Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ειναι καλα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29649)

fotis_k 26-01-09 15:08

Ειναι καλα?
 
1 Συνημμένο(α)
Οπως θα θυμαστε πριν λιγες μερες εβαλα στο ενυδρειο μου(54 λιτρα μεικτα) τα πρωτα ψαρακια τα οποια ηταν γκαπι.Μια απο τις θηλυκες δυστυχως ηταν εγκυος και σημερα γεννησε.Απο σημερα λοιπον δεν την βλεπω καλα.Εχουν θαμπωσει τα χρωματα της και νομιζω πως η ουρα της σαπιζει στις ακρες.Το ιδιο βλεπω και στα υπολοιπα θηλυκα.Μονο ο αρσενικος δεν το χει.Επισης την τελευταια εβδομαδα ολο το ενυδρειο φυτα ξυλα και τζαμια εχει πιασει κατι σαν γλιτσα διαφανες.Οπως οι μυκητες που βγαζουν τα ξυλα οταν προτομπαινουν στο ενυδρειο..!Τι αν κανω με τα ψαρια?Οταν γυρισα ηταν σε αθλια κατασταση τωρα νομιζω ειναι λιγο καλυτερα.Επιπλεον ολη την ωρα παει κοντρα στην ροη του φιλτρου μαζι με μια αλλη θηλυκια...Η φωτογραφια που εβγαλα ηταν οτι καλυτερο μπορουσα.

PascM 26-01-09 15:16

Με αυτή τη φωτό δεν φαίνετε αλλά....από την γέννα μπορεί να είναι απλά stress

fotis_k 26-01-09 15:37

Κι ολες οι αλλες θηλυκες τι επαθαν?στρεσαριστηκαν κι αυτες?Ολες εχουν συνεχεια τα πτερυγια τους μαζεμενα!

Πάνος 26-01-09 15:38

συμπληρωσε τη φορμα φωτη για να εχουμε καλυτερη εικονα....ειναι στις ασθενειες γλυκου νερου...

fotis_k 26-01-09 15:57

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:54 λιτρα μεικτα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
4 ημερες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 22-1-09
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27 σταθερα
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
Γκαπι 1 αρσενικο και 3 θηλυκα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):Δεν εχω παρα μονο τα κλασικα σαλιγκαρια απο τα φυτα
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):-
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:-
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:Προχτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: Καθε μερα μια μερα αποξηραμενα blood warms και μια μερα flakes

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:8
KH:
GH:17
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
2
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Μετρια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):ΔΕν τα χω δει
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):Κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΝΑι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Σημερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: --
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: --
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
--
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: --
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :--
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: --
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:--

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :Οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :Οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:--


Απο φαρμακα εχω μονο το entozon

Πάνος 26-01-09 16:35

αν ολες εχουν μαζεμενα πτερυγια..κατι τις ενοχλει στο ενυδρειο σου...
μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων νιτρικων?

supermanx 26-01-09 16:39

αν στο τελείωμα των πτερυγίων τους είναι άσπρα και σαπίζουν πρόσεχε μν έχεις Fin rot...

fotis_k 26-01-09 17:17

NH4/NH3-->0,3
N02-->0
N03-->0
Μαλλον το προβλημα ειναι οτι εχω αμμωνια ε?τι πρεπει να κανω?

Πάνος 26-01-09 17:58

το φιλτρο σου δειχνει αστρωτο φωτη....:(
αλλαγες νερου καθημερινα να κρατας την αμμωνια χαμηλα...μεχρι να στρωσει...αν μπορεις βρες μπολι απο υγιες ενυδρειο...

fotis_k 26-01-09 18:05

Πλακα μου κανεις τωρα?:smt103:smt103:smt103Δεν το πιστευω....και δεν με νοιαζει για μενα αλλα για τα ψαρια.Σημερα εχω κανονισει με ενα μελος απο εδω πουλουσε το ενυδρειο του να βρεθουμε για να μου το δωσει.Ελπιζω οτι θα χει ψαρια γλυκου νερου!

