Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Μετα απο 3 μηνες κατι εγινε... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33542)

eliteaguarium 06-08-09 19:13

Μετα απο 3 μηνες κατι εγινε...
 
3 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις:120*40 * |50
Όγκος:240 Καθαρο 190
Κατηγορία:Γλυκου νερου
Φυτά: 1 Anubia , Valinceria καπως ετσι .,java moss,Hygrophila corymbosa και αλλα 3 ψευτικα
Ψάρια / Άλλα είδη:1 Pleco , 3 corydoras 3 Dolaria, 2 Σκαλαρια ,2 Silver shark ,2 Clown Botia
Διακοσμητικά υλικά: 3 μεγαλα Ξυλα ,χαλικι ψιλο και ενα βαζακι.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Πρασινα φυτα.
Φωτισμός:2 τ8 40w Sunglo
Διάρκεια φωτισμού:06:00 εως 14:00
Φιλτράρισμα: Dolphin C-1000 - 700L/hour max 1000L
Θερμοστάτης:240V 300L
Λίπανση:Organ Planer Plus 7
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.5 Πριν την τιρφη
Γενική σκληρότητα (GH):7.5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):1mg
Αλλαγές νερού:Καθε 7 μερες
Θερμοκρασία:25-28
Άλλες πληροφορίες:Eheim 400L αεραντλια, βαζω και Σιδηρο της Flourish καθε μηνα.

Τα εχω κανει λιγο αχταρμα με την επιλογή ψαριών δεν εχω αποφασίσει ακομα τι να κρατησω
Δέκτη κάθε παρατήρησή .

filimonas2 06-08-09 19:23

εμενα μου αρεσε πολυ!!!
αλλα θα μου αρεσει ακομα περισσοτερο χωρις το πιθαρι...δεν κολαει..ειναι ωραιο φυσικο με ξυλα και εβαλες το πιθαρι..ψυφιζω να φυγει το πιθαρι...

eliteaguarium 06-08-09 19:27

Ναι χαλαει λιγο την εικονα μαλλον θα το βγαλω και θα βαλω καποιο φυτο ευχαριστω παντως!

Πάνος 07-08-09 11:45

ομορφο ενυδρειο με καποια λαθακια...αν τα διορθωσεις εχει πολυ καλες προοπτικες...μου αρεσαν τα ξυλα!
για αρχη προσπαθεις να μαλακωσεις το νερο με τυρφη ενω εχεις κοχυλια που αυξανουν τη σκληροτητα..τα βγαζεις αμεσως!
το πιθαρι συμφωνω οτι δε κολλαει και δειχνει αφυσικο.
θα προτεινα να το κανεις ενυδρειο αμαζονιου. να κρατησεις σκαλαρια και κορυ. (τα σκαλαρια θα πρεπει να ειναι ζευγαρι και τα κορυ να τα αυξησεις) Να δωσεις κλοουν που θελουν κοπαδι και πολλα λιτρα ..να δωσεις τα δολλαρια που τρωνε τα φυτα και τους silver sharks που γινονται επισης πολυ μεγαλοι και θελουν νερο πολυ οξυγωνομενο με εντονη ροη.
μπορεις τοτε να βαλεις και αλλα φυσικα φυτα και να εχεις ενα ακομη πιο ομορφο αποτελεσμα...τι λες?
υ.γ. τσεκαρε και το χαλικι οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο..

eliteaguarium 07-08-09 22:02

Κ εγω αυτο ειχα στο μυαλο μου να κρατησω τα σκαλαρακια, τα κοχυλια θα τα βγαλω κ μαλον θα βαλω τπτ χρωματιστες πετρες (πορτοκαλι) εχω δει κατι ωραίες στο waterrin τα δολαρια να μην τα κρατησω? οσο για το χαλικακι ειναι φυσικο :D
ευχαριστω για της παρατήρησης σας
-------------------------
Τα νευρα μου τρωνε τα παντα μπορει καποιος να μου πρωτινή φυτα που δεν μπορουν να τα μασήσουν τα σκαλαρια
2 μερες κρατησε η Vallisneria spiralis ελεος τσαμπα τα λεφτα δηλαδη :rolleyes:

