Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   25 λτρ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33257)

gkampanis 12-07-09 22:03

25 λτρ
 
Καλησπερα παιδια τι ψαρακια θα μπορουσε να φιλοξενησει ενα 25 λιτρο ενυδρειο??:)

in the pond 12-07-09 22:12

Ένας πολύ όμορφος ΒΕΤΤΑ με τα φυτάκια, του που θα ζει σαν βασιλιάς.;)

gkampanis 12-07-09 22:17

Σε ευχαριστω φιλε μου!! Καποια αλλη προταση εκτος απο betta!!??:):)

Πάνος 12-07-09 22:43

οχι ψαρακια...ασπονδυλα...σαλιγκαρακια και γαριδες....:rolleyes:

gkampanis 12-07-09 23:26

Ok παιδια σας ευχαριστω πολυ :D

maria p 15-07-09 00:23

να ρωτήσω κι εγώ μια μικρή ομάδα νέον, τέτρα ή αρλεκίνοι δεν κάνουν? συγγνώμη αν είμαι άσχετη

asteris_veroia 15-07-09 09:29

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για τετοια ψαρακια

Πάνος 15-07-09 12:05

εχει δικιο ο αστερης..
ειναι μεν μικρα ψαρακια...αλλα πρεπει να ειναι σε μεγαλο κοπαδι και ειναι και πολυ κινητικα....δε μπορουν να επιβιωσουν σε τοσο μικρα ενυδρεια χωρις εντονο στρεςς με αποτελεσμα γρηγορες απωλειες...

maria p 15-07-09 12:07

ευχαριστώ πολύ παιδιά

Δημητρης89 15-07-09 12:28

δεν ειπαρχει κανενα μικρο ψαρακι σαν τα buble bee gobies που να μπαινει σε ενυδρειακι?

Πάνος 15-07-09 12:35

με 25 μεικτα...οποτε καμια 20 λιτρα καθαρα δε θα τα εβαζα...σε 30 καθαρα τα εχω βαλει...αλλα υποψιν ειναι ιδιαιτερα στη διατροφη τους....απο μενα δεχονται μονο ζωντανες..δαφνιες-γκρινταλ και κατεψυγμενα bloodworms τιποτα αλλο...
αλλα αυτο που θελω να τονισω...ειναι...
γιατι να σπαμε το κεφαλι μας τι ψαρακι μπαινει σε 25 λιτρα και δεν αγοραζουμε απο την αρχη ενα με διπλασια λιτρα? μας δινει τοσο περισσοτερες επιλογες...και οικονομικα δεν εχει μεγαλη διαφορα...
ευχομαι εκτος απο μονομαχοενυδρεια και καποιους μινι-κηπους να σταματησω να βλεπω 20αρια και 30αρια ενυδρεια....γιατι απλα δεν εξυπηρετουν...
και με το τσιγκελι προσπαθουμε να βρουμε καποιο ειδος για τα "ενυδρεια" αυτα...

Δημητρης89 15-07-09 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 365478)
με 25 μεικτα...οποτε καμια 20 λιτρα καθαρα δε θα τα εβαζα...σε 30 καθαρα τα εχω βαλει...αλλα υποψιν ειναι ιδιαιτερα στη διατροφη τους....απο μενα δεχονται μονο ζωντανες..δαφνιες-γκρινταλ και κατεψυγμενα bloodworms τιποτα αλλο...
αλλα αυτο που θελω να τονισω...ειναι...
γιατι να σπαμε το κεφαλι μας τι ψαρακι μπαινει σε 25 λιτρα και δεν αγοραζουμε απο την αρχη ενα με διπλασια λιτρα? μας δινει τοσο περισσοτερες επιλογες...και οικονομικα δεν εχει μεγαλη διαφορα...
ευχομαι εκτος απο μονομαχοενυδρεια και καποιους μινι-κηπους να σταματησω να βλεπω 20αρια και 30αρια ενυδρεια....γιατι απλα δεν εξυπηρετουν...
και με το τσιγκελι προσπαθουμε να βρουμε καποιο ειδος για τα "ενυδρεια" αυτα...

πολυ σωστα Πανο...αλλα πειστευω οτι πεφτουμε θυματα της αποιριας μας.για παραδειγμα εγω,ηθελα να παρω ενα ενυδρειακι για δωρο και πηρα ενα που δεν ηταν ουτε 5 λιτρα(χωρις να ξερω οτι το χρυσοψαρο ζει σε 50)petshop βλεπεις μου το ειπε:x.οταν το εμαθα πηγα λοιπον σε ενα πετσοπ για να παρω ενυδρειο,και επειδη για μενα ολα ηταν πανακριβα διαλεξα το 30αρι που οπως μου ειπε ο πετσοπας (αλλος αυτη τη φορα)χωραει μπολικα ψαρια..και ετσι εμεινα με ενα 30ρακι και δεν ξερω τι να βαλω:(:(
γιαυτο και φτιαχνω τωρα αυτα που θελω και θα ειμαι μια χαρα:p

