Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για μπόλιασμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35011)

velocity 28-10-09 15:58

Ερώτηση για μπόλιασμα
 
Θέλω να δοκιμάσω να πάρω μπόλι από το στημένο ενυδρείο μου. Πώς θα το κάνω χωρίς να χάσω μεγάλο ποσοστό βιολογίας?

Πάνος 28-10-09 16:22

εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
παιρνοντας ενα μικρο μερος απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου και μεταφεροντας το στο καινουριο εχεις μπολιασει χωρις να χασεις πολυ βιολογικο φορτιο..
αν δε θελεις να μετακινησεις υλικα..στιψε-ξεπλυνε τα υλικα του παλιου στο νεο ενυδρειο...

velocity 28-10-09 16:37

στο στημένο ενυδρειο έχω μόνο σφουγγάρια

aquaman 28-10-09 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 384623)
εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
παιρνοντας ενα μικρο μερος απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου και μεταφεροντας το στο καινουριο εχεις μπολιασει χωρις να χασεις πολυ βιολογικο φορτιο..
αν δε θελεις να μετακινησεις υλικα..στιψε-ξεπλυνε τα υλικα του παλιου στο νεο ενυδρειο...

διάβασε προσεκτικά παραπάνω. Στίψε ένα από τα σφουγκάρια σου πάνω στα σφουγκάρια του άστρωτου φίλτρου.

pavlos2003 06-11-09 22:30

Συγνωμη,μια διευκρινηση Παιρνω τη....μουργα απο το σφουγγαρι ενος φιλου,το πεταω μεσα στο ενυδρειο που μολις εχω ετοιμασει με νερο και αντιχλωριο,και την επομενη μερα "πεταω" και το πρωτο ψαρι μεσα??
Θα ειναι ετοιμα δηλ. τα ..200 λιτρα?? και απο κει και περα ξεκιναω τις μετρησεις του νερου και ανα ποσες μερες για να ξερω οτι όλα πανε καλα??

aquaman 06-11-09 22:46

Τη μούργα καλύτερα να την ρίξεις στα υλικά του νέου φίλτρου αντί να την ξεπλύνεις μέσα στο ενυδρείο - έτσι θα καταλήξει περισσότερη απ'αυτή εκεί που πρέπει.

Την άλλη μέρα βάζεις ψάρια, αλλά με μέτρο. Δηλαδή δε θα μπορεί το μπολιασμένο φίλτρο να υποστηρίξει μεγάλη ιχθυοφόρτιση από την πρώτη μέρα, και βάζοντας λίγα ψάρια κάθε λίγες μέρες δίνεις τη δυνατότητα στην αποικία βακτηριδίων που έβαλες με το μπόλι να μεγαλώσει σιγά σιγά.
-------------------------
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις έιναι να μπολιάσεις το φίλτρο και μετά να ρίχνεις λίγη αμμωνία (π.χ. σε συγκέντρωση 2-3mg/L) και να βεβαιωθείς ότι μηδενίστηκε (και η αμμωνία και τα νιτρώδη) μετά από 1-2 μέρες, ώστε να είσαι σίγουρος ότι το μπόλι "έπιασε".
Αλλά και πάλι ξεκινάς με λίγα ψάρια και αυξάνεις σταδιακά.

pavlos2003 06-11-09 23:04

Ευχαριστω φιλε μαλλον αυτη τη μεθοδο θα επιλεξω εγω,εναλλακτικα στο νερο με αντιχλψριο θα βαλλω ενα χρυσοψαρο και θα το ταιζω και θα μετραω καθε λιγες μερες μεχρι να μην εχει αμμωνια και νιτρωδη παρα μονο λιγα νιτρικα και μετα χαριζω το χρυσοψαρο στη μανα, τα λεω καλα??

aquaman 07-11-09 09:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 387112)
Ευχαριστω φιλε μαλλον αυτη τη μεθοδο θα επιλεξω εγω,εναλλακτικα στο νερο με αντιχλψριο θα βαλλω ενα χρυσοψαρο και θα το ταιζω και θα μετραω καθε λιγες μερες μεχρι να μην εχει αμμωνια και νιτρωδη παρα μονο λιγα νιτρικα και μετα χαριζω το χρυσοψαρο στη μανα, τα λεω καλα??

Πρώτον: ότι νερό μπαίνει στο ενυδρείο, πάντα με το αντίστοιχο αντιχλώριο (αλλιώς σκοτώνεις τη βιολογία του φίλτρου).

Δεύτερον: Με τίποτα μην ακολουθήσεις τη μέθοδο με το χρυσόψαρο, είναι προβληματική (κυρίως γιατί βασανίζεις το χρυσόψαρο σε νερό με αμμωνία και νιτρώδη, τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και τι θα το κάνεις εσύ ή αυτός που θα το πάρει μετά).

