Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   αλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29556)

KOSTASZOIDOS 22-01-09 21:23

αλγη
 
μπορει καποιος αν ειναι δυνατον να μου πει καποιο τροπο να ξεφορτωθω την αλγη απο τα φυτα μου ;

vagos 22-01-09 22:10

Τι είδους άλγη είναι και τι μετρήσεις έχεις?Σε τι φυτά έχει παρουσιαστεί?

Raven 22-01-09 22:10

Καλησπερα, για να σε βοηθησουμε θα πρεπει να δωσεις καποια στοιχεια.
Τι αλγη (φωτο θα βοηθησει πολυ)
Τι φωτισμο και ποσες ωρες.
Μετρησεις για ΡΗ, ΚΗ, ΝΟ3,ΡΟ4.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και αν ειναι στρωμενο.
Ποσα λιτρα.
Ποσα και τι ψαρια εχεις.
Λιπανση.
Διοξειδιο αν εχεις.
Φιλτρανση.

Χαραμάδας 23-01-09 13:04

Αλγη
 
Εγω φίλε μου είχα πολλή άλγη και σώθηκα με τα S.A.E.Είναι φιλύσηχα ψαράκια και ακούραστοι εργάτες στον καθαρισμό της άλγης.Εγώ τα έχω μαζί με δίσκους χωρίς πρόβλημα.

hawai 23-01-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 325059)
Εγω φίλε μου είχα πολλή άλγη και σώθηκα με τα S.A.E.Είναι φιλύσηχα ψαράκια και ακούραστοι εργάτες στον καθαρισμό της άλγης.Εγώ τα έχω μαζί με δίσκους χωρίς πρόβλημα.

Kαι εγω το ιδιο πραγμα συν τις γαριδες amano και chery!:smt023

KOSTASZOIDOS 23-01-09 20:03

θα ελεγα οτι ειναι πρασινο-καφε...χρωμα.Οσο για τα στοιχεια που ρωτησε ο φιλος Raven ειναι τα εξης:απο φωτισμο 2 Τ5 ΑRCADIA και αναβουν με χρονοδιακοπτη απο τις 14.30 εως τις 24.00.PH=6.6, KH=3,NO3=10...αυτα απο μετρησεις..Το ενυδρειο τρεχει 3 χρονια 360l και ζουν μεσα 7 δισκοι 15 ροδοστομοι και 10-12 καρδιναλιοι.απο λιπανση 2 φορες την εβδομαδα λιπασμα και ιχνοστοιχεια της seachem,φιαλη διοξειδιου υπαρχει επισης και απο φιλτρανσητα εξης:EHEIM 2217,FLUVAL404 και ενα μικρο 2211EHEIM συνδεδεμενο με λαμπα UV.Αυτα.....

Raven 23-01-09 20:32

Συγνωμη που σε πρηζω :D αλλα και παλι τα στοιχεια δεν ειναι αρκετα για να σου πει καποιος με σιγουρια τι φταιει.
Βασικοι παραγοντες ειναι να δωσεις πληρη εικονα.
Ποσα (%) και τι φυτα εχεις μεσα.
Η αλγη ειναι παντου η πανω στο τζαμι ή μονο πανω στα φυτα και στα ξυλα;
Μοιαζει σαν τριχες, σαν γλιτσα η σαν σκληρες κηλιδες.
Ποσα watt ειναι οι Τ5 , 2Χ54 η κατι αλλο;

KOSTASZOIDOS 23-01-09 20:48

ECHINODORUS κυριως (,διαφορα ειδη ), ANUBIAS μερικες και 2-3 με κοκκινα φυλλα που δεν ξερω πως τα λενε.Η αλγη ειναι κυριως στα πισω φυτα στην πλατη του ενυδρειου κατω απο τις λαμπες ακριβως δηλαδη και λιγη στο τζαμι το πισω επισης.Μοιαζει σαν τριχες θα ελεγα..Οι λαμπες ειναι 2χ36

Raven 23-01-09 21:22

Τωρα κατι αρχιζει να γινεται. :p
Λοιπον, κατ αρχην εχεις πολυ χαμηλο φωτισμο,αρκετα φυτα αργης και μετριας αναπτυξης και CO2 μεσα στην ωφελιμη ζωνη των 23-25ppm.
Βαζεις ομως γενικο λιπασμα και ιχνοστοιχεια (2Χ εβδομαδα) και τα φυτα σου δεν προλαβαινουν να το καταναλωσουν αφου απο την μια ειναι αργα φυτα που τρεφονται απο την ριζα και απο την αλλη δεν εχουν την δυναμη λογω χαμηλου φωτισμου. Το λιπασμα λοιπον και τα αλλα μακροστοιχεια που περισσευει το εκμεταλλευονται οι αλγες οι οποιες αναπτυσσονται κυριως εκει οπου υπαρχει πιο δυνατος φωτισμος που τις ευνοει (πισω τζαμι κ φυτα).
Στην θεση σου θα εκμεταλλευομουν το οτι το ενυδρειο σου εχει "παλιωσει" και εχει ισορροπησει βιολογικα και δεν θα επαινεβαινα και πολυ με λιπασματα παρα μονον αν εβλεπα οτι υπαρχει ελλειψη καποιου στοιχειου.Αν κρατας σε ισορροπια την αναλογια ΝΟ3/ΡΟ4 (12-15/1) και σταθερη την παροχη διοξειδιου, τοτε λιγο γενικο λιπασματακι και Καλιο 1 φορα την εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου θα ηταν αρκετο.
Τους Εχινοδωρους μια χαρα τους διατηρεις υγιεις και με ταμπλετες λιπανσης αναμεσα στις ριζες τους καθε τοσο.
Αν δεις ελλειψη σιδηρου, μονο τοτε ,λιιιγο σιδηρο και ιχνοστοιχεια.

KOSTASZOIDOS 26-01-09 19:12

ευχαριστω πολυ.δικιο μου φαινεται οτι εχεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01449 seconds with 10 queries