Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   40 Λίτρα.. τι να βάλω?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32806)

Kotsos 13-06-09 17:46

40 Λίτρα.. τι να βάλω??
 
Λοιπόν.. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 76x15,5x35. 40 λίτρα δηλαδή. Έχει υπόστρωμα για φυτά και πάνω χαλίκι 1,5-2,5mm. Είναι στρωμένο και τρέχει άδειο, με μερικά φυτα, αφού το ζευγάρι κριμπένσις που είχε μεταφέρθηκε σε μεγαλύτερο. Το νερό είναι βρύσης αλλά αν χρειαστεί μπορώ να βάλω λίγη τύρφη σε ένα φιλτράκι. Δεν θα ήθελα να το ξεστήσω και να αλλάζω υπόστρωμα, μπορώ όμως να βγάλω τα φυτά ή να το γεμίσω φυτά. Χρειάζομαι δηλαδή ψαράκια που να ζουν σε αυτές τις συνθήκες και να μην έχουν πρόβλημα με το σχετικά χονδρόκοκκο χαλίκι μου. Ότι και να γίνει δεν θέλω απλά, ψάρια για να γεμίσω το ενυδρειάκι και να είναι όμορφο, αλλά με ενδιαφέρει και η προσπάθεια για αναπαραγωγή ή τουλάχιστον ψάρια με συμπεριφορά. Καμιά ιδέα??

Αυτά που μου πέρασαν από το μυαλό είναι...
-Κάποιο ζευγαράκι tetra ή παρόμοια μικρά ψαράκια
-Ζευγαράκι τιγράκια
-Ζευγαράκι λαβυρινθόψαρα (γκουράμι ή παραδίσια)
-Species με dwarf pufers
-Να γίνει υφάλμιρο (Όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή σε αυτή την περίπτωση)

Ξέρω ότι με περιορίζει το μικρό πλάτος.
Περιμένω λοιπόν τις ιδέες σας.

Gojoy 13-06-09 20:20

Eγω αν ειμουν στην θεση σου θα εβαζα ενα μονομαχο μεσα και ολα θα ηταν καλα.Και ψαρι ομορφο με συμπεριφορα ειναι και διαθεσιμο για αναπαραγωγη αλλα με την καταληλη προετημασια παντα.

Kotsos 13-06-09 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 360490)
Eγω αν ειμουν στην θεση σου θα εβαζα ενα μονομαχο μεσα και ολα θα ηταν καλα.Και ψαρι ομορφο με συμπεριφορα ειναι και διαθεσιμο για αναπαραγωγη αλλα με την καταληλη προετημασια παντα.

Απλά χρειάζεται μεγάλη διαδικασία και άλλα 5 ενυδρεία..:smt065
Δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ...

theodor72 14-06-09 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 360460)
Λοιπόν.. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 76x15,5x35. 40 λίτρα δηλαδή. Τα λιτρα αυτα ειναι μικτα, τα καθαρα θα πρεπει να ειναι γυρω στα 30; Έχει υπόστρωμα για φυτά και πάνω χαλίκι 1,5-2,5mm. Είναι στρωμένο και τρέχει άδειο, με μερικά φυτα, αφού το ζευγάρι κριμπένσις που είχε μεταφέρθηκε σε μεγαλύτερο. Το νερό είναι βρύσης αλλά αν χρειαστεί μπορώ να βάλω λίγη τύρφη σε ένα φιλτράκι. Δεν θα ήθελα να το ξεστήσω και να αλλάζω υπόστρωμα, μπορώ όμως να βγάλω τα φυτά ή να το γεμίσω φυτά. Χρειάζομαι δηλαδή ψαράκια που να ζουν σε αυτές τις συνθήκες και να μην έχουν πρόβλημα με το σχετικά χονδρόκοκκο χαλίκι μου. Ότι και να γίνει δεν θέλω απλά, ψάρια για να γεμίσω το ενυδρειάκι και να είναι όμορφο, αλλά με ενδιαφέρει και η προσπάθεια για αναπαραγωγή θεωρω οτι στα λιτρα αυτα δεν μπορεις να πετυχεις αναπαραγωγη κανενος ψαριου εκτος απο μονομαχο ή τουλάχιστον ψάρια με συμπεριφορά. Καμιά ιδέα??

