Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Aρλεκινοι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31476)

Gojoy 05-04-09 18:55

Aρλεκινοι.
 
:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100: smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100
Εδω και πολυ καιρο σκεφτομαι να αγορασω καποια ψαρια για να βαλω στο ενειδριο μου αλλα δεν ξερω τι να βαλω.Ετσι εκανα μια αναζητηση στο www.tsamisaquarium.gr και αποφασησα να αγορασω, Αρλεκινους.Αλλα επειδη δεν με καλυψαν οι πληροφοριες που διαβασα εκει θελω να μου πητε καποια πραγματα για αυτα.Τα συμαντικοτερα δηλ.γιατι δεν τα θελω για αναπαραγωγη.Διαβασα οτι η αναπαραγωγη τους ειναι αρκετα δυσκολη.Επεισης δεν ελεγε την συμπεριφορα τους απεναντι σε αλλα ψαρια.

Θελω να τα βαλω σε ενειδριο 95 λιτρων στρομενο εδω και 20 μερες που εχω μεσα τα παρακατω


4 cory Bronze
1 πλατοστομο
1 labeo
3 γκουραμια

Θα υπαρξει καποιο προβλημα;Ποσα να παρω καμια 6 ειναι καλα ;;;:rolleyes:

maikl 05-04-09 20:02

....Βγαλε τους πλεκο και λαμπεο και θα εισαι ο.κ ;)

Gojoy 06-04-09 19:50

Σωστο αυτο που λες αλλα ο πλεκο ειναι αρκετα μικρος,περιπου 7εκατοστα.Θα τον βγαλω λιγο ποιο αργα.Οσο αναφορα το λαμπεο πιστευω οτι δεν θα εχουν προβλημα.

Σπύρος Μ 06-04-09 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 346411)
:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100: smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100:smt100
Εδω και πολυ καιρο σκεφτομαι να αγορασω καποια ψαρια για να βαλω στο ενειδριο μου αλλα δεν ξερω τι να βαλω.Ετσι εκανα μια αναζητηση στο www.tsamisaquarium.gr και αποφασησα να αγορασω, Αρλεκινους.Αλλα επειδη δεν με καλυψαν οι πληροφοριες που διαβασα εκει θελω να μου πητε καποια πραγματα για αυτα.Τα συμαντικοτερα δηλ.γιατι δεν τα θελω για αναπαραγωγη.Διαβασα οτι η αναπαραγωγη τους ειναι αρκετα δυσκολη.Επεισης δεν ελεγε την συμπεριφορα τους απεναντι σε αλλα ψαρια.

Θελω να τα βαλω σε ενειδριο 95 λιτρων στρομενο εδω και 20 μερες που εχω μεσα τα παρακατω


4 cory Bronze
1 πλατοστομο
1 labeo
3 γκουραμια

Θα υπαρξει καποιο προβλημα;Ποσα να παρω καμια 6 ειναι καλα ;;;:rolleyes:

ο πλέκο φίλε θα υποφέρει στην μετέπειτα ζωή του από νανισμό...Είναι κρίμα για το ζωντανό να του κάνεις τέτοιο κακό...
Τα λαμπέο ειναι αρκετά επιθετικά ψάρια με ερκτηκτιτό χαρακτήρα και αρκετά νευρικά...Θέλουν ποιό πολλά λίτρα και αργότερα σύγουρα θα σου χτηπήσουν και τα άλλα ψάρια...
Ποιο είδος γκουράμι έχεις;Γιατί ιδικά τα trichopterus είναι πολύ πυραχτήρια...Αυτά για αρχή...

Raven 06-04-09 23:30

Βαλε για αρχη 5-6 αρλεκινους, και μετα απο 1 μηνα προσθετεις μερικους ακομα. Ειναι σωστο να βαζουμε λιγα-λιγα τα ψαρια σε νεο ενυδρειο για να προλαβαινει η βιολογια του φιλτρου να προσαρμοζεται συμφωνα με την ιχθυοφορτιση. Θα ελεγα οτι συνολικα 12-15 αρλεκινοι στα λιτρα σου, με καλη φιλτρανση και χωρις τους pleco/labeo θα ηταν μια χαρα κοπαδι.
Τους αρεσει μαλακο νερακι και χαμηλο ΡΗ, καθως και πλατυφυλλα φυτα που δημιουργουν σκιες. Απο τροφες, τρωνε τα παντα και αν νοιωσουν ανετα και ασφαλη θα βγαλουν τα χρωματα τους σε ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο.

Gojoy 07-04-09 12:25

Τα γκουραμια ειναι trichopterus και πραλματι κηνηγιουντε αρκετα ειναι και στην καταληλη υλικια για να γενησουν,τα εχω δει αρκετες φορες να ζευγαρονουν αλλα επειδη εχω αρκετη κινηση στο νερο δεν μπορουν να κανουν φολια.Σημερα το πρωι εδωσα στον ξαδελφο μου τον πλεκο,λαμπεο και το ενειδριο μου αρεσε περισοτερο.Κατα το βραδακι θα επισκευτω το petshop της γητονιας μου για την αγορα των Αρλεκινων.Λετε να βαλω και τιποτα αλλο μεσα;Πητε και εσυς κανενα ψαρακι.

xontros 07-04-09 13:32

Μια χαρά είσαι.. ;)

Gojoy 07-04-09 20:20

ok . Eυχαριστω σε ολους οσους βοηθισαν, οσο αναφορα στο θεμα μου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01865 seconds with 10 queries