Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Γέννα δίσκων με 3 γονείς... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29147)

Noni 07-01-09 11:31

Γέννα δίσκων με 3 γονείς...
 
8 Συνημμένο(α)
Καλημέρα σε όλους, και καλή χρονιά σε σας , στις οικογένειες σας και στα ψάρια σας.
Τελικά όλαν πήγαν καλά και όλοι μου οι δίσκοι μια χαρά.
Δόξα στον Θεό και στην πολύτιμη βοήθεια σας.
Την κυριακή γέννησαν οι δίσκοι μου. Οι δύο δίσκοι είναι το ζευγάρι που μου έκανε γέννες και πιο παλιά.. το καλό ζευγάρι που μεγάλωσε τα μωρά του 2 φορές. Ενας πορτοκκαλής με ένα μπλέ χρυσό και λίγο μπλέ κόκκινο τα χρώματα του. Σε αυτήν την γέννα προστέθηκε και ο πιο όμορφος μου δίσκος... ένας φωσφορούχος πορτοκκαλής.
Απο το κανονικό μου ζευγάρι δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω ποιος είναι ο αρσενικός και ποιός ο θυλικός. Τώρα μπερδεύτηκα περισσότερο γιατί είναι 3 οι δίσκοι. Τα μικρά σήμερα άρχισαν να ξεπροβάλουν απο τα αυγά τους και οι γονείς τα μαζεύουν και τα βάζουν πίσω. Δεν είχα σκοπό για να έχω γέννες ... μετά απο τόσα που πέρασαν οι δίσκοι μου τον τελευταίο καιρό.
Γέννησαν στην θερμάστρα του ενυδρείου και εγώ δεν έδωσα και πολύ σημμασία ..υπέθεσα ότι θα καούν τα αυγά. Τους άφησα να δώ τι θα γίνει..
Σήμερα το πρωί είδα τα μικρά να βγαίνουν απο τα αυγά και με έπιασε πανικός...μωρά... τι να κάνω. Δεν ήταν προσχεδιασμένο για να είναι στην γεννήστρα. Εβαλα ένα τούλι με ξύλα στις δύο άκριες και διαχώρησα το ζευγάρι απο το υπόλειπο ενυδρείο. Οπως ακριβώς έκανα παλιά και όλα πήγαν καλά ...και έχω και μεγαλώνω μωρά τους.
Τον φωσφορούχο δίσκο τον έφυγα απο το καλό μου ζευγάρι γιατί δεν ήξερα τι να κάνω....Φοβήθηκα ότι θα φάει τα μωρά...αν και μέχρι πριν λίγο τα πρόσεχε μαζί με τους άλλους.
Το λυπήθηκα το καημένο...τώρα στέκετε μπροστά απο το διαχωριστικό και κοιτάει λυπημένο.
Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου? σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο με 3 δίσκους?
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφείες για να δείτε αν μπορείτε να μου πείτε τελικά ποιός είναι αρσενικός και ποιός θυλικός ...
Οι απορείες μου είναι α) αν συνέβηκε το ίδιο και σε εσάς...3 στην γέννα...
β) αν επιτέλους με βοηθήσετε με το έμπειρο μάτι σας και καταλάβω ποιός θυλικός και ποιός αρσενικός.... γ) αν έπραξα σωστά και τους αφήνω να συνεχίσουν την διαδικασία γέννας ... μετά απο τα προβλήματα υγείας που είχαν... και δ) αν έπραξα σωστά που χώρισα τον τρίτο απο το συνηθισμένο μου ζευγάρι...που παρόλο μου φαινόταν στοργικός μέχρι πριν λίγο.:(
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νόνη

Hary 07-01-09 14:16

το έχω ξανακούσει αυτό ένας γνωστός μου του έτυχε να γίνει τριο!!! Είναι πολύ σπάνιο αλλά γίνεται!! Θα τον δω το σάββατο θα τον ρωτήσω τι έκανε και θα επανέλθω!! Αλλά από ότι θυμάμαι μαζί τους έιχε και τους 3 δεν τους χώρισε!! και τα μικρά έζησαν κ μεγάλωσαν κανονικά!!!

