Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   panos-alex/polis Νοτιου Αμερικης 400 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31206)

Πάνος 24-03-09 23:50

panos-alex/polis Νοτιου Αμερικης 400
 
8 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:150*50*60
Όγκος:400 lt
Κατηγορία:γεωγραφικο Νοτιου Αμερικης
Φυτά:Pistia stratiotes, limnovium laevigatum
Ψάρια / Άλλα είδη:σκαλαρια, ραμιρεζι, καρντιναλ-νεον τετρας, ροδοστομοι, bloodfin τετρα, οττος, ancistrus, peckoltia, corydoras (leucomelas-trilineatus-paleatus-adolfoi-aeneus)
Διακοσμητικά υλικά:χονδρη αμμος, diy-ξυλα, catappa φυλλα και πλατανοφυλλα
Φόντο:οχι
Φωτισμός:72 watt Τ8
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο juwel, eheim 2215
Θερμοστάτης:200+300 watt
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6,8-7 (αυξομοιωση μερας-νυχτας)
Γενική σκληρότητα (GH):3
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:30%/βδομαδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:τα ξυλα ειναι απο κληματαριες και θαμνους. ξεκινησε σαν φυτεμενο με φυτα νοτιου αμερικης (1η φωτο) αλλα επειδη η χρηση λιπασματων επηρρεαζε τις σκληροτητες και το tds (απο 180 επεσα στα 95 και ακομη δεν εχει απομακρυνθει ολο το λιπασμα με τις αλλαγες νερου)...αφαιρεθηκαν τα φυτα εκτος απο τα επιφανειας. τα μικρα σκαλαρια ειναι δικης μου αναπαραγωγης.
Φωτογραφία:

sifnos 24-03-09 23:53

ωραιοοοος.θελω να το δω ανθισμενο.γιατι ειναι κιτρινο:confused:θελουμε καλυτερες φωτοοοοο:D

Πάνος 25-03-09 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 343621)
θελουμε καλυτερες φωτοοοοο:D

αν μπορεις να μου κανεις μερικα μαθηματα φωτογραφιας....ειναι χωρις φλας..και η κιτρινιλα απο τα ξυλα-φυλλα..

sifnos 25-03-09 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 343624)
αν μπορεις να μου κανεις μερικα μαθηματα φωτογραφιας....ειναι χωρις φλας..και η κιτρινιλα απο τα ξυλα-φυλλα..

α καλα τωρα σωθηκες.βλεπω να γινετε στολιδι.πως τις εκανες τις φοβερες αυτες ριζες ειδικα την αριστερη?

Πάνος 25-03-09 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 343626)
πως τις εκανες τις φοβερες αυτες ριζες ειδικα την αριστερη?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....3%F9%ED&page=2

sifnos 25-03-09 00:16

ευχαριστω.ειναι στα μελλοντικα σχεδια ενα φυτεμενο και παιρνω ιδεες.ευχομαι να γινει ενα μποστανι ζουγκλα και να μην προλαβαινεις να κλαδευεις(ορε κλαδεματα που εχεις να πακεταρεις:smt045...με το καλο)

Πάνος 25-03-09 00:19

Παράθεση:

ξεκινησε σαν φυτεμενο με φυτα νοτιου αμερικης (1η φωτο) αλλα επειδη η χρηση λιπασματων επηρρεαζε τις σκληροτητες και το tds ...αφαιρεθηκαν τα φυτα εκτος απο τα επιφανειας
:D:D

Raven 25-03-09 00:20

Πολυ ομορφο βιοτοπικο ! Πολυ θα ηθελα να μπορουσα να το εβλεπα απο κοντα και ισως να το εβγαζα και μερικες καλυτερες φωτο ;)
Νομιζω οτι το αδικουν οι φωτογραφιες και απο κοντα θα ειναι ακομα καλυτερο.
Βαλε κι αλλα ξερα φυλλα Πανο , του πανε !

sifnos 25-03-09 00:22

χαχαχαχα νομιζα πως το εδειχνες στημενο βημα βημα:smt101

madfdg 25-03-09 08:01

Πρέπει να έρθω μπάς και βγάλουμε καμια καλή φωτό:smt112:smt112
Μπράβο ρε Πάνο , πολύ όμορφο (για γλυκό νερό :D:D:D)

alexinio 25-03-09 09:01

Πολύ όμορφο!
Πιστεύω ότι με ένα μαύρο χαρτόνι θα έδειχνε πολύ καλύτερα.

octania246 25-03-09 09:24

καλα για τις ριζες δεν εχω να πω και πολλα.ειναι ολα τα λεφτα.
και το κιτρινακι του παει πολυ:smt045:smt045
συνφωνω ομως με το χαρτονι.θα τονισει ακομα περισσοτερο την κιτρινιλα:smt112

Σπύρος Μ 25-03-09 10:02

ωραίο...Θα ήθελα να σου κάνω μερικές παρατηρήσεις όμως(αλήθεια,πρώτη σου φορά είναι που στήνεις ξερακιανό ενυδρείο;)...

