Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   χαλασμενο φιλτρο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34172)

Αστέριος Μπαζάνης 18-09-09 16:36

χαλασμενο φιλτρο??
 
Καλησπερα παιδες!Εχω ενα προβλημα!Πριν 4 μηνες αγορασα ενα εξωτερικο φιλτρο το sera fil 900!Ξαφνικα και χωρις δικη μου ευθυνη σταματησε να δουλευει!Δεν το δουλεψα ποτε χωρισ νερο,δεν κοπηκε ποτε το ρευμα και γενικα δεν εγινε τιποτε που να δειχνει οτι το καψε η το μπλοκαρε!Εχω 2 ερωτησεις:Πρωτον αν εχει χαλασει υπαρχει εγγυηση?και
Δευτερον αν δεν υπαρχει εγγυηση μπορω να το παω απο κει που το πηρα και να δει τελοσπαντων ο πετσοπας αν οντωσ εχει χαλασει και να το αντικαταστησει η να το φτιαξει??(ειμαι αρχαριοσ και δεν εχω ιδεα)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

netblues 18-09-09 16:44

4 μηνες σιγουρα εχει εγγυηση..
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να μεινει το ενυδρειο πολυ ωρα χωρις φιλτρο.
Για αρχη πρεπει να μεταφερεις τα επειγοντως υλικα του φιλτρου σε νερο ενυδρειου που να αεριζεται (πχ κουβα με αεραντλια)

Γιώργος Κ 18-09-09 16:46

Καλησπερα! :p
Φυσικα εχει εγγυηση αν το πηρες απο καταστημα! Θα σου ζητησουν την αποδειξη πληρωμης!
Να το φτιαξει ο πετσοπας ... δυσκολο ... αλλα μπορει να το αντικαταστησει!

Κλεόβουλος 18-09-09 16:47

Πιθανότατα έχει εγγύηση,φτάνει να έχεις την απόδειξη αγοράς.
Έτσι κι αλλιώς πήγαινε το να το ρίξουν μια ματιά.

Αστέριος Μπαζάνης 19-09-09 10:37

βασικα το ενυδρειο το εχω χαλασει εδω και τρεις βδομαδες!!
ειχα το φιλτρο μεσα και δουλευε μονο με το νερο και καμια 30αρια σαλιγκαρια αγνωστης προελευσης που δεν ξερω πως βρεθηκαν μεσα!!
θελω να αλλαξω το aquascape και απο κοινωνικο φυτεμενο να γινει με κιχλιδες(cribensies) αλλα δεν υπηρχε λογως νομιζω να σταματουσα το φιλτρο!
απ οτι καταλαβαινω τωρα θα χρειαστει απο την αρχη στρωσιμο ε?
εχω και αλλο ενα ενυδρειο 35 λιτρα(με μονομαχο)!μπορω να κανω κατι ετσι ωστε να μην χρειαστει με το που ξαναβαλω το φιλτρο σε λειτουργια(στο μεγαλο)να περιμενω παλι 2 βδομαδες?

netblues 19-09-09 13:00

Τρεις βδομαδες χωρις ψαρια το φιλτρο ειχε ηδη ξεστρωσει ουτως η αλλως...

Moutralewn 20-09-09 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 375925)
Τρεις βδομαδες χωρις ψαρια το φιλτρο ειχε ηδη ξεστρωσει ουτως η αλλως...

...με το δεδομένο ότι δεν έριχνες π.χ. τροφή για να διατηρήσεις την βιολογία.

hawai 20-09-09 15:53

Η λιγοτερη χρονικη εγγυηση σε ενα μηχανημα απο γνωστη εταιρια ειναι τουλαχιστον ο χρονος και εγγυηση φυσικα εννοειται,αντικατασταση και οχι επιδιορθωση!Η εγγυηση δεν θα ισχυει παρα μονο αν διαπιστωθει οτι δεν ειναι το μηχανημα ελλατωματικο αλλα εχει χαλασει απο καθαρισμα ή συντηρηση!Και οπως προλαληθηκε απαραιτητα η αποδειξη αγορας!

Πάνος 20-09-09 21:03

αφελης ισως ερωτηση...το καθαρισες?
ενα hang on φιλτρακι που εχω εχει σταματησει 2 φορες γιατι η φτερωτη επιασε τουκοσμου τη μουργα....νομισα οτι ειχε χαλασει...το καθαρισα και δουλευει κανονικοτατα...
μια σκεψη απλα...

Αστέριος Μπαζάνης 20-09-09 21:23

παιδια το πηγα το φιλτρο απο κει που το πηρα και μου πε οτι ναι μεν υπαρχει εγγυηση αλλα μαλλον δεν θα βγαλω ακρη γιατι θα μου πουνε οτι εγω το χαλασα!τελοσπαντων το αφησα να το φτιαξει αν μπορει γιατι λεει οτι κατα πασα πιθανοτητα εχει χαλασει η φτεροτη!!

υ.γ.το σκεφτηκα οτι μπορει να χει μπουκωσει αλλα πρωτον δεν ηξερα πωσ να το ανοιξω και δευτερον δεν ηθελα να ρισκαρω τυχον εγγυηση!!!

crazyio 20-09-09 22:56

Κοίταξε/ κοίταξες μην έχει πάει κανένα σαλιγκράράκι μικρό στην φτερωτή και έχει κολλήσει ?