Noni 14-01-09 21:07

Καλησπέρα σε όλους,
περιμένω τις απαντήσεις σας και τίποτα... :(: (
Τα νέα μου είναι ότι έχω πάνω απο 110 μωράκια και άρχισαν και μεγαλώνουν τα άτιμούτσικα.......
Μέχρι να περιμένω τις απαντήσεις σας, κατάλαβα σιγά σιγά ότι είχα γέννα απο 2 θυλικές λογικά για να έχω τόσα πολλά αυγά, και το αρσενικό τα γονιμοπoίησε όλα.Οι πορτοκκαλί δίσκοι είναι και οι 2 θυλικοί.

Ευχαριστώ
Νόνη

Πάνος 15-01-09 00:37

συγχαρητηρια νονη!!! να σου ζησουν και τα 110!!!:p

Raven 15-01-09 02:37

Να σου ζησουν Νονη !! Δεν ξερω και πολλα απο δισκους αλλα φαινεται τελικα οτι το βρηκες μονη σου το αινιγμα αφου ο κυριος ηθελε να ξεπεταξει τα κοριτσια του με μια "προσπαθεια":D
Τον αρσενικο τελικα τον αφησες να παει παλι κοντα τους;

Noni 15-01-09 11:23

φωτο με μωράκια
 
4 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ νάστε καλά όλοι με τις ευχές σας.
Αφησα το αρσενικό με το ένα θυλικό και φροντίζουν καλά τα μωράκια τους.
Σας στέλνω μερικές φωτογραφείες, δεν είναι και πολύ καλές αλλά θα δείτε τα μωρά.

Ευχαριστώ
Νόνη

freediver 15-01-09 20:36

Μπράβο noni! Να σου ζήσουν!!!

fotis_k 18-01-09 20:28

Ειναι πολυ ομορφα.Να σου ζησουν!τι τα ταιζεις?

Noni 19-01-09 20:39

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. τρώνε απο γονείς τους σε
αυτό το στάδιο. Απο την βλέννα που παράγει το σώμα τους.


Νάστε καλά
Αύριο θα βάλω νέες φωτο....


Νόνη

Noni 20-01-09 18:26

Τα μωρά μου 10 ημερών...
 
5 Συνημμένο(α)
Πιο κάτω μερικές φωτογραφείες απο τα μωρά μου..δεν κατάφερα να βγάλω πιο καλές..και υπολογήστε ότι υπάρχουν άλλα τόσα μωρά στην άλλη τους μεριά.


Νόνη

Πάνος 20-01-09 21:41

υπεροχα!!!

chrisx 20-01-09 21:50

Συγχαρητήρια!

Raven 20-01-09 23:39

Νονη, φανταστικες φωτο! πολυ στοργικοι γονεις. Ο αρσενικος εχασε το χρωμα του καθολου τωρα που ταιζει τα μωρα απο την βλεννα? τον βλεπω θαμπο γι αυτο ρωταω

Hary 21-01-09 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 323938)
Νονη, φανταστικες φωτο! πολυ στοργικοι γονεις. Ο αρσενικος εχασε το χρωμα του καθολου τωρα που ταιζει τα μωρα απο την βλεννα? τον βλεπω θαμπο γι αυτο ρωταω


σε βλέπω να έρχεσαι προς τη δισκοπαρέα σε λίγο!!!

Raven 21-01-09 12:54

Παράθεση:

σε βλέπω να έρχεσαι προς τη δισκοπαρέα σε λίγο!!!
Mπα! μην σε ξεγελα το avatar ...εχω δρομο ακομα για Δισκους :p
Εξαλλου το εχω πει.. Δισκους μονο σε 600λιτρα και πανω και μονο βιοτοπο.

Hary 21-01-09 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 324174)
Mπα! μην σε ξεγελα το avatar ...εχω δρομο ακομα για Δισκους :p
Εξαλλου το εχω πει.. Δισκους μονο σε 600λιτρα και πανω και μονο βιοτοπο.


