Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ιδέα για βελτίωση DIY CO2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31775)

Synthercat 21-04-09 09:15

Ιδέα για βελτίωση DIY CO2
 
Τελικά έκανα μείγμα που να δουλεύει αλλά δουλεύει μόνο αν το ταρακουνίσω ή βάλω το δίλιτρο μπουκάλι μέσα σε ένα κουβά τον οποίο θα γεμίσω με νερό 35C περίπου... οπότε λέω :

Να έχω μόνιμα το μπουκάλι μέσα σε νερό το οποίο θα θερμαίνω με έναν μικρό θερμοστάτη. Τι λέτε; καλή ιδέα;

lion 21-04-09 09:30

Ναι, αλλά με προσοχή μη τυχόν κάψεις τα δοχεία.

Synthercat 21-04-09 09:40

Φυσικά. Το εξωτερικό δοχείο είναι 19λιτ απο ζαγώρι. Ενας θερμοστάτης που έχω είναι 40W. Θα τον πάω στους 30-32C (ως εκεί πάει) και πιστεύω θα κάνει καλή δουλειά...

lion 21-04-09 09:45

Eπίσης, να θυμάσαι να συμπληρώνεις νερό στο εξωτερικό δοχείο, ίσως έχεις μεγάλη εξάτμιση.

lucky13 21-04-09 09:49

Το ειχα κανει και εγω παλια, γενικα μονο ετσι μπορεις να δουλεψεις με diy co2 γιατι βγαζει οντως περισσοτερο και ο κυρίως λογο της σταθερης θερμοκρασιας εχεις σταθερη παροχη co2 που ειναι πολυ βασικο, απλα με τον 40αρι προσεχε μην ακουμπαει πουθενα και καψεις τπτ

aquaman 21-04-09 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Synthercat (Μήνυμα 349804)
Τελικά έκανα μείγμα που να δουλεύει αλλά δουλεύει μόνο αν το ταρακουνίσω ή βάλω το δίλιτρο μπουκάλι μέσα σε ένα κουβά τον οποίο θα γεμίσω με νερό 35C περίπου... οπότε λέω :

Να έχω μόνιμα το μπουκάλι μέσα σε νερό το οποίο θα θερμαίνω με έναν μικρό θερμοστάτη. Τι λέτε; καλή ιδέα;

Το ότι δουλεύει μόνο αν το ταρακουνάς μήπως σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά (π.χ. μήπως έχεις διαρροές στις συνδέσεις;) Πόσο μαγιά/ζάχαρη έβαλες; Επίσης, σε τι βάθος νερού βγαίνει το διοξείδιο (μήπως είναι πολύ βαθιά και απαιτεί μεγάλη πίεση;)

Τα ρωτάω γιατί με τη θερμοκρασία πάνω από 20C δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στο DIY γενικά. Η λύση κουβά/θερμαντήρα μπορεί να δουλέψει άλλά δες μήπως κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

Synthercat 21-04-09 17:59

1/4 γλυκού κουταλιου + 3 φλυτζάνια τσαγιού ζάχαρι σε 2λιτρο μπουκάλι.

Η Θερμοκρασία χώρου είναι το πολύ 19 οπότε...

Πάνος 22-04-09 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucky13 (Μήνυμα 349814)
κυρίως λογο της σταθερης θερμοκρασιας εχεις σταθερη παροχη co2 που ειναι πολυ βασικο,

μπορει με υψηλοτερη θερμοκρασια να πετυχεις μεγαλυτερη παραγωγη διοξειδιου...αλλα σταθερη δε θα ειναι η παροχη καθως προκειται στην ουσια για μια καλλιεργεια που φτανει σε κορυφωση και μετα παρακμαζει....το επισημαινω απλα για να μην παρερμηνευτει ...

hlias81 22-04-09 22:35

δεν μπορω να το καταφερω το εκανα 2 φορες σε 2λιτρη μπουκαλα κοκα

kwstas_original 22-04-09 23:39

να ριξω μια κουλη ιδεα?!?!:smt033
εχω μια θερμενομενη πετρα(απο παλιοτερο ερπετολογικο χομπυ)
αν βαλω το μπουκαλι πανω στην πετρα,
και βρισκωντας τη χρυση τομη σε ωρες λειτουργιας-αποδοση
με εναν χρονοδιακοπτη θα γινοταν δουλεια???
Δηλαδη να ζεσταινει η πετρα το μπουκαλι για καποια λεπτα ανα διαστηματα..............:D:D:DΘα γινει δουλεια η λεω βλακειες??Πιο βολικο το κοβω απο κουβα με θερμοστατη

dimitris21 23-04-09 11:08

Η γνώμη μου είναι ότι αν βάλουμε όλα τα αρνητικά που έχει ένα DIY CO2, δεν αξίζει τον κόπο. Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε και κατανάλωση ρεύματος για ένα θερμοστάτη, τότε σίγουρα δεν αξίζει.
Δεν λέω, καλό είναι για έναν πρώτο πειραματισμό να δούμε την θετική αντίδραση των φυτών. Αλλά από εκεί και πέρα ένα σύστημα διοξειδίου, όχι απαραίτητα με controller, είναι η καλύτερη λύση.

lion 23-04-09 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 350344)
Η γνώμη μου είναι ότι αν βάλουμε όλα τα αρνητικά που έχει ένα DIY CO2, δεν αξίζει τον κόπο. Αν σε όλα αυτά προσθέσουμε και κατανάλωση ρεύματος για ένα θερμοστάτη, τότε σίγουρα δεν αξίζει.
Δεν λέω, καλό είναι για έναν πρώτο πειραματισμό να δούμε την θετική αντίδραση των φυτών. Αλλά από εκεί και πέρα ένα σύστημα διοξειδίου, όχι απαραίτητα με controller, είναι η καλύτερη λύση.

Έχει όντως πολλά αρνητικά αλλά και ένα μόνο θετικό: Μηδενικό κόστος.

Synthercat 23-04-09 12:26

Και τι θετικό! Καλοοοοοοοοοοοοοο!

gmanes 23-04-09 13:42

Φίλε μου θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να παίξεις λίγο με την ποσότητα της μαγιάς (και δοκίμασε και καλού κακού να πάρεις κι άλλο ένα φακελάκι, ποτέ δεν ξέρεις).

Υπάρχουν αμέτρητα "κουταλάκια του γλυκού" με διαφορετικά μεγέθη :) Κι εγώ είμαι σχετικά καινούριος στο χόμπυ και στο DIY CO2 αλλά από τη στιγμή που κατάφερα να ρυθμίσω την ποσότητα της μαγιάς το σύστημα δουλεύει πολύ καλά, και μάλιστα το σπίτι μου είναι πολύ "δροσερό", καθώς απεχθάνομαι το καλοριφέρ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01573 seconds with 10 queries