Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχαριος αποριες!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28899)

tonisgr 24-12-08 17:16

Αρχαριος αποριες!!!
 
Παιδιά χαιρετώ την παρέα.
Καινούριος στο Χόμπι και ψάχνομαι.
Λοιπόν ξεκίνησα από γιάλα με 2 χρυσόψαρα πριν από 2 χρονια και πήρα προ 3 μήνες ένα ενυδρείο 60L.
έβαλα μέσα αυτά τα 2 που είχα στην γιάλα και αγόρασα αλλα 4 χρυσόψαρα διαφορετικού χρώματος.Μου είπαν από κει που τα πήρα ότι 1 ψαράκι σε κάθε 10 λίτρα νερού.
Άρα 6 καλά είμαι έτσι??
Παρατήρησα το έξεις.
Τα ψαρια είναι πολύ βρομιάρικα.
Αναγκάζομαι κάθε βδομάδα περίπου να βγάζω περίπου 20L νερό και να συμπληρώνω καινούριο.
να καθαρίζω τα φίλτρα (Εννοείτε στο νερό που βγάζω)μετά από 3-4 μέρες πάλι βρόμα.
Τι μου συμβουλεύεται να κάνω?
Παρατηρώ τώρα τελευταία ότι τα τζαμια έχουν μια ελαφρά καφετιά βρωμιά.Είναι άλγη έτσι?
Την καθαρίζω με ένα σφουγγάρι πιάτων καλά κάνω?
Και μια ερώτηση ακόμα:
Τα χρυσόψαρα τι θέλουν για να αρχίσουν την αναπαραγωγή μέσα στο ενυδρείο?
THANKS

chris129 24-12-08 17:36

κατα αρχας καλως ορισες στην παρεα μας τα λιτρα του ενυδρειου σου φιλε μου ειναι πολλη λιγα για 6 χρυσοψαρα θες τουλαχιστων 250 λιτρα για να πεις οτι θα ειναι καλα και θα ζουν αξιοπρεπως επισεις το φιλτρο σου ειναι ειναι μικρο για την υχθειοφορτωση που εχει το 60λιτρο σου. Για να δεις αποτελεσματα θες αλλαγη καθε μερα τουλαχιστων απο 20λιτρα, και παλι ομως οταν θα μεγαλωσουν τα ψαρια σου θα ειναι δυσκολα.Οποτε θελεις ενα μεγαλο ενυδρειο και ενα καλο εξωτερικο φιτρο για να χαρεις τα ψαρακια σου οπως πρεπει. περιμενε να σε κατατοπισουν οι χομπιστες που ασχολουνται με το ειδος αυτο

Raven 24-12-08 17:49

Αχ αυτες οι συμβουλες των Pet shop !! Στα 60 λιτρα σου κανονικα μπορεις να εχεις μονο 1 χρυσοψαρο, αντε 2 μικροτερα προσωρινα. Ο κανονας για τα χρυσοψαρα ειναι περιπου 40 λιτρα για 1 ψαρι.
Θα πρεπει δυστυχως να πας τα επιπλεον ψαρια πισω η να αγορασεις συντομα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο. Στα 50 λιτρα καθαρα που τα εχεις ειναι φυσικο να εχει βρωμισει το ενυδρειο σου. Και που να δεις ποση αμμωνια θα εχεις που ειναι τοξικη για τα ψαρια σου. Αγορασε λοιπον τεστ για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα και εφοσον κρατησεις 1-2 ψαρια να μετρας τις συνθηκες του νερου και να συνεχισεις τις αλλαγες νερου οπως κανεις ακριβως μεχρι τωρα.
Το φιλτρο να το καθαριζεις μονο αν μειωθει η ροη του και ειναι πολυ βρωμικο, και οχι εντελως. Η "βρωμια" του φιλτρου ειναι ωφελιμα βακτηρια και θα το στιβεις λιγο χωρις να το καθαριζεις εντελως.
Αντιχλωριο θα βαζεις σε καθε φρεσκο νερο απο την βρυση που θα προσθετεις.
Το σφουγγαρι για πιατα ελπιζω να ηταν καινουριο και αχρησιμοποιητο ε;
Η καφετια αλγη και η αναπαραγωγη ειναι το λιγοτερο που θα πρεπει να σε απασχολει αυτη τη στιγμη, προεχει να παρεις αποφασεις σχετικα με την υγεια των ψαριων σου.

