Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αραγωνιτης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29973)

papagalos123 06-02-09 09:04

Αραγωνιτης
 
Καλημερα
Ο αραγωνιτης απο που αγοραζεται και πως τον ζηταω υπαρχει συγκεκριμενη
μαρκα?
Πια ειναι η αναλογια που αναμιγνιεται σε αμμο θαλασσης?
:confused:

sifnos 06-02-09 09:06

καλημερα.απο pet shop φυσικα. η ανολογια αναγραφεται σε σχεση με τα λιτρα σου.τωρα γιατην αμμο μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο site

demka27 27-02-09 04:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papagalos123 (Μήνυμα 330345)
Καλημερα
Ο αραγωνιτης απο που αγοραζεται και πως τον ζηταω υπαρχει συγκεκριμενη
μαρκα?
Πια ειναι η αναλογια που αναμιγνιεται σε αμμο θαλασσης?
:confused:


αραγωνιτη θα βρεις άφθονο στα βουνά και πεντακάθαρο φυσικά,αμο θαλάσσης?:confused:απο που την προμηθεύτηκες?γιατί η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!περιέχει ουσίες ακαταληλες για τα ψάρια!!οποίος κάνει τετεια λάθει ψάχνει τι έφταιξε και πέθανε το ψαράκι του!

imichal 27-02-09 08:38

Παράθεση:

η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!
γιατί δεν κανει ?

ANXRI 27-02-09 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από demka27 (Μήνυμα 336276)
αραγωνιτη θα βρεις άφθονο στα βουνά και πεντακάθαρο φυσικά,αμο θαλάσσης?:confused:απο που την προμηθεύτηκες?γιατί η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!περιέχει ουσίες ακαταληλες για τα ψάρια!!οποίος κάνει τετεια λάθει ψάχνει τι έφταιξε και πέθανε το ψαράκι του!


Στα malawi έχω βάλει άμμο από θάλασσα,
πολύ καλά πλυμένη και βρασμένη, αρχίζω να ανησυχώ!!
Περιμένω αιτιολόγηση με λεπτομέρειες.

netblues 27-02-09 14:25

Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...

demka27 28-02-09 02:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 336386)
Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...


η άμμος της θάλασσας ειναι παντού αλλα δεν ειναι ίδια δυστυχώς!!!το οτι ειναι ασβεστολιθική δεν σημαίνει οτι ειναι κ κατάλληλη για τα ψάρια μας,για το νερο ειναι καλό οχι για τα ψάρια,επειδή σου ανεβαζει της παραμετρους ειναι κ κατάλληλο?ρε παιδιά εχουν προχωρήσει τοσο στον εξοπλισμό δεν χρειάζεται να
κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!
προτιμώ να δώσω 20ε παρα να ρισκάρω με τετειες εναλλακτικές την ζωη απο το ψαράκι μου. ;)
υ.γ.διαβάστε κ κανένα βιβλίο καλό κάνει μαθαίνεις πολλά!!!;)

paco 28-02-09 02:38

το να απαντας χωρις να εχεις καποια εμπειρια δεν ειναι σωστο κοιτα απο πανω σου τον αριθμο μηνυματων netblues διαβασε κανενα απο ολα αυτα που εχει γραψει και ξανασκεψου ποιος πρεπει να διαβασει κανενα βιβλιο που οπωσδηποτε κανουν καλο

ababapanos 28-02-09 03:44

αν παω εδω στην κερκυρα που ειμαι σε μια απο τις πολλες παραλιες με αμμο. και μαζεψω οχι απο αυτην που ειναι μεσα στην θαλασσα αλλα εξω και στην συννεχεια την ξεπληνω καλα με νερο , θα εχω προβλημα?

demka27 28-02-09 04:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ababapanos (Μήνυμα 336622)
αν παω εδω στην κερκυρα που ειμαι σε μια απο τις πολλες παραλιες με αμμο. και μαζεψω οχι απο αυτην που ειναι μεσα στην θαλασσα αλλα εξω και στην συννεχεια την ξεπληνω καλα με νερο , θα εχω προβλημα?


