Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πεθανε το σαλιγκάρι??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36169)

k@mik@zi 18-12-09 14:55

Πεθανε το σαλιγκάρι???
 
Το ενυδρείο μου είναι νέο 120L και μόλις το εστρωσα, εβαλα μία ανουμπια μικρη και ένα σαλιγκάρι καθώς περιμένω την κοπέλα μου να πάρουμε μαζι τα ψαρια τα χριστούγεννα. Το έβλεπα το σαλιγκάρι που πήγαινε στις γωνίες και σήμερα το πρωί το βρήκα να έχει μπει όλο μέσα στο κελυφος. Έχουν περάσει 12 ώρες λογικά από τη στιγμή που πέθανε. Ήταν ένα όλοκίτρινο apple snail. Τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει?

kalaxan 18-12-09 14:56

Λογικά αν πέθανε δε θα έπρεπε να έχει βγει όλο έξω απο το ''καβούκι'' του?

Dimis 18-12-09 15:03

Μην εισαι σιγουρος οτι πεθανε...
Περιμενε μεχρι αυριο και αν δεν κινηθει,στειλτο!

mikele 18-12-09 15:13

το σαλιγκαρι ζει αλλα δεν ειναι ευχαριστημενο μαζι σου καιμενει κρυμενο
το ενυδρειο αστρωτο ???? ριξτου λιγο φαι

kalaxan 18-12-09 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 396963)
το σαλιγκαρι ζει αλλα δεν ειναι ευχαριστημενο μαζι σου καιμενει κρυμενο
το ενυδρειο αστρωτο ???? ριξτου λιγο φαι


Eγώ είχα ανακατέψει λίγο το βυθό,(πρόσθεσα άμμο) με τα ψάρια-σαλιγκάρια μέσα και δεν είχε πρόβλημα.Μετά όμως απο κανα2 μέρες πρόσθεσα απότομα αρκετό ενυδριακό αλάτι(γιατί τα ψαράκια δεν τα άρεσε τόσο το ανακάτεμα και το δείξαν λίγο στις ουρές τους), και ο σαλίγκαρος από τότε δε φαίνεται ευχαριστημένος.
Σταδιακά μέρα παρα μέρα από τη μέρα αλατιου (περίπου 2,5 γρ το καθαρό λίτρο) αφαιρώ έναν κουβά (περίπου 10 λίτρα νερό) και προσθέτω φρέσκο αλλά το σαλιγκάρι εδώ και 1 μέρα κρύφτηκε στο καβούκι του...

Δεν το ήξερα οτι το αλάτι τα επηρεάζει..Επίσης έχω παρατηρήσει το comet τον τελευταίο μήνα έχει ξεθαρέψει πάρα πολύ και πειράζει τα πάντα..Λέτε για αυτό να κρύβεται?
Μάλλον θα το αλλάξω ενυδρείο το σαλιγκάρι...

panos1972 18-12-09 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 396978)
Eγώ είχα ανακατέψει λίγο το βυθό,(πρόσθεσα άμμο) με τα ψάρια-σαλιγκάρια μέσα και δεν είχε πρόβλημα.Μετά όμως απο κανα2 μέρες πρόσθεσα απότομα αρκετό ενυδριακό αλάτι(γιατί τα ψαράκια δεν τα άρεσε τόσο το ανακάτεμα και το δείξαν λίγο στις ουρές τους), και ο σαλίγκαρος από τότε δε φαίνεται ευχαριστημένος.
Σταδιακά μέρα παρα μέρα από τη μέρα αλατιου (περίπου 2,5 γρ το καθαρό λίτρο) αφαιρώ έναν κουβά (περίπου 10 λίτρα νερό) και προσθέτω φρέσκο αλλά το σαλιγκάρι εδώ και 1 μέρα κρύφτηκε στο καβούκι του...

Δεν το ήξερα οτι το αλάτι τα επηρεάζει..Επίσης έχω παρατηρήσει το comet τον τελευταίο μήνα έχει ξεθαρέψει πάρα πολύ και πειράζει τα πάντα..Λέτε για αυτό να κρύβεται?
Μάλλον θα το αλλάξω ενυδρείο το σαλιγκάρι...

....ἐὰν μδω ν τας χερσν ατο τν τπον τν λων, κα βλω τν δκτυλν μου ες τν τπον τν λων, κα βλω τν χερ μου ες τν πλευρν ατο, ο μ πιστεσω.

Που λέει και ο "φίλος μας ο Γιάννης"!!! :D:D:D

Τό ’ξερες, δεν το ήξερες;;;;;

Καλά κάνεις και πειραματίζεσαι όμως.....................!!!!!!!!!!!!!!

k@mik@zi 18-12-09 17:40

ΠΡΩΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ

παιδιά έχετε δίκιο το σαλιγκάρι δε πέθανε... το έβαλα σε ένα 3λιτρο βάζο με νερό βρύσης και αντιχλώριο για να το παρακολουθήσω και αρχισε και κινείται. Τι τροφή να του ρίξω? όμως το ενυδρείο μου είναι άστρωτο. Αλλαξα τεστάκια γιατι από ότι φαίνεται αυτά που μου δώσανε ήταν τουλαχιστον 15 ετίας (χωρίς πλάκα) Πήρα της tetra για αμμωνία και έδειξε ότι έβαζα πόλυ παραπάνω αμψνία από όσο έπρεπε. Η τελευταία κλίμακα είναι 5mg/l και νομίζω ότι έχω πολύ παραπάνω. Τι κάνω τώρα?


ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιώργος Κ 18-12-09 17:45

Βαλε αγγελια για μπολι αμεσσα!! ;)

k@mik@zi 18-12-09 17:47

Να βγάλω προς το παρόν ένα ποσοστό από το νερό μου? αν δε βρω μπόλι τι θα κάνω?

maikl 18-12-09 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi (Μήνυμα 397002)
ΠΡΩΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ
Τι κάνω τώρα?
.

...αλλαγη νερου.;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 397007)
Βαλε αγγελια για μπολι αμεσσα!! ;)

αυτο μετα την αλλαγη νερου ;)

k@mik@zi 18-12-09 18:00

η τελευταία βαθμίδα στα χρώμματα τησ αμμωνίας στη συσκευασία της tetra είναι το πρασινο σκούρο. Εμένα ο δείκτης στο φυαλίδιο έγινε σιγα σιγά μπλε σκούρος. Δεν υπάρχει ενδεχόμενο λαθους το τονίζω. Πόσο νερό να αλλάξω? αν δε βρω μπόλι τι κάνω?

Δημητρης89 18-12-09 18:51

αν δεν βρεις μπολι πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου:)

maikl 18-12-09 20:12

..κανε μια αλλαγη 60-70% με νερο αποχλωριομενο και σε παρομοια θερμοκρασια.Μετα απο ενα διωρο κανε μετρηση και αναλογα πρατεις..
Μπολι θα βρεις σιγουρα ;)
Μεχρι να βρεις, θα ταιζεις μια φορα την ημερα κι απο λιγο εως καθολου.Αλλαγες νερου οταν θα σου το λενε τα τεστ(συχνες μετρησεις...)

Raven 19-12-09 01:42

Οταν τα σαλιγκαρια ενοχλουνται απο κατι (αλατι, κακες συνθηκες νερου, τοξικοτητα, ξηρασια κλπ) , "σφραγιζουν την πορτα" και κλεινονται μεσα στο κελυφος μεχρι να καλυτερεψουν τα πραγματα.
Για τον ιδιο λογο δεν χρειαζονται ιδιαιτερη προσαρμογη οταν τα ριχνουμε στο ενυδρειο. Κανουν προσαρμογη μονα τους και γι αυτο μερικες φορες μενουν 1-2 μερες ακινητα στον βυθο ;)
Βεβαια για ασφαλεια μια μικρη 15λεπτη προσαρμογη ποτε δεν βλαπτει.

Πάνος 19-12-09 09:50

διορθωσα τον τιτλο βαζοντας ερωτηματικα...:grin::grin:

k@mik@zi 19-12-09 13:18

Μετά από δύο αλλαγές νερού των 70% η αμμωνία έπεσε στα 3,5 περίπου mg/l. Πρώτη φορά έβαλα αμμωνία πριν από 20 μέρες τώρα ξαναπεριμένω? αν βρεθεί μπόλι πόση θα είναι η αναμονή?

Raven 19-12-09 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi (Μήνυμα 397002)
ΠΡΩΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ

παιδιά έχετε δίκιο το σαλιγκάρι δε πέθανε... το έβαλα σε ένα 3λιτρο βάζο με νερό βρύσης και αντιχλώριο για να το παρακολουθήσω και αρχισε και κινείται. Τι τροφή να του ρίξω? όμως το ενυδρείο μου είναι άστρωτο. Αλλαξα τεστάκια γιατι από ότι φαίνεται αυτά που μου δώσανε ήταν τουλαχιστον 15 ετίας (χωρίς πλάκα) Πήρα της tetra για αμμωνία και έδειξε ότι έβαζα πόλυ παραπάνω αμψνία από όσο έπρεπε. Η τελευταία κλίμακα είναι 5mg/l και νομίζω ότι έχω πολύ παραπάνω. Τι κάνω τώρα?


ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από k@mik@zi (Μήνυμα 397198)
Μετά από δύο αλλαγές νερού των 70% η αμμωνία έπεσε στα 3,5 περίπου mg/l. Πρώτη φορά έβαλα αμμωνία πριν από 20 μέρες τώρα ξαναπεριμένω? αν βρεθεί μπόλι πόση θα είναι η αναμονή?

Καταλαβα καλα; ριχνεις αμμωνια ενω εχεις ψαρια μεσα;

k@mik@zi 19-12-09 15:03

όχι προς θεού. γιατί να το κάνω αυτό στα ψαράκια? δεν έχω πάρει κανένα ψάρι όπως έγραψα στο πρώτο πόστ. Το ενυδρέιο είχε μόνο το σαλιγκάρι. Τι μπορεί να φάει το σαλιγκάρι από τη φύση? αγγουρια? μαρουλια? γιατι το έχω απομονώσει.

gmanes 19-12-09 15:34

Και πάλι... έριξες αμμωνία με το σαλιγκάρι ?????
Από φαγητό τρώει τα πάντα, αγγουράκι, κολοκυθάκι, ταμπλέτες βυθού...

Raven 19-12-09 16:12

Eγω μπερδευτηκα. Ειδα το post #5 του kalaxan και νομισα οτι ηταν δικο σου.
Τα σαλιγκαρια αυτα ,ειναι πολυ ευαισθητα στην αμμωνια. Ισως το εσωσε που κλειστηκε στο κελυφος. Ισως και να μην αντεξει ομως μιας και εκτεθηκε σε υψηλα ποσοστα αμμωνιας. Θα δειξει..
Μην βαλεις ψαρακια μεσα , αν δεν σιγουρευτεις οτι εστρωσε το ενυδρειο ή παρε μπολι απο αλλον χομπιστα για να επιταχυνεις την διαδικασια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01997 seconds with 10 queries