Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Συστημα co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33234)

Red crystal 10-07-09 12:28

Συστημα co2
 
Εχω ενα μικρο ενυδρειακη 10 λ και επειδη εχω απαιτητικα φυτα χρειαζομαι σιγουρα co2 .θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο συστημα co2,μικρο (να χωραει μεσα)και οσο και να κανει:smile:

Δημητρης89 10-07-09 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 364851)
Εχω ενα μικρο ενυδρειακη 10 λ και επειδη εχω απαιτητικα φυτα χρειαζομαι σιγουρα co2 .θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο συστημα ,μικρο (να χωραει μεσα)και οσο και να κανει:smile:

γιωργο δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33059
και εγω αυτο το συστηματακι θελω να παρω

chemical mac 10-07-09 12:52

Αν το κόστος δεν είναι σημαντικό για σένα συστήνω μπουκάλα με μανόμετρα. Μια δίκιλη με τα μανόμετρα και τον μικρορυθμιστή θα σου κοστίσει γύρω στα 120 ευρώ.
Από την άλλη υπάρχει και το DIY (που ειδικά για τα μικρά ενυδρεία είναι τέλειο).
Και τα δυο μπορείς να τα βάλεις στην είσοδο του φίλτρου σου και να γίνεται η διάχυση από εκεί.
Όταν όμως λες απαιτητικά φυτά τι ακριβώς εννοείς; Τα απαιτητικά φυτά δεν απαιτούν μόνο διοξείδιο αλλά και τον ανάλογο φωτισμό καθώς και λιπάσματα.

Raven 10-07-09 12:52

Μπορεις να κανεις δουλεια και με seachem excel σε αυτα τα λιτρα και ειναι και οικονομικο αφου θα ριχνεις ελαχιστο.
Αλλιως diy με μαγια και ζαχαρη.

Red crystal 10-07-09 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 364858)
Αν το κόστος δεν είναι σημαντικό για σένα συστήνω μπουκάλα με μανόμετρα. Μια δίκιλη με τα μανόμετρα και τον μικρορυθμιστή θα σου κοστίσει γύρω στα 120 ευρώ.
Από την άλλη υπάρχει και το DIY (που ειδικά για τα μικρά ενυδρεία είναι τέλειο).
Και τα δυο μπορείς να τα βάλεις στην είσοδο του φίλτρου σου και να γίνεται η διάχυση από εκεί.
Όταν όμως λες απαιτητικά φυτά τι ακριβώς εννοείς; Τα απαιτητικά φυτά δεν απαιτούν μόνο διοξείδιο αλλά και τον ανάλογο φωτισμό καθώς και λιπάσματα.


cuba,moss,glossostigma k.a.Το excel ειναι λιπασμα ετσι?Θα ηθελα να δωσω τα λεφτα αλλα οχι τωρα .Μετα το καλοκαιρι απλος για τωρα θα ηθελα κατι μεχρι 40 ευρω.

chemical mac 10-07-09 13:03

DIY μαγιά και ζάχαρη. Λεπτομερείς οδηγίες υπάρχουν εδώ μέσα και σαν υπόμνημα. Για την Moss δεν χρειάζεται τίποτα. Τα υπόλοιπα cuba, glosso απαιτούν περισσότερο φωτισμό παρά διοξείδιο. Και τα δυο βέβαια είναι αλληλένδετα. Και συμπληρώνονται από τα λιπάσματα ;)

Red crystal 10-07-09 13:06

Ωραια για πες τη πρεπει να κανω ολοκληρομενα
Για να ειμαι οκ.

Δημητρης89 10-07-09 13:09

για το diy ποσες πιθανοτητες εχει να το φτιαξω και να πετυχει?:D:D
και αν δεν πετυχει θα εχει συνεπειες στα ψαρακια?
για το sera co2 start τι γνωμη εχετε?

Red crystal 10-07-09 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364856)
γιωργο δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33059
και εγω αυτο το συστηματακι θελω να παρω


Το γνωριζω αυτο το συστημα τι περιεχει?Το εχω βρει σε ενα μαγαζι με 22και κατι αλλα μου κανει παντα εκπτωσει ΠΑΝΤΑ 3-6 ευρω αρα θα το παρω πιο φτηνα και να παρω κι το excel .Ποσο κανει?

chemical mac 10-07-09 13:13

Χωρίς να ξέρω τι φωτισμό έχεις, προτείνω τουλάχιστον μια λάμπα 10 watt, μια ματιά σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723, και από λίπασμα το flourish της seachem με φειδώ. Ξεκινάς με ένα 8ωρο φωτισμό και παίζεις σταδιακά. Το σταδιακά σημαίνει όσο αντέχουν τα φυτά σου και το νερό σου χωρίς άλγες. ΠΡΟΣΟΧΗ οι άλγες στην αρχή είναι αναπόφευκτες. Όλη η φάση απαιτεί προσοχή και δέσμευση από σένα. Συνεχής παρατήρηση.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364864)
για το diy ποσες πιθανοτητες εχει να το φτιαξω και να πετυχει?:D:D
και αν δεν πετυχει θα εχει συνεπειες στα ψαρακια?
για το sera co2 start τι γνωμη εχετε?