Για αρχή χρειάζεσαι ενα μαύρο χαρτονάκι...Θα εχεις κάπως ποιο σκούρο τοπίο...
Δεύτερον,χρειάζεσαι ρίζες(αρκετές ρίζες) ωστε να μην δείχνει άδειο απο δακόσμιση...
Τρίτον χρειάζεσαι αρκετά φύλλα(cattapa,almont e.t.c)...
Tέταρτον χρειάζεσαι εναν καλό φωτογράφο να τραβήξει φωτογραφίες...Αλήθεια με ποια φωτογραφική τραβάς;Τι ρυθμίσεις έκανες;
Κατα την γνώμη μου έχεις βάλει πάρα πολλά κοπαδόψαρα....Συγκεκριμένα στην θέση σου θα κρατούσα μόνο τα κάρντιναλ,ή αν μπορούσα να τα αλλάξω,θα έβγαζα ολα τα κοπαδόψαρα και θα αγόραζα τα bleeding heart tetra....Καμμια 15-20αδα...
Αφού θα είχαν φύγει τα κοπαδόψαρα και θα είχε σταματήσει το overstocking θα έβγαζα(κατα την γνώμη μου) και τα όττο...
Αλήθεια τα σκαλάρια σου,είναι αναπαραγωγής;Σε ενα βιοτοπικο ενυδρείο θα προτιμούσα σκαλάρια που αν και θα ηταν αναπαραγωγής να είχαν τουλάχιστον το γκριζομαυρο χρώμα τους...
Απο τα πλέκο...Να σου πω την αλήθεια δεν τα συμπαθώ πολύ...Θα έβαζα όμως στην θέση τους αλλο ενα ζευγαράκι κιχλιδων(νανοκιχλίδες όπως apisto η microgeophagus altinposa που νομίζω πως θα ταίριαζαν πιο πολυ με το ολο στήσιμο)...
Τέλος θα συμπλήρωνα με μερικά hatchet fish...
Απο φυτά,θα έβαζα πολύ περισσότερο pistia,ενω θα κρατουσα και εγω το limnovium laevigatum...
Τωρα σου λέω τι θα έκανα στην θεση σου...Eσυ κάνε οτι σου αρέσει και οτι σε ευχαριστεί...
Πάω για παρέλαση τώρα...

maikl 25-03-09 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 343661)
ωραίο...Θα ήθελα να σου κάνω μερικές παρατηρήσεις όμως(αλήθεια,πρώτη σου φορά είναι που στήνεις ξερακιανό ενυδρείο;)...

Για αρχή χρειάζεσαι ενα μαύρο χαρτονάκι...Θα εχεις κάπως ποιο σκούρο τοπίο...
Δεύτερον,χρειάζεσαι ρίζες(αρκετές ρίζες) ωστε να μην δείχνει άδειο απο δακόσμιση...
Τρίτον χρειάζεσαι αρκετά φύλλα(cattapa,almont e.t.c)...
Tέταρτον χρειάζεσαι εναν καλό φωτογράφο να τραβήξει φωτογραφίες...Αλήθεια με ποια φωτογραφική τραβάς;Τι ρυθμίσεις έκανες;
Κατα την γνώμη μου έχεις βάλει πάρα πολλά κοπαδόψαρα....Συγκεκριμένα στην θέση σου θα κρατούσα μόνο τα κάρντιναλ,ή αν μπορούσα να τα αλλάξω,θα έβγαζα ολα τα κοπαδόψαρα και θα αγόραζα τα bleeding heart tetra....Καμμια 15-20αδα...
Αφού θα είχαν φύγει τα κοπαδόψαρα και θα είχε σταματήσει το overstocking θα έβγαζα(κατα την γνώμη μου) και τα όττο...
Αλήθεια τα σκαλάρια σου,είναι αναπαραγωγής;Σε ενα βιοτοπικο ενυδρείο θα προτιμούσα σκαλάρια που αν και θα ηταν αναπαραγωγής να είχαν τουλάχιστον το γκριζομαυρο χρώμα τους...
Απο τα πλέκο...Να σου πω την αλήθεια δεν τα συμπαθώ πολύ...Θα έβαζα όμως στην θέση τους αλλο ενα ζευγαράκι κιχλιδων(νανοκιχλίδες όπως apisto η microgeophagus altinposa που νομίζω πως θα ταίριαζαν πιο πολυ με το ολο στήσιμο)...
Τέλος θα συμπλήρωνα με μερικά hatchet fish...
Απο φυτά,θα έβαζα πολύ περισσότερο pistia,ενω θα κρατουσα και εγω το limnovium laevigatum...
Τωρα σου λέω τι θα έκανα στην θεση σου...Eσυ κάνε οτι σου αρέσει και οτι σε ευχαριστεί...
Πάω για παρέλαση τώρα...


