Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μύκητες(??) σε ρίζα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35507)

sv2gfx 17-11-09 20:56

Μύκητες(??) σε ρίζα
 
1 Συνημμένο(α)
Χαιρετώ την παρέα! Πριν μια εβδομάδα ξεκίνησα να λειτουργώ το ενυδρείο μου (χωρίς ψάρια μέχρι να "στρωθεί") και βύθισα έναν κορμό-ρίζα κρατώντας το στον πάτο με ένα βαρύ αντικείμενο μέχρι να ρουφήξει νερο και να βυθιστεί μόνο του. Μετά από τρεις ημέρες άρχισε να βγάζει γύρω γύρω κάτι σα χνούδι, σα βαμβάκι. Τώρα έχει γίνει χειρότερο!! Παραθέτω φωτογραφία παρακάτω. Μπορείτε να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό και τι μπορώ να κάνω για να φύγει? Είναι επικίνδυνο? Πρέπει να το βγάλω και να το πλύνω?

Γιώργος Κ 17-11-09 20:58

Καλησπερα!! :p
Και να το πλυνεις παλι θα εμφανιστει! Εκτος απο το οτι φαινεται ασχημο στο ματι δεν κανει κατι κακο στο ενυδρειο σου! Θα φυγει μονο του ... υπομονη!
Πως θα στρωσεις το φιλτρο??

kwstas_original 17-11-09 21:00

θα φυγει μονο του,δεν ειναι επικινδυνο αλλα φυσιολογικο.

sv2gfx 17-11-09 21:03

Έβαλα υλικό φίλτρου από προηγούμενο ενυδρείο και έβαλα και siporax και βακτηρίδια από υγρό μπουκαλάκι. Επίσης έχω πολύ άλγη. Λογικά επειδή έβαλα και πολλά φυτά? 6ώρες την ημέρα ανάβω τα φώτα προς το παρόν. Θα φύγει μόνη της η άλγη?

ελενη 17-11-09 23:54

ναι η καφε αλγη ειναι σταδιο απο το οποιο περνουν τα νεα ενυδρεια κ φευγει μονη της. ηπρασσινη αλγη προερχετε απο τα φυτα κ την λιπανση αλλα αυτη την τρωνε τα αλγοφαγα κ τα σαλιγκαρια . η γαλαζια ειναι ανεπιθυμητη αλλα κ σπανια οπως κ η τριχοειδης που ειναι ανεπυθημητη αλλα οχι σπανια.
μην ανχωνεσε στρωσε το ενυδρειο με το καλο κ την αλγη την ρυθμιζεις αργοτερα.:)

sv2gfx 17-11-09 23:58

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Το κακο ειναι οτι εβαλα ένα "χρυσό γλύφτη" ήδη μετα από υπόδειξη του υπαλλήλου πετ-σοπ. Ήδη τρεις ημερες μεσα και δεν εχει σταματήσει να τρώει. Μου είπε να το βάλω γιατί υποτίθεται ότι εχει στρώσει αφού έιχα μπόλι από το προηγούμενο ενυδρείο μου.. Βέβαια μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα..:(

Γιώργος Κ 18-11-09 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx (Μήνυμα 390041)
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Το κακο ειναι οτι εβαλα ένα "χρυσό γλύφτη" ήδη μετα από υπόδειξη του υπαλλήλου πετ-σοπ. Ήδη τρεις ημερες μεσα και δεν εχει σταματήσει να τρώει. Μου είπε να το βάλω γιατί υποτίθεται ότι εχει στρώσει αφού έιχα μπόλι από το προηγούμενο ενυδρείο μου.. Βέβαια μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα..:(

Πρεπει να μετρησεις! Δεν λεγονται γλυφτες και ψαρια καθαρηστριες ειναι και αυτα ψαρια και εχουν τις δικες τους "απαιτησεις" Μη βιαζεσαι ... καλα πηγαινες!