ας μας πει ο paco

sifnos 28-02-09 04:10

Ηρεμιαααααα(μην ειμασατε εριστικοι με το παραμικρο). κανενας εδώ δεν είναι ο κυριος τα ξερω όλα και συμφέρω. Μολις μπει ο δεινόσαυρος εεε ο νετ ηθελα να πω θα τεκμιριωσει όπως παντα την απαντηση του και στη συνεχεια θα μπρεσει να γινει ωραια ηρεμη συζητηση να εποφεληθουμε ολοι οσοι διαβαζουμε.ετσι η παλια περπατημενη μεθοδος θα συναντησει την εξεληξη..:D(τι λεω πρωι πρωι ο φιλοσοφος?)

paco 28-02-09 10:41

βασικα καλημερα και καλο τριημερο
εχω αλλαξει 3 φορες το υποστρωμα με αμμο απο Βουρβουρου αμμο απο αμμουλιανη και αμμο απο Τραβελμουντε Γερμανιας
παντοτε παιρνω απο την παραλια εξω εξω κοσκινιζα ξεπλυνα εβραζα το δοκιμασα σε 30 και 120 λιτρα(2 φορες στο 30 και 1 στο 120 στο δε 30 υπαρχει μεσα ακομη εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8-cimg2754.jpg
το λεω γιατι οι παραμετροι θα αλλαζανε ποιο γρηγορα στο 30
δεν ειχα καμια διαφορα στις μετρησεις μου και κανενα ψαρι που εβαλα μεσα δεν επαθε το παραμικρο.
Χωρις παντοτε να ειμαι 1000% σιγουρος για αλλες παραμετρους εκτος των τεστ που δε γνωριζω.
εχω αγορασει χαλικι για φυτεμενο με 19 και 25 το 7κιλο αλλα για αμμο ειμαι πεπεισμενος για τον εαυτο μου οτι δεν θα δωσω ποτε 20ευρω για 6 η7 κιλα.
ζηταω συγνωμη απο τον demka27 αν παρεξηγηθηκε αλλα εδω μεσα πιστευω οτι ολοι μας μπηκαμε για να μοιραστουμε εμπειριες των παλιων στο ειδος και να δωσουμε και εμεις καποιες καινουργες και οχι για να πουλαμε πνευμα σε αυτους που μας μαθαινουν

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30399

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E1%F3%E7%F2

netblues 28-02-09 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από demka27 (Μήνυμα 336607)
η άμμος της θάλασσας ειναι παντού αλλα δεν ειναι ίδια δυστυχώς!!!το οτι ειναι ασβεστολιθική δεν σημαίνει οτι ειναι κ κατάλληλη για τα ψάρια μας,για το νερο ειναι καλό οχι για τα ψάρια,επειδή σου ανεβαζει της παραμετρους ειναι κ κατάλληλο?ρε παιδιά εχουν προχωρήσει τοσο στον εξοπλισμό δεν χρειάζεται να
κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!
προτιμώ να δώσω 20ε παρα να ρισκάρω με τετειες εναλλακτικές την ζωη απο το ψαράκι μου. ;)
υ.γ.διαβάστε κ κανένα βιβλίο καλό κάνει μαθαίνεις πολλά!!!;)

Εδω εχουμε ενα απλο θεμα. Αμμος θαλασσας.
Για αρχη να πω οτι ειμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει οτι την αμμο ειναι ευκολοτερο και ασφαλεστερο να την παρει κανεις απο petshop.
Και για πολλους που οι καθαρες παραλιες ειναι μακρινη και δυσκολη υποθεση το petshop ειναι μονοδρομος.
Απο κει και περα, το πετσοπ δεν την παραγει με καποιο μαγικο τροπο την αμμο. Απο καπου ειναι μαζεμενη. Απλως καποιος ασχοληθηκε να βρει καθαρη, να την μαζεψει και να τη συσκευασει...