tonisgr 24-12-08 19:00

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Γιατί βρε παιδιά είναι πολλά τα ψαράκια δεν μπορώ να το καταλάβω.
Έχω 6 χρυσόψαρα σε 60L και το μικρότερο είναι 3-4 εκατοστά και το μεγαλύτερο 6-7.
Δηλαδή αυτός είναι ο λόγος που είναι βρώμικο το νερό?
Τώρα μου είπατε να δώσω τα μισά πίσω με τι καρδια ρε παιδιά έχω είδη δεθεί με τα ψαράκια και τα προσέχω σαν παιδιά μου.
Δεν μου πάει καρδια να τα δώσω.
Μπορώ παράδειγμα να αλλάζω 2-3 φορες την βδομάδα το νερό ώστε να είναι καλύτερο και πιο υγειές?
τι άλλο μπορώ να κάνω εκτος από το να τα δώσω?

mpampis 1969 24-12-08 19:04

Να παρεις χριστουγεννιατικο δωρο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.:D

Γιώργος Κ 24-12-08 19:23

Φαντασου τον εαυτο σου καταδικασμενο να ζει σε 10 τετραγωνικα μετρα για ολη σου τη ζωη....Να μη βγεις ποτε απο εκει....Να εισαι με αλλους 5-6 μαντραχαλαδες...να τρωτε και να κ@τουρατε και να ενεργηστε στο ιδιο περιβαλλον..να μην καθαριζει κανεις..Να μην εχεις δικο σου δωματιο και να νοιωθεις οτι πνιγεσαι...αλλα να μην μπορεις να φυγεις
Αν δεν μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου φαντασου τα παιδια σου (οπως τα λες)...Λογικο ειναι ο καθε "πατερας" να θελει το καλυτερο για τα παιδια του..
Ειναι σκληρο αλλα αν δεν παρεις ενυδρειο μεγαλυτερο η δεν αφαιρεσεις ψαρακια...θα αρχισουν οι ασθενειες και τοτε οι απωλειες....Πιστεψε το τοτε ειναι το χειροτερο πραγμα....Τα παιδια και ακομα περισσοτερο εγω το εχω νοιωσει και εχω δει πως ημουν ηλιθιος που δεν ακουγα τους αλλους αλλα μονο αυτο που νομιζα εγω λογικο...Απο τα Pet shop θα ακουσεις τα πιο τρελλα για να πουλησουν...Απο εδω τα παιδια θα σου πουν την αληθεια και οχι απο καποιο συμφερον αλλα απο αγαπη προς τα ψαρακια και μονο!!

tonisgr 24-12-08 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 (Μήνυμα 315404)
Να παρεις χριστουγεννιατικο δωρο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.:D


Φιλε το ταμείο είναι μείον γι αυτό δεν λέει για μεγαλύτερο προς το παρόν.
Άλλωστε και ο χορός μου είναι περιορισμένος.
Πάντως ρε παιδιά αν είναι έτσι όπως λέγεται δεν θα ζούσανε τα ψαράκια μου τόσο πολύ.
Τα έχω τα 2 πιο μεγάλα 2 χρονια και τα υπόλοιπα 4 3 μήνες.
Άρα αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο και όλα πάνε καλά.

Blanch 24-12-08 23:28

Δεν πέτυχε, έτυχε... :rolleyes:

Καλό θα είναι να κάνεις τις μετρήσεις και αν θες να τα κρατήσεις εκεί θα πρέπει να αλλάζεις νερό καθημερινά καθώς και να προγραμματίσεις την αγορά μεγάλου ενυδρείου. Με 6 χρυσόψαρα δε μπορείς να το αποφύγεις...

delta66 25-12-08 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tonisgr (Μήνυμα 315407)
Φιλε το ταμείο είναι μείον γι αυτό δεν λέει για μεγαλύτερο προς το παρόν.
Άλλωστε και ο χορός μου είναι περιορισμένος.
Πάντως ρε παιδιά αν είναι έτσι όπως λέγεται δεν θα ζούσανε τα ψαράκια μου τόσο πολύ.
Τα έχω τα 2 πιο μεγάλα 2 χρονια και τα υπόλοιπα 4 3 μήνες.
Άρα αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο και όλα πάνε καλά.

Φιλε μου χρονια πολλα.

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.
Ειδε μονος σου πολυ γρηγορα τα αποτελεσματα την ιχθυοφορτισης.
Πρεπει να παρεις την αποφαση να δωσεις για υιοθετηση τα παραπανω απο 2 ψαρια.
Ολοι οσοι καναμε τετοια λαθη, εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο.
Φροντισε να πανε σε καλα χεριαμ και θα ειστε ολοι καλα.