αν ακολουθήσεις τις οδηγίες το DIΥ δουλεύει άψογα. Ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο (10 λίτρων) είναι υπέραρκετό (για αρχή). Οι περισσότεροι πάντως κάπως έτσι ξεκινήσαμε πριν πάμε σε μπουκάλες.

Red crystal 10-07-09 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 364867)
Χωρίς να ξέρω τι φωτισμό έχεις, προτείνω τουλάχιστον μια λάμπα 10 watt, μια ματιά σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723, και από λίπασμα το flourish της seachem με φειδώ. Ξεκινάς με ένα 8ωρο φωτισμό και παίζεις σταδιακά. Το σταδιακά σημαίνει όσο αντέχουν τα φυτά σου και το νερό σου χωρίς άλγες. ΠΡΟΣΟΧΗ οι άλγες στην αρχή είναι αναπόφευκτες. Όλη η φάση απαιτεί προσοχή και δέσμευση από σένα. Συνεχής παρατήρηση.
-------------------------
αν ακολουθήσεις τις οδηγίες το DIΥ δουλεύει άψογα. Ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο (10 λίτρων) είναι υπέραρκετό (για αρχή). Οι περισσότεροι πάντως κάπως έτσι ξεκινήσαμε πριν πάμε σε μπουκάλες.


Αρα επειδη το χρειαζομε αμεσα γιατι μεθαυριο φευγω για κατασκηνοση και θα μεινει ο πατερας μου εδω τι μου προτεινετε απο flourish η κατι σαν το sera start co2 που ειπε και ο φιλος μου Δημητρης.

Δημητρης89 10-07-09 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 364867)
Χωρίς να ξέρω τι φωτισμό έχεις, προτείνω τουλάχιστον μια λάμπα 10 watt, μια ματιά σε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723, και από λίπασμα το flourish της seachem με φειδώ. Ξεκινάς με ένα 8ωρο φωτισμό και παίζεις σταδιακά. Το σταδιακά σημαίνει όσο αντέχουν τα φυτά σου και το νερό σου χωρίς άλγες. ΠΡΟΣΟΧΗ οι άλγες στην αρχή είναι αναπόφευκτες. Όλη η φάση απαιτεί προσοχή και δέσμευση από σένα. Συνεχής παρατήρηση.
-------------------------
αν ακολουθήσεις τις οδηγίες το DIΥ δουλεύει άψογα. Ειδικά σε ένα μικρό ενυδρείο (10 λίτρων) είναι υπέραρκετό (για αρχή). Οι περισσότεροι πάντως κάπως έτσι ξεκινήσαμε πριν πάμε σε μπουκάλες.

βεβαια το δικο μου ειναι 30λιτρο και το αλλο θα ειναι απο 90 και πανω,αλλα πιστευω το ιδιο θα ειναι ετσι?

chemical mac 10-07-09 13:22

Εγώ το έχω κάνει και για τα 120 λίτρα για ένα διάστημα και δούλευε μια χαρά. Κάποια στιγμή όμως άρχισαν οι απαιτήσεις
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 364870)
Αρα επειδη το χρειαζομε αμεσα γιατι μεθαυριο φευγω για κατασκηνοση και θα μεινει ο πατερας μου εδω τι μου προτεινετε απο flourish η κατι σαν το sera start co2 που ειπε και ο φιλος μου Δημητρης.

άμα το αφήσεις σε άλλον ότι και να κάνεις....:D

Red crystal 10-07-09 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364871)
βεβαια το δικο μου ειναι 30λιτρο και το αλλο θα ειναι απο 90 και πανω,αλλα πιστευω το ιδιο θα ειναι ετσι?


Αυτο δεν το γνωριζω .Εχω και το περιοδικο που μιλαει γιαυτο θελετε να σας πω τιλεει λιγα λογια για να δουμε εαν κανει?

Δημητρης89 10-07-09 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 364872)
Εγώ το έχω κάνει και για τα 120 λίτρα για ένα διάστημα και δούλευε μια χαρά. Κάποια στιγμή όμως άρχισαν οι απαιτήσεις

δηλαδη οταν λες απαιτησεις,τι εννοεις?:rolleyes::cool:

chemical mac 10-07-09 13:24

αναβάθμιση φωτισμού και υψηλών απαιτήσεων φυτά

Raven 10-07-09 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 364860)
cuba,moss,glossostigma k.a.Το excel ειναι λιπασμα ετσι?Θα ηθελα να δωσω τα λεφτα αλλα οχι τωρα .Μετα το καλοκαιρι απλος για τωρα θα ηθελα κατι μεχρι 40 ευρω.