Αυτο που ενδιαφερει αναλογα με τα ψαρια ειναι αν περιεχει και ασβεστολιθικα πετρωματα. Αν περιεχει τοτε θα αυξησει τις σκληροτητες, αν οχι δεν θα τις μεταβαλει.
Αν τα ψαρια μας θελουν σκληρο νερό δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να τους το παρεχουμε απο την αμμο που διαλυεται σιγα σιγα.
(για την ακριβεια δεν διαλυεται συνεχως, καποια στιγμη επερχεται μια ισορροπια). Επιπλεον, η αμμος της θαλλασας περιεχει σχεδον παντα σπασμενα κελυφη απο οστρακοειδη, τα οποια στο γλυκο νερο αρχιζουν να λειωνουν, ανεβαζοντας τις σκληροτητες.. χωρις ομως και παλι αυτο να ειναι απαγορευτικο αν εχουμε mbunes ή guppies.

Και τα πετσοπ πουλανε αμμο με σπασμενο κοχυλακι μεσα (μαντεψτε που την βρισκουν) χαλαζιακη ουδετερη (παντα ποταμισια) αλλα και ασβεστολιθικη ποταμισια (που ανεβαζει τις σκληροτητες). Θα βρεθουν αρκετοι να επιβεβαιωσουν οτι εχουν αγορασει ασβεστολιθικη αμμο για ουδετερη επισης....
Αν καποιος δεν βαριεται, εχει τα απαραιτητα συνεργα (κοσκινα, ψαρια κλπ) και την σχετικη μεση, μπορει για τα ψαρια του που θελουν σκληρο νερο να το κανει... Οι υπολοιποι θα πανε σε πετσοπ.

demka27 01-03-09 04:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 336657)
βασικα καλημερα και καλο τριημερο
εχω αλλαξει 3 φορες το υποστρωμα με αμμο απο Βουρβουρου αμμο απο αμμουλιανη και αμμο απο Τραβελμουντε Γερμανιας
παντοτε παιρνω απο την παραλια εξω εξω κοσκινιζα ξεπλυνα εβραζα το δοκιμασα σε 30 και 120 λιτρα(2 φορες στο 30 και 1 στο 120 στο δε 30 υπαρχει μεσα ακομη εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8-cimg2754.jpg
το λεω γιατι οι παραμετροι θα αλλαζανε ποιο γρηγορα στο 30
δεν ειχα καμια διαφορα στις μετρησεις μου και κανενα ψαρι που εβαλα μεσα δεν επαθε το παραμικρο.
Χωρις παντοτε να ειμαι 1000% σιγουρος για αλλες παραμετρους εκτος των τεστ που δε γνωριζω.
εχω αγορασει χαλικι για φυτεμενο με 19 και 25 το 7κιλο αλλα για αμμο ειμαι πεπεισμενος για τον εαυτο μου οτι δεν θα δωσω ποτε 20ευρω για 6 η7 κιλα.
ζηταω συγνωμη απο τον demka27 αν παρεξηγηθηκε αλλα εδω μεσα πιστευω οτι ολοι μας μπηκαμε για να μοιραστουμε εμπειριες των παλιων στο ειδος και να δωσουμε και εμεις καποιες καινουργες και οχι για να πουλαμε πνευμα σε αυτους που μας μαθαινουν

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30399

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E1%F3%E7%F2


κανένα πρόβλημα,άποψη σου φίλος.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από demka27 (Μήνυμα 336864)
κανένα πρόβλημα,άποψη σου φίλος.

μιλάω μονο για malawi δεν γνωρίζω αν εχουν πρόβλημα τα guppies
με την άμμο θαλάσσης απο ελλαδα,ξέρεις εγω ειμαι άπυρος.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 336663)
Εδω εχουμε ενα απλο θεμα. Αμμος θαλασσας.
Για αρχη να πω οτι ειμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει οτι την αμμο ειναι ευκολοτερο και ασφαλεστερο να την παρει κανεις απο petshop.
Και για πολλους που οι καθαρες παραλιες ειναι μακρινη και δυσκολη υποθεση το petshop ειναι μονοδρομος.
Απο κει και περα, το πετσοπ δεν την παραγει με καποιο μαγικο τροπο την αμμο. Απο καπου ειναι μαζεμενη. Απλως καποιος ασχοληθηκε να βρει καθαρη, να την μαζεψει και να τη συσκευασει...

