Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   βαση ενυδρειου και πατωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35104)

dimis_george 31-10-09 22:47

βαση ενυδρειου και πατωμα
 
γεια σας παιδια.στο σαλονι μου το πατωμα ειναι ξυλινο παρκε,το οποιο απο κατω του εχει κενο 5-6 ποντους.τι μπορω να κανω ωστε να αντεξει μεγαλυτερο ενυδρειο?υπαρχει καμια λυση η καποια πατεντα?

persival 31-10-09 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 385487)
γεια σας παιδια.στο σαλονι μου το πατωμα ειναι ξυλινο παρκε,το οποιο απο κατω του εχει κενο 5-6 ποντους.τι μπορω να κανω ωστε να αντεξει μεγαλυτερο ενυδρειο?υπαρχει καμια λυση η καποια πατεντα?

Καλησπέρα,
επειδή έχει συζητηθεί ξανά, θα σου πρότεινα εφόσον είναι εφικτό να βρεις αυτόν που έβαλε το πάτωμα, αλλιώς κάποιον επαγγελματία που να ασχολείται με ξύλινα πατώματα.
Πατέντες ίσως ακούσεις πολλές αλλά για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, καλύτερα επαγγελματίας...

dimis_george 31-10-09 23:02

ευχαριστω

imichal 31-10-09 23:59

ποσο μεγαλο?

dimis_george 01-11-09 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 385501)
ποσο μεγαλο?

γυρω στα 200 λιτρα λεω...χωρια χαλικια,βραχους και λοιπα

kwstas_original 01-11-09 09:31

μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.

imichal 01-11-09 11:48

200 λιτρα δεν ειναι ....βαρος.... Εγω νομιζα οτι μιλουσαμε για τονο....
Κανε αυτο που σου ειπε ο Κωστας για να μοιρασεις το βαρος αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται και αυτο.....

gmanes 01-11-09 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 385557)
μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.

Η απλώς μπορείς να ξυλώσεις τα ποδαράκια...

dimis_george 01-11-09 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 385557)
μπορεις να βαλεις κατι να πατησει επανω η βαση ωστε να μοιραστει το βαρος απο τα ποδαρακια για να μην πιεζουν το πατωμα.
π.χ. ενα MDF ανω των 15 χιλ.
με αυτον τον τροπο το βαρος θα μοιραστει ομοιομορφα και οχι στα 4 η 6 σημεια που τα ποδαρακια πατανε.(ελπιζω να με καταλαβες)
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου,λογικα και καποιος μηχανικος το ιδιο θα σου πει.
αλλωστε δεν μιλαμε για κανενα τρομερο βαρος...σαν να στεκονται 3 ενηλικες φαντασου στο ιδιο σημειο του πατωματος.

το λεω γιατι εχω ενα 120 λιτρα και οταν πλησιαζεις μπροστα του ,λιγο κουνιεται.οχι η βαση,απλως βλεπεις το νερο να κουνιεται λιγο,αν και πιστευω πως ειναι φυσιολογικο αυτο!η βαση που εχω δεν εχει ποδαρακια,αρα ειναι καλυτερα ετσι.επισης το ενυδρειο δεν ειναι στη μεση αλλα στην ακρη του δωματιου και νομιζω παταει καλυτερα εκει.και σκεφτομαι να φτιαξω εγω την βαση,τι ειναι καλυτερο?να κανω σιδηροκατασκευη και να την ντυσω με ξυλο η να την φτιαξω μονο με ξυλο?

aquaman 01-11-09 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 385696)
το λεω γιατι εχω ενα 120 λιτρα και οταν πλησιαζεις μπροστα του ,λιγο κουνιεται.οχι η βαση,απλως βλεπεις το νερο να κουνιεται λιγο,αν και πιστευω πως ειναι φυσιολογικο αυτο!η βαση που εχω δεν εχει ποδαρακια,αρα ειναι καλυτερα ετσι.επισης το ενυδρειο δεν ειναι στη μεση αλλα στην ακρη του δωματιου και νομιζω παταει καλυτερα εκει....

Αν κουνάει με 120 λίτρα θα κουνάει περισσότερο με 200, και δεν είναι και τόσο καλό. Το να το βάλεις στη γωνία του δωματίου βοηθάει κάπως.
Επίσης: αν είναι το κλασικό πάτωμα με ξύλινα σανίδια (όχι τα μικρά σανιδάκια σε τοποθέτηση "ψαροκόκαλο") τότε κάτω από τα σανίδια και κάθετα με αυτά θα πρέπει να υπάρχουν τα δοκαράκια τα οποία διατρέχουν όλο το πατωμα και σε αυτά πατάνε τα σανίδια. Θέλεις το ενυδρείο σου να είναι _κάθετο_ στα δοκάρια του πατώματος ώστε να μοιράζεται σε 2-3 από αυτά το βάρος του.
Άρα το τοποθετείς παράλληλα με τα σανίδια όπως τα βλέπεις στο πάτωμα.

dimis_george 01-11-09 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 385711)
Αν κουνάει με 120 λίτρα θα κουνάει περισσότερο με 200, και δεν είναι και τόσο καλό. Το να το βάλεις στη γωνία του δωματίου βοηθάει κάπως.
Επίσης: αν είναι το κλασικό πάτωμα με ξύλινα σανίδια (όχι τα μικρά σανιδάκια σε τοποθέτηση "ψαροκόκαλο") τότε κάτω από τα σανίδια και κάθετα με αυτά θα πρέπει να υπάρχουν τα δοκαράκια τα οποία διατρέχουν όλο το πατωμα και σε αυτά πατάνε τα σανίδια. Θέλεις το ενυδρείο σου να είναι _κάθετο_ στα δοκάρια του πατώματος ώστε να μοιράζεται σε 2-3 από αυτά το βάρος του.
Άρα το τοποθετείς παράλληλα με τα σανίδια όπως τα βλέπεις στο πάτωμα.

