Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   παραξενο στρωσιμο!!Γνωμες και αποψεις για το τι συμβαινει! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31753)

gramm.n 19-04-09 14:25

παραξενο στρωσιμο!!Γνωμες και αποψεις για το τι συμβαινει!
 
καλησπερα και Χριστος ανεστη σε ολους!παρατηρω αυτη την εποχη το στρωσιμο του ενυδρειου μου.Ειναι γεματο με βασαλτη και λευκη αμμο.Προτιμησα το στρωσιμο με αμμωνια, λυπαμαι τα ψαρακια.Μετα απο 2 βδομαδες βλεπω οτι:
NH3/NH4-πανω απο 7
GH-3
KH-6
PH-7,6
NO2-0
NO3-20
θερμοκρασια-30c
αδειο απο ψαρια εννοειται
και με ενα κοραλι στο φιλτρο μπας και ανεβει λιγο η σκληροτητα(παω για αφρικανες)μου αρεσε ομως ο βασαλτης που δεν ειναι ασβεστολιθος.
Πραγματικα εχω εκπλαγει που βλεπω νιτρικα χωρις να βλεπω νιτρωδη!Μηπως συμβαινει κατι, που εχει παραπεσει της αντιληψης μου;!Ευχαριστω και χρονια πολλα και παλι!

aris2 19-04-09 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gramm.n (Μήνυμα 349559)
καλησπερα και Χριστος ανεστη σε ολους!παρατηρω αυτη την εποχη το στρωσιμο του ενυδρειου μου.Ειναι γεματο με βασαλτη και λευκη αμμο.Προτιμησα το στρωσιμο με αμμωνια, λυπαμαι τα ψαρακια.Μετα απο 2 βδομαδες βλεπω οτι:
NH3/NH4-πανω απο 7
GH-3
KH-6
PH-7,6
NO2-0
NO3-20
θερμοκρασια-30c
αδειο απο ψαρια εννοειται
και με ενα κοραλι στο φιλτρο μπας και ανεβει λιγο η σκληροτητα(παω για αφρικανες)μου αρεσε ομως ο βασαλτης που δεν ειναι ασβεστολιθος.
Πραγματικα εχω εκπλαγει που βλεπω νιτρικα χωρις να βλεπω νιτρωδη!Μηπως συμβαινει κατι, που εχει παραπεσει της αντιληψης μου;!Ευχαριστω και χρονια πολλα και παλι!

αληθως ανεστη.εχεις παρα πολυ αμμωνια κατα το στρωσημο πρεπει να ειναι γυρω στο 4 θα αργησει πολυ να σου στρωθει με τοσο πολυ αμμωνια.την σκληροτητα την φτιαχνεις και μετα το στρωσιμο με μαγειρικη σοδα μην σε αγχωνει αυτο τωρα με τα νιτρωδη αμα ατρωθει το φιλτρο θα κανεις μια αλλαγη και ολα θα ειναι οκ.

kornek 19-04-09 16:03

1. Χρόνια πολλά.
2. Έχεις κάνει καθόλου τεστ στο νερό της παροχής; Παίζει τα ΝΟ3 να οφείλονται στο νερό του δυκτίου (σπάνιο για τόσο ψηλό επίπεδο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).
3. Πόση αμμωνία έβαλες στο ενυδρείο;
4. Ποιες οι διαστάσεις του, τι φίλτρο έχεις και τι υλικά;

Πάνος 19-04-09 23:14

ποτε αρχισες το στρωσιμο??
αν εχει πολλες ημερες ισως εστρωσε το ενυδρειο....οποτε μηδενισαν τα νιτρωδη..και εχεις παραγωγη νιτρικων...αλλα προσθετεις τοση πολλλη αμμωνια που φτανει σε μεγαλες συγκεντρωσεις....αν ισχυει αυτο βεβαια τοτε θα δεις και πολυ αποτομη αυξηση νιτρικων....

gramm.n 19-04-09 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 349565)
αληθως ανεστη.εχεις παρα πολυ αμμωνια κατα το στρωσημο πρεπει να ειναι γυρω στο 4 θα αργησει πολυ να σου στρωθει με τοσο πολυ αμμωνια.την σκληροτητα την φτιαχνεις και μετα το στρωσιμο με μαγειρικη σοδα μην σε αγχωνει αυτο τωρα με τα νιτρωδη αμα ατρωθει το φιλτρο θα κανεις μια αλλαγη και ολα θα ειναι οκ.

ok ευχαριστω καλη συνεχεια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kornek (Μήνυμα 349567)
1. Χρόνια πολλά.
2. Έχεις κάνει καθόλου τεστ στο νερό της παροχής; Παίζει τα ΝΟ3 να οφείλονται στο νερό του δυκτίου (σπάνιο για τόσο ψηλό επίπεδο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).
3. Πόση αμμωνία έβαλες στο ενυδρείο;
4. Ποιες οι διαστάσεις του, τι φίλτρο έχεις και τι υλικά;

στο νερο δεν εχω κανει τεστ παρα μονο ξερω οτι εχει ph 8,0.Αμμωνια με το ματι γυρω στα 10 ml.Το ενυδρειο ειναι 120λ,εχω κλασικο φιλτρο εσωτερικο(υαλοβαμβακα,ανθρακα,σφουγγαρι και βιολογικο υλικο).ευχαριστω και παλι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 349619)
ποτε αρχισες το στρωσιμο??
αν εχει πολλες ημερες ισως εστρωσε το ενυδρειο....οποτε μηδενισαν τα νιτρωδη..και εχεις παραγωγη νιτρικων...αλλα προσθετεις τοση πολλλη αμμωνια που φτανει σε μεγαλες συγκεντρωσεις....αν ισχυει αυτο βεβαια τοτε θα δεις και πολυ αποτομη αυξηση νιτρικων....

ναι μα η αμμωνια δεν εχει αλλαξει και εβαλα μια μονο φορα,ελεγχω μερα παρα μερα 2 βδομαδες τωρα.

Πάνος 19-04-09 23:37

και ειναι σταθερη η αμμωνια?? η πεφτει?

gramm.n 19-04-09 23:47

δυστυχως ειναι εκτος κλιμακας και δεν μπορω να καταλαβω αν υπαρχει πτωση.αυτο που με εκπλησει ομως ειναι η εμφανιση νιτρικων χωρις να εχουν προηγηθει νιτρωδη!!!!!

Roi 20-04-09 07:31

με τι τεσςτακια μετράς ?? μήπως έχει πρόβλημα το τεστ για ΝΟ2 ? κάνε μια αλλαγή νερού για να φέρεις την αμμωνία σε επίπεδα εντός κλίμακας και συνέχισε να παρακολουθείς για να δεις αν κατεβαίνει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01511 seconds with 10 queries