Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Περίεργες φουσκάλες στην επιφάνεια του ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35030)

fh84 29-10-09 14:36

Περίεργες φουσκάλες στην επιφάνεια του ενυδρείου
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούριος στο άθλημα και από τότε που λειτουργεί το ενυδρείο μου ένα χρόνο τώρα, συχνά πυκνά βλέπω στην επιφάνεια αμέτρητες φουσκάλες. Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες για να πάρετε μία ιδέα.

johnsin 29-10-09 14:42

Βάλε το φίλτρο σου με τέτοιο τρόπο ώστε να αναταράσσεις λίγο το νερό.

douran_p 29-10-09 15:46

ποσα λιτρα γυρναει το φιλτρο σου......??? γενικα δωσε και αλλες πληροφοριες..... μαλλον δεν ειναι τπτ.....

fh84 29-10-09 15:59

Το φίλτρο είναι για 90L ενυδρείο και το δικό μου είναι 36L. To θέμα είναι πως αυτές οι φουσκάλες, άλλοτε μειώνονται και άλλοτε αυξάνονται.

maikl 29-10-09 16:52

...τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου?

Singha 29-10-09 17:33

θα ελεγα οτι εχει εναν μονομαχουλη ο οποιος κατασκεβαζει φωλιτσα!

για αυτο μου μοιαζει! :p
-------------------------
αν και τωρα ειδα της φωτο.. μαλλον λαθος μου. συγνωμη

kokos125 29-10-09 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 384863)
θα ελεγα οτι εχει εναν μονομαχουλη ο οποιος κατασκεβαζει φωλιτσα!

για αυτο μου μοιαζει! :p
-------------------------
αν και τωρα ειδα της φωτο.. μαλλον λαθος μου. συγνωμη

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΠΕΡΜΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ ΩΑΡΙΟΝ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ(ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ Τ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ:smt020)

johnsin 29-10-09 19:08

Μα που βλέπεται τον μονομάχο τετρας νεον έχει ο άνθρωπος (τουλάχιστον ότι βλέπω από τις photo)

Πάνος 29-10-09 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokos125 (Μήνυμα 384868)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΠΕΡΜΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ ΩΑΡΙΟΝ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ(ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ Τ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ:smt020)

ο μονομαχος εναποθετει σπερμα μονο εφοσον υπαρχει θηλυκια...εχει κανει τη φωλια του και παιρνει τα αυγα της για να τα γονιμοποιησει...
δε κανει μονος του αυτο που κανουν οι ανθρωποι...:D:D

υ.γ. σε παρακαλω να γραφεις με μικρα...

chemical mac 29-10-09 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 384920)
ο μονομαχος εναποθετει σπερμα μονο εφοσον υπαρχει θηλυκια...εχει κανει τη φωλια του και παιρνει τα αυγα της για να τα γονιμοποιησει...
δε κανει μονος του αυτο που κανουν οι ανθρωποι...:D:D

υ.γ. σε παρακαλω να γραφεις με μικρα...

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ Μ@Λ@Κ@ :D :D :D

Πάνος 29-10-09 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 384921)
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ Μ@Λ@Κ@ :D :D :D

υπαρχουν παντα και εξαιρεσεις τελικα.....:D:D

panos1972 29-10-09 22:33

Έχω ακριβώς την ίδια μ@λ@κι@ (χωρίς μονομάχο) στο 22άρι μου το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο (στο μικρότερό του) με του fh84, με αυξομειώσεις στην ποσότητα.

Φιλοξενεί γαριδούλες και 2 μηλοσαλίγκαρα. Όχι δεν είναι αυγά σαλιγκαριού!

Υποψιάζομαι μην εχει σχέση το υλικό συγκόλησης των τζαμιών! Κίνα ολέ! Πάντως τα ζωντανά και τα φυτά μιά χαρά, εδώ και 2 κοντά μήνες...

fh84 29-10-09 22:41

Neοn και guppies είναι. Επίσης 2 πλακοστομους και 2 catfishes. Αυτά είναι τα ψαράκια που έχω μέσα.
-------------------------
Και τώρα που το παρατηρώ οι φουσκάλες έχουν μειωθεί. Θα τρελαθώ. Αυτό το πράγμα συμβαίνει εδώ και ένα χρόνο με τα ίδια ψάρια μέσα

panos1972 29-10-09 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fh84 (Μήνυμα 384933)
Neοn και guppies είναι. Επίσης 2 πλακοστομους και 2 catfishes. Αυτά είναι τα ψαράκια που έχω μέσα.

