Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πρόβλημα με πάτωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29103)

greg84 05-01-09 18:25

Πρόβλημα με πάτωμα
 
Καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 120Λ ενυδρείο με βάση.Το πρόβλημα μου είναι ότι το δωμάτιο στο οποίο πρόκειται να στηθεί έχει ξύλινο παρκέ για πάτωμα το οποίο πατώντας το με δύναμη βλέπω ότι σε αρκετα σημεία βουλιάζει λίγο.Υπάρχει καμία πρόταση για να σιγουρέψω ότι δεν θα έχω πρόβλημα?

fotis_k 05-01-09 18:59

Το ενυδρειο ειναι πανω σε επιπλο?Αν ναι μπορεις κατω απο το επιπλο να βαλεις φελιζολ!Αλλα δεν ξερω μηπως αυτο δεν ειναι και πολυ σταθερο...

aquaman 05-01-09 19:08

Disclaimer: δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά στη θέση σου θα συμβουλευόμουν έναν πριν βάλεις το ενυδρείο, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με 120λίτρα θα έχεις βάρος πάνω από 150 κιλά - χονδρικά όσο 2 άτομα. Το βάρος δεν είναι τραγικό, αλλά είναι πολύ σημαντικό να είναι επίπεδο το ενυδρείο.

Από όσα ξέρω για τα δικά μου πατώματα: αν το ξύλινο πάτωμά σου είναι με τα κλασικά μακρόστενα σανίδια (αντί π.χ. για τα μικρά σανιδάκια σε στυλ "ψαροκόκαλο") τότε απο κάτω, κάθετα με τα σανίδια, πρέπει να υπάρχουν ξύλινα στηρίγματα/δοκαρια από άκρη σε άκρη του δωματίου, πάνω στα οποία "κάθονται" τα σανίδια που βλέπεις εσύ.

Οπότε, το ενυδρείο πρέπει να τοποθετείται παράλληλα με τα σανίδια σου, ώστε να υποστηρίζεται από περισσότερα του ενός δοκάρια κάτω από το πάτωμα. Δοκίμασε μήπως Επίσης, κοντά σε τοίχους/γωνίες το πάτωμα βουλιάζει λιγότερο ή καθόλου.

Μπορείς να ελεγξεις αν το "βούλιαγμα" που παρατηρείς είναι κατά μήκος της ίδιας ευθείας κάθετα με τα σανίδια, οπότε προσπαθείς να αποφύγεις τη συγκεκριμένη γραμμή, ή κατά μήκος παράλληλων ευθειών (το οποίο δημιουργεί υποψία για τα δοκάδια από κάτω). Τα σανίδια αλλάζουν σχετικά εύκολα - αλλά θέλει μαστορα. Αν πρέπει να πας πιό βαθειά είναι μεγαλη φασαρία, νομίζω.

Σπύρος Μ 05-01-09 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από greg84 (Μήνυμα 317496)
Καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 120Λ ενυδρείο με βάση.Το πρόβλημα μου είναι ότι το δωμάτιο στο οποίο πρόκειται να στηθεί έχει ξύλινο παρκέ για πάτωμα το οποίο πατώντας το με δύναμη βλέπω ότι σε αρκετα σημεία βουλιάζει λίγο.Υπάρχει καμία πρόταση για να σιγουρέψω ότι δεν θα έχω πρόβλημα?

φιλε Γρηγόρη καλωρίζικο!!!
Και κάτι άλλο άσχετο:Τανγκανύκα θα γίνει;

greg84 05-01-09 20:08

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Όχι αυτό προορίζεται για malawi

Filotas 05-01-09 20:12

Εγώ το μεγάλο μου το έχω σε πάτωμα πάνω και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και μιλάμε για 300 λίτρα μικτά και άν υπολογίσεις και το βάρος απο τις πέτρες άμμο τζάμια και βάση λογικά ξεπερνά τα 500 Kg. Βέβαια η βάση δεν έχει ποδαράκια είναι επίπεδη και για μεγαλύτερη σιγουριά απο κάτω έβαλα και ένα κομάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις της βάσης.

greg84 05-01-09 20:25

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Το ενυδρείο είναι πάνω σε έπιπλο.Επίσης το βούλιαγμα εντοπίζεται κατα μήκος 2 σανίδων αλλά δεν γίνεται να τις αποφύγω λόγω χώρου.Σκέφτομαι να ακολουθήσω την παρακάτω σειρά που πρότεινε ένας συνχομπίστας:
1)Ενυδρείο
2)Φιλεζόλ (οση ειναι η επιφάνεια του ενυδρείου)
3)Επιπλο
4)Ξύλινη Πλάκα (οση ειναι η επιφάνεια του ενυδρείου)
Τι λέτε?

halvas69 05-01-09 20:28

Μια χαρά αν και θα προτιμούσα κάτι πιο σκληρό και άκαμπτο στην θέση της ξύλινης πλάκας.

steady 05-01-09 20:57

σε εργοστασιακα ενυδρεια ΔΕΝ βαζουμε φελιζολ γιαυτο εχουν το πλαστικο απο κατω

nikosm1 05-01-09 21:44

Τα πατώματα των οικοδομών, μιλώ για φόρτιση του σκυροδέματος, υπολογίζονται για κατοικίες συνηθισμένης χρήσης με κινητό φορτίο 250 kg/m2.
Όταν θέλουμε να εφαρμόσουμε μεγαλύτερα φορτία συνήθως το προβλέπουμε στην μελέτη. Σε περίπτωση που δεν προβλεφθεί, τοποθετούμε συνήθως σιδηροδοκούς (διπλά ταυ) οι οποίες πατούν στα παρακείμενα δοκάρια (από σκυρόδεμα).
Στην προκείμενη περίπτωση του πατώματος με ξύλινη επίστρωση, (όπου δύο σανίδες υποχωρούν), ψάξε με ακουστικό τρόπο (χτύπημα με σφυράκι), να βρείς τις τεγίδες (μικρά δοκαράκια), που μπαίνουν κάθετα στις σανίδες για να τις στηρίξουν, και τοποθέτησε το ενυδρείο έτσι ώστε να πατάει σ'αυτές(τις τεγίδες), και κατά προτίμηση σε απόσταση από την μέση της πλάκας.
Φαντάζομαι οτι δεν είναι παρκέ διότι αυτά συνήθως τοποθετούνται πάνω σε σταθερό ψευδοπάτωμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλικά
Νίκος Ματζιούνης

ΥΓ Προσοχή στα μεγάλα ενυδρεία που τοποθετούνται σε ορόφους. Μερικές φορές μπορεί να χρειάζεται ειδική κατασκευή για την τοποθέτησή τους


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01516 seconds with 10 queries