Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ροή στο ενυδρείο θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35187)

froleon 05-11-09 10:18

Ροή στο ενυδρείο θαλασσινού νερού
 
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

έχω ένα ενυδρείο που το στήνω τώρα με θαλασσινό νερό. Διαβάζω περίπου 6 μήνες στα forum και κυρίως εδώ για να πάρω ιδέες και η βοήθεια που πήρα απο τα posts είναι τεράστια. Θα ήθελα όμως αν είναι εύκολο να μου πεί κάποιος ποιά είναι τελικά η σωστή ροή που πρέπει να έχει ένα ενυδρείο θαλασσινού νερού. Το δικό μου ενυδρείο για παράδειγμα είναι 220 λίτρα και προορίζεται για reef. Ισχύει το όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερά; Η υπάρχει περίπτωση να καταστραφούν τα ασπόνδυλα απο την μεγάλη ροή;
Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου πεί την άποψή του.
Ευχαριστώ
Λεωνίδας

enzo 05-11-09 11:34

καλως ηρθες....
o γενικος κανονας για το reef ειναι τα λιτρα σου χ20, δηλαδη στην περιπτωση σου γυρω στα 4000 λιτρα ροη, σπασμενη με 2 η και 3 αντλιες, για σωστη οξυγονωση και σωστη λειτουργια του βραχου...
σαφως και καποιο κοραλλι μπορει να καταστραφει απο υπερβολικη η μη ροη,
γι αυτο πρεπει να γνωριζουμε τις αναγκες του εκαστοτε ζωντανου και αναλογα να το τοποθετησουμε στον υφαλο μας...;)

froleon 05-11-09 17:23

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε enzo.

Άρα έχω κάνει γκάφα γιατί πήρα μια Koralia 4 που έχει ροή όπως λέει 4600 λίτρα την ώρα και λογικά είναι υπερβολική. Και επίσης να προσθέσω ότι έχω 2 εξωτερικά φίλτρα, ένα Dolphin 1300 και ένα Dolphin 1000 οπότε βάλτε και περίπου 2000 lt/h επιπλέον......+ το skimmer σε περίπου ένα μήνα από σήμερα............

nikman 06-11-09 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από froleon (Μήνυμα 386705)

Άρα έχω κάνει γκάφα γιατί πήρα μια Koralia 4 που έχει ροή όπως λέει 4600 λίτρα την ώρα και λογικά είναι υπερβολική.

Δεν είναι υπερβολική η αντλία που πήρες και κατά τη γνώμη μου βιάστηκες και της έβαλες πωλητήριο. Το 20 επί που σου έγραψε ο enzo είναι ένα ενδεικτικό νούμερο και δεν είναι απόλυτο. Πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου;

froleon 06-11-09 00:25

Είσαι γάτα..!!;)

Το ενυδρείο μου είναι 1,02μ Χ 37β Χ 60υ

Το πωλητήριο το έβαλα για να μπορέσω να πάρω 2 2άρες. Αν όμως δεν υπάρχει πρόβλημα την κρατάω. Εμένα αυτο που με ανησυχεί είναι να μήν είναι υπερβολική η ροή μέσα στο ενυδρείο......

Και επίσης έχω έναν resun2500 (1400 lt/h)

froleon 06-11-09 00:33

1 Συνημμένο(α)
Μια φωτογραφία από το ενυδρείο....Είναι ακόμα στο στήσιμο.

nikman 06-11-09 00:35

Βάλε τον να κτυπάει κατά μήκος από την πίσω μεριά που λογικά δε θα έχεις κοράλλια να τα ενοχλεί. Ίσως να χρειαστείς κι ένα μικρότερο από μπροστά για να δημιουργείς κυκλική κίνηση του νερού αλλά μπορεί να βολευτείς και μόνο με την ροή των φίλτρων, το βλέπεις στη πορεία αυτό.

froleon 06-11-09 00:43

Ευχαριστώ nikman. Θα το προσπαθήσω αύριο αυτό που λές να δώ πως θα πάει..

enzo 06-11-09 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από froleon (Μήνυμα 386850)
Ευχαριστώ nikman. Θα το προσπαθήσω αύριο αυτό που λές να δώ πως θα πάει..

φιλε froleon αποτι βλεπω θελεις οπωσδηποτε συμπληρωμα βραχο...
φτιαξε πρωτα το aquascape, και μετα πειραματισου με την ροη...;)

madfdg 06-11-09 10:00

Λεωνίδα εκτός απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω πρόσεξε κα ιτα εξωτερικά φίλτρα που πήρες, δεν τα πάνε καλά με το αλάτι:rolleyes:

sifnos 06-11-09 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 386891)
φιλε froleon αποτι βλεπω θελεις οπωσδηποτε συμπληρωμα βραχο...
φτιαξε πρωτα το aquascape, και μετα πειραματισου με την ροη...;)

+1
επισης αποφασισε τι κοραλλια θα βαλεις για να καθορισεις και τη ροη

froleon 07-11-09 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 386905)
Λεωνίδα εκτός απο αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω πρόσεξε κα ιτα εξωτερικά φίλτρα που πήρες, δεν τα πάνε καλά με το αλάτι:rolleyes:

Τι εννοείς ότι δεν τα πάνε καλά με το αλάτι; Γενικά τα εξωτερικά η εννοείς η συγκεκριμένη μάρκα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 386891)
φιλε froleon αποτι βλεπω θελεις οπωσδηποτε συμπληρωμα βραχο...
φτιαξε πρωτα το aquascape, και μετα πειραματισου με την ροη...;)

Εννοείτε ότι θέλω βράχο. Την φωτο την έβαλα για να πάρετε μια ιδέα για τις διαστάσεις του ενυδρείου. Θέλω να βάλω ζωντανό βράχο περίπου 10-15 κιλά και περίπου 5-10 νεκρό για βάση. Θα το φτιάξω σιγά σιγά....δεν βιάζομαι. Μέχρι τα Χριστούγεννα, που θα μπεί και το δώρο :smt041 για να εξοφλήσουμε και τα φέσια, θέλω να έχω έτοιμο το aquascape.

Τώρα όσον αφορά τα κοράλια δεν ξέρω ακόμα ακριβώς τι θα βάλω. Βασικά μου αρέσουν τα μανιτάρια, οι πολύποδες και οι ανεμώνες. Τώρα να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω και πολλά για τα κοράλια (σκληρά, μαλακά κλπ).
Γενικά μου αρέσουν τα πολύχρωμα ασπόνδυλα. Μπορεί και να μην βάλω καθόλου κοράλι (αν είναι πολύ απαιτητικό δηλαδή)

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές
Λεωνίδας

madfdg 07-11-09 08:58

Για την συγκεκριμένη μάρκα εννοώ, είχα το 1600 και μου έσπαγε συνέχεια το ακροφύσιο εκεί που συνδεόταν ο σωλήνας , στα καλά καθούμενα και χωρίς πίεση η ζόρι:rolleyes:

Απο το τι κοράλια θα βάλεις , αν βάλεις , θα εξαρτηθεί και ο φωτισμός σου εκτός απο την ροή!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01535 seconds with 10 queries