Όταν μάθουμε καλά την πρόσθεση, το επόμενό μας βήμα είναι να μάθουμε την αφαίρεση, για να μην έρθει μόνη της σα φυσικό επακόλουθο....

Δεν κοιτάς λίγο και τις συνθήκες νερού (πέρα από χώρου) που ζητά το κάθε ψάρι; Νομίζω ότι τα παιδεύεις....

halvas69 29-10-09 22:46

Οι φουσκάλες μερικές φορές είναι από αμμωνία.
Μέτρηση έχεις κάνει ?

panos1972 29-10-09 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 384939)
Οι φουσκάλες μερικές φορές είναι από αμμωνία.
Μέτρηση έχεις κάνει ?


Εγώ είμαι στο 0 χθές μέτρησα παλι! Κι εμένα εκεί πήγε πρώτα ο νους μου! Φωσφορικά 0,5, νιτρικά 2, ph 7,5 kh 6, gh 18.

fh84 29-10-09 23:16

Όχι παιδία δε κάνω. Το ξέρω μεγάλο λάθος είμαι καινούριος και δε ξέρω από αυτά. Θέλω να αγοράσω σύντομα. Συγχωρέστε με για την άγνοια μου αλλά μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες για το πώς μπορώ να κάνω μετρήσεις?

Αλέξης6 30-10-09 00:54

Κατα αρχάς πρέπει να προμηθευτείς τεστ ( θα σε συμβούλευα όπως και όλοι πιστεύω εδώ να είναι υγρα ) και κατα προτίμηση μάρκα API αν βρεις ή αλλιώς άλλη, ( αρκεί τουλάχιστον να είναι υγρά) για
α) NH3/NH4+ (Αμμωνία)
β) NO2 νιτρώδη
Γ) NO3 νιτρικά
δ) kh ανθρακική σκληρότητα
ε) gh ολική σκληρότητα
στ) pH

Αυτά είναι τα βασικότερα...

Απο εκεί και πέρα διάβασμα ( τσεκαρε thread για στρώσιμο ενυδρείου , κύκλο αζώτου, κλπ) και γενικότερα ότι απορίες έχεις ... το φόρουμ είναι εδώ!!!! :) :) :)

Τα λέω καλά παίδες???? :p :p :p

Επίσης θα σε βοηθήσει πιστεύω πάρα πολύ και αυτή η ιστοσελίδα
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm


Φιλικά,
Αλέξανδρος

fh84 30-10-09 01:28

ευχαριστω παρα πολυ

maikl 30-10-09 06:19

....και τσεκαρε τη δοσολογια στο αντιχλωριο που χρησιμοποιεις,,,;)

mikele 30-10-09 08:28

συμβαινει σε ολα τα ενυδρεια με κακη κυκλοφορια του νερου ........επισης συμβαινει σε μικροτερο βαθμο απο μαζεμενη αμμωνια ειδικα οταν εχεις εμελησει τις αλλαγες νερου

κανε καλη αλλαγη νερου και κανε λιγο αναταραξη της επιφανειας;)

panos1972 30-10-09 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 385018)
....και τσεκαρε τη δοσολογια στο αντιχλωριο που χρησιμοποιεις,,,;)

Αυτό δεν το σκέφτηκα!
fh84 ποιό χρησιμοποιείς;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 385024)
συμβαινει σε ολα τα ενυδρεια με κακη κυκλοφορια του νερου ........επισης συμβαινει σε μικροτερο βαθμο απο μαζεμενη αμμωνια ειδικα οταν εχεις εμελησει τις αλλαγες νερου

κανε καλη αλλαγη νερου και κανε λιγο αναταραξη της επιφανειας;)

Αλλαγές νερού κάνω 40% κάθε εβδομάδα στο 22άρι! Για ανατάραξη έχω φίλτρο καταρακτάκι....

Πολύ θα με ενδιέφεραν και οι παράμετροι του fh84. Κρίμα που δε μετράει! Να δούμε ρε παιδί μου από που προέρχεται η "σαπουνάδα"....

