Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φωτοπερίοδος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30455)

gmanes 25-02-09 11:40

Φωτοπερίοδος
 
Καλημέρα!

Διάβασα διάφορα για την φωτοπερίοδο στο φορουμ αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο εξής ερώτημα:

Το ενυδρείο είναι σε χώρο που φωτίζεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, όχι με φως που πέφτει απευθείας πάνω του αλλά δεν το λες και σκοτεινό. Με τις λάμπες εγώ πρέπει να ενισχύσω απλώς το φως εκείνες τις ώρες (για παράδειγμα 9:00 - 19:00) ή να το παρατείνω; Μπορώ να ανάβω τη λάμπα από τις 15:00 έως τις 24:00, ή είναι υπερβολικές οι ώρες μαζί με τις υπόλοιπες ώρες που υπάρχει φυσικό φως;

Τα φυτά που έχω δεν είναι απαιτητικά και η λάμπα είναι 18 watt σε 90 λίτρα ενυδρείο περίπου... Για την ώρα την ανάβω 9:00 - 19:00 και όλα πάνε καλά, τα φυτά αναπτύσονται γρήγορα και φαίνονται πολύ ζωντανά... Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι αυτές τις ώρες συνήθως λείπω από το σπίτι με αποτέλεσμα όταν γυρνάω:

α) να έχουν σβήσει οι λάμπες και να μη μπορώ να "χαρώ" τα ψαράκια μου και
β) μετά τις 21:00 που είμαι σπίτι αναγκαστικά υπάρχουν κάποια φώτα στο δωμάτιο του ενυδρείου με αποτέλεσμα τα ψαράκια έτσι κι αλλιώς να μη μπορούν να ηρεμήσουν...

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιώργος

andreasp 25-02-09 11:58

Να τις βάλεις τις λάμπες να ανάβουν πιο αργά, έτσι ώστε να το προλαβαίνεις φωτισμένο το ενυδρείο, τις ώρες που είσαι εκεί.
Τοσες ώρες που τα ανάβεις, απορώ πώς δεν έχεις γεμίσει άλγη. Ειδικά αν δεν ειναι αρκετα φυτεμένο το ενυδρείο.

gmanes 25-02-09 12:11

Τώρα ανάβουν 9:00 με 19:00, την έβαλα 10 ώρες γιατί θεώρησα ότι είναι μικρή για το ενυδρείο μου... Άλγη δεν έχω μάλλον ακόμα γιατί είναι πολύ "φρέσκο" το ενυδρείο...

Πόσες / ποιες ώρες προτείνετε να τις ανάβω ?

PS. Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι πολύ περιορισμένες, τώρα ξεκινάω κι εγώ και προσπαθώ με τη βοήθειά σας να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη :smt100

theodor72 25-02-09 13:46

Για ένα καινούργιο ενυδρείο, με όχι πολύ απαιτητικά φυτά, θα πρόρτεινα 8 με 10 ώρες. Κανόνησε να ανάβουν σε σταθερό ωράριο και όταν είσαι σπίτι για να το χαζεύεις :) Να ξέρεις ότι το φυσικό φως δεν προσφέρει τίποτα στα φυτά σου, από την στιγμή που το φως του ήλιου δεν πέφτει απευθείας στο ενυδρείο σου...

Πάνος 25-02-09 13:51

φυσικα και μπορεις να ρυθμισεις τα φωτα σου απο τις 15:00 μεχρι 24:00..δεν ειναι υπερβολη και τα ψαρακια σου θα ηρεμουν αφου κλεισουν τα φωτα...
για να ταλαιπωρησεις λιγοτερα τα φυτα σου φροντισε να κανεις σταδιακα την αλλαγη της φωτοπεριοδου..παραδειγμα μετακινησε την μιση ωρα αργοτερα καθε 2 μερες...

gmanes 25-02-09 14:13

Ευχαριστώ πολύ για τις άμμεσες απαντήσεις... Σιγά σιγά θα μεταφέρω τη φωτοπερίοδο πιο αργά!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01171 seconds with 10 queries