Αυτο που ενδιαφερει αναλογα με τα ψαρια ειναι αν περιεχει και ασβεστολιθικα πετρωματα. Αν περιεχει τοτε θα αυξησει τις σκληροτητες, αν οχι δεν θα τις μεταβαλει.
Αν τα ψαρια μας θελουν σκληρο νερό δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να τους το παρεχουμε απο την αμμο που διαλυεται σιγα σιγα.
(για την ακριβεια δεν διαλυεται συνεχως, καποια στιγμη επερχεται μια ισορροπια). Επιπλεον, η αμμος της θαλλασας περιεχει σχεδον παντα σπασμενα κελυφη απο οστρακοειδη, τα οποια στο γλυκο νερο αρχιζουν να λειωνουν, ανεβαζοντας τις σκληροτητες.. χωρις ομως και παλι αυτο να ειναι απαγορευτικο αν εχουμε mbunes ή guppies.

Και τα πετσοπ πουλανε αμμο με σπασμενο κοχυλακι μεσα (μαντεψτε που την βρισκουν) χαλαζιακη ουδετερη (παντα ποταμισια) αλλα και ασβεστολιθικη ποταμισια (που ανεβαζει τις σκληροτητες). Θα βρεθουν αρκετοι να επιβεβαιωσουν οτι εχουν αγορασει ασβεστολιθικη αμμο για ουδετερη επισης....
Αν καποιος δεν βαριεται, εχει τα απαραιτητα συνεργα (κοσκινα, ψαρια κλπ) και την σχετικη μεση, μπορει για τα ψαρια του που θελουν σκληρο νερο να το κανει... Οι υπολοιποι θα πανε σε πετσοπ.


έρχεσαι στα λόγια μου φίλος,στην άμμο που την πουλάει μια εταιρία εχει περάσει απο ελέγχους για να κριθή κατάλληλη για τα ψάρια μας και δεν είναι απο ελλαδα αρα η άμμο δεν ειναι μαζεμένη απο ελληνικες παραλίες,αυτο λεω απο την αρχή,η αμμο απο ελλαδα δεν κάνει και δεν τα λέω έτσι απο κάπου το έμαθα.

netblues 01-03-09 08:10

Με τις προυποθεσεις και για τα ενυδρεια που ανεφερα παραπανω, η αμμος ΚΑΝΕΙ, και νομιζω εχω ηδη εξηγησει τα πως και τα γιατι....

lion 01-03-09 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από demka27 (Μήνυμα 336864)
....και δεν τα λέω έτσι απο κάπου το έμαθα.

E πέστο ότι από κάπου τα έμαθες. Σ'ευχαριστούμε.

sifnos 01-03-09 10:07

ε δωσε στο λαο τη γνωση να δουμε αν τελικα κανει η οχι...πες μας που το εμαθες πως εισαι σιγουρος για την αμμο σε ολη την ελλεδα και αν κινδυνευουν τα ψαρια μας

imichal 01-03-09 11:09

πες μας ποιος το εμαθε...... δωσε γνωση στο λαο.....
Να ξερουμε να μην "κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!"

Tolis 01-03-09 13:43

Εδω και δεκαετιες τα πιο πολλα ενυδρεια με ψαρια απαιτησεων σκληρου νερου (λιμνες αφρικης ζωοτοκα κλπ) ολων των διαστασεων και απο χομπιστες απειρους εως ΠΟΛΥ διαβασμενους και πεπειραμενους λειτουργουν με αμμο μαζεμενη απο παραλιες της Ελλαδας χωρις κανενα προβλημα.

ababapanos 02-03-09 03:52

μηπως ειναι υπερβολη να καθισω να βρασω 20 κιλα αμμο? αν απλα την ξεπλυνω με νερο δεν θα ειμαι ενταξει?

sifnos 02-03-09 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 336386)
Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ababapanos (Μήνυμα 337093)
μηπως ειναι υπερβολη να καθισω να βρασω 20 κιλα αμμο? αν απλα την ξεπλυνω με νερο δεν θα ειμαι ενταξει?