ετσι ειναι τοποθετημενο και τωρα.σκεφτηκα,οταν το γεμισω να βιδωσω την βαση στον τοιχο για πιο καλη σταθεροτητα.τι λες?
για την κατασκευη τι προτεινεις?

aquaman 02-11-09 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 385718)
ετσι ειναι τοποθετημενο και τωρα.σκεφτηκα,οταν το γεμισω να βιδωσω την βαση στον τοιχο για πιο καλη σταθεροτητα.τι λες?
για την κατασκευη τι προτεινεις?

Χμμμ.. εδώ είμαι λίγο έξω απ'τα νερά μου - δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ιδέα να βιδώσεις τη βάση στον τοίχο. Ναι μεν μπορεί να είναι πιό "σίγουρη", αλλά σκέψου μήπως χρειαστείς λίγο χώρο μεταξύ ενυδρείου/βάσης και τοίχου για να περνάνε καλώδια, σωλήνες από φίλτρα και τέτοια.

Για την κατασκευή η άποψή μου είναι ότι η μεταλική είναι καλύτερη ιδέα γιατί εκός από το ότι κρατάει περισσότερο βάρος δεν έχεις φόβο να χαλάσει από νερά, και τη ντύνεις και με ξύλο αν θέλεις για το οπτικό αποτέλεσμα. Στα μεγάλα ενυδρεία συνήθως έτσι γίνεται.

dimis_george 02-11-09 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 385816)
Χμμμ.. εδώ είμαι λίγο έξω απ'τα νερά μου - δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ιδέα να βιδώσεις τη βάση στον τοίχο. Ναι μεν μπορεί να είναι πιό "σίγουρη", αλλά σκέψου μήπως χρειαστείς λίγο χώρο μεταξύ ενυδρείου/βάσης και τοίχου για να περνάνε καλώδια, σωλήνες από φίλτρα και τέτοια.

Για την κατασκευή η άποψή μου είναι ότι η μεταλική είναι καλύτερη ιδέα γιατί εκός από το ότι κρατάει περισσότερο βάρος δεν έχεις φόβο να χαλάσει από νερά, και τη ντύνεις και με ξύλο αν θέλεις για το οπτικό αποτέλεσμα. Στα μεγάλα ενυδρεία συνήθως έτσι γίνεται.

χωρος θα υπαρχει,γιατι η βαση δεν θα ειναι κολλημενη στον τοιχο.ευχαριστω παντως,με βοηθεισες πολυ.ξεκιναω τον σχεδιασμο και βλεπουμε!

atomgr 02-11-09 20:31

Το βίδωμα στο τοίχο δεν θα βοηθήσει κατά τη γνώμη μου γιατί το κούνημα το έχεις από το πάνω κάτω από μπουμπούνισμα δηλαδή του πατώματος.
Να μπουμπουνάει με 120 130 κιλά μάλλον για παλιό πάτωμα μιλάμε γιτί τόσο ζυγίζει ένας βαρύς καναπές.
Ίσως μια βασούλα από λατάκια καμιά 10 πόντους κάτω από τη βάση να έκανε μια καλύτερη δουλειά. Μάλλον πατωματζή θες να ρωτήσεις.

dimis_george 02-11-09 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atomgr (Μήνυμα 386056)
Το βίδωμα στο τοίχο δεν θα βοηθήσει κατά τη γνώμη μου γιατί το κούνημα το έχεις από το πάνω κάτω από μπουμπούνισμα δηλαδή του πατώματος.
Να μπουμπουνάει με 120 130 κιλά μάλλον για παλιό πάτωμα μιλάμε γιτί τόσο ζυγίζει ένας βαρύς καναπές.
Ίσως μια βασούλα από λατάκια καμιά 10 πόντους κάτω από τη βάση να έκανε μια καλύτερη δουλειά. Μάλλον πατωματζή θες να ρωτήσεις.

τι εναι τα λατακια?:confused:

atomgr 02-11-09 20:40

Αν βάλεις τετράγωνα ξύλα οριζόντια και κάθετα να κάνεις μια βασούλα καμιά 10ρια πόντους ύψος και την ντύσεις με κάποια λαμαρίνα μάλλον θα έχεις καλύτερη λειτουργία.
Αν κάποιος εδώ ασχολείται με τέτοιες κατασκευές και πιάνουν τα χέρια του ίσως σου πει πιο πολλές λεπτομέρειες. Τα δικά μου δυστυχώς δεν πιάνουν συνήθως τα παραγγέλνω :D

dimis_george 02-11-09 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atomgr (Μήνυμα 386062)
Αν βάλεις τετράγωνα ξύλα οριζόντια και κάθετα να κάνεις μια βασούλα καμιά 10ρια πόντους ύψος και την ντύσεις με κάποια λαμαρίνα μάλλον θα έχεις καλύτερη λειτουργία.
Αν κάποιος εδώ ασχολείται με τέτοιες κατασκευές και πιάνουν τα χέρια του ίσως σου πει πιο πολλές λεπτομέρειες. Τα δικά μου δυστυχώς δεν πιάνουν συνήθως τα παραγγέλνω :D

μαλιστα...αν υπαρχει και καμια φωτο ακομα καλυτερα.και αν γνωριζει και καποιος για αυτη την κατασκευη ας πει την γνωμη του.τα δεχομαστε ολα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01966 seconds with 10 queries