Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Τροφές για Apistogramma (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35165)

Memas 13 04-11-09 11:02

Τροφές για Apistogramma
 
Καλημέρα φίλοι μου.
Πρόσφατα απέκτησα ένα ζευγάρι από αυτά τα υπέροχα και πανέξυπνα ψάρια (apistogramma cacatuoides double red).
Τα ταίζω με hikari cichlid gold, φυλλαράκι tetra pro, κατεψυγμένα και αποξηραμένα bloodworms.
Επειδή όμως θέλω να τους παρέχω την καλύτερη δυνατή τροφή, θα ήθελα και όσοι άλλοι έχετε το συγκεκριμένο είδος να αναφέρετε τι τροφές χρησιμοποιείτε και για τα ενήλικα, αλλά κ για τον γόνο..
Ευχαριστώ

Memas 13 06-11-09 13:20

Ρε παιδιά....
Μόνο εγώ έχω απιστόγραμμα?:cool:

lucky13 06-11-09 13:56

Αν έχεις την δυνατότητα το καλύτερο ειναι να τους δίνεις ζωντανές τροφές όπως grindal και δαφνιες. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτη και με κατεψυγμένα Bloodworms, artemies, δαφνιες και φυλλαράκι μια χαρά θα είναι. Εχω τα δικα μου με αυτα τα ταΐζω και εχω αρκετές επιτυχημένες αναπαραγωγές. Για τα μικρά τωρα ζωντανή νεοεκκολαφθησα αρτεμια

alexinio 06-11-09 14:43

Πάρα πολύ καλή είναι η κατεψυγμένη αρτέμια αλλά και το κατεψυγμένο white worm (χρησιμοποιώ της Ocean Nutrition).
Από αποξηραμένες έδινα της tetra τα mini granules αλλά τα έχω κόψει και δίνω τα προαναφερθείσα από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Memas 13 06-11-09 16:07

Γεννήσανεεεεε.....
καμιά 50ρια μικρά, απομάκρυνα τον αρσενικό...λογικά αφού σήμερα τα έβγαλε από την σπηλιά, σε 2-3 μέρες θα ταίσω.....
Το μόνο που έχω είναι το baby της hikari....

lucky13 06-11-09 16:33

Ειχε γεννήσει λογικα καμια εβδομαδα και δεν τα ειχες δει για κολυμπάνε ελεύθερα και να τα έβγαλε απο την σπηλιά.. Παντως χωρις αρτεμιες δεν νομιζω πως θα κανεις δουλεια και εφόσον θες να τα κρατήσεις δεν ειναι τπτ να εκκολάψεις αρτεμιες.

Giorgos 06-11-09 22:08

Καλο ειναι να αρχισεις αμεσα να ταιζεις με νεοκκολαφθεισα αρτεμια.

Memas 13 06-11-09 23:06

Έχω βάλει να δουλεύει από εχθές το κολπάκι της σέρα για την εκκόλαψη, αλλά τίποτα.
Οι οδηγίες λένε 24 ώρες....αυτές πέρασαν κ τίποτα

neos 06-11-09 23:57

Απ όσα έχω διαβάσει για την εκκόλαψη της αρτέμια, χρειάζεται 24-48 ώρες όταν η θερμοκρασία είναι 25-30 βαθμούς. Εγώ την προηγούμενη βδομάδα έφτιαξα για πρώτη φορά (με μίγμα της hobby, ανάποδο μπουκάλι και αεραντλία) σε θερμοκρασία δωματίου 21-22 βαθμούς, με λάμπα 40 βατ στα 10 εκ. από το μπουκάλι και η εκκόλαψη άρχισε το τρίτο 24ωρο και συνεχίστηκε και το τέταρτο... Το σύστημα της sera δε το γνωρίζω αλλά μάλλον πρέπει περιμένεις λιγάκι ακόμα.

Memas 13 07-11-09 08:52

Περιμένω και βλέπουμε...
Τους έριξα την τροφή για γόνο της Ηikari κ βλέπω ότι την τσιμπάνε.....
για να δούμε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01350 seconds with 10 queries