Πάνος 15-07-09 13:25

δυστυχως τα "θυματα παραπληροφορησης" ειναι πολλα....
και το δικο μας μεριδιο ευθυνης ειναι να παρουμε πληροφοριες πριν προβουμε στην αγορα..
αν τωρα ειμαστε προ τετελεσμενου...απλα σεβομαστε τις απαιτησεις των ψαριων....κι αν δε μπαινει τιποτα..απλα δε μπαινει...

kwstas_original 15-07-09 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 365478)
...και οικονομικα δεν εχει μεγαλη διαφορα...
ευχομαι εκτος απο μονομαχοενυδρεια και καποιους μινι-κηπους να σταματησω να βλεπω 20αρια και 30αρια ενυδρεια....γιατι απλα δεν εξυπηρετουν...
και με το τσιγκελι προσπαθουμε να βρουμε καποιο ειδος για τα "ενυδρεια" αυτα...




:smt023:smt023:smt023:cool:αλλο πραγμα το ενυδρειο και αλλο η γυαλλα....:rolleyes:

theodor72 15-07-09 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 365478)
αλλα αυτο που θελω να τονισω...ειναι...
γιατι να σπαμε το κεφαλι μας τι ψαρακι μπαινει σε 25 λιτρα και δεν αγοραζουμε απο την αρχη ενα με διπλασια λιτρα? μας δινει τοσο περισσοτερες επιλογες...και οικονομικα δεν εχει μεγαλη διαφορα...
ευχομαι εκτος απο μονομαχοενυδρεια και καποιους μινι-κηπους να σταματησω να βλεπω 20αρια και 30αρια ενυδρεια....γιατι απλα δεν εξυπηρετουν...
και με το τσιγκελι προσπαθουμε να βρουμε καποιο ειδος για τα "ενυδρεια" αυτα...

Υπαρχουν πολλοι Πανο που αν φυγουν απο το 25αρι και πανε στο 50αρι θα προσπαθουν να στριμωξουν σκαλαρια και αλλες κιχλιδες :D:D:D

Χωρις πλακα παντως ενα 50αρι δεινει καποιες επιλογες για ψαρακια ενω ενα 25αρι δεν δεινει καμια επιλογη, μονο μονομαχο...

Δημητρης89 15-07-09 20:42

παιδια τι λετε για dwarf puffers?δεν μπορει να βαλει ο φιλος μας στο 25ρακι του?:)

Πάνος 15-07-09 20:44

εχει καλλιεργεια ζωντανων σαλιγκαριων??..ΑΝ υποθεσουμε οτι θα ειναι ενταξει σε 25 λιτρα....που δε θα ειναι...
κοιτα εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ighlight=dwarf εχεις συμμετασχει ξανα στο θεμα αυτο με τα παφερακια..απο το ποστ 12 και κατω..

Δημητρης89 15-07-09 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 365528)
εχει καλλιεργεια ζωντανων σαλιγκαριων??..ΑΝ υποθεσουμε οτι θα ειναι ενταξει σε 25 λιτρα....

εγω το προτεινα επειδη διαβασα οτι τα κρατανε απο 19λιτρα και πανω.....
δεν ξερω πιο αναλυτικα παρα μονο αυτα που διαβασα στο site;)

Πάνος 15-07-09 20:53

εκτος λοιπον απο το μικρο τανκ...θα εχουν και θεμα διατροφης...τρωνε μονο ζωντανη ,καμια φορα κατεψυγμενη και οπωσδηποτε καποιες μερες τη βδομαδα ζωντανα σαλιγκαρια για να ακονιζουν τα "δοντια" τους και να μην εχουν παραμορφωσεις...

Δημητρης89 15-07-09 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 365530)
εκτος λοιπον απο το μικρο τανκ...θα εχουν και θεμα διατροφης...τρωνε μονο ζωντανη ,καμια φορα κατεψυγμενη και οπωσδηποτε καποιες μερες τη βδομαδα ζωντανα σαλιγκαρια για να ακονιζουν τα "δοντια" τους και να μην εχουν παραμορφωσεις...

τωρα μολις το διαβαζα σε αλλο ποστ που εχεις γραψει..
καλα αν φανε το κελυφος μετα τρωνε και το απο μεσα:D:D:D?
τωρα ας αποφασισει ο φιλος μας
α!αυτο ισχυει για ολα τα παφερς?και για τα bublebee gobies?

Πάνος 15-07-09 21:02

το κελυφος δε το τρωνε..το σπανε...ετσι ακονιζουν τα δοντια τους...και τρωνε τη σαρκα...
οχι...τα gobies αυτα τρωνε παλι ζωντανη και κατεψυγμενη αλλα οχι σαλιγκαρια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,34132 seconds with 10 queries