Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εμφιαλωμένο νερό ειναι κατάλληλο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33404)

tonisgr 23-07-09 22:40

Εμφιαλωμένο νερό ειναι κατάλληλο??
 
Καποιος γνωστος μου δουλευει σε μια εταιρια που διανέμει εμφιαλωμένα νερα και μπορει να μου δωσει σε πολυ καλη τιμη νερακι.
Η απορια μου ειναι η εξης:
1.Το νερο εχει χλωριο?Πρεπει δηλαδη πρην το ριξω στο ενυδρειο να βαλω αντιχλωριο?
2.Ετσι οπως ειναι μπαινει αμεσως στο ενυδρειο χωρις περαιτέρω επεξεργασια??
3.Τι σκληροτητες και πεχα εχουν τα εμφιαλομενα?
4.Ειναι καταλληλα δηλ. για ενυδρεια?

Καλύτερα να δεινω τα λευτα μου σε εμφιαλωμενο(τζαμπα θα μου βγαινει) που χρειάζομαι μονο 20-25 λιτρα την βδομάδα(αν γινεται φυσικα) παρα στα αντιχλωρια(αν δεν πρεπει να βαζω)

Strahos 23-07-09 23:07

βασικά δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάς το νεράκι το εμφιαλωμένο για το ενυδρείο. Και μάλλον δεν χρησιμοποιείς seachem prime γι'αυτό και σου φαίνεται ακριβό το αντιχλώριο. Το εμφιαλωμένο νερό είναι πιο σκληρό από της βρύσης, υπ'όψιν.

Seachem Prime και θα είσαι μιά χαρά με το νεράκι της βρύσης εκτός κι αν έχεις ενυδρείο απαιτήσεων μαλακού νερού.

george 23-07-09 23:19

Πάνω στο μπουκάλι γράφει τα πάντα ;)

giannisqq 23-07-09 23:42

.
 
τι ειναι το seachem prime ?

Strahos 24-07-09 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 366714)
τι ειναι το seachem prime ?

αντιχλώριο της Seachem

panos1972 24-07-09 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 366726)
αντιχλώριο της Seachem



5ml στα 250 λίτρα και το μπουκαλάκι με κόστος γύρω στα 9 ευρώ έχει μέσα 100 ml. Πάρε κομπιουτεράκι και δες άμα συμφέρει...


Επίσης ΟΛΑ τα εμφιαλωμένα περιέχουν και χλώριο. Αντιχλώριο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!! Εβαλα κι εγώ στο ενυδρείο μου παλιότερα εμφυαλωμένο για να πετύχω μεγαλύτερη σκληρότητα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο Alex Salonika που έκανε το ίδιο υποπτεύεται το νερό για την καταστροφή που είχε.....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33001
Τα συμπεράσματα δικά σου!

tonisgr 24-07-09 16:58

Αν εχει χλωριο οκ κανο πασο δεν συμφερη.
Εγω το ηθελα ποιο πολυ για να αποφύγω την προετοιμασία.Ετσι οπως θα τα επερνα θα τα εριχνα σε καθε αλλαγη.Αλλωστε το κοστος ειναι μικρο.

Εδω παραθέτω την ανάλυση του νερου.(Μαλλον ειναι απο ολλανδια)
λοιπον:

Natrium (Na) 4,0mg
Kalium (K) 1,7mg
Calcium(Ca²) 81,0mg
Magnesium(Mg²) 9,1mg
Chlorid (Cl) <5,0mg
Sulfat (S04²) 17,0mg
Fluorid (F) 0,20mg

Ποιος μπορεί να μου πει αν ειναι κατάλληλο για ενυδρειο και με τι σκληροτητες?

Alex_Salonica 24-07-09 19:20

Φίλε μου εγώ χρησιμοποιούσα εμφιαλωμένο νερό στο ενυδρείο μου με τα ασπόνδυλα ω; που σε μια αλλαγή νερού τα έχασα όλα τα ζωντανά!
Δεν μπορείς να ξέρεις τι συνθήκες έχει περάσει μέσα στο μπουκάλι το νερό.
Συμβουλή μου λοιπόν μια και την έπαθα, απέφυγε το εμφιαλωμένο, νεράκι βρύσης με αντιχλώριο και όλα μια χαρά

giannisqq 24-07-09 19:32

.
 
