Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35111)

katamagias 01-11-09 14:10

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.....
 
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΡΥΩΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ.....ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ......ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΝΕΡΟ

Celda 01-11-09 14:29

Για να εχει την κατάλληλη θερμοκρασια το καινουργιο νερο, προσθέτεις ενα θερμαντήρα ρυθμισμένο με την θερμοκρασία του ενυδρειου. μολις σβησει το φωτακι, ελέγχεις με το θερμομετρο αν ειναι ενταξει και το προσθέτεις :rolleyes:

φυσικα εχεις βαλει αντιχλώριο,δεν το συζηταμε...σωστα? :D

katamagias 01-11-09 14:53

ναι.....

george 01-11-09 15:27

Από που γεμίζεις το νερό ;
Γιατί δεν βάζεις στην βρύση το λάστιχο και να αναμίξεις το κρύο με το ζεστό στην επιθυμητή θερμοκρασία;

imichal 01-11-09 19:51

Αν δεν φτιαχνεις το νερο και χρησιμοποιεις βρυσης τότε προσαρμοσε ενα λαστιχο στη βρυση του νιπτηρα σου και βαλε χλιαρο νερο κατευθειαν.....Οτι ειπε δηλ ο george....

/__Γιάννης__\ 01-11-09 21:54

Δεν θα συμφωνούσα με την χρήση του θερμαντήρα γιατί και πολλή ώρα θα κάνει και πολλές απώλειες υπάρχουν οπότε άσκοπη κατανάλωση,ούτε και την χρήση νερού από τον θερμοσίφωνα γιατί μπορεί να έχει πολλά άλατα .
Υποθέτω ότι έχεις κάποιο βαρέλι,βάζεις το νερό μέσα προσθετής το αντιχλώριο και έπειτα βάζεις σιγά-σιγά νερό από μια κατσαρόλα που έχεις βράσει το νερό μέχρι να αποκτήσει την επιθυμητή θερμοκρασία.
Αν δεν έχεις βαρέλι παίρνεις μια κατσαρόλα βάζεις αντιχλώριο και ζεσταίνεις το νερό παρακολουθώντας με ένα θερμόμετρο πότε θα πάρει την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά το ρίχνεις στο ενυδρείο.
Αυτά για την θερμοκρασία....

george 01-11-09 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 385759)
Δεν θα συμφωνούσα με την χρήση του θερμαντήρα γιατί και πολλή ώρα θα κάνει και πολλές απώλειες υπάρχουν οπότε άσκοπη κατανάλωση,ούτε και την χρήση νερού από τον θερμοσίφωνα γιατί μπορεί να έχει πολλά άλατα .
.

Λάθος

halvas69 01-11-09 22:02

Μια χαρά είναι ο θερμοσίφωνας :)

/__Γιάννης__\ 01-11-09 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 385766)
Μια χαρά είναι ο θερμοσίφωνας :)

:cool: Και αν είναι χάλκινος ?

halvas69 01-11-09 22:05

Τότε ζεις στο Ουζουμπούρου !!!

george 01-11-09 22:06

Kαι αν οι σωληνώσεις της ύδρευσης είναι χάλκινοι ;
;)

/__Γιάννης__\ 01-11-09 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 385770)
Τότε ζεις στο Ουζουμπούρου !!!

:smt062Οι θερμοσίφωνες με χάλκινο μποιλερ είναι πιο ακριβοί αντέχουν περισσότερο και κάποιοι δίνονται με εγγύηση 50 ετών.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 385771)
Kαι αν οι σωληνώσεις της ύδρευσης είναι χάλκινοι ;
;)

Δεν είναι το ιδιο με τον θερμοσίφωνα που το νερό παραμένει για ώρες και έχει πιο μεγάλες θερμοκρασίες.

george 01-11-09 22:11

Και αν τρυπήσουν μετά από 49 χρόνια άντε να τους βρεις για να ζητήσεις αντικατάσταση :D

halvas69 01-11-09 23:00

Καλέ μην με βαράς :)
Να πω ότι ήταν για ενυδρείο αλμυρού νερού η συζήτηση να πω οκ, αλλα μην κάνουμε την ζωή μας δύσκολη για να αλλάξουμε νεράκι.