ΥΓ τα χρυσοψαρα μπορεις να πεις οτι σου ζησαν ΠΟΛΥ μετα τα 20 χρονια, αφου φτανουν μεχρι 40 χρονων. ;)

tonisgr 25-12-08 01:40

Παιδια μετρησεις καναμε με εναν φιλο πριν απο 1 μηνα περιπου και ολα ητανε Οκ.
Θα τον πω μια μερα να ερθει να μετρησει παλι να δουμε τι γινετε.
Στο μεταξει θα αλλαζω καθε 2 μερες το νερο μεχρι να βρω κάποιων να δωσω 2-3 ψαρακια

Blanch 25-12-08 12:10

Σωστός! -+13

tonisgr 30-12-08 18:39

Παιδια επανερχομαι λιγο στο θεμα μετα απο μετρησεις που εκανα με εναν φιλο.
Λοιπον.

Νο3 50 Mg/L

Νο2 1 Μg/L

Gh 8 dh

KH 3

PH 7,2

Cl² 0

Θερμοκρασια 25°C

Το τεστ εγινε με στικακια της Tetra(αναγνωση χρωμάτων)
Το νερο ειχα να το αλλαξω 7 μερες(επίτηδες το άφησα τοσο για να κανω τα τεστ)

Για πειτε μου λιγο την ερμηνεία του τεστ.

Ο φιλος μου απο τα λιγα που σκαμπαζει μου ειπε οτι το Νο3 ειναι πολυ ανεβασμένο.

Συνεχιζω καθε 2 μερες με 1/3 αλλαγες νερου μεχρι να δώσω τα μισα ψαρακια.

PascM 30-12-08 20:34

Δεν έχεις μετρήσεις αμμωνίας λόγο στικ αλλά θα πρέπει να μηδενίσεις και τα ΝΟ2 που έιναι πιο σοβαρά από τα ΝΟ3.

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή 40% και μια μεθαύριο και παρακολούθησέ το.

tonisgr 30-12-08 23:50

Κανονικα κανω αλλαγες καθε 2 η 3 μερες αλλα τωρα ηθελα να το αφησω το νερο καμια βδομαδα για να δω τις μετρησεις.
Σημερα αλλαξα το 50% και αυριο μετραω παλι.
Το Νο3 στο 50mg/l δεν ειναι σοβαρο?
THANKS

delta66 31-12-08 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tonisgr (Μήνυμα 316512)
Κανονικα κανω αλλαγες καθε 2 η 3 μερες αλλα τωρα ηθελα να το αφησω το νερο καμια βδομαδα για να δω τις μετρησεις.
Σημερα αλλαξα το 50% και αυριο μετραω παλι.
Το Νο3 στο 50mg/l δεν ειναι σοβαρο?
THANKS

Καλυτερα παρακολουθα τις τιμες στην κανονικη ρουτινα του ενυδρειου.
Δλδ μέτρα τις ανωτερες τιμες του νερου λιγο πριν την αλλαγη καθε δυο μερες.
Αυτες σε ενδιαφερουν.
Η μακροχρονη παραμονη σε 50 mg/l ΝΟ3 ειναι υπολογισιμη αλλα η αμμωνια (ΝΗ3) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) εχουν αμεση επιδραση στον οργανισμο των ψαριων.
Ασφαλες ορια για τα νιτρικα (ΝΟ3) ειναι 20-25 mg/l καλυτερα ομως να εισαι στο 5-10.
Αμμωνια (ΝΗ3) και Νιτρωδη (ΝΟ2) ομως πρεπει να ειναι παντα μηδεν.

tonisgr 31-12-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 316524)
Καλυτερα παρακολουθα τις τιμες στην κανονικη ρουτινα του ενυδρειου.
Δλδ μέτρα τις ανωτερες τιμες του νερου λιγο πριν την αλλαγη καθε δυο μερες.
Αυτες σε ενδιαφερουν.
Η μακροχρονη παραμονη σε 50 mg/l ΝΟ3 ειναι υπολογισιμη αλλα η αμμωνια (ΝΗ3) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) εχουν αμεση επιδραση στον οργανισμο των ψαριων.
Ασφαλες ορια για τα νιτρικα (ΝΟ3) ειναι 20-25 mg/l καλυτερα ομως να εισαι στο 5-10.
Αμμωνια (ΝΗ3) και Νιτρωδη (ΝΟ2) ομως πρεπει να ειναι παντα μηδεν.

