Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   σφουγγαράκι κουζίνας;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34761)

karxarini 17-10-09 21:01

σφουγγαράκι κουζίνας;;;
 
καλησπέρα
εχω πάρει ενα κιτρινο σφουγγαράκι κουζίνας... απαυτό που τριβουν τα πιάτα
μουφαίνεται όμως οτι έχει άρωμα... υπάρχει περίπτωση να ναι εμποτισμένο;
ποσο ασφαλές ειναι για το ενυδρειο;

PascM 17-10-09 21:13

Ρίχτου ένα πολύ καλό ξέπλυμα με νεράκι ... και όλα οκ!

panos1972 17-10-09 22:25

Εγώ πάλι δε θα το ρίσκαρα με τίποτα!
Κι άν δεν φύγει εντελώς η όποια ουσία και κάνει τελικά άμεση (στα ζωντανά ή και τα φυτά) ή έμμεση (στη βιολογία) ζημιά;
Για ποιό λόγο άλλωστε να δοκιμάσουμε κάτι τέτοιο;
Χάθηκαν τα δοκιμασμένα υλικά;
Όσο και ακριβό να είναι ένα σφουγγάρι ενυδρείου πάλι είναι τόσο φθηνό που ο καθένας μπορεί να το αγοράσει ανα πάσα στιγμή!
Πάντως φιλολογικά και μόνο μιλώντας, μου φαίνεται πως το σφουγγάρι κουζίνας έχει πολύ πυκνή υφή σε σύγκριση με τα "δικά μας" σφουγγάρια!
Νομίζω πως δεν θα ΄χει καλή διαπερατότητα από το νερό και ούτε θα ευνοεί την ανάπτυξη της βιολογίας. (Εάν σκέφτεσαι να το βάλεις σε κανένα φιλτράκι!) Κι αυτό όχι μόνο μηχανικά, λόγω της υφής του, αλλά και με τον εμποτισμό του με διάφορα χημικά ακριβώς γι αυτόν το λόγο. Δηλαδή να ΜΗΝ αναπτύσει βακτηρίδια μέσα του.

persival 17-10-09 22:47

Νομίζω για καθάρισμα το θέλει και όχι σαν υλικό φίλτρου :confused:

chemical mac 17-10-09 22:49

Αν μιλάς για τον καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου το σφουγγαράκι κουζίνας είναι μια χαρά μετά από ένα καλό πλύσιμο. Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για φίλτρο δεν κάνει γιατί όντως η πυκνότητα του είναι πολύ μεγάλη και θα σου μπουκώνει το φίλτρο.

karxarini 18-10-09 12:09

το ηθελα για να το βαλω στον διαχυτήρα co2
θα επαιρνα σφουγγαρι ενυδρειου ... αλλα πρεπει να οδηγήσω 45' και επιπλέον απο τα 15ε στις βενζίνες να χρυσοπληρώσω και το σφουγγάρι

Πάνος 18-10-09 12:13

απλο σφουγγαρακι κουζινας.....αν υπαρχει και εμποτισμενο με αρωμα εννοειται οχι...
το κλασικο το χρησιμοποιω κι εγω στα ενυδρεια μου..ουδεποτε ειχα προβλημα..

kwstas_original 18-10-09 12:14

δεν μπορεις να παρεις ενα σφουγγαρι κουζινας που απλα να μην ειναι ποτισμενο με αρωματα και φρου φρου?:D
η βαλε ενα κομματι υαλοβαμβακα την ιδια δουλεια θα κανεις

kalaxan 18-10-09 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 381897)
δεν μπορεις να παρεις ενα σφουγγαρι κουζινας που απλα να μην ειναι ποτισμενο με αρωματα και φρου φρου?:D
η βαλε ενα κομματι υαλοβαμβακα την ιδια δουλεια θα κανεις

ο υαλοβάμβακας μπορεί να κάνει και βιολογική φίλτρανση ή δεν ενδείνειαι η επιφάνεια του?

panos1972 18-10-09 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 381950)
ο υαλοβάμβακας μπορεί να κάνει και βιολογική φίλτρανση ή δεν ενδείνειαι η επιφάνεια του?

Ο "υαλοβάμβακας" (που καμία σχέση με υαλοβάμβακα δεν έχει) κάνει μηχανική φίλτρανση. Κατακρατά κυρίως στερεά κατάλοιπα. Η υφή του δεν ευνοει τον επικοισμό με βακτηρίδια μιάς και εύκολα απομακρύνονται από αυτό. Τώρα εάν το στίψουμε σίλουρα θα βγεί και βιολογικό υλικό αλλά όχι στην ποσότητα που θα βρούμε στα σφουγγάρια ή στο "μακαρόνι" ή σε άλλα υλικά που υπάρχουν κυρίως γι αυτό το λόγο!

halvas69 18-10-09 19:58

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=16

Αυτο δεν το διάβασες στο άλλο θέμα που άνοιξες με το CO2 ?

Τα σφουγγάρια του εμπορίου ξέχασε τα εντελώς, δεν έχουν καμμία σχέση με τα ενυδρειακά σαν κατασκευή και διαπερατότητα νερού.
Θα σου βουλώσει σε χρόνο dt.

douran_p 18-10-09 23:28

ασχετο με το ποστ αλλα μετα απο 5 μηνες αρχισε να πιανει το ενυδρειο μου αλγη στο τζαμι..... πρασινη αυτη που ειναι σαν μουχλα......!!!! να παρω το κλασσικο σφουγγαρακι με το μαγνητη.... η να την αφαιρεσω με το χερι και με ενα απλο σφουγγαρι κουζινας..... εννοειτε αχρησημοποιητο και καθαρο.......??????

Πάνος 18-10-09 23:36

με το σφουγγαρακι κουζινας μπορεις να κανεις τη δουλεια σου....δε γρατζουνα το γυαλι...αρκει να προσεξεις να μην παρεις κανα κοκκο αμμου η χαλικι και χαραξεις την επιφανεια...

Serafeim 18-10-09 23:39

Και καλύτερα όχι το χέρι μέσα. Δεμένο σ ένα καλάμι ας πούμε

douran_p 20-10-09 08:59

οκ ευχαριστω......

karxarini 20-10-09 15:24

γιατί οχι χέρι μέσα βρε παιδιά;
πλυσιμο και ειμαστε οκ απο αποψη υγειηνής
παντως οποτε βαζω χερια μεσα ερχονται ολα τα ψαράκια και τσιμπάνε
πολύ φάση - με γκάπυ και μολυ βέβαια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01981 seconds with 10 queries