PascM 07-08-09 23:03

Ποια σκαλάρα ;;;; Εγώ βλέπω κάτι που μοιάζει με τα "silver dolar" εκεί μέσα!

eliteaguarium 08-08-09 05:41

Ναι εχω και 2 σκαλαρια φαινονται στη φωτογραφια αν προσεξεις καλα.
Λετε την ζημια να την κανουν τα Δολαρια? και να μην το εχω παρει χαμπαρι? τεσπα στο πρωτο μου ρεπο θα τα βγαλω τα ατοιμα....

Πάνος 08-08-09 09:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 368388)
..να δωσεις τα δολλαρια που τρωνε τα φυτα
μπορεις τοτε να βαλεις και αλλα φυσικα φυτα και να εχεις ενα ακομη πιο ομορφο αποτελεσμα...

και πιο πανω το αναφερω οτι τα δολλαρια τσακιζουν κυριολεκτικα τα φυτα...το χαλικι μπορει να ειναι φυσικο αλλα μπορει να ειναι φυσικο ασβεστολιθικο..τσεκαρε το με το κολπο με το ακουαφορτε...αλλιως δεν εχει νοημα να μαλακωνεις το νερο με τυρφη...η δουλεια σου παει χαμενη.

eliteaguarium 08-08-09 10:19

Το εχω τσεκαρι με ακουα φορτε οποτε ειναι ενταξει ,τωρα που εβγαλα το βαζακι απο την μεση και τα κοχυλακια φενετε ψιλο αδειο :rolleyes:
Την δευτερα θα παω να παρω πετρες και να δωσω τα ψαρια

Πάνος 08-08-09 10:25

μολις δωσεις τα δολλαρια μπορεις να το γεμισεις φυτα και δε θα φαινεται καθολου αδειο...
θα σου προτενα πετρες με φυσικο χρωματισμο..κατι διαβασα για πορτοκαλι...και δε ξερω αν θα ηταν καλο το οπτικο αποτελεσμα..επισης τα εντονα αφυσικα χρωματα στρεσσαρουν τα ψαρια..

eliteaguarium 08-08-09 22:20

Ok θα δω τι θα κανω θα περασω σημερα απο waterrin πριν την δουλεια να δω τπτ διακοσμητικα ευχαρηστω παντως :smt033
-------------------------
Ελεος περασα απο 3 πετ σοπ....ουτε ενα δεν τα θελει τι να τα κανω ειναι κριμα. υπάρχει κανεις να τα θελει ?
Χαριζονται 3 Δολαρια 9 εκ. 2 σηνοδοντιδες(Catfish Up sidedown) 10εκ

eliteaguarium 10-08-09 12:14

Επιτελους βρηκα ατομο να τα δώσω.... τα φυτα μου βρηκαν την ησυχία τους.
Εβαλα 6 corydoras και 2 αλλα διαφορετικα σκαλαρια
θα ηθελα να μαθω να ποια αλλα ψαρακια ταιριαζουν με σκαλαρια? Αν εχει κάποιος καμία ηδέα ας την πει παρακαλω.
Ευχαριστώ για της παρατηρησης σας σύντομα πιστεύω θα εχω καινούργιες φωτός με τα καινούργια ψαράκια..

eliteaguarium 20-08-09 22:25

Καινουργιες Φωτογραφιες
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπερα και παλι .
Εκανα μια μικρη προσπαθεια να βαλω καποια φυτα ελπιζω να σας αρεσει ....προσπαθω να μαθω να στηνω ωραια τα φυτα αλλα παντα κατι δεν μ'αρεσει.. τελος παντων.
Ψαχνω για ωραιες πετρες ...και δεν μπωρο να βρω κ αυτες που βρησκω ειναι πανακριβες (μια πετρα 23 ευρω Freak ROck) .:mad:
Μου φενετε θα παω σε μαγαζι για κηπουρικά να δω τιμες κ εκει.
Αν κάποιος παρατήρησή κάτι στο στήσιμο ας το αναφέρει .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01657 seconds with 10 queries