Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Kλαδεμα για μετεμφυτεφση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30255)

tonisgr 17-02-09 20:12

Kλαδεμα για μετεμφυτεφση.
 
παιδιά έχω τα εξειϛ φυτά:

Egeria densa

Vallisneria (gigantea)

Cabomba caroliniana


Εχουν μεγαλωσει παρα πολυ και θελω να τα κλαδέψω και να τα βαλω καπου ώστε αργοτερα να γινουν μετεμφυτεφση.
Πως κλαδεβω το καθε ενα απο τα προαναφερθεντα??
Και πως τα συντηρώ μετέπειτα??
THANKS

Filotas 17-02-09 20:15

Egeria και Cambomba τις κόβεις στο σημείο που θέλεις και μετά τις βάζεις σε έναν κουβά με νερό (Καλύτερα αν είναι απο το ενυδρείο σου). Έτσι μπορείς να τις συντηρήσεις για μερικές μέρες
Valisneria δεν ξέρω ας απαντήσει κάποιος άλλος....

aaaooll 17-02-09 20:35

η βαλισνερια πολαπλασιαζετε με runners, δηλαδη θα βλεπεις νεα φυτα να πεταγονται απο το χαλικι...

tonisgr 17-02-09 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 333351)
η βαλισνερια πολαπλασιαζετε με runners, δηλαδη θα βλεπεις νεα φυτα να πεταγονται απο το χαλικι...

Και τα φυλα που πανε να βγουν απο εξω να τα κοβω με ψαλίδι?

Π.Σ. τη Vallisneria δεν την εχω φυτεψει την εχω σε ειδικα γλαστρακια και μεσα στο χαλικι μεχρι τη μεση.

george 17-02-09 22:16

Να τα βγάλεις τα γλαστράκια και τις φυτέψεις στο χαλίκι.

tonisgr 17-02-09 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 333370)
Να τα βγάλεις τα γλαστράκια και τις φυτέψεις στο χαλίκι.

Λες?
Και ετσι δεν εχω σοβαρο προβλημα με την Vallisneria αν εξερεσω τα επανω φυλα που κιτρινίζουν γιατι φευγουν πανω απο το νερο.

Δεν μου ειπες να τα κόψω με ψαλίδι τα επανω μπορώ η θα τα χαλασω??

Edit:Εχουν και ενα σφουγγαρι γύρω απο τις ριζες(τωρα το παρατήρησα) να το βγαλω και αυτο?

george 17-02-09 23:03

Aπό πάνω θα χαλάσει το υπόλοιπο.
Κόψε χαμηλά το φύλλο που θέλεις...κοντά στην ρίζα.

Και φύτεψε τες στο χαλίκι.

paco 17-02-09 23:14

Edit:Εχουν και ενα σφουγγαρι γύρω απο τις ριζες(τωρα το παρατήρησα) να το βγαλω και αυτο?

βγαλτο

tonisgr 17-02-09 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 333388)
Aπό πάνω θα χαλάσει το υπόλοιπο.
Κόψε χαμηλά το φύλλο που θέλεις...κοντά στην ρίζα.

Και φύτεψε τες στο χαλίκι.

Δεν το πιασα.
ποιο φυλο να κοψω αφου ειναι τα περισσότερα κιτρινισμένα επανω επανω.
Αν πει να επιλεξω να κοψω τα κιτρινισμενα δεν θα μείνει τιποτα.
Για να καταλαβεις τι παιζετε.
Το φυτο ειναι μεχρι εκει που καλύπτετε απο το νερο Οκ.
Απο κει και περα αυτα που βγαινουν εξω απο το νερο(οι κορυφές) ειναι κιτρινες
Τι να κοψω δηλαδη αφου δεν γινετε να φαω τις κορυφες?
Σε λιγο θα βγουνε και εξω απο το ενυδρειο.

Tolis 17-02-09 23:33

Θα περιμενεις λιγο καιρο να βγαλει νεα φυλλα, κι οταν θαχει βγαλει μερικα, κοψε κοντα στη ριζα ολα τα μεγαλα.

tonisgr 17-02-09 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 333399)
Θα περιμενεις λιγο καιρο να βγαλει νεα φυλλα, κι οταν θαχει βγαλει μερικα, κοψε κοντα στη ριζα ολα τα μεγαλα.

Ετσι μπραβο τωρα το πιασα.
Thanks Φιλε μου

Πάνος 17-02-09 23:57

εδω θα ηθελα να πω την εμπειρια μου με τις βελισνεριες τουλαχιστον στα ειδη γιγαντεα και νατανς.....κοβω τα φυλλα στη σταθμη του νερου και δε χαλανε....παραμενουν πρασινα και το φυτο συνεχιζει την αναπτυξη και τον πολλαπλασιασμο του....φυσικα δε μιλαω για προσωρινη κατασταση....οσο καιρο τις ειχα παντα αυτο εκανα και δε μου χαλασε καποιο φυτο...
ισως ομως δεν ισχυει για ολα τα ειδη...:confused:

tonisgr 18-02-09 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 333404)
εδω θα ηθελα να πω την εμπειρια μου με τις βελισνεριες τουλαχιστον στα ειδη γιγαντεα και νατανς.....κοβω τα φυλλα στη σταθμη του νερου και δε χαλανε....παραμενουν πρασινα και το φυτο συνεχιζει την αναπτυξη και τον πολλαπλασιασμο του....φυσικα δε μιλαω για προσωρινη κατασταση....οσο καιρο τις ειχα παντα αυτο εκανα και δε μου χαλασε καποιο φυτο...
ισως ομως δεν ισχυει για ολα τα ειδη...:confused:

Εχω γιγαντεα και εγω λες να δοκιμάσω να κοψω κανενα να δω τι θα γινει??

