι ρε παιδιά, για να πω το κρίμα μου, θεωρώ τέτοιου είδους συζητήσεις σχεδόν ανούσιες, εκτός κι αν συνοδεύονται από το όνομα του καταστήματος. Γίνεται ενημέρωση, και από κει και πέρα, σε όποιον αρέσει πάει και παίρνει, και σε όποιον όχι αποφεύγει.

Διαφορετικά, το να ξέρουμε απλά ότι κάποιος, κάπου, πουλάει παπαγαλόψαρα, ή τυφλά ψάρια, ή τίποτε άλλο, λίγα προσφέρει.

stav 21-12-09 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 397793)
Εγώ πάλι ρε παιδιά, για να πω το κρίμα μου, θεωρώ τέτοιου είδους συζητήσεις σχεδόν ανούσιες, εκτός κι αν συνοδεύονται από το όνομα του καταστήματος. Γίνεται ενημέρωση, και από κει και πέρα, σε όποιον αρέσει πάει και παίρνει, και σε όποιον όχι αποφεύγει.

Διαφορετικά, το να ξέρουμε απλά ότι κάποιος, κάπου, πουλάει παπαγαλόψαρα, ή τυφλά ψάρια, ή τίποτε άλλο, λίγα προσφέρει.

Συμφωνω.

kingrim 22-12-09 01:10

Όποιος θέλει το όνομα του καταστήματος ας μου στείλει ένα Pm εκτός αν οι admin θέλουν να τους το πω και να το δημοσιεύσουν.

theodor72 22-12-09 01:21

Εμείς οι Θεσσαλονικείς πάντως το καταλάβαμε :D:D:D

potami 09-02-10 20:21

εγω δεν ξερω απο ηθικες και τετοια αλλα σιχαθηκα μονο που το ειδα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01922 seconds with 10 queries