....

demka27 04-03-09 02:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 336884)
ε δωσε στο λαο τη γνωση να δουμε αν τελικα κανει η οχι...πες μας που το εμαθες πως εισαι σιγουρος για την αμμο σε ολη την ελλεδα και αν κινδυνευουν τα ψαρια μας

ομορφα.....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 336872)
Με τις προυποθεσεις και για τα ενυδρεια που ανεφερα παραπανω, η αμμος ΚΑΝΕΙ, και νομιζω εχω ηδη εξηγησει τα πως και τα γιατι....

αποψη σου

PascM 04-03-09 02:13

Βρε τι έχουμε πάθει!

Η άποψη του netblues είναι σύμφωνη με αρκετών χομπιστών, γιατί δεν αιτιολογείς την δική σου?

demka27 04-03-09 02:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 337701)
Βρε τι έχουμε πάθει!

Η άποψη του netblues είναι σύμφωνη με αρκετών χομπιστών, γιατί δεν αιτιολογείς την δική σου?

άσχετα απο μερικούς που κάνουν τον έξυπνο κ ειναι εκτός θέματος με τον netblues συμφωνώ με το νερό διαφωνώ με την υγεία των ψαριών,δεν μπορώ να το πω ποιο απλά,και για της αιτιολογίες που λες γράφω ποιο πάνω φίλε μου.

PascM 04-03-09 02:43

Διάβασα ξανά όλο το θέμα και ομολογώ οτι δεν βρήκα πουθενά να αιτιολογείς γιατί δεν κάνει η άμμο θαλάσσης από την Ελλάδα με τους περιορισμούς που ήδη έχουν αναφερθεί!
(καθαρή χωρίς πίσσες αποτσίγαρα κλπ).

Tolis 04-03-09 04:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 336971)
Εδω και δεκαετιες τα πιο πολλα ενυδρεια με ψαρια απαιτησεων σκληρου νερου (λιμνες αφρικης ζωοτοκα κλπ) ολων των διαστασεων και απο χομπιστες απειρους εως ΠΟΛΥ διαβασμενους και πεπειραμενους λειτουργουν με αμμο μαζεμενη απο παραλιες της Ελλαδας χωρις κανενα προβλημα.

Αυτο ειναι συμπτωση - καλη τυχη?

andreas72 04-03-09 09:24

γιατί το νάιλον σακί από το πετσόπα,είναι πιο καθαρό??εγώ θυμάμαι όταν έπλενα το χαλίκι για να το βάλω στην γιάλα,έβγαζε (χόρτα-ξυλα-μέχρι και καπάκι)που σημαίνει ότι η εταιρία δεν βρόντησε να το πλύνει.... η μόλυνση τον θαλασσών είναι μονο στην ελλάδα.???

sifnos 04-03-09 11:19

οποιος θελει δωρεαν εισαγωγη απο σιφνο απο παραλιες που πας μονο με βαρκα;)
το μαγαζι εχει:αμμο λεπτη,αμμο χοντρη,χαλικακι ψιλο,περτες.βραχια και πολλα πολλα κοχυλια
μονο που δεν μπορω να παρω πολλες παραγγελιες λογο του οτι εχω μικρο αμαξι

ANXRI 04-03-09 11:24

Πολύ το κουράσαμε τελικά.
Αν δεν μπορούμε να αιτιολογήσουμε τις απόψεις μας,
τουλάχιστον μην επιμένουμε γιατί αντί να βοηθήσει,
μπερδεύει περισσότερο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

MiziGr 04-03-09 11:40

Εγώ πάντως στο δικό μου έχω πάρει άμμο από παραλία και δεν είχα κανένα πρόβλημα (εννοείται πως την καθάρισα πολύ καλά). Ο Netblues έχει απόλυτο δίκιο... Τωρά για σένα που λές ότι δεν κάνει θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις το γιατί!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03383 seconds with 10 queries