δλδ για καθε αλλαγη μπορουμε να βαλουμε μονο αυτο το αντιχλωριο??seachem prime?πολυ καλο συμφερει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κ τοσο καιρο αυτο σκεφτομουν,πως θα δινω τοσα χρηματα για αντιχλωριο...:D:D:DΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ANXRI 25-07-09 00:32

seachem prime 500 ml για 20.000 λίτρα με 14,58 ευρώ.

Σε 240άρι ενυδρείο (καθαρά 200 λίτρα), κάθε αλλαγή 5 ml για το σύνολο του νερού.
Κόστος για κάθε αλλαγή 0,15 ευρώ.
Με αλλαγή κάθε βδομάδα, ετήσιο κόστος ούτε 8 ευρώ.

Αν προετοιμάζεις το νερό, το ετήσιο κόστος δεν περνά τα 3 ευρώ.

Είναι το πιο φθηνό πράγμα σε ένα ενυδρείο.

Lucas123 07-08-09 08:21

Εργαζομαι σε βιομηχανια εμφιαλωσεως νερου και απο την παντα χρησιμοποιω εμφιαλωμενο στα ενυδρεια μου χωρις απολυτως κανενα προβλημα. Η αναλυση του
νερου αναγραφεται στη φιαλη και μπορεις νε δεις αν ειναι καταλληλο η οχι για τα
ψαρακια.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι σε καποια απαντηση αναφερεφαι η υπαρξη χλωριου.Απο που προκυπτει αυτο ?

netblues 07-08-09 08:34

Δεν προκυπτει. Στο φυσικο νερο που εμφυαλωνεται σε πηγη δεν προστιθεται χλωριο.
Μονο αν εμπεριεχεται ηδη στη πηγη.

panos1972 08-08-09 02:02

Στη φιάλη διάβασα και χλώριο! Θα ξανακοιτάξω όταν πάω σπίτι μήπως με απατά η μνήμη μου και θα ξαναεπανέλθω...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 368380)
Στη φιάλη διάβασα και χλώριο! Θα ξανακοιτάξω όταν πάω σπίτι μήπως με απατά η μνήμη μου και θα ξαναεπανέλθω...


Λοιπόν γράφει επάνω στην ετικέτα στην παράγραφο ανιόντα (ppm) μεταξύ των άλλων και Cl: 4,0.


Netblues ένα μπουκάλι νερό με ημερομηνία λήξης σε δύο χρόνια από την ημερομηνία εμφιάλωσης και χωρίς ίχνος χλωρίου, θα ήταν ασφαλές προς κατανάλωση; Δε θα πρασίνιζε τελικά; Δεν ξέρω! Απλά προβληματίζομαι....

/__Γιάννης__\ 08-08-09 09:07

Μπορείς να κάνεις το εξής απλό:
Να πάρεις ένα πλαστικό βαρέλι κατάλληλο για τροφές-νερό και να αποθηκεύεις εκεί το νερό,σε λίγες μέρες το χλώριο θα φύγει από μόνο,ταυτόχρονα μπορείς να επεξεργαστείς το νερό με τύρφη αν το θέλεις κτλ.

netblues 08-08-09 09:34

Το χλωριο θα φυγει, μονο που τα δικτυα υδρευσης δεν χρησιμοποιουν εδω και χρονια χλωριο αλλα χλωραμινη, η οποια δεν θα φυγει οσο και να το αφησεις στο βαρελι.

