Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φωτισμος καταληλος για ριο 300 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30274)

aris2 18-02-09 20:37

φωτισμος καταληλος για ριο 300
 
καλησπερα σας συγνωμη για τα πολλα απανωτα ποστς αλλα πολλες η αποριες μου.εχω ενα ριο300 και εχει δυο τ5 54w η καθεμια η μια ειναι η daylight και η αλλη nature για να βαλω μερικα ευκολα φυτα με καλυπτουν σε watt και σε τυπο λαμπας η χρειαζοντε αλλαγη.
ΥΓ εχω και τους ανακλαστηρες.

maikl 18-02-09 20:40

...μια χαρα εισαι..;)

aris2 18-02-09 20:46

ευχαριστω lmaikl.θα χρειαστο co2?

Raven 18-02-09 21:17

Aναλογα με το τι φυτα θες να βαλεις. Μονο καλο μπορει να κανει το co2 αλλα ειναι εξοδο και μπορει να ειναι περιττο αν βαλεις ευκολα φυτα.

maikl 18-02-09 21:19

-Για μενα προσωπικα οπως ταιζω τα ψαρακια μου,ετσι θελω και για τα φυτα μου.Τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις?(αυτο ισως επρεπε να το ρωτησω αρχικα):confused:

aris2 18-02-09 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 333631)
-Για μενα προσωπικα οπως ταιζω τα ψαρακια μου,ετσι θελω και για τα φυτα μου.Τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις?(αυτο ισως επρεπε να το ρωτησω αρχικα):confused:

για moss ελεγα και καμμια valisneria και αν εχετε να προτεινετε κατι ευκολο ακομα δεχτων.θελω να βαλω ευκολα για αρχη να δω πως τα καταφερνω και αν ειμαι οκ περνω και co2 και οτι αλλο χρειαστη δεν υπαρχει προβλημα.

Raven 18-02-09 21:35

Ευκολα φυτα κατ εμε ειναι: Ανουμπιες ,Java fern, Εχινοδωροι, κρυπτοκορυνες,κερατοφυλλο, Egeria densa, Hygrophila siamensis και πολλα αλλα εδω

aris2 18-02-09 21:39

και κατι ακομα μιας και σας βρηκα να τα λυσω ολα.το ενυδρειο ειναι στημενο και τρεχει 5-6 μηνες δεν εχω βαλει υποστρωμα για φυτα μπορω να βγαλω το νερο απο το ενυδρειο χωρις να το πεταξω βεβαια να βγαλω το χαλικη και την αμμο που εχω να βαλω το υποστρωμα και να τα ξανατοποθετησω? με το εσωτερικο φιλτρο που δεν θα εχει μεσα νερο θα υπαρξει προβλημα μεχρι να τα κανω ολα αυτα (1ωρα περιπου)για τα βακτηρια και με το εξωτερικο που θα εχει νερο αλλα δεν θα εχει ροη? το χαλικη και την αμμο μπορω να τα ξεπληνω με νερο απο το ενυδρειο?

Raven 18-02-09 21:42

Μπορεις, αλλα γιατι να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια αν ειναι να βαλεις ευκολα φυτα;
Με λιγες ταμπλετες λιπανσης αναμεσα στις ριζες των φυτων θα κανεις πολυ καλη δουλεια. Εγω μαλιστα σε 2 ενυδρειακια που εχω με φυτα δεν εχω καθολου υποστρωμα,σκετο χαλικι, ουτε ταμπλετες βαζω και τα φυτα πανε τελεια!

aris2 18-02-09 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 333647)
Μπορεις, αλλα γιατι να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια αν ειναι να βαλεις ευκολα φυτα;
Με λιγες ταμπλετες λιπανσης αναμεσα στις ριζες των φυτων θα κανεις πολυ καλη δουλεια. Εγω μαλιστα σε 2 ενυδρειακια που εχω με φυτα δεν εχω καθολου υποστρωμα,σκετο χαλικι, ουτε ταμπλετες βαζω και τα φυτα πανε τελεια!

ποσο κρατανε η ταμπλετες? και πως λεγονται για να της παρω.

Raven 18-02-09 21:47

Για μενα οι καλυτερες ειναι της seachem και κρατανε 3-4 μηνες.

Τσιόνογλου Σταύρος 18-02-09 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 333646)
και κατι ακομα μιας και σας βρηκα να τα λυσω ολα.το ενυδρειο ειναι στημενο και τρεχει 5-6 μηνες δεν εχω βαλει υποστρωμα για φυτα μπορω να βγαλω το νερο απο το ενυδρειο χωρις να το πεταξω βεβαια να βγαλω το χαλικη και την αμμο που εχω να βαλω το υποστρωμα και να τα ξανατοποθετησω? με το εσωτερικο φιλτρο που δεν θα εχει μεσα νερο θα υπαρξει προβλημα μεχρι να τα κανω ολα αυτα (1ωρα περιπου)για τα βακτηρια και με το εξωτερικο που θα εχει νερο αλλα δεν θα εχει ροη? το χαλικη και την αμμο μπορω να τα ξεπληνω με νερο απο το ενυδρειο?

