Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εξαφάνιση αρλεκίνου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28491)

claudia 07-12-08 10:43

Εξαφάνιση αρλεκίνου
 
Εχτές απέκτησα 3 αρλεκινους (Harlequin Rasbora) και 2 σκαλάρι (Sunset Blushing) και τα πρόσθεσα στο ενυδρείο μου , όπου υπήρχαν μέσα 5 ζεβράκια(Danio rerio).
Μετά απο αρκετή ώρα όμως χαζεύοντας το ενυδρείο μετρησα μόνο 2 αρλεκίνους και όσο και αν έψαξα δεν ανακάλυψα πουθενά τον τρίτο. Υπέθεσα πως μπορεί να ήταν κάπου κρυμένος ανάμεσα στα φυτά και απλά δεν μπορούσα να τον δω. Όμως και σήμερα το πρωί άφαντος...
Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος υπέυθυνα; Μπορεί ας πούμε να έγινε τροφή για κάποιο από τα άλλα μου ψαράκια;
Σας ευχαριστώ

mikele 07-12-08 10:59

μπορει να ψωφησε απο την αλλαγη ενυδρειου η κακη προσαρμογη
αν τα σκαλαρια ειναι μεγαλα μπορει να τους τσιμπησαν λιγακι
οι αρλεκινοι ειναι σμηνοψαρο το λιγοτερο επρεπε να παρεις 5
εχεις αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο ?

claudia 07-12-08 11:17

Αναφερω πιο πάνω τι ψαρακια εχω...
Απλα σκεφτομαι μηπως τελικα δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα η συμβιωση των αρλεκινων με τα σκαλάρια...
Αλλα οκ θα παρω μερικους αρλεκινους ακόμα.

Πάνος 07-12-08 13:51

καλησπερα..

τι μεγεθος εχουν τα σκαλαρια σου?? αν ειναι αρκετα μεγαλα θα μπορουσαν να ενοχλησουν τους νεοεισαχθεντες αρλεκινους...

γενικα συστηνεται να αποφευγονται τα πολυ μικρα ψαρια (του μεγεθους των νεον τετρα) γιατι θα μπορουσαν να αποτελεσουν βορα για τα μεγαλυτερα σκαλαρια..

παρατηρησε τη συμπεριφορα των σκαλαριων απεναντι στους υπολοιπους..

απο εκει και περα λογοι να "εξαφανιστει" ενα ψαρι υπαρχουν πολλοι....οι συνθηκες στο ενυδρειο σου??

τελος σε ποσα λιτρα εχεις αυτα τα ψαρακια??

(και ενα επιμονο ψαξιμο δε κανει κακο...μιας και πολλοι εχουμε "χασει" ψαρια για μερες και μια μερα απλα τα ξαναβλεπουμε..)

claudia 07-12-08 16:51

Tελικά το ψαρακι μου αποδήμησε εις κύριον...
Ίσως να μην άντεξε τις νέες συνθήκες.. Τα άλλα όμως δείχνουν μια χαρά.
Τα σκαλάρια ειναι μικρά και γενικά φαίνονται ήσυχα..
Το ένυδρειο μου είναι 60άρι και γενικά βλέπω πως μέχρι στιγμής - εκτός από τον μικρούλη αρλεκίνο βεβαια- όλα βαίνουν καλώς.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως.
:)

klaz 07-12-08 17:06

σκαλαρια σε 60λιτρα...απλα δεν.
αρχισε το διαβασμα ,και αλλαξε η τη συνθεση των ψαριων η το...ενυδρειο σου...

Raven 07-12-08 17:20

Το ιδιο επαθα κι εγω οταν μετεφερα τους 12 αρλεκινους μου απο το 80αρι στο 300αρι. Ο ενας φοβηθηκε και στρεσσαριστηκε τοσο πολυ που χωθηκε κατωκεφαλα μεσα στο tenellus και εμεινε εκει μεχρι που εκλεισαν τα φωτα. Την αλλη μερα δεν υπηρχε πουθενα. Οσο κια ν εψαξα δεν τον βρηκα ποτε, ουτε μεσα ουτε εξω απο το ενυδρειο.
Τον εχω καταχωρησει επισημως ως "αγνοουμενο". Τον ψαχνει η οικογενεια του, και οποιος γνωριζει που βρισκεται η τον εχει δει να κυκλοφορει καπου και εχει πεσει κατι στην αντιληψη του να επικοινωνησει με την εκπομπη "φως στο ποταμι" :D:D

delta66 07-12-08 18:04

Προσαρμογη εκανες?
Χωραγε στο στομα του σκαλαριου?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01317 seconds with 10 queries