Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Προβλημα με φυτα σε Μαλαουι ... αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35912)

Roussaks 07-12-09 11:54

Προβλημα με φυτα σε Μαλαουι ... αρχαριος
 
Καλημερα, στο ενυδρειο μου με τα Μαλαουι , εβαλα προσφατα 2 βαλισνεριες και 2 ανουμπιες ......

Το προβλημα μου ειναι:
Στις βαλισνεριες εχουν αρχισει καποια φιλα να κιτρινιζουν
Στις ανουμπιες (νανα) εχουν πιασει ενα μαυρο περιγραμα τα φυλα γυρω γυρω ....

Δεν ξανα ειχα ποτε μου φυτα , ρωτησα σε πετ σοπ και μου πηρα σιδηρο σε υγρο και καψουλες CO2 .
Mετρησεις με οσα τεστ εχω:
Ph 8.5
No3/No4 0
Gh 23
Φωτοπεριοδο : 14:00-24:00 και την κατεβασα απο χθες 17:00-24:00
Ευχαριστω, και αν ειναι σε λαθος κατηγορια μετακινηστε το.....

persival 07-12-09 12:02

Κώστα, μια απο τα ίδια και εδώ, για τις βαλισνέριες δεν ξέρω, όμως οι ανούμπιες που είναι και μεγάλες, έχουν κιτρινίσει και έχουν πιάσει και τριχοειδή άλγη (όπως και οι πέτρες άλλωστε...), μάλιστα αυτό έγινε μόλις 2 μέρες μετά που τις έβαλα.
Αυτό που δοκιμάζω είναι περισσότερη κυκλοφορία στο νερό και ίσως λιγότερος φωτισμός (αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω εύκολα αφου οι λάμπες είναι 2 και ανάβουν μαζί).
Αν κάποιος έχει καμία ιδέα...

Roussaks 07-12-09 12:05

Λες να εχουν προβλημα με τον περισσοτερο φωτισμο, εγω εχω βαλει και ανακλαστηρες ;
Συμπληρωση:
Υποστρωμα: αμμο

Κλεόβουλος 07-12-09 12:18

Τα φυτάκια δεινοπαθούν έτσι κι αλλιώς στα ενυδρεία μας(είτε απο τα ψάρια είτε απο τις σκληρότητες):D.
Στις βαλισνέριες κόψε τα φύλλα που κιτρίνισαν χαμηλά στη ρίζα μπας και δυναμώσει το υπόλοιπο φυτό.Οι ανούμπιες θέλουν σκιερό μέρος.Μείωσε την φωτοπερίοδο στις 7-8 ώρες.

ErnieBall 07-12-09 12:23

και μενα η vallisneria αρχιζε να κιτρινιζει και της εβαλα λιπασμα ταμπλετα στη ριζα και πηρε τα πανω της.
Ρουφανε απ τη ριζα.

Roussaks 07-12-09 14:10

Kαι οι σκληροτητες επιρρεαζουν τα φυτα;
Πως μπορω να ριξω το gh τοτε;

ErnieBall 07-12-09 14:49

με απιονισμενο νερο.αλλα μη το κανεις φυσικα σε αφρικανικο ενυδρειο!

αυτα τα φυτα που εχουν ελαχιστες απαιτησεις θελουν λιγο λιπασμα που και που και συχνες αλλαγες νερου

οσο για τη gh εγω εχω 20 στα ταγκανικα μου και ειναι μια χαρα τα φυτα.για ποσο δε ξερω!

Κλεόβουλος 07-12-09 15:06

Να μη πειράξεις τίποτα(το gh σου είναι ελαφρώς ψηλότερα,αλλά οκ)και γνώμη μου μη βάζεις λιπάσματα κλπ που μπορεί να επηρεάσουν τη χημεία του νερού σου(άστα αυτά για τους φυτεμένους:)).

Raven 07-12-09 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 394387)
Kαι οι σκληροτητες επιρρεαζουν τα φυτα;
Πως μπορω να ριξω το gh τοτε;

Ελαχιστα ειδη δυσκολων φυτων επιρεαζονται απο τις σκληροτητες. Σιγουρα οχι οι βαλισνεριες και οι ανουμπιες.
Δεν χρειαζεται να ριξεις ουτε απιονισμενο ουτε τιποτα για να μαλακωσεις το νερο σε ενυδρειο μαλαουι οπου θες σκληρο νερο....αλλα και αλγες με τις οποιες τρεφονται καποια ειδη.
Αν θες,αφου μειωσες την φωτοπεριοδο, βγαλε και τους ανακλαστηρες και κρατα το με χαμηλο φωτισμο. Ετσι θα κρατηθει και η αλγη σε λογικα επιπεδα.
Αν ριξεις τον σιδηρο που σου εδωσαν απο το pet shop, η αλγη θα βγει απο το ενυδρειο και θα απλωθει στο σαλονι σου :D

Roussaks 08-12-09 09:33

Ωραια γιατι το χαλι που πηρε η γυναικα μου ειναι χαλια !!!
Co2 καψουλες (σαν ντεπον αναβραζον) να ριχνω;;;

george 08-12-09 14:27

Mην ασχολείσαι...κάποια στιγμή θα στα ρημάξουν :D

platy 08-12-09 14:35

ειδα και γω αυτες τις καψουλε co2 σε ενα πετ σοπ σημερα.,,μπορειτε να μου πειτε τι κανουν ακριβως..(εκτοσ απο οτι τις βαζουμε στο σερα κο2 πως αλλιως μπορουμε να τις χηριμοποιησουμε)???
ευχαριστω

persival 08-12-09 15:41

Μια είναι η χρήση τους... αγοράζεις το ειδικό εξάρτημα της sera και ακολουθείς τις οδηγίες... πέρα του co2 δεν κάνει κάτι άλλο...

egeorgiou 08-12-09 19:50

Έχε έτοιμες τις γκαζόζες ώστε τα mbuna για να χωνέψουν τα φυτά.

ErnieBall 08-12-09 21:30

παιδες για να μην ανοιγω αλλο θεμα να ρωτησω κατι εδω.
Στα anubias ενυδρεια μου οι 2 λαμπες πανω αναφερουν 38w white lighting.
Κανουν για ευκολα φυτα αυτες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01738 seconds with 10 queries