SOCRATIS 30-10-09 10:04

Απο όσο θυμάμε, ευθυνεται και το σκληρο νερό.

STAMATIA 30-10-09 10:56

Οταν πρωτοξεκίνησα είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα. Καταλαιπώρησα τα ψαράκια!!!
Ο λόγος υψηλά επίπεδα αμμωνίας νιτρώδη. Μεχρι να κάνεις τις μετρήσεις έστω τις βασικές no3(νιτρικά)- no2(νιτρώδη) -nh4 (αμμωνία) κάνε συχνές αλλαγές. Υψηλή αμμωνία καίει τα βράγχια των ψαριών και υποφέρουν. Μείωσε την τροφή, βάλε πιο δυνατό φίλτρο και βάλε βιολογικό υλικό ή ζήτησε μπόλι από κάποιον συγχομπίστα και στις αλλαγές ρίχνε βακτήρια.
Και σε παρακαλώ ξεχώρισε τα γκάπι από τα νέον. Εχουν διαφορετικές ανάγκες και συνθήκες.

panos1972 30-10-09 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 385040)
Απο όσο θυμάμε, ευθυνεται και το σκληρο νερό.

Νομίζω πως εδώ πρέπει να βρίσκεται το κλειδί!
Ο fh84 βάζει νερό βρύσης;
Πάντως εγώ βάζω 1 μέρος νερό Α/Ο σε 2 μέρη νερό βρύσης για να πετύχω αυτές τις σκληρότητες.

Αλέξης6 30-10-09 12:55

Επίσης φίλε μου fh84 πρέπει να μειώσεις την ιχθειοφόρτιση του ενυδρείου,
πλακόστομοι σε τόσα λίγα λίτρα και μάλιστα 2 μάζι δεν μπαίνουν.
Και τα γατόψαρα πέρα από το ότι πρέπει να είναι σε κοπάδια των 6 ατόμων και πάνω χρειάζονται και αυτά περισσότερα λιτρα...

Ακόμα τα νέον τέτρα απ όσο ξέρω θέλουν μαλακό νερό και ουδέτερο προς όξινο pH ενώ τα guppys είναι ζωοτόκα και προτιμούν όχι μαλακό νεράκι... (Είναι βέβαια ανθεκτικά ψαράκια αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα πρέπει να μην προσπαθούμε πάντα να τους δώσουμε το καλύτερο για αυτά περιβάλλον)..

Φιλικά,

Αλέξανδρος

(Αν έγραψα κάτι λάθος παρακαλώ θερμά απο τους εμπειρότερους να με διορθώσουν ;) )

mikele 30-10-09 14:51

επισης αν ειναι καινουργιο το ενυδρειο τσαμια σιλικονες το κανει αυτο με τον αφρο.......

kokos125 30-10-09 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 384921)
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ Μ@Λ@Κ@ :D :D :D

ισως γιατι ειχα ενα μονομαχο και ειχα αυτο που προανεφερα...Το οποιο ηταν σπερμα φιλε μου τελικα απ οτι μου ειπαν κ αλλοι πιο εμπειροι απο εμενα.Ενταξε τι να σου πω???Ισως εχεις και δικιο σαν πιο εμπειρος....Αλλα εχετο στο πισω μερος του μυαλου σου!

Πάνος 30-10-09 18:15

φιλε μη το παιρνεις προσωπικα...κανουμε και λιγο πλακα...
οι φουσκαλες που κανει ο μονομαχος ειναι η φωλια του και αποτελειται απο φυσαλιδες που δε σκανε ευκολα γιατι περβαλονται απο εκριμα του στοματος του.
ισως κατι τετοιο ηθελε να εννοησει αυτος που σου ειπε για το "σπερμα" του.
τα ψαρια εκσπερματωνουν για να γονιμοποιησουν τα αυγα..ή γιατι ο ανθωπος αρμεγει το σπερμα τους για "τεχνητη" γονιμοποιηση στις ιχθυοκαλλιεργειες...

Singha 30-10-09 21:14

επαγγελμα.. αρμεχτης ψαριων.. ακουγεται καπως αρωστο!

χαχαχα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02345 seconds with 10 queries