Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Παρατηρηση και σωστη διαγνωση... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33768)

Nisam 26-08-09 07:12

Παρατηρηση και σωστη διαγνωση...
 
Καλησπέρα σε όλους τους φιλους, εχω στην κατοχη μου ενα Οσκαρ εδω και ενα χρονο , πριν απο αυτο ειχα δισκους για σχεδον 5 χρονια, το ενυδρειο μου ειναι μια δικη μου ιδιοκατασκευη, 300 λιτρα σχεδον και εχω μεσα εναν γλυπτη και το Οσκαρ, τιποτα αλλο. Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι εβγαλε κατι πανω απο το κεφαλι του κατι μικρα ασπρα σημαδακια, αυτον τον μηνα εκανα 4 αλλαγες νερου και εβαλα διπλη δοση αντιχλωριο +προσθεσα λιγο αλατι μεσα στο νερο για να καψει οτιδηποτε, περιμενα μηπως και συνελθει λιγο ωστε να μην εβαζα φαρμακο, παρολο που εχω αρκετα. Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι το αλλο, το συγκεκριμενο Οσκαρ δεν τρωει καμια τροφη εμποριου, στις αρχες το ειχα αφησει 3 μερες νηστικο μηπως και φαει την τροφη του εμποριου αλλα τιποτα.. δοκιμασα και αλλες διαφορετικες τροφες αλλα ματαια, τελοσπαντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι τροφες του εμποριου κακα τα ψεματα ειναι μια ολοκληρωμενη τροφη, καλυπτη ολες τις αναγκες και τις βιταμινες του ψαριου , για αυτο αλλωστε ειναι και φτιαγμενη, φυσικα δεν μιλαω μονο για μια, αλλα για μια σωστη ποικιλια απο διαφορετικων τροφων, για να μην ξεφευγω το δικο μου το Οσκαρ τρωει μονο 3 πραγματα, αρακα, καλαμποκι, μυδια. Εχω δοκιμασει γαριδες σολωμο αλλο ψαρι, τιποτα! Και σκεφτομαι μηπως αυτα τα σημαδια τα ασπρα που οταν φευγουν στο τελος κανουν μικρες γουβιτσες, ειναι και μονο απο την λανθασμενη διατροφη ? Πιστευω να εγινα κατατοπιστικος , οτιδηποτε γνωμη θα με βοηθουσε πριν χρησιμοποιησω καποιο φαρμακο.
:smt100

kwstas_original 26-08-09 07:59

ακολουθεις καποια συγγεκριμενη δοσολογια με το αλατι?Ποσα γρ/λιτρο?
Η απλα εριξες λιγο?

μετρησεις και φωτο θα βοηθουσαν...
το δευτερο οσκαρ τι εγινε?

imichal 26-08-09 12:37

To 2o Oskar ειναι καινουργιο απο οτι καταλαβα...Ποσο καιρο το εχεις ?
Αν εχει μικρες γουβιτσες εμενα μου θυμιζει "hole-in-the-head"...
Δες εδω

kwstas_original 26-08-09 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 370948)
To 2o Oskar ειναι καινουργιο απο οτι καταλαβα...Ποσο καιρο το εχεις ?


και τα δυο οσκαρ τα πηρε ο nisam απο μενα το χειμωνα..το περιεργο ειναι οτι εγω τα ταιζα φλεικς και δεν υπηρχε προβλημα...τα κακομαθες με τα μυδια:D
Δεν μου φαινονται συμπτωματα απο HITH παντως επειδη δεν εχει πλουσιο διατροφολογιο δεν σημαινει οτι ειναι και αρρωστο!

thanasis76 26-08-09 12:45

αν μας δωσεις καποια φωτο να δουμε το οσκαρ θα ειναι πολυ πιο ευκολο να μιλησουμε και να βοηθησουμε...
οσο για τις τροφες πρεπει να δοκιμασεις να κανεις το εξης...
τις τροφες που του αρεσουν να τις βαζεις σε μιξερ και μαζι να ριχνεις και τροφες εμποριου...
σιγα σιγα θα βαζεις ολο και πιο πολυ τροφη εμποριου και ετσι θα τρωει τα παντα και απο διατροφη θα ειναι σουπερ....