....μ'αρεσεις...:smt045
υ.γ. Πανο αν εχεις τις λαμπες τις juwel(για αυτο και η κιτρινιλα?) αλλαξε τη μια και βαλε arcadia tropical.Θα δεις πιο ωραια χρωματα;)

Ηλίας 25-03-09 11:00

Very Good!!
Θα ηταν καλητερο αν εβαζες και ενα μαυρο χαρτονι και περισσοτερες ριζες

imichal 25-03-09 11:39

Πω πω κιτρινίλα ....μου αρεσει!!! Που το ειχες κρυμενο ??
Πανο θα συμφωνησω με το μαυρο χαρτονάκι. Θα δειξει πιο "αγριο", πιο σκοτεινο..
Επίσης θα εβαζα και άλλες ριζες. Να δείξει πιο "γεματο". Τους ροδοστομους θα του εβγαζα και θα εβαζα πιο πολλους καρδιναλιους.... (βεβαια και εγω την εχω πατησει σε αυτο....τους ειχα απο προηγουμενο σεταπ και τωρα δεν πιανονται με τιποτα.....:D

POURITANOS 25-03-09 12:20

1 Συνημμένο(α)
Σαν θέμα τοπιού το βρήκα τέλειο μου άρεσε πολύ.:smt023
Σαν υλοποίηση είναι λιγάκι φτωχό θέλει κι άλλες ρίζες.:D
Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι φωτογραφία από τον βυθό κάποιας λίμνης τον φθινόπωρο.
Γνώμη μου για να δείξει ίσως καλύτερο σαν αποτέλεσμα θα έπρεπε ίσως να μαζέψεις όλα τα κομμάτια από τα κλίματα σε μια πλευρά του ενυδρείο διμιουργοντας ένα πνιχτό δέσιμο μετάξι τους ,θα έδειχνε σαν κορμός δέντρου μέσα στο νερό!!!!
Μιλάμε ωμός να γίνει έτσι ώστε να φτάνει το μισό ενυδρείο και στην άλλη μεριά του ενυδρείου την άδεια θα έβαζα πολλά φύλλα .
Ακόμα αν έντυνες εσωτερικά όλο το background με κλίματα θα έδειχνε σούπερ.
Ίσως φταιει ότι έχω βαρεθεί να βλέπω αφύσικα πικνοφυτεμενα ενυδρεία και αυτό το στήσιμο μου παραπαμτη σε πραγματική φύση.
Βαζω μια εικόνα στο τι περίπου πρωτινό

Tip:D
Εγώ θα βουτούσα τα κλήματα σε ζεστό νερό μέσα σε μια λεκάνη και θα έριχνα τσιμέντο και τα κλήματα μέσα , συχνό ανακάτεμα του τσιμεντονερου με τα κλήματα ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα τραβήξουν από το τσιμέντο . μη φοβάσαι δεν θα πετρώσει το κλήμα ούτε θα μοιάζει σαν χτισμένο απλά θα το βοηθήσει στο να αντέξει περισσότερο. Πολλά απολιθωμένα δέντρα βρεθήκαν θαμμένα στο έδαφος και με την βοήθεια τον ιδιοτήτων τον πετρωμάτων μουμιοποιηθήκαν . κάτι τέτοιο σε μικρό βαθμό θέλω να πω.

fishme1 25-03-09 12:33

πολυ ωραιο , λιγα ξυλα ακομα θελει και ενα καφε φοντο και θα ειναι κουκλι

με τοσα πολλα ψαρια δεν σε πιανει το κεφαλι σου ; :smt101

ΧρήστοςΠ 25-03-09 12:42

Θέλει αρκετά ξύλα ακόμα και ξέχνα το μαύρο φοντο ;) πας για καφέ ή σκουρο μπλε επειδή σε βλέπω σιγά σιγά να μου το γυρίζεις σε δίσκους :D

Ωραίο ενυδρείο;) γενικά τα βιοτοπικά έχουν άγρια ομορφιά

iliasf 25-03-09 12:44

πολύ ωραίο αποτέλεσμα.τα ξύλα απίστευτα .η διακοσμηση και η κιτρινιλα μου θυμίζει βιοτοπικο δισκοενυδρειο!!! μηπως εχεις αρχισει να το σκεφτεσαι και μας προετοιμαζεις σιγα σιγα?:D:smt077