Αμα γραφει στη ταμπελα Cl 4ppm προφανως και εχει χλωριο, ΟΜΩΣ τα νερα που εμφυαλωνονται στη πηγη σπανιως εχουν.
Για να εμφανιστει πρασιναδα πρεπει να υπαρχουν οι σχετικοι μικροοργανισμοι.
Το τρεχουμενο νερο πηγης δεν περιεχει τετοιους, οποτε εφοσον ειναι αεροστεγως κλειστο, οσο και να μεινει ΔΕΝ θα πρασινισει.
Χλωριο βαζουν οταν το νερο δεν ειναι καθαρο απο τετοια πραγματα, ακριβως για να μην πρασινισει.....(και οχι μονο)

johnb 10-08-09 22:26

ρε παιδια εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το Aquasafe της Tetra το οποιο κανει 12,50 τα 250 ml....και οι οδηγιες λενε 5 ml για καθε 10 λιτρα νερου....
δηλαδη αυτο το αντιχλωριο που λετε εξαφανιζει ''ολα'' τα βλαβερα στοιχια του νερου...?

ΠΕΤΡΟΣ 21 16-08-09 22:04

To Αgua Safe δεν ειναι φαρμακο!
Το χλωριο που μπαινει στο νερο αντιδρα με οποιαδηποτε αμμωνια υπαρχει σε αυτο και δημιουργει χλωραμινες.Το νερο αυτο ειναι ακαταλληλο για ψαρια!
Η χλωραμινη μπορει ν'αφαιρεθει με αερισμο του νερουπεριπου 5 ημερες η με aguasafe μαζι με φιλτρο ζεολιθου-ανθρακα.
ΠΕΤΡΟΣ 21:smt054

mikele 17-08-09 07:50

αφου εχεις κονε χρησιμοποιησε το για να πινεις οχι για το ενυδρειο

nekcharis 17-08-09 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 368832)
ρε παιδια εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το Aquasafe της Tetra το οποιο κανει 12,50 τα 250 ml....και οι οδηγιες λενε 5 ml για καθε 10 λιτρα νερου....
δηλαδη αυτο το αντιχλωριο που λετε εξαφανιζει ''ολα'' τα βλαβερα στοιχια του νερου...?

Γειά χαρά. Και εγώ την ίδια απορία έχω γιατί και εγώ το ίδιο χρησιμοποιώ. Δλδ να αλλάξω σε seachem prime; Αν ισχύει όντως συμφέρει.

netblues 17-08-09 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ 21 (Μήνυμα 369541)
To Αgua Safe δεν ειναι φαρμακο!
Το χλωριο που μπαινει στο νερο αντιδρα με οποιαδηποτε αμμωνια υπαρχει σε αυτο και δημιουργει χλωραμινες.Το νερο αυτο ειναι ακαταλληλο για ψαρια!
Η χλωραμινη μπορει ν'αφαιρεθει με αερισμο του νερουπεριπου 5 ημερες η με aguasafe μαζι με φιλτρο ζεολιθου-ανθρακα.
ΠΕΤΡΟΣ 21:smt054

Η προσθηκη χλωριου στα δικτυα υδρευσης εχει καταργηθει τα τελευταια 20 χρονια ακριβως επειδη εξατμιζεται δημιουργωντας προβλημα βαριας μυρωδιας σε οσα σπιτια ειναι κοντα στα σημεια χλωριωσης.
Οι εταιρειες υδρευσης εχουν αντικαταστησει το χλωριο με χλωραμινη η οποια δεν εξατμιζεται.
Ο ενεργος ανθρακας, οπως και ο ζεολιθος απορροφουν το χλωριο και τη χλωραμινη. Αμφιβαλλω ομως οτι η χλωραμινη θα φυγει αν αερισουμε το νερο 5 μερες. (κατι που ειναι ελαχιστα πρακτικο ουτως η αλλως)
Και το οποιοδηποτε αντιχλωριο, στην αναλογια που οριζει ο κατασκευαστης, ειναι ικανο να δεσμευσει τοσο το χλωριο οσο και τη χλωραμινη.
Το οτι το aquasafe θελει και φιλτρο ζεολιθου- ανθρακα για να απορροφησει το χλωριο/χώραμινη ειναι λαθος. (εξαλλου σκετος ανθρακας θα ηταν αρκετος....)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01850 seconds with 10 queries