Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αθόρυβη αεραντλία? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27887)

xontros 07-11-08 15:39

Αθόρυβη αεραντλία?
 
Καλημέρα σε όλους..

Ψάχνω μια μικρή αεραντλία, για την καλλιέργεια αρτέμιας..

Είχα τόσον καιρό μία παλιά αεραντλιούλα, κινεζικοειδή, την οποία όμως δεν αντέχω άλλο, γιατί την καλλιέργεια την κάνω (λόγω οικογενειακής γκρίνιας) στο δωμάτιό μου, και είναι αρκετά θορυβώδης και δε με αφήνει να κοιμηθώ!

Αγόρασα χθες μία της Tetra-tec, τη μικρή, την 50άρα, αλλά και αυτή κάνει πολύ θόρυβο και θα πάω να την αλλάξω..

Καμία πρόταση?

Yiannis59 07-11-08 15:43

Eheim για να μην παμε σε πολυ ποιο μεγάλη και ακριβή

Nikos! 07-11-08 15:44

Φιλε εγω εχω αυτην της Eheim και ειναι τελειως αθορυβη.Οι φυσαλιδες ακουγοναι πιο πολυ...Εγω μαλλον θα πουλισω την δικια μου γιατι την πηρα την χρισιμοποιησα 2 εβδομαδες και τωρα δεν εχω τι να την κανω...
http://img.aquaristic.net/dyn_images/1/093100_p1.jpg

Dimis 07-11-08 15:48

Φιλε Χοντρουλιε επειδη ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα δοκιμασα αρκετες και κατεληξα στην μικρη της SERA η οποια ειναι και η φθηνοτερη απ ολες και δεν κανει και καθολου θορυβο.
Θα με θυμηθεις!

Μικρος 07-11-08 15:48

1)Μικρομαστορεματα:D
Φτιαχνεις ενα κουτι με ηχομονωση αφηνωντας τρυπουλες για αερα και βαζεις μεσα την αντλια.
2)Μεγαλομαστορεματα
Φτιαχνεις ενα κουτι με ηχομονωση αγηνωντας τρυπουλες για αερα και βαζεις μεσα το κρεβατι....:D:D

imichal 07-11-08 15:48

eheim

xontros 07-11-08 16:02

Το πρόβλημά μου με τις Eheim και τις Sera (γι'αυτό και πήρα χθες την tetratec), είναι ότι οι μικρότερες βγάζουν 100lt αέρα/h (ενώ της tetratec 50lt/h).. Περισσότερος αέρας = μεγαλύτερο κομπρεσεράκι, άρα και περισσότερος θόρυβος, έτσι δεν είναι?

Άρα Yiannis59 μιλάμε για ΜΙΚΡΗ αεραντλία (επαναλαμβάνω, είναι για artemia)..

Nikos!, την έχεις στο δωμάτιό σου?

dimis1978, ποιες άλλες δοκίμασες?

Μικρέ, μήν ξεχνάς ότι είμαι χοντρός! :D

Yiannis59 07-11-08 16:04

Η eheim ειναι ρυθμιζόμενη και (διπλα στο αυτι) σου να την βαλεις δεν την ακους

Dimis 07-11-08 16:13

Δοκιμασα την μικρη της eihem την μικροτερη της TETRA στο γνωστο καταστημα στην Κηφισια εντος του καταστηματος εγινε και η δοκιμη.
Βρηκα την SERA ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ.
Απλα πραγματακια...
Τιποτα βεβαια δεν ειναι απολυτο,γι αυτο οπου πας κανε επιτοπου μια δοκιμη και αποφασισε!

maikl 07-11-08 16:33

-Με βαση την λιγοτερη καταναλωση σε watt αρα μικροτερη ισχυ,οποτε ισως και λιγοτερο θορυβο-συντονισμο,θα πηγαινα για αυτη ή αυτη για ποιο οικονομικη λυση.
-Αν και θερμος οπαδος της eheim πιστευω οτι με τις αεραντλιες δεν τα παει καλα-2 που ειχα παλαιοτερα σταματησαν ξαφνικα και αλλη μια ακουγετε :smt102

