Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αφαίρεση απο juwel εσωτερικού φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28110)

aspalax 19-11-08 21:29

Αφαίρεση απο juwel εσωτερικού φίλτρου
 
παράγγειλα ένα εξωτερικό φίλτρο για το juwel vision 180 που έχω και θέλω να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο. το έχει κάνει κάποιος, είναι εύκολο ?

kill_bill 19-11-08 21:33

Παρε φαλτσετα μεγαλο μεγεθος (με εξτρα λεπιδες), χορδη ή λεπτο ευκαμπτο συρμα, ενα ζευγαρι γαντια απαραιτητως και εισαι ετοιμος. Ισως χρειαστεις και μια ξυστρα τζαμιων για να καθαρισεις μετα τις σιλικονες απο το τζαμι.
Ειναι γεματο το ενυδρειο?

aspalax 19-11-08 21:35

το ενυδρείο είναι σε πλήρη λειτουργία

kill_bill 19-11-08 21:40

Απο προσωπικη εμπειρια (γυαλα στο πατωμα, χαλικι και 5 ποντους νερο μεσα) δυσκολευτηκα αρκετα για να το βγαλω.

orck 19-11-08 21:42

θα προτεινα ΕΝΤΟΝΟΣ να μην χρεισιμοποιησεις το κλασικο κοπιδι με τα ξυραφακια που τα σπας σε συγκεκριμενο σημειο για να εχεις παντα κοφτερη λεπιδα (φανταζομαι ειναι αυτο που λεει φαλτσετα ο kill_bill)
το ειχα δοκιμασει εγω και ειχα καταφερει να σπασω 2-3 λεπιδες και κατα τυχη δεν εκοψα κανενα δαχτυλο

εχω ξεκολησει 2 φιλτρα με πολυ κοπο με μαχαιρι κουζινας (βρες καποιο να κοβει πραγματικα και σε συνδιασμο με πολυ πιεση θα κοψεις την σιλικονη

kanarini 19-11-08 21:49

παρε μια σπατουλα και προσπαθησε θα βγει ευκολα

aspalax 19-11-08 21:49

μάλλον βλέπω μαχαίρι ψωμιού

kill_bill 19-11-08 21:54

Ναι τα κλασσικα κοπιδια εννοω φιλε orck.
Θεωρω αυτονοητη την απολυτη προσοχη και αφοσιωση σε αυτο που κανουμε, ειτε αυτο εχει να κανει με κοπιδια ειτε με ηλεκτρικους τροχους ειτε με οτιδηποτε.
Ποσο μαλλον αν για καποιον "δεν πιανουν τα χερια του".
Τη δουλεια σε μενα εκανε κατα 90% το κοπιδι (με 3-4 εξτρα λαμες) και κατα 10% η χορδη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aspalax (Μήνυμα 305866)
μάλλον βλέπω μαχαίρι ψωμιού

Αμφιβαλλω αν θα χωραει αναμεσα στο πλαστικο και στο τζαμι. Εδω η φαλτσετα και σφηνωνε σε καποια σημεια.

aspalax 19-11-08 22:52

ευχαριστώ όλους

paco 19-11-08 23:38

μονο με φαλτσετα ειναι το κοπιδι η ξυραφι πες το οπως θες με λαβη ανοιγεις απο τη λαβη ολη τη λεπιδα ετσι εξασφαλιζεις μια μικρη ελαστικοτητα πιεζεις να ερθουν παραληλα με το τζαμι τα 2 η τρεια πρωτα χωρισματα που εχει η λαμα τραβας κατα εξω το φιλτρο και κατεβαζεις τη λεπιδα εως να κανεις μια αρχη μετα βγαινει πιο ευκολα. γιατο καθαρισμα μια ζελατινα κολημενη κατω απο τη σιλικονη πουεχει απομεινει με ζελοτειπ και ξυνεις με ολοκαινουργια σκετη λεπιδα καλη επιτυχεια με αργες κινησεις οτι κανεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01369 seconds with 10 queries