Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Νέα αρχή-νέες απορίες... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29562)

polyvios2004 23-01-09 01:27

Νέα αρχή-νέες απορίες...
 
Γειά σας! Λοιπόν, ξεκινώ για το νέο μου ενυδρείο 120 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα... Θέλω όμως τα φώτα των έμπειρων στα φυτεμένα... Αν και το άλλο μου ενυδρείο είναι φυτεμένο και τα πάει τέλεια εδώ κι ενάμιση χρόνο, στο καινούργιο θέλω αν γίνεται να αποφύγω το ειδικό υπόστρωμα της sera... μπορώ να βάλω κάτι άλλο όπως κάποιο είδος χώματος ή τύρφη;; Από πάνω θα βάλω λευκή άμμο... Τί μπορώ να κάνω και τί προτείνετε;;
-------------------------
κανείς;; :(

andreas72 23-01-09 02:17

θα σε απαντήσουν πολύ σύντομα τα παιδιά ,με τα φυτεμένα..βλέπεις πέρασε και η ώρα.... αφού έχεις επιτυχία ενάμισι χρόνο...γιατί δεν συνεχίζεις με την ίδια συνταγή???

Raven 23-01-09 02:28

Δεν θα ρισκαρω να σου προτεινω κατι μιας και δεν εχω προσωπικη πειρα.
Αυτο που γνωριζω ειναι οτι καποιοι εχουν χρησιμοποιησει φυλλοχωμα καθαρο απο φυτοφαρμακα και αλλα προσθετα. Προσοχη θελει ομως να μην αναταραχθει η αμμος και βγει το υποστρωμα στην στηλη του νερου.
Επισης εχω διαβασει για χρηση τυρφης σε περιπτωσεις δυσκολων φυτων που θελουν οξινο υποστρωμα, οπως τα φυτα του γενους Eriocaulaceae , Tonina , Eusteralis stellata κ.α.
Αυτα απο μενα. Περιμενε αυριο να παρεις κι αλλες απαντησεις απο κοποιον που το εχει εφαρμοσει η γνωριζει περισσοτερα.;)

polyvios2004 23-01-09 05:14

Και από πού μπορώ να προμηθευτώ φυλλόχωμα;; Θα περιμένω βέβαια να πληροφορηθώ και από πιο έμπειρους... Επίσης ερώτηση αδαούς... :) είναι όντως αναγκαίο κάποιο υπόστρωμα κάτω από την άμμο;; επειδή ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ και ταμπλέτες και υγρό λίπασμα...

chemical mac 23-01-09 10:47

αν γνωρίζεις κάποιο φυτώριο που πουλάει οργανικά λιπάσματα και καθαρά χώματα πάρε από κει. εγώ σε κάποια ενυδρεία κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει τύρφη και η ανάπτυξη ήταν τρελή. Δεν το συστήνω όμως γιατί στην πρώτη σκούπα που θα κάνεις θα ανακατευτεί και μετά θα προσπαθείς να καθαρίσεις τη μπίχλα από το νερό. το καλύτερο είναι να πάρεις λεπτόκοκο χαλαζιακό χαλικάκι κι αφού χρησιμοποιείς ταμπλέτες και λιπάσματα θα έχεις μια χαρά ανάπτυξη και καθαρότερο νερό όταν θα χρησιμοποιείς σκούπα βυθού.

polyvios2004 23-01-09 15:39

Πιστεύεις ότι με την αμμο δε θα λαιτουργήσει;;

lion 23-01-09 15:52

Eγώ, μετά από πολύ ψάξιμο στο φορουμ, έχω βάλει καθαρό φυτόχωμα της algoflash σε πάχος 2 εκ. και από πάνω χαλαζιακό χαλίκη 0.4 - 0.8 σε πάχος 5 εκ. και πάει μια χαρά αλλά θέλει μεγάλη προσοχή όταν πρέπει να βγάλω μια ρίζα (φυσικά αυτό ισχύει με οποιοδήποτε υπόστρωμα).
Συμφωνώ με τον chemical mac.

polyvios2004 23-01-09 17:13

πόσο καιρό το έχεις έτσι;; λειτουργεί;;

lion 23-01-09 20:51

Στήθηκε αρχές Οκτωβρίου δηλ. κοντά 4 μήνες. Κάνε μία αναζήτηση για φυτόχωμα, φυλλόχωμα, Algoflash εδώ στο φορουμ, νομίζω θα βρείς αρκετά σχετικά ποστ. Αυτό το έχεις δεί;

polyvios2004 24-01-09 02:23

Ευχαριστώ!!!

maikl 24-01-09 09:13

-Algoflash εχω βαλει και εγω στο 180αρι μου.Βεβαια ειχε προηγηθει περιοδος ενος μηνα περιπου που το ειχα σε δοχειο με νερο ωστε να γινουν διαφορες "ζυμωσεις"...
-Βαλε αυτο που ειναι για αζαλεες-ορτανσιες.Το συγκεκριμενο φυλλοχωμα περιεχει τυρφη και φυτικα μερη που εχουν χουμοποιηθει.
Δες εδω και εδω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01477 seconds with 10 queries