Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θολό νερό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35543)

ΠΑΝΟΣ1234 19-11-09 18:31

Θολό νερό
 
*ενυδρειο 220 λιτρα σε λειτουργια απο το Σεπτεβρη (στρωμενο) λειτουργει με να φιλτρο jbl 900e
*αλλαγες νερου 30% καθε δυο βδομαδες
*ταισμα με flakes συχνοτητα ταισματος 2 φορες την μερα (οχι σε υπερβολικες ποσοτητες)
* σημερινες μετρησεις με υγρα τεστ.....
NH3/4 0
NO2 0
PH 7

το νερο είναι αρκετά θολό και δεν μπορώ να το καθαρίσω με τίποτα, τα ψάρια φυσιολογικά τρώνε και κινούνται.
τι μπορει να φταιει ρε παιδια δώστε καμια ιδέα,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και δεν εχώ και κάποιον να με βοηθήσει.

Γιώργος Κ 19-11-09 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ1234 (Μήνυμα 390413)
*ενυδρειο 220 λιτρα σε λειτουργια απο το Σεπτεβρη (στρωμενο) λειτουργει με να φιλτρο jbl 900e
*αλλαγες νερου 30% καθε δυο βδομαδες
*ταισμα με flakes συχνοτητα ταισματος 2 φορες την μερα (οχι σε υπερβολικες ποσοτητες)
* σημερινες μετρησεις με υγρα τεστ.....
NH3/4 0
NO2 0
PH 7

το νερο είναι αρκετά θολό και δεν μπορώ να το καθαρίσω με τίποτα, τα ψάρια φυσιολογικά τρώνε και κινούνται.
τι μπορει να φταιει ρε παιδια δώστε καμια ιδέα,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και δεν εχώ και κάποιον να με βοηθήσει.

ΝΟ3 ??
Γιατι καθε 2 εβδομαδες αλλαγη νερου?
Μυριζει ασχημα το νερο?

ΠΑΝΟΣ1234 19-11-09 18:45

οχι μια χαρα μυριζει.
-------------------------
καθε ποτε να κανω αλλαγή νερου?παντα καθε δυο βδομάδες εκανα, τι προτεινεις??

Γιώργος Κ 19-11-09 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ1234 (Μήνυμα 390419)
οχι μια χαρα μυριζει.
-------------------------
καθε ποτε να κανω αλλαγή νερου?παντα καθε δυο βδομάδες εκανα, τι προτεινεις??

ΝΟ3 μετρησες??
Καθε εβδομαδα θα ηταν καλα αν και καθε ενυδρειο εχει αλλες αναγκες! Ισως και 2 φορες την εβδομαδα! Τι ψαρια εχεις?

Strahos 19-11-09 20:54

καμιά φωτογραφία είναι εύκολο να ανεβάσεις?

ΠΑΝΟΣ1234 19-11-09 21:31

αρχικα ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. εχω 2 σκαλαρια , 2 μελανοταινιες , 3 γκουράμι , 2 πλεκόστομους , 6 σαε , και 15 νεον , 3 αρλεκινους 4 Corydoras paleatus . Μηπως είναι πολλά και γι αυτο εχω προβλημα με την καθαροτητα του νερού? Επισης εχω 2 ανουμπιες , 1 Myriophyllum spicatum , 1 Vallisneria. Τα εχω κανει ψιλομανταρα?? Πειτε μοθ τι να κανω! ευχαριστω εκ των προτέρων

Γιώργος Κ 19-11-09 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ1234 (Μήνυμα 390473)
αρχικα ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. εχω 2 σκαλαρια , 2 μελανοταινιες , 3 γκουράμι , 2 πλεκόστομους , 6 σαε , και 15 νεον , 3 αρλεκινους 4 Corydoras paleatus . Μηπως είναι πολλά και γι αυτο εχω προβλημα με την καθαροτητα του νερού? Επισης εχω 2 ανουμπιες , 1 Myriophyllum spicatum , 1 Vallisneria. Τα εχω κανει ψιλομανταρα?? Πειτε μοθ τι να κανω! ευχαριστω εκ των προτέρων

Οι πλεκο γινονται τεραστιοι και αργα η γρηγορα θα τους αποχωρηστεις!
Τα πιο πολλα ψαρια σου χρειαζονται μαλακο νερο τι gh εχεις?

Raven 20-11-09 01:36

Πιθανοτατα εχεις bacterial bloom λογω υψηλης ιχθυοφορτισης, ανεπαρκους βιολογιας και φιλτρανσης και πλημμελους υγιεινης του ενυδρειου. Καθε ενα απο τα παραπανω μπορει να δημιουργησει το φαινομενο του θολου νερου, γι αυτο λαβε τα υπ οψιν.
Προς το παρον αυτο που προεχει ειναι η καλη οξυγονωση γιατι τα βακτηρια που προκαλουν το θολο νερο καταναλωνουν πολυ οξυγονο με πιθανοτητα να δημιουργηθει προβλημα ασφυξιας στα ψαρια σου.
το θολο νερο καθ εαυτο, αν και δειχνει ασχημα, δεν αποτελει κινδυνο.
Επειτα κανε μια αναζητηση για bacterial bloom , εχουν ειπωθει πολλα κατα καιρους.

Πάνος 20-11-09 11:27

οπως σου τα ειπε ο raven.....οι αλλαγες νερου δε θα διορθωσουν το προβλημα....φυσικα θα βοηθησουν στην καλυτερη υγεια του ενυδρειου σου....
απλα βοηθησε να οξυγονωνεται το νερο καλυτερα και δες τι θα κανεις με την ψαροσυνθεση σου...

ΠΑΝΟΣ1234 20-11-09 19:24

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, αλλα εχω αποριες αρχικα το φιλτρο μου εχει 4 επιπεδα και εχω βαλει και στα τεσσερα βιολογικο υλικο, εννοητε οτι πανω πανω εχω βαλει ενεργο ανθρακα (sera) και υαλοβαμβακα, τι αλλο να κανω για καλυτερη φιλτρανση? Το προβλημα τις οξυγόνοσης του νερου λυνετε με αεραντλια??

Γιώργος Κ 20-11-09 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ1234 (Μήνυμα 390714)
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, αλλα εχω αποριες αρχικα το φιλτρο μου εχει 4 επιπεδα και εχω βαλει και στα τεσσερα βιολογικο υλικο, εννοητε οτι πανω πανω εχω βαλει ενεργο ανθρακα (sera) και υαλοβαμβακα, τι αλλο να κανω για καλυτερη φιλτρανση? Το προβλημα τις οξυγόνοσης του νερου λυνετε με αεραντλια??

Δεν πρεπει να εχεις τον ανθρακα! Βγαλτον! Μονο σε εκτακτες περιπτωσεις τον χρησιμοποιουμε!!
ΝΟ3 μετρησες? (3 φορες σε εχω ρωτησει!!:smt120) gh??
Βαλε αεραντλια και δωσε μερικα ψαρια ... σου απαντησα και παραπανω ... ποια .. αν και γκουραμια ... με σκαλαρια δεν ... οπως και μελανοταινιες!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01524 seconds with 10 queries