Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αρτεμια γεννησανε ???? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33892)

harris samos 01-09-09 20:32

αρτεμια γεννησανε ????
 
γεια σας εχω ενα 5 λιτρο ενυδριακι με αρτεμιες δεν της ειχα ταισει στα ψαρια εδω και πολυ καιρο της ειχα εκει να μεγαλοσουν σημερα εκει που εκανα δουλιες καθησα και της χαζεψα για λιγο και εκει που ηταν καμια 20ρια μεγαλουτσικες βλεπω 60 μπορει και παραπανω ολλες διαφορετικα μεγεθη πεζει να γεννησαν ?? στο ενυδριακι δεν εχω αεραντλια τιποτα μονο νερο ουτε το εχω αλλαξει ποτε . ποσο μεγαλωνη μια αρτεμια ??? χιλιοστα περιπου ?? να αλλαξω νερο ?? να βαλω θαλασσα?? πως να της μεταφερω ?? εχω ενα κυπελακι με μια σιτα που ηταν μαζι κανει αυτο ?? καθε ποτε πρεπει να αλλαζω νερο ?? σας ζαλισα συγνωμη

Kotsos 01-09-09 20:41

Ένα ωραίο άρθρο...;)
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/artemia.htm

harris samos 01-09-09 20:52

Η Artemia πολλαπλασιάζεται παρθενογενετικά για πολλές γενιές ???????? αυτο δε το καταλαβενω δηλαδη ???????????? :confused::confused::confused:

Kotsos 01-09-09 20:57

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αναπαράγεται και χωρίς αυγά.. Αλλά δεν ξέρω αν ζευγαρώνει...:confused:

Raven 01-09-09 21:04

Παρθενογενεση = γεννηση χωρις την παρεμβαση του αρσενικου. Παρουσιαζεται σε πολλες ζωικες ομαδες εκτος των σπονδυλωτων.
Οι αρτεμιες ως ενηλικες στη φυση, αναπαραγονται με 2 τροπους. Ειτε κατευθειαν με παρθενογεννηση κανοντας μικρες αρτεμιες, ειτε με αυγα τα οποια αντεχουν την ξηρη περιοδο και εκκολαπτονται ξανα την εποχη των βροχοπτωσεων.

Οι αρτεμιες σου , δεν χρειαζονται αλλαγες νερου, μπορεις να τους βαλεις και θαλασσα αναπληρωνοντας το νερο που χανεται απο την εξατμιση.
Ο θανατος τους συνηθως ειναι η αμμωνια , η πεινα και η χαμηλη θερμοκρασια.

harris samos 01-09-09 21:09

Ο θανατος τους συνηθως ειναι η αμμωνια , η πεινα και η χαμηλη θερμοκρασια.[/quote]
πως θα γινει να μην ανεβαζει αμμωνια το ενυδρειο μπορω να βαλω ενα φιλτρο αυτα τα πολυ απλα με αεραντλια και σιχνες αλλαγες με θαλασσα?? αλλα δε θα της ρουφαει ???

Kotsos 01-09-09 21:11

Φίλτρο σπόγγου και δεν θα έχεις πρόβλημα..;)

harris samos 01-09-09 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 372221)
Φίλτρο σπόγγου και δεν θα έχεις πρόβλημα..;)

δε το ξερω αυτο καποιο λινκ καποια φωτο να το δω μπορει να λεμε και το ιδιο

Raven 01-09-09 21:19

Δεν χρειαζονται φιλτρο.Εγω δεν τους εχω ουτε αεραντλια, μονο νερο. Απλως αν τις ταισεις σκονη σπιρουλινας ή μαγια, προσεξε την ποσοτητα. Το καλυτερο ειναι να τους ριχνεις πρασινο νερο που δεν μολυνει και ειναι και η φυσικη τους τροφη.

harris samos 01-09-09 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 372225)
Δεν χρειαζονται φιλτρο.Εγω δεν τους εχω ουτε αεραντλια, μονο νερο. Απλως αν τις ταισεις σκονη σπιρουλινας ή μαγια, προσεξε την ποσοτητα. Το καλυτερο ειναι να τους ριχνεις πρασινο νερο που δεν μολυνει και ειναι και η φυσικη τους τροφη.

σκονη σπιρουλινας της ταιζω απλα ελεγα ενα φιλτρο ισα ισα για τα βακτιριδια να μη σικωσει αμμωνια εχω ενα γωνιακο μικρουλι που δουλευει με αεραντλια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 372225)
Δεν χρειαζονται φιλτρο.Εγω δεν τους εχω ουτε αεραντλια, μονο νερο. Απλως αν τις ταισεις σκονη σπιρουλινας ή μαγια, προσεξε την ποσοτητα. Το καλυτερο ειναι να τους ριχνεις πρασινο νερο που δεν μολυνει και ειναι και η φυσικη τους τροφη.

σκονη σπιρουλινας της ταιζω απλα ελεγα ενα φιλτρο ισα ισα για τα βακτιριδια να μη σικωσει αμμωνια εχω ενα γωνιακο μικρουλι που δουλευει με αεραντλια οταν λεσ πρασινο νερο ενοεισ θαλασσα ?? κερο στον ηλιο ???

