Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   την βοηθεια σας παρακαλω "αρχαριος" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34114)

antonis15 13-09-09 19:06

την βοηθεια σας παρακαλω "αρχαριος"
 
Για σας θα ηθελα να μου πητε μαρκες ενυδρειων nano reef 30-40 λιτρα με εξωπλισμο.απο 30-80 ευρω και τι πρεπει να παρω απο αμμο βραχο ή κοραλι διαφορα φυτα για θαλασσινα πχ νουφαρα και κατι αλλα που δν τα ξερω.για να φιλοξενισει αυτο το ψαρι (Bicolor Pseudochromis)

ειμαι αρχαριος στα θαλασσινα επειδη εχω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και δν ξερω ονομασιες και τη χριαζομαι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 374838)
Για σας θα ηθελα να μου πητε μαρκες ενυδρειων nano reef 30-40 λιτρα με εξωπλισμο.απο 30-80 ευρω και τι πρεπει να παρω απο αμμο βραχο ή κοραλι διαφορα φυτα για θαλασσινα πχ νουφαρα και κατι αλλα που δν τα ξερω.για να φιλοξενισει αυτο το ψαρι (Bicolor Pseudochromis)

ειμαι αρχαριος στα θαλασσινα επειδη εχω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και δν ξερω ονομασιες και τη χριαζομαι.

κανεισ:confused::confused::confused::confused::con fused::confused:

Αλεξανδρος Κοντος 13-09-09 21:14

Αντωνη καλησπερα, το 15 ειναι η ηλικια σου;
30-40 λιτρα θαλλασινο ειναι απιστευτα δυσκολη δουλεια για διαφορους λογους.
Αν ξεκινησεις τελικα ξεκινα με περισσοτερα λιτρα η το αφηνεις για αργοτερα.
Τα νουφαρα ειναι του γλυκου.
Διαβασε πολυ και θα λυσεις πολλες αποριες σου, το φορουμ εχει πολλα παρομοια θεματα. Δεν γινεται καποιος να σου εξηγησει το θαλλασινο με μια απαντηση.

antonis15 14-09-09 15:40

ναι ειμαι 15 κλισμενα μεχρι 60 λιτρα μπορω μαρκες ενυδρειο και τιμες.τι χρειαζεται να παρω τη σκριμερ κτλ κτλ κτλ.

harris samos 14-09-09 18:33

πιστευω τα λιτρα ειναι λιγα για θαλασσινο τωρα δεν εχω εμπειρια να απαντησω στο θεμα θαλασσινο οτι θεσ σκιμερ απ οτι ξερω θεσ σιγουρα

vasilakis 15-09-09 13:32

Αντωνη διαβασε καλυτερα τις προσπαθειες αλλων αρχαριων που ξεκινησαν μινι reef και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα.
Το 30-80 ευρω αναφερεται στο ενυδρειο μονο , στον εξοπλισμο , σε τι?
Για να γινει βιωσιμο και να περνανε καλα τα ζωντανα σου θελει 400-500 ευρω χοντρικα.

antonis15 15-09-09 14:56

καπου διαβασα οτι ενας πηρε ενα ενυδρειο boyu με ολων των εξοπλισμο για reef ρωτα και καποια πραφματα τα αλλαξε.αυτο που ρωταω ειναι ποσο κοστιζει αυτο το ενυδρειο ή αν υπαρχει καμια σελιδα να δω?και τι ειναι το φιλτρο αμμου?

vasilakis 16-09-09 12:08

Φιλε μου βιαζεσαι και δεν εισαι προετοιμασμενος καταλληλα για να δημιουργησεις ενα μινι reef . Διαβασε περισσοτερο και εχε περισσοτερη υπομονη.
Οσο για το φιλτρο αμμου , αν πατησεις στην αναζητηση θα βρεις πολλα θεματα οπου περιγραφεται ακριβως το τι κανει και που ταιριαζει και και και...
Σκοπος μου δεν να σε απογοητευσω ή ακομα χειροτερα να σε τσαντισω οπως πιθανως θα νομισεις αλλα να σου δειξω εναν διαφορετικο τροπο προσεγγισης στη δημιουργια σωστων ενυδρειων γεματα υγεια.

antonis15 16-09-09 17:41

δεν θα το κανω τωρα αλλα καπου το πασχα ειδα ενα 50αρι αλλα ο πετσοπας μου το δινει για 100αρι:rolleyes::smt120 80 ευρο. καλα δν ειναι? με θερμοστατη και φυλτρο.οσο για το φυλτρο αμμου διαβασα και καταλαβα.

Μάριος 18-09-09 09:11

Φίλε αντώνη, ένα θαλασσινό reef ακόμα και nano θα έχει ένα αρχικό κόστος από 500-1000 ευρώ. Επίσης η μηνιαία συντήρηση θα είναι ασύμφορη αφού για να φτιάχνεις το θαλασσινό νερό και για την αναπλήρωση της τρελής εξάτμισης που έχει ένα τέτοιο ενυδρείο θα χρειαζεσαι τουλάχιστον 50 ευρώ το μήνα (μαζί με τροφές, φάρμακα κλπ.). Συνήθως αυτοί που συντηρούν νάνο-reef είναι και κάτοχοι κανονικού reef και έτσι τα πράγματα γίνονται πολύ εύκολα.

Ας μην ξεχνάμε την τρελλή έλλειψη χρόνου που θα έχεις για να ασχοληθείς πάνω του τα επόμενα χρόνια (πανελλήνιες κλπ.).

Εγώ σαν φίλος θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις για τα επόμενα 10-15 χρόνια. Κάνε ένα ωραίο 200λιτρα αφρικάνικο με πολύχρωμες Κυχλίδες Μαλάουι και θα το ευχαριστιθείς πάρα πολύ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01343 seconds with 10 queries