Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Κινέζικοι Ph controllers (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29550)

manolis1976 22-01-09 20:00

Κινέζικοι Ph controllers
 
Τι λενε αυτα που κυκλοφορουν στο ebay ; τα εχει δοκιμασει κανεις;

Αποτελουν την τελεια συνταγη για ανατιναξη :confused::p;)

LINK1
LINK2 ...και εχει και αλλα πολλα ενοειτε

Για κινέζικές μπουκάλες Co2 μην μου πειτε...δεν θελω να ξερω καν:p

bella 22-01-09 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 (Μήνυμα 324794)

Αυτόν τον έχω αγοράσει και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Οι μετρήσεις του συμφωνούν και με τα υγρά τεστ της τέτρα και με το στικ.
Όπως επίσης έχω αγοράσει και μια κινέζικη ταίστρα από το Ebay και έχει αποδειχτεί σκυλί, αν βάλεις ότι έχει πέσει 2 φορές μέσα στο ενυδρείο και δεν έχει καταλάβει τίποτα.

Neoklis 22-01-09 20:48

Απο που καταλαβες ότι ειναι κινέζικοι? Η μαλλον τι απο ολες αυτες που εχουμε στο σπίτι μας δεν ειναι απο Κίνα, Ιαπωνια, etc.....?;)

Ο πρώτος δεν ειναι παρα πολυ καλός.
Ο δευτερος ειναι της aqualight και τον ειχα και εγω προσωπικα και εινα αρκετά καλός.


Το ebay δεν ειναι κινα, ειναι δημοπρασίες.:cool:;)

manolis1976 22-01-09 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 324810)
Απο που καταλαβες ότι ειναι κινέζικοι? Η μαλλον τι απο ολες αυτες που εχουμε στο σπίτι μας δεν ειναι απο Κίνα, Ιαπωνια, etc.....?;)

Ο πρώτος δεν ειναι παρα πολυ καλός.
Ο δευτερος ειναι της aqualight και τον ειχα και εγω προσωπικα και εινα αρκετά καλός.


Το ebay δεν ειναι κινα, ειναι δημοπρασίες.:cool:;)

Εκ πείρας φίλε μου οταν βλέπω αποστολή απο Ηong Κong θεψρω δεδομενο οτι προκειτε για αντιγραφή!!!:D

Neoklis 22-01-09 23:02

Καμια σχεση οταν μιλαμε για ebay. Μπορει και να ειναι μπορει και οχι.
Αν και εχει γινει ξανα αναφορα στο ιδιο πραγμα με μια αναζητηση θα το βρεις.


Ας παρουμε για παραδειγμα τους κοντρολλερ.:rolleyes:
Ολοι γίνονται στην Κινα (η οπου αλλου τελοσπαντων). Ετσι μια εταιρία αναλαμβανει να βγαλει το συγκεκριμένο μοντέλο με τις συγεκριμενες προδιαγραφες...
Μετα η εταιρία τα παίρνει τα περναει απο ποιοτικό ελεγχο και βαζει την φίρμα της, στην προκειμένη περίπτωση στon κοντρολλερ της aqualight ειναι το ΡΗ-201.

Οσα δεν φέρουν το όνομα του μοντέλου είναι τα λεγόμενα "κινέζικα", αυτα δλδ που δεν περασαν ελεγχο με οτι αυτο συνεπαγεται...

Lemeshianos 23-01-09 09:42

Καλά βρε παιδιά τι το ψάχνετε. Τα πάντα στην Κίνα και το Vietnam φτιάχνονται σήμερα.
Από τηλεοράσεις (όλες οι μάρκες), laptops, κινητά, ηλεκτρονικά αυτοκινήτων κλπ.
Τα Sony Βάιο τα φτιάχνει συγκεκριμένη κινεζικη εταιρία και βγάζει και δικά τις χωρίς το λόγο τις Sony στην μιση τιμή.
Τρελός είμαι να δώσω τα διπλα για να έχει το λόγο τις Sony πάνω?

Ίσως για ph μετρητές κλπ. να υπάρχει ρίσκο λόγο ακριβειας μετρήσεων αλλα πιστεύω ότι οι περισσότερες εταιρίες παίρνουν τα ηλεκτρονικά από κίνα...

manolis1976 31-01-09 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 324868)
Καμια σχεση οταν μιλαμε για ebay. Μπορει και να ειναι μπορει και οχι.
Αν και εχει γινει ξανα αναφορα στο ιδιο πραγμα με μια αναζητηση θα το βρεις.