ΥΓ έχω γυάλινο ;)

chemical mac 01-11-09 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 385797)
ΥΓ έχω γυάλινο ;)

αν μου πεις και την πρωτεύουσα του Ουζουμπούρου σου τον αντικαθιστώ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ με ένα χάλκινο :D :D :D :D :D

παλιοχαλβά

halvas69 01-11-09 23:39

Τι λες ρε και να μου πάθουν τα ψάρια κοκοψίψι από τα ψιψιψίνια του χαλκού ?
Πριτς. :p

paris_athens 02-11-09 01:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 385759)
Δεν θα συμφωνούσα με την χρήση του θερμαντήρα γιατί και πολλή ώρα θα κάνει και πολλές απώλειες υπάρχουν οπότε άσκοπη κατανάλωση,ούτε και την χρήση νερού από τον θερμοσίφωνα γιατί μπορεί να έχει πολλά άλατα .
Υποθέτω ότι έχεις κάποιο βαρέλι,βάζεις το νερό μέσα προσθετής το αντιχλώριο και έπειτα βάζεις σιγά-σιγά νερό από μια κατσαρόλα που έχεις βράσει το νερό μέχρι να αποκτήσει την επιθυμητή θερμοκρασία.
Αν δεν έχεις βαρέλι παίρνεις μια κατσαρόλα βάζεις αντιχλώριο και ζεσταίνεις το νερό παρακολουθώντας με ένα θερμόμετρο πότε θα πάρει την επιθυμητή θερμοκρασία και μετά το ρίχνεις στο ενυδρείο.
Αυτά για την θερμοκρασία....

και ειναι λυση να αλλαζεις νερο με την κατσαρολα??? και αμα εχεις να αλλαξεις 50 λιτρα νερο ποσες κατσαρολες θες εχεις υπολογισει. η πιο καταλληλη λυση ειναι με εναν θερμαντηρα οπως αναφερθηκε πιο πανω.....κατσαρολες και μπρικια δεν κανουν!!!!!!!

douran_p 02-11-09 10:09

θερμοσιφονα ...... ετσι και αλλιως η αναλογια κρυου νερου με ζεστο ειναι 1 προς 4..... στο περιπου λεμε τωρα :p

26 βαθμους θελεις οχι 45

δεν πιστευω να εχεις προβλημα

εγω ετσι κανω..... αλλα μην σε παρω και στο λαιμο μου !!!!!zw

mark1laz 02-11-09 10:32

κι εγω αυτη την αλλαγη νερου δεν την καταλαβαινω....(ειμαι αρχαριος)
θέλω δηλαδή βαρέλι 50 lt. μεσα στο σπιτι και αλλο ενα θερμαντήρα;;
το νερο πως θα το βγαζω; με αντλία;

dimitris21 02-11-09 10:54

γιατί κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη δε μπορώ να καταλάβω.

αγοράζεις ένα λάστιχο που να φτάνει από το ενυδρειο μέχρι το μπάνιο, ή όπου αλλού εσύ θέλεις που να έχει αποχέτευση και παροχή νερού.

αγοράζεις ένα ανταπτορα (δεν ξέρω αν το λέω και σωστά) ώστε να μπορείς να συνδέσεις το λάστιχο στην παροχή.

ξεκινάς να αδειάζεις νερό από το ενυδρειο στην αποχέτευση. όταν ολοκληρωθεί το άδειασμα, βάζεις αντιχλώριο στο ενυδρειο, συνδέεις το λάστιχο στην παροχή και γεμίζεις το ενυδρειο. απλά δεν ανοίγεις στο 100% την παροχή.

το αποτέλεσμα θα είναι να παίσει η θερμοκρασία 2 με 3 βαθμούς. χέσ**κε η Φατμε, στο Γεντικουλε.

george 02-11-09 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 385879)
ξεκινάς να αδειάζεις νερό από το ενυδρειο στην αποχέτευση.

Εγώ το αδειάζω μέσα στην μπανιέρα ;)

dimitris21 02-11-09 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 385881)
Εγώ το αδειάζω μέσα στην μπανιέρα ;)

και εγώ εκεί το αδειάζω. αποχέτευση έχει και η μπανιέρα. :)

Roussaks 02-11-09 11:46

Να σας πω και γω τι κανω;
Βαζω δυο τσικαλια εναλαξ να βραζει το νερο . Περνω το λαστιχο και το αδειαζω μεσα στο τσικαλι ετσι αναμιγνυεται ζεστο με κρυο και πεφτει χλυαρο μεσα .
Μολις αδειασει το ενα τσικαλι βαζω το αλλο....

imichal 02-11-09 11:56

Παράθεση:

ιατί κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη δε μπορώ να καταλάβω.

αγοράζεις ένα λάστιχο που να φτάνει από το ενυδρειο μέχρι το μπάνιο, ή όπου αλλού εσύ θέλεις που να έχει αποχέτευση και παροχή νερού.

αγοράζεις ένα ανταπτορα (δεν ξέρω αν το λέω και σωστά) ώστε να μπορείς να συνδέσεις το λάστιχο στην παροχή.

