Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Περίεργα πράγματα......Νο1 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35491)

froleon 17-11-09 00:56

Περίεργα πράγματα......Νο1
 
Καλημέρα σε όλους,
Είναι δυνατόν χωρις θερμοστάτη να έχω στο ενυδρείο θερμοκρασία 26 με 27 βαθμούς κελσίου; Ενώ στο σπίτι γενικά η θερμοκρασία ειναι 22-23 βαθμούς.......

Φιλικά Λεωνίδας

Γιώργος Κ 17-11-09 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από froleon (Μήνυμα 389776)
Καλημέρα σε όλους,
Είναι δυνατόν χωρις θερμοστάτη να έχω στο ενυδρείο θερμοκρασία 26 με 27 βαθμούς κελσίου; Ενώ στο σπίτι γενικά η θερμοκρασία ειναι 22-23 βαθμούς.......

Φιλικά Λεωνίδας

Λογικα οχι! Μηπως το χτυπαει ηλιος? Μηπως απο πισω εχει καλοριφερ? Μηπως τα επαιξε το θερμομετρο? Μηπως εχεις το εξωτερικο φιλτρο με ενσωμετομενο θερμοστατη?
Εχει και Νο2???

froleon 17-11-09 01:06

Δεν το χτυπάει ο ήλιος, δεν έχει καλοριφέρ κοντά, όχι το φίλτρο δεν λέει κάτι για ενσωματομένο θερμοστάτη (Dolphin 1300 και Dolphin 1000). Έχω βάλει 3 θερμόμετρα και τα 3 λένε το ίδιο......Έχω βάλει ταυτόχρονα και εξω και μέσα και το έξω έδειχνε 23 και το μέσα 26,9. Εχω σηκωθεί πρωί(που είναι οι λάμπες όλο το βράδυ σβηστές και έδειχνε 27,2.......

Υ.Γ. Το Νο2 θα είναι αν δεν βρεθεί λύση:smt120

azores 17-11-09 02:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από froleon (Μήνυμα 389780)
Δεν το χτυπάει ο ήλιος, δεν έχει καλοριφέρ κοντά, όχι το φίλτρο δεν λέει κάτι για ενσωματομένο θερμοστάτη (Dolphin 1300 και Dolphin 1000). Έχω βάλει 3 θερμόμετρα και τα 3 λένε το ίδιο......Έχω βάλει ταυτόχρονα και εξω και μέσα και το έξω έδειχνε 23 και το μέσα 26,9. Εχω σηκωθεί πρωί(που είναι οι λάμπες όλο το βράδυ σβηστές και έδειχνε 27,2.......

Υ.Γ. Το Νο2 θα είναι αν δεν βρεθεί λύση:smt120

Οι κυκλοφοροτητές που χρησιμοποιείς στο ενυδρείο σου, τι μάρκα είναι? Πόσους έχεις στο σύνολο?

Και αυτοί επηρεάζουν την θερμοκρασία, ειδικά αν είναι μεγάλης κατανάλωσης. Μου έχει τύχει προσωπικά..
-------------------------------------------------------------------------------------
Μόλις είδα σε ένα άλλο ποστ σου ότι έχεις resun κυκλ/τη? Αν και είναι περίεργο ένας και μόνο να κάνει τέτοιο ανέβασμα θερμοκρασίας, βγάλτον από τη λειτουργία του και παρατήρησε αλλαγές ή όχι στη θερμοκρασία.

persival 17-11-09 08:33

Κι εγώ νόμιζα πως είμαι ο μόνος :D

Έχω το ίδιο θέμα, έχοντας 2 ενυδρεία. Το μεγάλο χωρίς θερμοστάτη έχει 26,5 βαθμούς (εσωτερικό θερμόμετρο) και το μικρό 25 (εξωτερικό θερμόμετρο). Ήλιος δεν τα βλέπει ούτε κατά διάνοια,καλοριφέρ δεν έχει κοντά (κι αν είχε δεν τα έχω "ανάψει" ακόμα)...
Δεν το παίρνω πολύ σοβαρά γιατί με εξυπηρετούν οι θερμοκρασίες, όμως μου κάνει εντύπωση...

(Αρχές Σεπτεμβρίου με ανοιχτό καπάκι 29c)

Μάριος 17-11-09 09:41

Όλες οι υποβρύχιες αντλίες προσθέτουν θερμότητα ειδικα αν κάποια από αυτές ζωρίζεται λόγω μερικής φίμωσης. Καθάρισε τις αντλίες σου και δες αν κάποια από αυτές είναι ασυνήθιστα ζεστή.

froleon 17-11-09 21:59

Έχω μία koralia4 και μια koralia3. Είναι και οι 2 καινούργιες (2 εβδομάδων). Το σκέφτηκα κάι εγώ αυτό και τις είχα κλείσει και τις 2 περίπου για μισή μέρα. Άντε να επεσε η θερμοκρασία 0,5 βαθμούς. Πάντως η χαμηλότερη θερμοκρασία που είχε το ενυδρείο ήταν 25,9 και η ανώτερη 27,9. Και εμένα με βολεύει η θερμοκρασία αυτή απλά ανησυχώ για το καλοκαίρι.

azores 18-11-09 01:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από froleon (Μήνυμα 390013)
απλά ανησυχώ για το καλοκαίρι.

Υπάρχουν ανεμιστήρες για τότε με πολύ καλά αποτελέσματα στην θερμοκρασία. Προκαλούν βέβαια εξάτμιση, αλλά το πρόβλημα στην περίπτωση σου είναι η υπερβολική θερμοκρασία (που θα ανεβάσει λογικά το καλοκαίρι) και όχι η εξάτμιση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01367 seconds with 10 queries