Ναι ετσι θα κανω στη συνεχεια.
σημερα αλλαξα 50% αυριο λογο ημερας θα το αφησω και μεθαυριο μετραω και αλλαζω παλι 50%
Σας ευχαριστώ και παλι παιδια για την πολύτιμη δουλεια που κανετε.
Καλη χρονια

andreas72 08-01-09 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 315406)
...Απο τα Pet shop θα ακουσεις τα πιο τρελλα για να πουλησουν...Απο εδω τα παιδια θα σου πουν την αληθεια και οχι απο καποιο συμφερον, αλλα απο αγαπη προς τα ψαρακια και μονο!!

+ 1 http://content.sweetim.com/sim/cpie/...s/000201F7.gif ....................... ετσι ειναι δυστυχώς.

















tonisgr 15-01-09 12:15

Παιδια επανερχομαι λιγο στο θεμα.
Πριν απο μια βδομαδα μπορεσα και εδωσα τα 2 απο τα 6 ψαρακια και τωρα εχω 4 σε 60λ.
μαλλον θα δωσω αλλο ενα και θα μεινω με 3.
Τελευταίες μετρησεις εκανα σημερα μετα απο 5 μερες αλλαγη νερου και εχω τις εξης.

Νο3 10 Mg/L

Νο2 0 Μg/L

Gh 8 dh

KH 3

PH 7,6

Cl² 0

Τι λενε οι μετρησεις ειναι ΟΚ?
Λεω τωρα να κανω αλλαγες μια φορα την βδομάδα η μηπως θα εχω προβληματα?
Ευχαριστω για την πολύτιμη βοηθεια.

Πάνος 15-01-09 22:10

με τι μετρας?? λιγο παραπανω σκληροτητες θα ησουν καλυτερα νομιζω....

3 χρυσοψαρα σε 60 λιτρα...ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ...αν θες να κρατησεις χρυσοψαρα κανε ονειρα για πιο μεγαλο ενυδρειο...

tonisgr 16-01-09 12:29

Μετραω με στικακια της Tetra.
Προς το παρον δεν το βλεπω για μεγαλυτερο ενυδρειο λογο περιορισμένου χορου.
Αλλα πιστευω με το καιρο να δωσω ακομα 2 και να μεινω τελικα με 2.
Δεν θελω να τα δωσω σε οποιον και οποιον για να τα βαλουνε σε γιαλα.

edit:
Πως μπορω να εχω παραπανω σκληροτητα??

Πάνος 16-01-09 12:39

αν και τα στικακια δειχνουν μια οχι ευκαταφρονητη εικονα για το νερο μας...καλυτερα θα ηταν να προμηθευτεις με υγρα τεστ...

εχουν διαφορετικο χρωμα τα στικακια της τετρα για καθε βαθμο σκληροτητας?? γιατι της εσχα που εχω χρησιμοποιησει ειχαν διαβαθμισεις για γενικση σκληροτητα <6 , >7, >14 , >21...
και για ανθρακικη 0, 3, 6, 10, 15, 20.....οποτε δε μπορεις να πεις με ακριβεια βαθμους..

μπορει οι τιμες που εχεις να μην ειναι σωστες...

george 16-01-09 13:08

Δεν θα αντέξουν για πολύ τα χρυσόψαρα σε 60 λίτρα

tonisgr 16-01-09 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 320508)
εχουν διαφορετικο χρωμα τα στικακια της τετρα για καθε βαθμο σκληροτητας?? γιατι της εσχα που εχω χρησιμοποιησει ειχαν διαβαθμισεις για γενικση σκληροτητα <6 , >7, >14 , >21...
και για ανθρακικη 0, 3, 6, 10, 15, 20.....οποτε δε μπορεις να πεις με ακριβεια βαθμους..

μπορει οι τιμες που εχεις να μην ειναι σωστες...

Ειναι με χρωματα.
Π.Χ 3 , 6 , 10 σε λεει οτι εισε οκ.Αναλογος το χρωματισμο που δινει το στικ.
Αλλα τεσπα θα κοιταξω να παρω υγρα τεστ αργοτερα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 320518)
Δεν θα αντέξουν για πολύ τα χρυσόψαρα σε 60 λίτρα

Τωρα γιατι μου το κανεις αυτο???

Δαγκωσε τη γλωσα σου

george 16-01-09 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tonisgr (Μήνυμα 320576)
Τωρα γιατι μου το κανεις αυτο???

Δαγκωσε τη γλωσα σου

Γιατί τα χρυσόψαρα είναι βρωμιάρικα...τρώνε πολύ και κάνουν πολλά κακάκια.
Για πότε η αμμωνία θα πάει στα ύψη...χαμπάρι δεν θα το πάρει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02163 seconds with 10 queries