Raven 01-09-09 21:51

Πρασινο γλυκο νερο απο κανα δοχειο στον ηλιο. Στη θαλασσα που να βρεις πρασινο νερο;
Εκει που μενεις σιγουρα καπου κοντα θα βρεις καμια στερνα, βαρελι, δεξαμενη κλπ με πρασινο νερο. Παρε λιγο και ριξτο σε ενα δοχειο με νερο ενυδρειου σαν μπολι. Καθε βδομαδα αδειαζε το 90% του νερου και ξαναβαζε νερο ενυδρειου για να το διατηρεις συνεχεια πρασινο.
Απο αυτο το νερο μπορεις να ταιζεις καθε μερα τις αρτεμιες σου.

Μίμης 01-09-09 21:56

παιδια εγω εχω ενα κιουπι παλιο που γεμιζει και ανανεονεται απο το νερο της βροχης το χειμωνα μονο.απλα επειδη δε μπορω να καταλαβω πειτε μου κανει?:confused:

harris samos 01-09-09 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 372256)
παιδια εγω εχω ενα κιουπι παλιο που γεμιζει και ανανεονεται απο το νερο της βροχης το χειμωνα μονο.απλα επειδη δε μπορω να καταλαβω πειτε μου κανει?:confused:

αμα το βαλεις καπου που να εχει σωστη θερμοκρασια περιπου 26 με 28 το γεμισεις με νερο αλατι και αφου της εκολαψεις της ριξεις μεσα και βεβαια κανει
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 372249)
Πρασινο γλυκο νερο απο κανα δοχειο στον ηλιο. Στη θαλασσα που να βρεις πρασινο νερο;
Εκει που μενεις σιγουρα καπου κοντα θα βρεις καμια στερνα, βαρελι, δεξαμενη κλπ με πρασινο νερο. Παρε λιγο και ριξτο σε ενα δοχειο με νερο ενυδρειου σαν μπολι. Καθε βδομαδα αδειαζε το 90% του νερου και ξαναβαζε νερο ενυδρειου για να το διατηρεις συνεχεια πρασινο.
Απο αυτο το νερο μπορεις να ταιζεις καθε μερα τις αρτεμιες σου.

δηλαδη γλυκο νερο δεν επιρεαζει την αλατοτητα ???

Raven 01-09-09 22:20

Mπορεις να προσθετεις καθε τοσο λιγο αλατι απο αυτο που χρησιμοποιειται για θαλασσινα ενυδρεια ή θαλασσα για να κρατας την αλατοτητα , αν και η ιδανικη αλατοτητα ειναι αυτη του θαλασσινου νερου 1020-1024.
Η υπερβολικη αλατοτητα δεν τις ενοχλει αλλα η προσπαθεια να ρυθμισουν την οσμωτικη διαφορα πιεσης, στοιχιζει σε ενεργεια και μειωνει την αναπτυξη τους οταν οι συνθηκες γινονται υπεραλμυρες.
H ιδανικη θερμοκρασια ειναι μεταξυ 25-30 αλλα αντεχουν αρκετα πιο κατω ή πιο πανω.
Επισης να συμπληρωσω κατι σχετικα με την παρθενογεννηση.. ολες οι αλλες αρτεμιες της υδρογειου αναπαραγονται και ασεξουαλικα, εκτος απο τα αμερικανικα ειδη. Και το ειδος που συνηθως φτανει στα χερια μας ως κυστεις (αυγα) προερχεται κατα 99% απο την salt lake της Utah ή τις αλμυρες λιμνες του San Francisco. Αυτο το ειδος αναπαραγεται και σεξουαλικα.Οι δικες μου συχνα το "ποτιζουν το γκαζον" :D

harris samos 01-09-09 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 372263)
Mπορεις να προσθετεις καθε τοσο λιγο αλατι απο αυτο που χρησιμοποιειται για θαλασσινα ενυδρεια ή θαλασσα για να κρατας την αλατοτητα , αν και η ιδανικη αλατοτητα ειναι αυτη του θαλασσινου νερου 1020-1024.
Η υπερβολικη αλατοτητα δεν τις ενοχλει αλλα η προσπαθεια να ρυθμισουν την οσμωτικη διαφορα πιεσης, στοιχιζει σε ενεργεια και μειωνει την αναπτυξη τους οταν οι συνθηκες γινονται υπεραλμυρες.
H ιδανικη θερμοκρασια ειναι μεταξυ 25-30 αλλα αντεχουν αρκετα πιο κατω ή πιο πανω.
Επισης να συμπληρωσω κατι σχετικα με την παρθενογεννηση.. ολες οι αλλες αρτεμιες της υδρογειου αναπαραγονται και ασεξουαλικα, εκτος απο τα αμερικανικα ειδη. Και το ειδος που συνηθως φτανει στα χερια μας ως κυστεις (αυγα) προερχεται κατα 99% απο την salt lake της Utah ή τις αλμυρες λιμνες του San Francisco. Αυτο το ειδος αναπαραγεται και σεξουαλικα.Οι δικες μου συχνα το "ποτιζουν το γκαζον" :D

ποιο ειναι το τελικο μεγεθος ??

Raven 01-09-09 22:28

http://www.captain.at/artemia-gallery.php

harris samos 01-09-09 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 372268)

εισαι αρχηγος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02543 seconds with 10 queries