Yannis_K 25-03-09 12:48

Μου αρέσει πολύ σαν στήσιμο :smt023:smt023:smt023.
Θα συμφωνήσω όμως και εγώ για το φόντο και την προσθήκη φύλλων και ριζών για να "γεμίσει" λίγο.

fishme1 25-03-09 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 343701)
Θέλει αρκετά ξύλα ακόμα και ξέχνα το μαύρο φοντο ;) πας για καφέ ή σκουρο μπλε επειδή σε βλέπω σιγά σιγά να μου το γυρίζεις σε δίσκους :D


δηλαδη εσυ τωρα γιατι μιλας για δισκους δεν θα γινεις αφρικανακιας οπως ελεγες στον κονιγκς ;;; ε ; ε;

chrisx 25-03-09 13:36

Πάνο για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια (έχω βαρεθεί να σου λέω!). Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για κάποιες μικροδιορθώσεις-λεπτομέρειες. Αυτό που προτείνει ο POURITANOS με το "πνικτό δέσιμο" στην μία πλευρά μου αρέσει και παραπέμπει αρκετά στο ασύμμετρο - φυσικό.

Δεν μπορώ να μην συγχαρώ και τον westie που με αρκετή οξυδέρκεια παρατήρησε αρκετά πράγματα. Με αυτή την τρομερή αλλαγή πορείας που έκανε τον βλέπω να γίνεται ένας από τους νεότερους moderators του GAB! Iδιαίτερα στο θέμα των κοπαδόψαρων, θεωρώ κι εγώ ότι καλύτερα είναι ένα μεγάλο κοπάδι από ένα είδος. Αλλά περί ορέξεως ....

Ξέροντας την υπομονή και την επιμονή που σε χαρακτηρίζει, καθώς και τις γνώσεις που κατέχεις και συνεχίζεις να συλλέγεις, είμαι σίγουρος ότι στην πορεία θα δημιουργήσεις ένα ενυδρείο υπόδειγμα. Εύχομαι καλή συνέχεια!

ΧρήστοςΠ 25-03-09 14:25

1 Συνημμένο(α)
αφιερωμένο στον fishme1 . Πανο σβήστα τα άσχετα ;)

fishme1 25-03-09 15:30

πολυ ωραιοι Χρηστο
τι μεγεθος εχουν τωρα ;

Πάνος 25-03-09 15:38

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες-υποδειξεις σας!!!
θα τις λαβω σοβαρα υποψιν μιας και ακομη πειραματιζομαι με το σετ-απ...
τα 2 που εχω να πω ειναι οτι
α)τα ψαρια ειναι απο προηγουμενα ενυδρεια με ιδιες απαιτησεις που συγκεντρωθηκαν και επειδη τα εχω καιρο ειμαι δεμενος και δε θα αφαιρεσω καποιο παρα μονο αν με εγκαταλειψουν απο φυσικα αιτια...
β) δοκιμασα το μαυρο χαρτονι και τα ξυλα "εξαφανιστηκαν" καθως ειναι αρκετα σκουρα και η προβολη τους σε μαυρο φοντο τα κανει αορατα ....και φαινοταν χαλια....σκεφτομαι απο φοντο να δοκιμασω ισως κατι σε μπεζ?? η καφε ανοιχτο??
τι λετε?

υ.γ.πουριτανος...ωραιο σχεδιο...

Ηλίας 25-03-09 16:31

Ο τοιχος πισω τι χρωμα ειναι?γιατι δεν μπορω να ξεχωρισω
Παντος αν δεν ειναι καλο το μαυρο δοκιμασε το μπεζ-καφε που λες

chrisx 25-03-09 19:15

Πάνο θα έλεγα να πάρεις διαφορετικές αποχρώσεις χαρτονιού και να επιλέξεις τι πάει καλύτερα.

chemical mac 25-03-09 20:39

επειδή τα "ξερά" τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να μου γυαλίζουν κι εμένα, εγώ το μόνο που θα πρότεινα είναι η αλλαγή των ριζών από κληματαριά σε κάτι πιο νοτιοαμερικάνικο. και βέβαια πλάκωσε το στο ξύλο, πολύ άδειος χώρος υπάρχιε μέσα :D

lucy 26-03-09 08:50

Είναι πολύ όμορφο, μπράβο Πάνο!
Και φαντάζομαι μπορεί να γίνει καλύτερο! Τελικά το αμπέλι κάνει θαύματα στο σετ-απ!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02343 seconds with 10 queries