σωστός!!!!!!!!!!! και όταν το επιχειρήσεις θα δεις οτι δεν θα ξεκολάς!! αν και το 400αρι που έχεις βάλει στο μάτι μια χαρά είναι για 6-7 δισκάκια!!

Raven 21-01-09 13:10

Το 400αρι που χαριζεται δεν το θελω (αληθεια) ,αλλα αν το κερδιζα θα διαλεγα να το χαρισω σε καποιον που εχει μερακι αλλα δεν εχει χρηματα να αγορασει ενυδρειο κι ετσι θα πηγαινε στα σωστα χερια ;)
Οσο για τους Δισκους, προς το παρον τους χαζευω στα δικα σας ενυδρεια και τους χαιρομαι μαζι σας :smt038

mikele 01-02-09 18:02

τωρα το ειδα μπαβο νονι συγχαρητηρια !!!!!!!!!!!!
:p:p:p
-------------------------
και φυσικα χωρις να θελω να σε επιρρεασω
τα θυληκα σου ειναι ο μπλε και ο μεγαλος πορτοκαλης χωρις τα ασπραδια :p:p

γνωμη μου ετσι ........

Ηλίας 02-02-09 15:39

μπράβο ... μπράβο!!!!
να σου ζήσουν ειναι πολύ ωραια:smt049

Hary 04-02-09 12:43

Noni πως πάνε τα δισκάκια μεγαλώνουν??

Noni 23-02-09 14:31

τα μωρά μου μεγαλώνουν
 
Καλησπέρα σε όλους,
τα δισκάκια μου πάνε πολύ καλά. Έχασα μέχρι σήμερα καμιά δεκαριά :(
Κάθε εβδομάδα ή και λιγότερο πέθαινε και ένα.
Κάποια απο αυτά είχαν μερικά προβλήματα με κεφάλι κάπως παράξενο... υπολογίσα ότι είναι γενετική ανωμαλία και κάποια δεν είχαν ραχιαίο πτερύγιο.
Τα άλλα πάνε καλά και μεγάλωσαν αρκετά!!
Σύντομα θα ανεβάσω καινούργιες φωτογραφείες.
Τα άλλα μου νέα είναι ότι έχω ακόμη μία γέννα και έγινα γιαγια...:)έχω εγγόνια (2 απο τα μωρά που απέκτησα πέρισι τέτοια εποχή Ζευγάρωσαν και μου έκανα εγγόνια):o Θα σας βάλω και φωτο απο αυτή την γέννα.
Έκλεισαν ένα χρόνο.
Είμαο πολύ χαρούμενη... όλα καλά

Αυτά τα νέα μου

Νόνη

Γιώργος Κ 23-02-09 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 324185)
Οσο για τους Δισκους, προς το παρον τους χαζευω στα δικα σας ενυδρεια και τους χαιρομαι μαζι σας :smt038

Η υπομονη ειναι η καλυτερη αρετη!!
ειναι σιγουρο οτι μολις το κανεις το 600 + ... θα ειναι κατι τελειο!Τοτε θα δουμε τι σημαινει πραγματικα δισκο-ενυδρειο!:p

Synthercat 24-02-09 16:11

Super νέα!!! Πάντα ύθελα δισκοενυδρείο... κάποια στιγμή ελπίζω να μπορέσω

mikele 08-03-09 09:22

οταν το αποφασισεις θα δεις οτι ειναι ευκολο !!!!!!

STAMATIA 08-03-09 11:07

Συγχαρητήρια Νόνη! Ευχομαι να μεγαλώσουν τα μικρά σου και να μας στείλεις φωτο... Εχω και εγώ δύο πορτοκαλί θηλυκές που γεννούν και με τρελάναν στην αρχή γιατί τα αυγά δεν είχαν γονιμοποιηθεί μια και δεν υπήρχε αρσενικός. Τώρα εμφανίστηκε ένας γαλάζιος (καινούργιος) που ενδιαφέρεται για την μία και γίνεται και χαμός. Και πάλι να σου ζήσουν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01866 seconds with 10 queries