Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   κοχύλια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32353)

GIAN_NIKOLA 19-05-09 19:09

κοχύλια
 
Καλησπέρα,Εχω μαζέψει απο θαλασσα πρίν πολλά χρόνια όστρακα απο κοχύλια. Αν τα βράσω και τα βάλω στο ενυδρείο για να φύγει το αλάτι θα υπάρχει πρόβλημα?

Apollwnas 19-05-09 19:45

Τα κοχυλια θα σου ανεβασουν τις σκληροτητες του νερου.Τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου ?

GIAN_NIKOLA 19-05-09 20:28

Ζωοτόκα έχω γκάπυ και πλάτυ γαρίδες έναν αλπίνο γατόψαρο και έναν πλακόστομο.με τα ζωοτόκα δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή,τώρα με τα άλλα?

netblues 19-05-09 20:40

Αρα δεν τα βαζεις.

Gojoy 19-05-09 20:48

Κοχυλια απο θαλασσα,χαλυκι και αλλα,δεν βαζουμε ποτε στο ενειδριο μας.Ανεβαζουν πολυ τις σκλυροτητα και διμιουργουν μεγαλα προβληματα!!!!........την ειχα πατησει και εγω ετσι στην αρχη.

Πάνος 19-05-09 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA (Μήνυμα 355993)
Ζωοτόκα έχω γκάπυ και πλάτυ γαρίδες έναν αλπίνο γατόψαρο και έναν πλακόστομο.με τα ζωοτόκα δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή,τώρα με τα άλλα?

με την ευκαιρια ομως θα ηθελα να σου υπενθυμισω οτι τα κορυ θελουν κοπαδι...και οπως και ο πλεκο μαλακο νερο....σκεψου το ενδεχομενο να τα δωσεις για να κρατησεις μονο τα ζωοτοκα ..οποτε και κοχυλια θα μπορεις να βαζεις και οσο ανεβαινει η σκληροτητα τοσο πιο καλα για τα ζωοτοκα σου...;)

GIAN_NIKOLA 20-05-09 01:04

Ναι το ξέρω,αλλά για γλύφτη και γατόψαρο τί μπορώ να βάλω που να θέλουν σκληρό νερό?

maikl 20-05-09 06:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA (Μήνυμα 356057)
Ναι το ξέρω,αλλά για γλύφτη και γατόψαρο τί μπορώ να βάλω που να θέλουν σκληρό νερό?

και γιατι να βαλεις δεν καταλαβαινω...:confused:

Gojoy 20-05-09 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 356033)
με την ευκαιρια ομως θα ηθελα να σου υπενθυμισω οτι τα κορυ θελουν κοπαδι...και οπως και ο πλεκο μαλακο νερο....σκεψου το ενδεχομενο να τα δωσεις για να κρατησεις μονο τα ζωοτοκα ..οποτε και κοχυλια θα μπορεις να βαζεις και οσο ανεβαινει η σκληροτητα τοσο πιο καλα για τα ζωοτοκα σου...;)

Πολυ σωστα λει ο Πανος.Αν ειμουν στην θεση σου αυτο θα εκανα.Σκεψου οτι θα διευκολινεις την ζωη των ψαριων σου και αν θες μπορεις να τα δυπλασιασεις!!!!!..........Εγω ξεκηνησα με 10 Platy και μου εχουν γεννισει παρα πολες φορες........αναγκαστικα τα χαριζω!;)

GIAN_NIKOLA 20-05-09 12:27

Χωρίς πλακόστομο δέν θα έχει πρόβλημα το ενυδρειο με την άλγη? δεν χρειάζεται κάποιος καθαριστής?εντάξει τα τζάμια μπορώ να τα καθαρίζω εγω αλλα μέσα δεν θα πιάσουν όλα άλγη?

Πάνος 20-05-09 14:10

αλλος ενα μυθος των πετσοπ.....δε χρειαζεσαι καθαριστες...κανενα ψαρι δεν ειναι καμαριερα.....
ενταξει οι "γλυφτες" τρωνε κυριως την καφε αλγη....που φευγει και με το χερι...ασε που κανονικα σε ωριμο ενυδρειο δε θα σε ταλαιπωρει...
τα κορυ τρωνε κανονικη τροφη απλα στον πυθμενα...μην ακους αν σου λενε οτι τρωνε ακαθαρσιες..
δεν υπαρχει κατι που κανουν τα γατοψαρα για την καθαριοτητα του ενυδρειου σου που δε μπορεις να κανεις κι εσυ....
τα βαζεις αν σου αρεσουν σαν ειδος...και αν μπορεις να τα κρατησεις...σε σκληρο νερο οχι....οποτε δε χρειαζεσαι τιποτα....
ανσου αρεσουν τοσο πολυ παρε μια ΑΟ δωσε τα ζωοτοκα και κρατα τα γατοψαρα...

Ηλίας 20-05-09 14:50

Το ειχα παθει και εγω παλια που δεν ηξερα
Ειχα βαλει χαλικι απο μια παραλια κοντα στην πολη μου που ειχε μεγαλη ποικιλια απο ποληχρωμα πετραδακια και πηρα λιγη και εβαλα στο ενυδρειο μαζι με μια κοχηλα και κατι πετρες.
Η σκληροτητα ειχε ανεβει πολυ και επρεπε καπως να κατευει. Επομενος η λυση ηταν να κανω αλαγες με απιονισμενο(50κανονικο-50απιωνισμενο) για να το επαναφερω. Πιο μετα για εστητικους λογους εβγαλα την κοχηλα και καποιες θαλασσινες πετρες και εβαλα ενα ξυλο(απο πετ-σοπ) και πιστεψε με φαινετε πολυ πιο φυσικο απο θαλασσινα κοχυλια σε γλυκο ενυδρειο. Το χαλικι ειναι και μεχρι σημερα και το κραταω για να αναιβαζει που και που την σκληροτητα που αρεσει στα ζωοτοκα. Τωρα κυμαινεται 15-20 Gh και ειμαι μια χαρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01684 seconds with 10 queries