/__Γιάννης__\ 22-09-09 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αστέριος Μπαζάνης (Μήνυμα 376134)
παιδια το πηγα το φιλτρο απο κει που το πηρα και μου πε οτι ναι μεν υπαρχει εγγυηση αλλα μαλλον δεν θα βγαλω ακρη γιατι θα μου πουνε οτι εγω το χαλασα!τελοσπαντων το αφησα να το φτιαξει αν μπορει γιατι λεει οτι κατα πασα πιθανοτητα εχει χαλασει η φτεροτη!!

Μην μασάς,αν ειναι χαλασμένη-σπασμένη η φτερωτή μην δώσεις ούτε μισώ ευρώ για αντικατάσταση,απείλησε με προσφυγή στο ΙΝΚΑ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αστέριος Μπαζάνης (Μήνυμα 376134)
υ.γ.το σκεφτηκα οτι μπορει να χει μπουκωσει αλλα πρωτον δεν ηξερα πωσ να το ανοιξω και δευτερον δεν ηθελα να ρισκαρω τυχον εγγυηση!!!

Το φίλτρο σου θα πρέπει να το μάθεις να το λύνεις μεχρι το τελευταίο του ανταλλακτικό,δεν είναι κάτι το δύσκολο και χρειάζεται να το κάνεις ανά διαστήματα για να καθαρίζεις τα διάφορα μέρη του.

delta66 22-09-09 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 376387)
Μην μασάς,αν ειναι χαλασμένη-σπασμένη η φτερωτή μην δώσεις ούτε μισώ ευρώ για αντικατάσταση,απείλησε με προσφυγή στο ΙΝΚΑ....

O ανθρωπος δεν ξερει να κανει συντηρηση στο φιλτρο του και ο καταστηματαρχης θα το κανει γι'αυτον και να του κανει καταγγελεια? :confused:
Βεβαια το καλο ειναι να ειχε ενα φιλο συνχομπιστα να το κανουν μαζι 1-2 φορες να μαθει πως γινεται η συντηρηση (αν δεν εχει βλαβη το φιλτρο) και μετα να συνιχισει μονος του. ;)

Φιλε Αστεριε απο που πηρες το φιλτρο και δεν θα βγαλεις ακρη?
Νομιζω αξιζει ο κοπος να παρεις ενα τηλεφωνο τουλαχιστον.
Εγω μια φορα χρειαστηκα την εγγυηση σε αντλια φιλτρου και αλλαχτηκε αμεσως το προιον με καινουριο.

/__Γιάννης__\ 22-09-09 22:38

Το σκεπτικό μου είναι ότι οι φτερωτές δεν σπάνε με το αν μπει ένα σαλιγκαράκι μέσα,άρα αν τον χρεώσουν για αντικατάσταση φτερωτής σε καινούργιο φίλτρο με εγγύηση προτεινω να μην το δεχτεί αμαχητί.
Δεν λέω να τα βάλει με τον καταστηματάρχη αλλά με την αντιπροσωπεία αν του αρνηθούν να αντικαταστήσουν το ανταλλακτικό,πράμα που δεν πιστεύω ότι θα γίνει.

delta66 23-09-09 03:43

:smt023

crazyio 23-09-09 07:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 376533)
Το σκεπτικό μου είναι ότι οι φτερωτές δεν σπάνε με το αν μπει ένα σαλιγκαράκι μέσα,άρα αν τον χρεώσουν για αντικατάσταση φτερωτής σε καινούργιο φίλτρο με εγγύηση προτεινω να μην το δεχτεί αμαχητί.
Δεν λέω να τα βάλει με τον καταστηματάρχη αλλά με την αντιπροσωπεία αν του αρνηθούν να αντικαταστήσουν το ανταλλακτικό,πράμα που δεν πιστεύω ότι θα γίνει.

Δεν μίλησε κανείς για σπασμένη φτερωτή απο σαλιγκάρι ...
το τονίζω για να μην γίνει παρανόηση και από άλλους που θα διαβάσουν το θέμα.

ανέφερα απλά πως μπορεί να έχει κολλήσει / φρακάρει από αυτό.
ένα τσεκάρισμα δεν είναι και τόσο κακό πριν ξεκινήσει διαδικασία αντικατάστασης....

Αστέριος Μπαζάνης 23-09-09 18:49

παιδες ευχαριστω για τισ απαντισεις σας.τελικα ολα καλα με το φιλτρο.η φτερωτη ειχε χαλασει και θα μου την αντικαταστησουν κανονικα χωρις να πληρωσω!βασικα τωρα το θεμα ειναι επειδη το φιλτρο ειναι λιγο παλιο μοντελο ισωσ να μην βρουν το αντιστοιχο ανταλακτικο και κατεληξα να δωσω μιαδιαφορα π.χ.30 ευρω και να παρω ενα καινουργιο μοντελο!

maikl 23-09-09 20:25

....παρε ενα Eheim ειναι ευκαιρια τωρα.....;)

Γιώργος Κ 23-09-09 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αστέριος Μπαζάνης (Μήνυμα 376695)
... και να παρω ενα καινουργιο μοντελο!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 376725)
....παρε ενα Eheim ειναι ευκαιρια τωρα.....;)

Μη το σκεφτεσαι .... οπως λεει ο lmaikl ειναι ευκαιρια!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02416 seconds with 10 queries