Κατά τη γνώμη μου, το στρώσιμο με μπόλι από ενυδρείο που δεν έχει ασθενήσει πρόσφατα είναι ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος. Αν όχι, στρώσιμο με αμμωνία.
-------------------------
Α, και κάτι ζουμιά με βακτηρίδια για το στρώσιμο που θα προσπαθήσουν σίγουρα να σου πουλήσουν καλύτερα άστα και κράτα τα λεφτά για ψαράκια αργότερα :-)

pavlos2003 07-11-09 11:12

Ευχαριστω πολυ φιλε,
μπα τι ζουμια, εμενα ο "πετσοπας" μου ειπε "...ριξε φιλε νερο στο καινουργιο ενυδρειο σου,ασε να δουλεψει το φιλτρο 3-4 μερες και ειναι ετοιμο να ριξεις ψαρια!!...."
Ειδατε μεθοδο??? και ουτε μπολιασματα,ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα....
Ευτιχως που υπαρχει και το φορουμ.......

aquaman 07-11-09 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 387217)
Ευχαριστω πολυ φιλε,
μπα τι ζουμια, εμενα ο "πετσοπας" μου ειπε "...ριξε φιλε νερο στο καινουργιο ενυδρειο σου,ασε να δουλεψει το φιλτρο 3-4 μερες και ειναι ετοιμο να ριξεις ψαρια!!...."
Ειδατε μεθοδο??? και ουτε μπολιασματα,ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα....
Ευτιχως που υπαρχει και το φορουμ.......

Μα μιά χαρά στα είπε! Έτοιμο είναι να ρίξεις ψάρια σε 3 μέρες. Και μετά όταν αυτά "χαιρετίσουν" θα είναι έτοιμο πάλι να ρίξεις τα επόμενα. :smt031

pavlos2003 16-11-09 20:36

...και αφού μου τα είπατε και τα ξαναείπαμε βρέθηκα στην ευτιχή θέση να πάω να πάρω μπόλι απο το δισκοενυδρείο του Γιώργου...
Είχα ετοιμάσει με νερό το ενυδρείο από το πρωί..
Πήρα τα υλικά από το φίλτρο που μου χάρισε με πολύ χαρά ο συμφορουμίστας μας, τα έβαλα ξεκίνησα το φίλτρο,τους θερμοστάτες,έριξα και μια σταγόνα αμμωνία αφού δεν έχω ακόμα ψάρια και ένιωσα την απόλυτη ευχαρίστηση και ικανοποίηση...
Περίπου 30 λεπτά κράτησε αυτή η μαγεία και ξαφνικά αναλαμπή!!!
ΓΚΑΣΠ!!!!!!! ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ!!!!!!!!!!!
Έτρεξα έβαλα μέσα την απαραίτητη ποσότητα αλλα την άλλη μέρα (σήμερα) διαπίστωσα οτι...αλήθεια λέγατε!!!!
Ακόμα και το μπόλι του...Γιώργου ΔΕΝ επιβιώνει με το χλώριο!!!!
Μού έδωσε πάλι σήμερα ο άνθρωπος....τι να πώ..
Τα καλύτερα παιδιά έχει το φόρουμ...

Γιώργος Κ 16-11-09 21:04

Συνηθως ξεχναμε τα πιο απλα πραγματα! Αλλα ειναι τα πιο σημαντικα!
;)
Δε πειραζει ... ολοι μαθαινουμε συνηθως απο τα λαθη μας!!!

Πάνος 17-11-09 01:29

ο γιωργος εχει μπολιασει τη μιση Αθηνα....!!!!:smt041
νεκταρ δινει???:D

Γιώργος Κ 17-11-09 01:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 389784)
ο γιωργος εχει μπολιασει τη μιση Αθηνα....!!!!:smt041
νεκταρ δινει???:D

Παρε κοσμε!!! Μπολι χωρις ασθενειες!!! και προσοχη ... οχι στιψιμο σφουγγαριου! Ολοι περνουν σιποραξ!!
:smt020

yannakis 17-11-09 01:48

αυτα τα σιποραξ εχουν γινει αναρπαστα!
εμενα μου δωσες τοσα πολλα που για να
κλεισει απο πανω το φιλτρο καποια ψιλοσπασανε:D:D:D

harris samos 17-11-09 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 389784)
ο γιωργος εχει μπολιασει τη μιση Αθηνα....!!!!:smt041
νεκταρ δινει???:D

εγώ λέω να μαζέψουμε λεφτά να του πάρουμε μια σακούλα 30 κιλά να μπολιάσει και την υπόλοιπη μήπως στρώσει :smt044:smt044:smt044


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01741 seconds with 10 queries