xontros 18-11-09 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx (Μήνυμα 390041)
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Το κακο ειναι οτι εβαλα ένα "χρυσό γλύφτη" ήδη μετα από υπόδειξη του υπαλλήλου πετ-σοπ. Ήδη τρεις ημερες μεσα και δεν εχει σταματήσει να τρώει. Μου είπε να το βάλω γιατί υποτίθεται ότι εχει στρώσει αφού έιχα μπόλι από το προηγούμενο ενυδρείο μου.. Βέβαια μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα..:(

Ρίχνουμε και μιά ματιά στα υπομνήματα.. Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο Πάνος, και έχει γράψει κάποια πολύ χρήσιμα πράγματα, βλέποντας προβλήματα που έχουμε αντιμετωπίσει πολλοί στο παρελθόν και προσπαθώντας να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

Υ.Γ. Το πιθανότερο είναι ο "γλύφτης" που πήρες να αποκτά πολύ μεγάλο τελικό μέγεθος, που να τον κάνει ακατάλληλο για το ενυδρείο σου.. Όπως επίσης είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει απαιτήσεις (σε φυσικοχημικά χαρακτηριστικά νερού) τελείως διαφορετικές με αυτές των άλλων ψαριών που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις.. :(

sv2gfx 18-11-09 17:55

Έκανα μετρήσεις αμμωνίας(υγρό τεστ ΑΡΙ) και είναι στο 0,25. Νομίζω πάει καλα, στρώνει. Έτσι δεν είναι? PH κλπ θα μετρήσω αύριο όταν προμηθευτώ.

xontros 18-11-09 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx (Μήνυμα 390155)
Έκανα μετρήσεις αμμωνίας(υγρό τεστ ΑΡΙ) και είναι στο 0,25. Νομίζω πάει καλα, στρώνει. Έτσι δεν είναι? PH κλπ θα μετρήσω αύριο όταν προμηθευτώ.

Τι μέθοδο ακολουθείς για το στρώσιμο???

Υ.Γ. Το γεγονός ότι έχεις αμμωνία δεν είναι καθόλου καλό για το ψαράκι σου! Είτε κάνεις άμεσα αλλαγή νερού, μέχρι να μηδενίσει, ή άμεσα το επιστρέφεις! zw

sv2gfx 18-11-09 18:28

Ακολουθώ μέθοδο με μπολι από το παλιο μου. Έχω βάλει και siporax στο νέο φιλτρο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ψαρακι, το έβαλα ξανα στο παλιο. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι η αμμωνία να γίνει εντελώς 0? Πότε νε μετρήσω ξανα?

yannakis 18-11-09 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx (Μήνυμα 390163)
Ακολουθώ μέθοδο με μπολι από το παλιο μου. Έχω βάλει και siporax στο νέο φιλτρο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το ψαρακι, το έβαλα ξανα στο παλιο. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι η αμμωνία να γίνει εντελώς 0? Πότε νε μετρήσω ξανα?

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι
να ριχνεις λιγη τροφουλα μεσα
και καθε μερα να μετρας!
δεν θα παρει πολυ για να μηδενιστει
αφου εχεις βαλει και μπολι:smt041

xontros 18-11-09 19:38

Αφού έβαλες μπόλι, κάνε όπως σου λέει και ο Γιαννάκης, με καθημερινές μετρήσεις.. Από νιτρώδη και νιτρικά έχεις μετρήσεις?

sv2gfx 18-11-09 21:03

Δεν έχω μετρήσει ακόμα τα νιτρώδη. Αύριο θα προμηθευτώ και ph για να αποφασίσω τι ψαράκια θα αγοράσω. Να κάνω και μια ερώτηση ακόμα.. Έχω φυτέψει βαλισνέρια και έχει φτάσει μέχρι την επιφάνεια πράγμα το οποίο δε μου αρέσει εμφανισιακά! Μπορώ να το κόψω σε όποιο σημείο θέλω(δυο πόντους πριν την επιφάνεια) ή θα σαπίσει αν το κάνω?

Πάνος 18-11-09 21:17

εχω ακουσει διαφορες αποψεις....προσωπικα εδω και χρονια τις κουρευω στο μηκος που θελω και ποτε δε μου χαλασε ουτε το φυλλο που εκοψα...ποσο μαλλον ολοκληρο το φυτο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01820 seconds with 10 queries