Πάνος 26-01-09 18:16

πως εστρωσες -η μαλλον επιχειρησες να στρωσεις- το ενυδρειο σου?

fotis_k 26-01-09 18:46

Τα χουμε ξαναπει αν θυμασαι.Με τροφη.Και ειχε στρωσει...τωρα τι συναιβη δεν ξερω..!Αν θυμασαι ειχα πρωτα αμμωνια μετα νιτρωδη και νιτρικα.Τεσπα φευγω και θα τα πουμε το βραδυ.

Πάνος 26-01-09 18:58

ναι φωτη αλλα τετοιες μετρησεις δε μπορουν να σε πεισουν οτι ειναι στρωμενο...ισως κατι συνεβη και εχασες τη βιολογια σου..

fotis_k 26-01-09 21:52

Τι εννοεις τετοιες μετρησεις?Και πως μπορει να χαθηκε η βιολογια μου?:confused:

Πάνος 26-01-09 23:28

αν δεν ειχες καποιο θανατο η δεν εριξες υπερβολικη τροφη δε βλεπω λογω να εχεις αμμωνια εφοσον το φιλτρο ειναι στρωμενο..αλλα και ετσι να εγινε θα επρεπε να εχεις νιτρικα...
0 νιτρικα και μετρησιμη αμμωνια σημαινει αστρωτο φιλτρο...
τη βιολογια του μπορει κανεις να τη χασει για διαφορους λογους...
φαρμακα...πεινα (να μην ταιζει τα βακτηρια αν δε εχει ψαρια)..ξεπλυμα υλικων φιλτρου σε νερο βρυσης.....
δεν ειμαι εγω που λεω κατι...οι μετρησεις σου το λενε..

fotis_k 29-01-09 20:14

Μεχρι στιγμης εχω κανει 2 αλλαγες νερου στο 30%.Και σημερα θα κανα αλλη μια αλλα μου τελιωσε το αντιχλωριο γιατι χυνοταν στο συρταρι και δεν το χα παρει χαμπαρι.Ολες αυτες τις μερες δεν εχω ταισει αλλα βλεπω οτι κανουν κακα που σημαινει οτι κατι βρισκουν και τρωνε.Η θηλυκια με το κυριως προβλημα ειναι μια χαρα(μαλλον στρες) και μαλιστα αναδικνυει και τα χρωματα της τωρα.Αλλα η μια θηλυκια εχει φαγωμενο πτερυγιο και ειναι ασπρο στην ακρη και φοβαμαι για fin rot.Πως το αντιμετωπιζω?Με αλατι?αν ναι εχω φυτα μεσα θα χουν προβλημα?

Dinos- 29-01-09 20:44

Ο τροπος που οξυγονονεται το νερο ειναι επαρκης ?

fotis_k 29-01-09 20:48

Ναι...το φιλτρο κανει μεγ αλη αναταραξη στην επιφανεια κι εχει και μια τρυπα απ οπου περνει αερα κια βγαζει φυσαλιδες!Γιατι?

Dinos- 30-01-09 08:54

Γιατι καποιες φορες τα εσωτερικα φιλτρα δεν επαρκουν, αλλα αφου λες πως κανει μεγαλη αναταραξη τοτε ειναι οκ.

fotis_k 30-01-09 09:30

Με το πτερυγιο της θηλυκιας τι να κανω?Αλατι?νομιζω πως η ασθενεια προχωραει και ειναι κριμα να την χασω.

fotis_k 07-02-09 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 327920)
Με το πτερυγιο της θηλυκιας τι να κανω?Αλατι?νομιζω πως η ασθενεια προχωραει και ειναι κριμα να την χασω.

Να ενημερωσω πως με τις συμβουλες του Πανου τα ψαρακια ειναι μια χαρα.Ειχα νιτρωδη και αμμωνια.Ολα καλα τωρα.Επισης το θηλυκο που χε προβλημα με το πτερυγιο που ταν φαγωμενο εγινε καλα και χτες μαλιστα μου χαρησε και μια γεννα.:p

Πάνος 08-02-09 01:33

να σου ζησουν!!! πολυ ευχαριστα νεα!!!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02179 seconds with 10 queries