Ας παρουμε για παραδειγμα τους κοντρολλερ.:rolleyes:
Ολοι γίνονται στην Κινα (η οπου αλλου τελοσπαντων). Ετσι μια εταιρία αναλαμβανει να βγαλει το συγκεκριμένο μοντέλο με τις συγεκριμενες προδιαγραφες...
Μετα η εταιρία τα παίρνει τα περναει απο ποιοτικό ελεγχο και βαζει την φίρμα της, στην προκειμένη περίπτωση στon κοντρολλερ της aqualight ειναι το ΡΗ-201.

Οσα δεν φέρουν το όνομα του μοντέλου είναι τα λεγόμενα "κινέζικα", αυτα δλδ που δεν περασαν ελεγχο με οτι αυτο συνεπαγεται...

Τελικα εχει κανενας κινεζικο Ph controller λεω να παρω ενα εχει 80 ευρω με τα εξοδα αποστολης και ο αντιστοιχος της aquatec εχει 140 με τα εξοδα αποστολης απο aquaristic τι λετε και εσεις???

maikl 31-01-09 20:00

-Εχω δυο απο τους συγκεκριμενους και μαλιστα αγορασμενους απο e-bay.Γνωμη μου αφοβα....

-Προσεξε μοναχα,οι συγκεκριμενοι ειναι καλοι αλλα υποφερουν στο ηλεκτροδιο(υπαρχει περιπτωση να παρει νερο στην συνδεση με το καλωδιο) οποτε και δειχνει οτι ναναι...Βαζεις ενυδρειακη σιλικονη στο σημειο και ολα ο.κ.
Βεβαια μπορεις να αγορασεις και ενα πιο αξιοπιστο ηλεκτροδιο και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου(εγω εβαλα το συγκεκριμενο και στους δυο controler)

ermis 02-02-09 10:05

Ολα κινέζικα είναι! Απλά υπάρχουν τα φθηνα μαιμού κινέζικα..και τα επώνυμα κινέζικα. Πχ κινητό ericsson... κινέζικο γράφει οτι είναι και πολλά άλλα.. Nike παππούτσια.. κίνας!

manolis1976 09-02-09 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 328535)
-Εχω δυο απο τους συγκεκριμενους και μαλιστα αγορασμενους απο e-bay.Γνωμη μου αφοβα....

-Προσεξε μοναχα,οι συγκεκριμενοι ειναι καλοι αλλα υποφερουν στο ηλεκτροδιο(υπαρχει περιπτωση να παρει νερο στην συνδεση με το καλωδιο) οποτε και δειχνει οτι ναναι...Βαζεις ενυδρειακη σιλικονη στο σημειο και ολα ο.κ.
Βεβαια μπορεις να αγορασεις και ενα πιο αξιοπιστο ηλεκτροδιο και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου(εγω εβαλα το συγκεκριμενο και στους δυο controler)


τελικα αγορασα ενα τετοιο μπορεις να μου πεις ακριβως τι εννοεις με την σιλικονη δηλαδη που να βαλω ακριβως

ευχαριστω

Yiannis59 09-02-09 21:13

1 Συνημμένο(α)
εκει που ειναι τα κοκκινα βελοι και αν ειναι δυνατον η σταθμη του νερου στα μπλε

maikl 09-02-09 21:35

...-ο "παλιος" μιλησε...:smt033

manolis1976 10-02-09 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 331223)
εκει που ειναι τα κοκκινα βελοι και αν ειναι δυνατον η σταθμη του νερου στα μπλε


α τωρα καταλαβα , αν και δεν νομιζω να μπορει να κατσει τοσο εξω , θα βρισκει στο καπακι...θεωρητικα παντως αυτο ειναι φιαγμενο για να βουτιεται στο νερο ε


ευχαριστω παντως για την πολυ καλη περιγραφη:)

Yiannis59 10-02-09 23:19

Μονο στην θεωρία αν το βουτήξεις θα το πετάξεις μαλλον σύντομα (5-6 μερες) :D

manolis1976 10-02-09 23:52

Καταλαβα super Ποιοτητα!!! , παντως επειδη το υπολοιπο co2 θα το παρω απο εδω λεω να πάρω και ενα τετοιο που προτεινε ο maikl να ξεμπερδευω!!!

Yiannis59 11-02-09 11:28

Να το παρεις και θα κοιμάσαι ήσυχος

manolis1976 20-02-09 17:06

Προς ενημερωση οσων ενδιαφέρονται μπορω να πω οτι ο κινεζικος controller μεχρι τωρα (μια εβδομαδα) ειναι αψογος και το ηλεκτροδιο μετα απο τις οδηγιες και του Γιαννη(εβαλα σιλικονη ευτυχως γιατι μου επεσε και μια φορα μεσα και νομιζω οτι θα την ειχα πατησει οντως) δουλευει μια χαρα αν αλλαξει κατι σε ολα αυτα θα ενημερωσω αλλα τα πραγματα δειχνουν πολυ θετικά σε σχεση με την τιμη:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01864 seconds with 10 queries