Το excel ειναι ανθρακας σε υγρη μορφη και αντικαθιστα το CO2. Το εχω χρησιμοποιησει σε μικρα φυτεμενα ενυδρεια με μεγαλη επιτυχια. Θελει ομως προσοχη να μην ριξεις παραπανω απο την συνιστωμενη δοση γιατι καιει καποια φυτα.
Για μενα και για την περιπτωση σου, ειναι το πιο βολικο. Που να μπλεκεις τωρα με diy..
Oσο για το φως, οσο μικροτερο το ενυδρειο τοσο αυξανεται ο λογος watt/lit. Εχει σχεση με το εμβαδον επιφανειας, οποτε αφου θα εχεις και γρασιδια,διαλεξε φωτισμο γυρω στα 18-20 watt.

Red crystal 10-07-09 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364877)
Το excel ειναι ανθρακας σε υγρη μορφη και αντικαθιστα το CO2. Το εχω χρησιμοποιησει σε μικρα φυτεμενα ενυδρεια με μεγαλη επιτυχια. Θελει ομως προσοχη να μην ριξεις παραπανω απο την συνιστωμενη δοση γιατι καιει καποια φυτα.
Για μενα και για την περιπτωση σου, ειναι το πιο βολικο. Που να μπλεκεις τωρα με diy..
Oσο για το φως, οσο μικροτερο το ενυδρειο τοσο αυξανεται ο λογος watt/lit. Εχει σχεση με το εμβαδον επιφανειας, οποτε αφου θα εχεις και γρασιδια,διαλεξε φωτισμο γυρω στα 18-20 watt.


Οκ .Αυτο που λες θα παρω.Για τα φωτιστικα τοσα watt πουλαει και η Dennerle.Αξιζει?

Δημητρης89 10-07-09 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 364876)
αναβάθμιση φωτισμού και υψηλών απαιτήσεων φυτά

παρολα αυτα ομως δεν μπορεις να συνεχισεις με το diy ε?
απλως ρωταω για το μελλον,γιατι σαν πρωτα φυτα εχω διαλεξει ευκολα οποτε πιστευω το περισσοτερο που θα βαλω ειναι το sera co2 start..
αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει δουλεια γιατι παραειναι φθηνο..:confused:εκτος και αν ειναι για μια χρηση....:D:D

Raven 10-07-09 13:39

Ακριβο, παρε ενα φτηνο φωτιστικο γραφειου με βραχιονα, με λαμπα PL ή PC.

chemical mac 10-07-09 13:42

μπορείς να συνεχίσεις με DIY αλλά μετά αρχίζεις άλλες πατέντες με διπλά και τριπλά μπουκάλια και η ποιότητα των φυσαλίδων δεν είναι αξιόπιστη. Αν έχεις όμως ανούμπιες, κερατόφυλλα και βαλισνέριες δεν σε απασχολεί
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 364878)
Οκ .Αυτο που λες θα παρω.Για τα φωτιστικα τοσα watt πουλαει και η Dennerle.Αξιζει?

Εχει ένα καταπληκτικό στο ΙΚΕΑ με λάμπα σποτ στα 20 watt. κάνει παπάδες ;)

Red crystal 10-07-09 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364880)
Ακριβο, παρε ενα φτηνο φωτιστικο γραφειου με βραχιονα, με λαμπα PL ή PC.


βΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ.

george 10-07-09 13:54

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 364883)
βΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ.

;););)

Red crystal 10-07-09 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364880)
Ακριβο, παρε ενα φτηνο φωτιστικο γραφειου με βραχιονα, με λαμπα PL ή PC.


Το δικο σου που εχεις στο μικρο απο που το πηρες?Κανει δουλεια?Ποσο σου κοστισε?

Raven 10-07-09 14:03

Εχω ενα 22w στο υφαλμυρο.Κατι τετοιο ψαχνεις. Μου το δωσανε και δεν ξερω ποσο κανει. Υπολογιζω γυρω στα 15-20ευρω :rolleyes:

Red crystal 10-07-09 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364889)
Εχω ενα 22w στο υφαλμυρο.Κατι τετοιο ψαχνεις. Μου το δωσανε και δεν ξερω ποσο κανει. Υπολογιζω γυρω στα 15-20ευρω :rolleyes:


Ναι αλλα απο που .Μπορεις να μαθεις πληροφοριες και για τον φωτισμο του12λ ενυδρειου σου?

Raven 10-07-09 14:19

Πηγαινε σε ενα μεγαλο καταστημα ηλεκτρολογικων και διαλεξε ενα φωτιστικο που σου αρεσει και κανει για τις διαστασεις του ενυδρειου σου...τοσο απλα !

chemical mac 10-07-09 14:19

Leroy merlin, praktiker, IKEA

Red crystal 10-07-09 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 364896)
Πηγαινε σε ενα μεγαλο καταστημα ηλεκτρολογικων και διαλεξε ενα φωτιστικο που σου αρεσει και κανει για τις διαστασεις του ενυδρειου σου...τοσο απλα !


Ουτε απο το 12λ σου θυμασε απο που πηρες τον φωτισμο?

Raven 10-07-09 14:27

Τα 2 Arcadia των 9W μου τα εδωσε ενας φιλος που πηγε φανταρος (ειναι πανακριβα). Το φωτιστικο γραφειου των 11W το πηρα απο ενα μαγαζακι με ηλεκτρολογικα στην γειτονια μου με 14 ευρω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02766 seconds with 10 queries