Πάνος 18-02-09 16:56

δε μπορω να σε παροτρυνω...αν θελεις παιρνεις το ρισκο και το κανεις...εγω κατεθεσα απλα τη δικη μου εμπειρια με τα φυτα αυτα....δε σημαινει ομως οτι ειναι και κανονας...

maikl 18-02-09 17:14

-Στις gigantea μου συμβαινει το ιδιο.Μαλιστα καθε μηνα κοβοντας τα φυλλα στo υψος της επιφανειας του νερου το φυτο μαλλον "ζοριζεται" και αναγκαζεται να πεταξει, και καινουρια φυλλα αλλα και νεα runners.;)
Στις spirallis ομως σαπιζει το υπολοιπο φυλλο;)

tonisgr 18-02-09 17:59

Θα δοκιμάσω μια μονο ριζα για να δω τι θα γινει.
Δεν γινετε αλλιώς το φυτο εχει πολυ γρηγορη ανάπτυξη και θα αρχησει να βγαινει απο εξω

maikl 18-02-09 18:07

Οι δικες μου σε μηκος ενυδρειου 1,20μ πανε και ξαναγυριζουν :rolleyes:(και καθε φορα η γυναικα μου με κυνηγαει για να τις κανει σαλατα...:D)

tonisgr 20-02-09 11:25

Σημερα μπόρεσα και εβγαλα τα γλαστρακια και τα σφουγγάρια απο τις ριζες τις gigantea και διαπίστωσα ενα σωρό παραφυάδες.
Αυτες παιδια να τις βγαλω και να τις φυτέψω σε αλλο σημείο του ενυδρειου η ετσι οπως ειναι με τις ριζες?

Filotas 20-02-09 12:45

Ναι....αν θέλεις περισσότερα φυτά

gaia 20-02-09 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 333573)
-Στις gigantea μου συμβαινει το ιδιο.Μαλιστα καθε μηνα κοβοντας τα φυλλα στo υψος της επιφανειας του νερου το φυτο μαλλον "ζοριζεται" και αναγκαζεται να πεταξει, και καινουρια φυλλα αλλα και νεα runners.;)
Στις spirallis ομως σαπιζει το υπολοιπο φυλλο;)

Όντως η gigantea από την στιγμή που θα προσαρμοστεί και θ' αναπτύσσεται σωστά , τα φύλλα της δεν χαλάνε από ψαλίδισμα της κορυφής αν και οι άκρες μαυρίζουν. Συμφωνώ και για την spirallis που είναι γενικά πιο "ιδιότροπη" .

Πάντως αν θέλουμε πιο φυσικό αποτέλεσμα και να μην μοιάζει το φυτό με πράσο , εφαρμόζουμε αυτό που είπε παραπάνω ο Τόλης .


Οι λόγοι που μας οδηγούν στην ψαλιδιά είναι συνήθως δύο : ή δεν θέλουμε να βρέξουμε τα χέρια μας:smt109 ή δεν θέλουμε να αποχωριστούμε τα φύλλα :smt054

maniac 20-02-09 15:14

Και εγω την gigantea την κοβω στο υψος της σταθμης του νερού και σπάνια θα χαλάσει το φυλλο, το οποιο στις περισσοτερες περιπτώσεις συνεχίζει να μεγαλωνει. Το ασχημο αν την κλαδεψεις χαμηλα είναι πως μενουν τα νεα φυλλα που ειναι μικροτερα και δεν δείχνει γεμάτο το πίσω μερος του ενυδρείου.

tonisgr 20-02-09 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 334124)
Ναι....αν θέλεις περισσότερα φυτά

Πω πω δεν γινετε ρε Γα...
Εχω σπαστει 2 ωρες πολεμάω να φυτεψω τις παραφυάδες και μου ανεβαινουν στην επιφανεια γιατι πανε και τις τσιμπολογαν τα ψαρια.
Τι να κανω πως να τις φυτεψω??
Δεν μπορω και να τις δεσω μα κατι ειναι πολυ μικρες.

gaia 21-02-09 09:58

Αφήνεις να φτάσουν τα 10εκ. και μετά τις αφαιρείς και μεταφυτεύεις. Μην αγχώνεσαι , σε λίγο δεν θα τις προφταίνεις.

tonisgr 21-02-09 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 334428)
Αφήνεις να φτάσουν τα 10εκ. και μετά τις αφαιρείς και μεταφυτεύεις. Μην αγχώνεσαι , σε λίγο δεν θα τις προφταίνεις.

Τωρα ειναι αργα.
Ειδη τις εκοψα όλες και τις χαλασα.
Δεν το σκεφτηκα να τις άφηνα να μεγαλώσουν λιγο
Ευχαριστω φιλε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02383 seconds with 10 queries