ξεκινάς να αδειάζεις νερό από το ενυδρειο στην αποχέτευση. όταν ολοκληρωθεί το άδειασμα, βάζεις αντιχλώριο στο ενυδρειο, συνδέεις το λάστιχο στην παροχή και γεμίζεις το ενυδρειο. απλά δεν ανοίγεις στο 100% την παροχή.
+1000

dimitris21 02-11-09 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 385891)
Να σας πω και γω τι κανω;
Βαζω δυο τσικαλια εναλαξ να βραζει το νερο . Περνω το λαστιχο και το αδειαζω μεσα στο τσικαλι ετσι αναμιγνυεται ζεστο με κρυο και πεφτει χλυαρο μεσα .
Μολις αδειασει το ενα τσικαλι βαζω το αλλο....

όταν η ενασχόληση με το ενυδρειο αρχίζει να γίνεται αγγαρεία παύει να έχει και ενδιαφέρον. μπορεί για αρχή να βρούμε 1258 τρόπους να κάνουμε τη δουλειά μας. από κάποιο σημείο όμως και μετά πρέπει να βρούμε εναλλακτικές στις αγγαρείες για να μπορούμε να ασχοληθούμε με αυτό που πρέπει.

ερώτηση προς όλους: αν μια αλλαγή χρειαζόταν 5-10 λεπτά την ημέρα, θα κάνατε κάθε μέρα αλλαγή?

Πάνος 02-11-09 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 385898)
ερώτηση προς όλους: αν μια αλλαγή χρειαζόταν 5-10 λεπτά την ημέρα, θα κάνατε κάθε μέρα αλλαγή?

οχι....τοσο παιρνει σε μενα μια αλλαγη (σε ολα τα ενυδρεια εκτος απο το μεγαλο 400λτ) αλλα φυσικα δε κανω καθε μερα...

kalaxan 02-11-09 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 385879)
γιατί κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη δε μπορώ να καταλάβω.

αγοράζεις ένα λάστιχο που να φτάνει από το ενυδρειο μέχρι το μπάνιο, ή όπου αλλού εσύ θέλεις που να έχει αποχέτευση και παροχή νερού.

αγοράζεις ένα ανταπτορα (δεν ξέρω αν το λέω και σωστά) ώστε να μπορείς να συνδέσεις το λάστιχο στην παροχή.

ξεκινάς να αδειάζεις νερό από το ενυδρειο στην αποχέτευση. όταν ολοκληρωθεί το άδειασμα, βάζεις αντιχλώριο στο ενυδρειο, συνδέεις το λάστιχο στην παροχή και γεμίζεις το ενυδρειο. απλά δεν ανοίγεις στο 100% την παροχή.

το αποτέλεσμα θα είναι να παίσει η θερμοκρασία 2 με 3 βαθμούς. χέσ**κε η Φατμε, στο Γεντικουλε.

Υπάρχει βαλβίδα/συνδετικό που συνδέεις το λάστιχο στην παροχή, γεμίζεις το λάστιχο και μετά ανοίγεις τη βαλβίδα ωστε να αδειάσει το νερό? (αυτό εννοείς?)
Αλλιώς ρουφάτε το λάστιχο ή το γεμίζετε όλο κρατώντας τις άκρες?(αν είναι αρκετά μεγάλο δε βολεύει..)

george 02-11-09 13:35

Για το γέμισμα αγοράζεις ένα ρακοράκι για να προσαρμόσεις το λάστιχο στην βρύση του μπάνιου.Εγώ έχω ένα σετάκι της Gardena.

Για το άδειασμα ρουφάω και αδειάζει στην μπανιέρα.

Υπάρχει και το σετ της Python αλλά ξοδεύεις πολύ νερό.
http://www.pythonproducts.com/aqprod.html

kalaxan 02-11-09 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 385920)
Για το γέμισμα αγοράζεις ένα ρακοράκι για να προσαρμόσεις το λάστιχο στην βρύση του μπάνιου.Εγώ έχω ένα σετάκι της Gardena.

Για το άδειασμα ρουφάω και αδειάζει στην μπανιέρα.

Υπάρχει και το σετ της Python αλλά ξοδεύεις πολύ νερό.
http://www.pythonproducts.com/aqprod.html

Χρησιμοποιεί κανείς το σετ αυτό?

Γιατί ξοδεύει πολύ νερό?Δεν κατάλαβα με ποια αρχή λειτουργίας μπορεί να δουλεύει ωστε να ξοδεύει πολύ νερό..

chemical mac 02-11-09 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 385927)
Χρησιμοποιεί κανείς το σετ αυτό?

Γιατί ξοδεύει πολύ νερό?Δεν κατάλαβα με ποια αρχή λειτουργίας μπορεί να δουλεύει ωστε να ξοδεύει πολύ νερό..

venturi δημιουργεί κενό με το νερό που τρέχει από την βρύση (πρόσεξε την εικόνα που δείχνει το λάστιχο συνδεμένο στη βρύση)

http://en.wikipedia.org/wiki/Venturi_effect


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02449 seconds with 10 queries