imichal 26-08-09 12:51

Παράθεση:

επειδη δεν εχει πλουσιο διατροφολογιο δεν σημαινει οτι ειναι και αρρωστο!
H συγκεκριμενη ασθενεια (αν ειναι αυτη), οπως και πολλες αλλες ξεκινουν απο φτωχα διαιτολογια και "κακες" συνθηκες....(με το κακες δεν εννοω απαραιτητα τη χημεια του νερου αλλά και τις διαστασεις του ενυδρειου...)
2 ενηλικα οσκαρ θελουν 550+ λιτρα ενυδρειου....
Εμφανιζεται από το στρες, το κακής ποιότητας νερό, την έλλειψη βιταμίνων, μετάλων και ιχνοστοιχείων. Γι'αυτο και συνηθως παρατηρείται στα "παλιά" ψάρια του ενυδρείου.

Βαλε καμια φωτο μπας και μπορεσουμε να βοηθησουμε περισσοτερο......

kwstas_original 26-08-09 12:57

γνωριζω φιλε imichal τους λογους εμφανισης της αρρωστιας,αλλα το συγκεκριμενο ψαρι εχει επιβιωσει απο πολυ χειροτερα:D:D
εχεις δικιο θελουμε και φωτο

Nisam 26-08-09 13:38

Οσκαρ
 
Παιδια αυτο πρεπει να ειναι , και ειναι 100% απο την διατροφη, το οσκαρ το δευτερο το εδωσα σε ενα φιλο μου, και κρατησα μονο το 1, δηλαδη εχω μονο 1 στα 300λιτρα, ειναι πιστευω καθαρα θεμα διατροφης..
το απογευμα θα σας στειλω και φωτο για σιγουρη διαγνωση, παιδια ευχαριστω πολυ

thanasis76 26-08-09 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nisam (Μήνυμα 370961)
Παιδια αυτο πρεπει να ειναι , και ειναι 100% απο την διατροφη, το οσκαρ το δευτερο το εδωσα σε ενα φιλο μου, και κρατησα μονο το 1, δηλαδη εχω μονο 1 στα 300λιτρα, ειναι πιστευω καθαρα θεμα διατροφης..
το απογευμα θα σας στειλω και φωτο για σιγουρη διαγνωση, παιδια ευχαριστω πολυ


φιλε δοκιμασε αυτο που σου εγραψα....
πολυ αποτελεσματικο...

Nisam 26-08-09 15:03

Σωτηρης
 
Φιλε Θαναση ηθελα να σου γραψω και πριν και αφιαρεθηκα , οντος πολυ καλη ιδεα θα την εφαρμοσω κιολας σημερα, εξαλου δεν βαζω φαρμακο, θα το αφησω κανενα μηνα + θα κανω λιγο πιο εντατικες αλλαγες νερου + καλη διατροφη και παραπανω δοσεις και θα δω μηπως και αποχωρισουν.

thanasis76 26-08-09 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nisam (Μήνυμα 370987)
Φιλε Θαναση ηθελα να σου γραψω και πριν και αφιαρεθηκα , οντος πολυ καλη ιδεα θα την εφαρμοσω κιολας σημερα, εξαλου δεν βαζω φαρμακο, θα το αφησω κανενα μηνα + θα κανω λιγο πιο εντατικες αλλαγες νερου + καλη διατροφη και παραπανω δοσεις και θα δω μηπως και αποχωρισουν.


στο ειπα γιατι το εφαρμοσα εγω για τους αντιθετους λογους..
ετρωγαν μονο τροφες του εμποριου και τιποτα απο τα υπολοιπα που τους εβαζα..
ετσι σκεφτηκα το μιξερ και ολα μια χαρα....
ευχομαι να πανε ολα καλα....
φαρμακα οσο το ψαρι μενει μονο στα σημαδια μην βαλεις...
καλο κουραγιο....:smt054

kwstas_original 18-09-09 12:18

τι γινεται με το oscar?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01453 seconds with 10 queries