Βάζεις νερο του ενυδρείου μεσα σε ένα κουβα,ρίχνεις μέσα τα υλικά του εσωτερικού φίλτρου και βάζεις το εξωτερικό να δουλεύει στον κουβα βάλε και ένα θερμοστάτη για να κρατάει την θερμοκρασία (γιατι 300λ ενυδρείο για να κάνεις αυτη την αλλαγη θα σου πάρει πάνω απο μια ώρα),αφου τελειώσεις με την αλλαγη του υποστρώματος ξαναγεμίζεις το ενυδρείο με το παλιο νερο που κράτησες ξαναβάζεις υλικά στο εσωτερικό βαζεις και το εξωτερικό φίλτρο και είσαι ΟΚ .

aris2 18-02-09 21:56

αν βγαλω το χαλικη με τα φιλτρα τι θα γινη?
-------------------------
για ταμπλετες με κοβω εκτος και αν καταφερω να βγαλω το χαλικη και την αμμο χωρις να το αδειασω να βγαλω το νερο να βαλω υποστρωμα και χαλικη και να το ξανγυρισω μεσα ετσι ωστε να μου παρει λιγοτερη ωρα.τι λετε ναι η οχι?

Τσιόνογλου Σταύρος 18-02-09 22:00

Και το υπόστρωμα πως θα το βάλεις με το νερό μέσα στο ενυδρείο,άμα θες να τελειώσεις γρήγορα κάνε αυτό που σου είπε ο Αλέξανδρος Ταμπλέτες.

aris2 18-02-09 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 333662)
Και το υπόστρωμα πως θα το βάλεις με το νερό μέσα στο ενυδρείο,άμα θες να τελειώσεις γρήγορα κάνε αυτό που σου είπε ο Αλέξανδρος Ταμπλέτες.

ταμπλετες for ever .thnks παιδια θα κοιμηθω χωρις αποριες σημερα.α μηπως υπαρχει κανενα site με ιδεες γενικα απο διακοσμησεις ενυδρειον ετσι για να χεζεψω και να ονειρευτω.

Τσιόνογλου Σταύρος 18-02-09 22:16

http://www.adana-th.com/limagegal/thumnail/2008.htm

Δες αυτά για αρχή που είναι εύκολα και τα πιο δύσκολα αύριο.:D

maikl 18-02-09 22:18

...οχι τπτ αλλο για να μη χασεις τον υπνο σου δλδ....:D

aris2 18-02-09 22:36

ευχαριστω πολυ παιδια.μην νομιζετε οτι θα υσηχασετε ομως θα επανερθω δρυμης με νεες ερωτησεις ως τοτε δαιαβαστε για να μπορειτε να ανταπεξελθετε.

aris2 18-02-09 22:58

1 Συνημμένο(α)
δυσκολο?τι φυτα να εχει βαλει αραγε?που τις βρηκε τις πετρες αραγε?εχω καμια ελπιδα (λεμε τωρα)?

Raven 18-02-09 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aris2 (Μήνυμα 333688)
δυσκολο?τι φυτα να εχει βαλει αραγε?που τις βρηκε τις πετρες αραγε?εχω καμια ελπιδα (λεμε τωρα)?

Τις πετρες τις μαζεψε απο το Λαυριο, την αμμο απο την Βαρκιζα , τα φυτα του εδωσα εγω κλαδεματα και οι ριζες ειναι απο το αμπελι της Lucy :smt033
χεχε πλακα κανω.. Φυσικα μπορεις να πετυχεις κατι αναλογο αν το βαλεις πεισμα, διαθεσεις χρονο ,χρημα και ριξεις το διαβασμα της...αρκουδας.
Ολα γινονται αν το θες πολυ ;)

aris2 18-02-09 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 333697)
Τις πετρες τις μαζεψε απο το Λαυριο, την αμμο απο την Βαρκιζα , τα φυτα του εδωσα εγω κλαδεματα και οι ριζες ειναι απο το αμπελι της Lucy :smt033
χεχε πλακα κανω.. Φυσικα μπορεις να πετυχεις κατι αναλογο αν το βαλεις πεισμα, διαθεσεις χρονο ,χρημα και ριξεις το διαβασμα της...αρκουδας.
Ολα γινονται αν το θες πολυ ;)

ευτυχως που διαβασα ολο το post γιατι στην αρχη πηγα να κλεισω εισητηρια για αθηνα.α πως διαβαζει η αρκουδα?

maikl 18-02-09 23:42

...τρωγοντας μελι...:smt033

aris2 18-02-09 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 333705)
...τρωγοντας μελι...:smt033

το ηξερα οτι δεν θα τα καταφερο να διαβασω(δεν μου αρεση το μελι) καποιο αλλο ζωο που να διαβαζει με μπριζολα?

Πάνος 19-02-09 00:13

o xontros...:D:D:D

(παιρνω την εκδικηση μου τωρα που λειπεις..:smt033)

aris2 19-02-09 00:23

:D:smt065


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01990 seconds with 10 queries