Αυτά που μου πέρασαν από το μυαλό είναι...
-Κάποιο ζευγαράκι tetra ή παρόμοια μικρά ψαράκια τα tetra ζουν σε κοπαδι
-Ζευγαράκι τιγράκια ομοιως ζουν σε κοπαδι αλλιως θα κυνηγιουνται συνεχως μεταξυ τους
-Ζευγαράκι λαβυρινθόψαρα (γκουράμι ή παραδίσια) το μικροτερο ειδος ειναι το Honey Gourami παλι εχεις (κατα την γνωμη) λιγα λιτρα. Παντως ψαξτο λιγο
-Species με dwarf pufers μπορουν να μπουν αρκει να ειναι αρκετα φυτεμενο για να αποφευγονται οι καυγαδες. Βεβαια θελουν ειδικη διατροφη, μπορεις να τους την παρεχεις;
-Να γίνει υφάλμιρο (Όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή σε αυτή την περίπτωση) Το μονο που ταιριαζει στα λιτρα σου ειναι Bumblebee Goby. Σιγουρα θα ειδες το ενυδρειο που εφτιαξε ο Raven Εχεις καποιο αλλο ειδος κατα νου;

Ξέρω ότι με περιορίζει το μικρό πλάτος.
Περιμένω λοιπόν τις ιδέες σας.

Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τα περισσοτερα ειδη ψαριων. Εγω θα προτεινα ή εναν μονομαχο (δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα) ή ενυδρειο με γαριδουλες. Το εχουν κανει πολλοι εδω στο GAB και με πολυ ομορφο αποτελεσμα. Επισης θα μπορουσες ισως να βαλεις καποιο απο τα μικροτερα ειδη nannostomus. Δεν ξερω να σου πω τιποτα παραπανω για τα ψαρακια αυτα, ουτε αν μπορουν να βρεθουν καποια απο αυτα στην Θεσσαλονικη.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες γνωμες με ολη την καλη διαθεση. Καλη συνεχεια...

Πάνος 14-06-09 02:09

θα συμφωνησω κι εγω για ενα ζευγαρι με dwarf puffers η για υφαλμυρο με bumblebee goby..

asourtzo 14-06-09 09:42

Η μηπως να εβαζες killifish? Στα λιτρα αυτα θα ειναι αρχοντες:D :D

alexinio 14-06-09 10:48

Προσωπικά θεωρώ πως με αυτό το πλάτος δεν μπορεί να ζήσει και να αναπτυχθεί σωστά κανένα ψάρι,ίσως μόνο dwarf puffer που είναι πολύ μικρά,για τιγράκια ή τέτρα ή γκουράμι δεν το συζητώ.

ANXRI 14-06-09 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 360460)
Είναι στρωμένο και τρέχει άδειο,


Αν είναι άδειο και δεν ταίζεις τα βακτήρια, η βιολογία έχει καταστραφεί.

Kotsos 14-06-09 17:32

theodor72.. Για τα τέτρα δεν ξέρω, αλλά για τα τιγράκια διάβασα πως μπαίνει μόνο του το ζευγάρι για αναπαραγωγή.. Τα νανόστομους δεν τα έχω δει πουθενά θεσσαλονίκη, θα το ψάξω πάντος..

panos, asourtzo, alexinio.. Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να το ψάχνω για κιλιφις και παφερ.. Μάλλον προς παφερ κλεινω...

ANXRI..Εννοείται πως ταίζω;)

ANXRI 14-06-09 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 360564)
ANXRI..Εννοείται πως ταίζω;)

Ok!!

theodor72 14-06-09 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 360564)
theodor72.. Για τα τέτρα δεν ξέρω, αλλά για τα τιγράκια διάβασα πως μπαίνει μόνο του το ζευγάρι για αναπαραγωγή.. Τα νανόστομους δεν τα έχω δει πουθενά θεσσαλονίκη, θα το ψάξω πάντος..

panos, asourtzo, alexinio.. Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να το ψάχνω για κιλιφις και παφερ.. Μάλλον προς παφερ κλεινω...

ANXRI..Εννοείται πως ταίζω;)

Φιλε Kotsos,
η αναπαραγωγη των tiger barbs, αλλα και των περισσοτερων ψαριων δεν ειναι τοσο απλη : Παιρνω ενα ζευγαρι, τα βαζω σε ενα ενυδρειο και αυτα αναπαραγονται. Δες λοιπον εδω στην παραγραφο που γραφει breeding για να δεις πως εχουν τα πραγματα.
Για τα dwarf pufers διαβασες στο link που σου εδωσα για την διατροφη τους; Εχεις αλλο ενυδρειο για την εκτροφη και αναπαραγωγη σαλιγκαριων ή καποιον που να σε προμηθευει σαλιγκαρια;

Δυστυχως, το μεγεθος και οι διαστασεις του ενυδρειου σου σε περιοριζει παρα παρα πολυ για την σωστη διατηρηση καποιου ψαριου.

Για τα killifish δεν εχω την παραμικρη γνωση ή εμπειρια.

Kotsos 15-06-09 09:25

Είχα διαβάσει από το tsamis και από εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ight=tetrazona...
Πάνω κάτω η ίδια διαδικασία περιγράφεται..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01964 seconds with 10 queries