Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ειναι κριμα (παραδειγμα προς αποφυγη) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28915)

sifnos 25-12-08 15:03

ειναι κριμα (παραδειγμα προς αποφυγη)
 
φτανω στο νησι μπαινω σπιτι και τι να δω, διπλα απο την κουζινα ειχε η μανα μου μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα!!ρε μαμα τις λεω γιατι τα ταλεπωρεις τα καημένα? μου λεει δεν ειναι δικά μας. ειναι της κορουλας της φιλης της μανας μου. παιρνει το πιτσιρικι καθε μερα και ρωτάει..΄"τα ταισες τα ψάρια μου''.η μανα μου αλλάζει το νερο οταν αρχίζει και βρομίζει...με το ματι δηλαδη! ρε παιδια τα βλεπω κι τα λυπάμε . πως μπορει να καλυτερέψει η ζωή τους?

Kotsos 25-12-08 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 315553)
φτανω στο νησι μπαινω σπιτι και τι να δω, διπλα απο την κουζινα ειχε η μανα μου μια γιαλα με δυο χρυσοψαρα!!ρε μαμα τις λεω γιατι τα ταλεπωρεις τα καημένα? μου λεει δεν ειναι δικά μας. ειναι της κορουλας της φιλης της μανας μου. παιρνει το πιτσιρικι καθε μερα και ρωτάει..΄"τα ταισες τα ψάρια μου''.η μανα μου αλλάζει το νερο οταν αρχίζει και βρομίζει...με το ματι δηλαδη! ρε παιδια τα βλεπω κι τα λυπάμε . πως μπορει να καλυτερέψει η ζωή τους?

Χριστούγεννα είναι... Κάνε δώρο ένα ενυδρειάκι στα καϊμένα τα ψαράκια....

sifnos 25-12-08 15:25

λες να κάνω στο πιτσιρικι κανενα δωρο τετοιο?νομιζω πως δεν προλαβαινω τις γιορτες μεχρι να ερθει το ενυδρειο:D(ποιος θα το στρωσει ποιος θα το προσεχει?). βλεπω τα ψαρακια να μας αφηνουν χρονους..

Kotsos 25-12-08 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 315556)
λες να κάνω στο πιτσιρικι κανενα δωρο τετοιο?νομιζω πως δεν προλαβαινω τις γιορτες μεχρι να ερθει το ενυδρειο:D(ποιος θα το στρωσει ποιος θα το προσεχει?). βλεπω τα ψαρακια να μας αφηνουν χρονους..

Απο τν γυάλα νομίζω πως ακόμη και ένα άστρωτο 30λιτρο είναι καλύτερο..:D

sifnos 25-12-08 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 315557)
Απο τν γυάλα νομίζω πως ακόμη και ένα άστρωτο 30λιτρο είναι καλύτερο..:D

δεν εχεις κι αδικο!θα ψαξω να δω τι παιζει

delta66 25-12-08 15:40

Ενα Rekord 800 (μινιμουμ Rekord 600), απο τα παλιοτεραμε μοντελα το Rekord 80 (μινιμουμ το Rekord 70) με τη γνωστη δωροεπιταγη (μεχρι 31/12 ειναι 100%) για να συμπληρωσει :
- αμμοχαλικο
- 2 ριζες με ανουμπια, java fern, φυτεμα εχινοδωρο, να επιεπλει κερατοφυλλο απο κλαδεματα (το οποιο θα το τρωνε αλλα αυτο θα μεγαλωνει γρηγορα και θα "καταπινει"¨τα νιτρικα απο το νερο)
- 1-2 πετρες
- 1 λιτρο substrat pro να αντικαταστησει το πρασινο και μαυρο σφουγγαρι του εσωτερικου φιλτρου
- 1 500ml seachem prime αντιχλωριο.

Νομιζω θα ειναι ευτυχισμενα για πολλα πολλα χρονια.:cool:

sifnos 25-12-08 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 315562)
Ενα Rekord 800 (μινιμουμ Rekord 600), απο τα παλιοτεραμε μοντελα το Rekord 80 (μινιμουμ το Rekord 70) με τη γνωστη δωροεπιταγη (μεχρι 31/12 ειναι 100%) για να συμπληρωσει :
- αμμοχαλικο
- 2 ριζες με ανουμπια, java fern, φυτεμα εχινοδωρο, να επιεπλει κερατοφυλλο απο κλαδεματα (το οποιο θα το τρωνε αλλα αυτο θα μεγαλωνει γρηγορα και θα "καταπινει"¨τα νιτρικα απο το νερο)
- 1-2 πετρες
- 1 λιτρο substrat pro να αντικαταστησει το πρασινο και μαυρο σφουγγαρι του εσωτερικου φιλτρου
- 1 500ml seachem prime αντιχλωριο.

Νομιζω θα ειναι ευτυχισμενα για πολλα πολλα χρονια.:cool:

είσαι κορυφαίος με γλύτωσες απο πολύ ψάξιμο. τώρα μένει να μάθω δυο πραγματακια τη μικρη(6 ετων)ή καλύτερα τη μαμα της:D

Kotsos 25-12-08 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 315564)
είσαι κορυφαίος με γλύτωσες απο πολύ ψάξιμο. τώρα μένει να μάθω δυο πραγματακια τη μικρη(6 ετων)ή καλύτερα τη μαμα της:D

Πρόσεχε μν δει μεγάλο ενυδρείο και φορτώσει καμιά 15 ακόμη...:D

sifnos 25-12-08 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 315565)
Πρόσεχε μν δει μεγάλο ενυδρείο και φορτώσει καμιά 15 ακόμη...:D

θα της μαθω το gab να μπαινει για συμβουλες!

delta66 25-12-08 16:15

Ξεχασα.
Ενα δυχτι για να μπει το substrat για να μην ειναι χυμα.
Βγαζεις το κλιπ του που κουμπωνει γιατι εχει ενα ελατηριο που σκουριαζει.
Το δενεις απλα με το σπαγγο του.

sifnos 26-12-08 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 315569)
Ξεχασα.
Ενα δυχτι για να μπει το substrat για να μην ειναι χυμα.
Βγαζεις το κλιπ του που κουμπωνει γιατι εχει ενα ελατηριο που σκουριαζει.
Το δενεις απλα με το σπαγγο του.

ευχαριστώ πολύ. μάλλον θα το στρώσω εγώ και θα το δωσω μετά στη μικρη να βάλει τα καημένα τα ψαράκια(ελπίζω να ζουν ως τοτε)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02098 seconds with 10 queries