Andreas301 07-11-08 17:19

Ας προσθέσω κι εγώ την ταπεινή μου εμπειρία,
νομίζω ότι η πιο αθόρυβη αντλία που είχα ποτέ ήταν της RENA (μικρές και μεγάλες) είναι πολύ πιο αθόρυβες από οποιαδήποτε άλλη έχω δοκιμάσει και διαθέτω επίσης και Tetra και EHEIM.
Αλλά..... η μεγάλη RENA που είχα, στο χρόνο επάνω απλά σταμάτησε (εκτός εγγύησης). Η Tetra είναι η πιο θορυβώδης από αυτές που έχω.
Επίσης, αν θέλετε βαρύ πυροβολικό στην ποιότητα δοκιμάστε SHECO, για το θόρυβο νομίζω ότι είναι εξίσου καλή όπως και η RENA.

Yiannis59 07-11-08 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 (Μήνυμα 303430)
Ας προσθέσω κι εγώ την ταπεινή μου εμπειρία,
νομίζω ότι η πιο αθόρυβη αντλία που είχα ποτέ ήταν της RENA (μικρές και μεγάλες) είναι πολύ πιο αθόρυβες από οποιαδήποτε άλλη έχω δοκιμάσει και διαθέτω επίσης και Tetra και EHEIM.
Αλλά..... η μεγάλη RENA που είχα, στο χρόνο επάνω απλά σταμάτησε (εκτός εγγύησης). Η Tetra είναι η πιο θορυβώδης από αυτές που έχω.
Επίσης, αν θέλετε βαρύ πυροβολικό στην ποιότητα δοκιμάστε SHECO, για το θόρυβο νομίζω ότι είναι εξίσου καλή όπως και η RENA.

Στην sheco το πηγα και εγω οταν ειπα μην παμε στις ακριβές ΜΚ3

orck 07-11-08 18:13

να ρωτησω ολους εσας με τις αεραντλιες;
οκ μια χρηση ειναι η αρτεμια, τι αλλο μπορεις να την κανεις;

maikl 07-11-08 18:17

-Σε μια πιθανη φαρμακευτικη αγωγη (οπου εχουμε και αυξηση θερμοκρασιας)...γενικα καλα ειναι να υπαρχει
-Σε αεροφιλτρο (αν χρησιμοποιεις,εγω ναι)
-το καλοκαιρι για τα χρυσοψαρα μου(ζεστες μερες)

Andros 07-11-08 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 303409)
Φιλε Χοντρουλιε επειδη ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα δοκιμασα αρκετες και κατεληξα στην μικρη της SERA η οποια ειναι και η φθηνοτερη απ ολες και δεν κανει και καθολου θορυβο.
Θα με θυμηθεις!

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

Andreas301 07-11-08 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 303438)
-Σε μια πιθανη φαρμακευτικη αγωγη (οπου εχουμε και αυξηση θερμοκρασιας)...γενικα καλα ειναι να υπαρχει
-Σε αεροφιλτρο (αν χρησιμοποιεις,εγω ναι)
-το καλοκαιρι για τα χρυσοψαρα μου(ζεστες μερες)

Πέρα από τα παραπάνω που ανέφερε ο Μιχάλης, προσωπικά έχω αεραντλία σε όλα τα ανυδρεία μου η οποία ενεργοποιείται λίγο πριν να σβήσουν τα φώτα (και ειδικά στο φυτεμένο).

Yiannis59 07-11-08 19:06

Σε ολα μου τα δισκοενυδρεια με 29 - 30 βαθμους θερμοκρασια και αφου εχασα δισκο εμαθα :smt003

Nikos! 07-11-08 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 303414)
Το πρόβλημά μου με τις Eheim και τις Sera (γι'αυτό και πήρα χθες την tetratec), είναι ότι οι μικρότερες βγάζουν 100lt αέρα/h (ενώ της tetratec 50lt/h).. Περισσότερος αέρας = μεγαλύτερο κομπρεσεράκι, άρα και περισσότερος θόρυβος, έτσι δεν είναι?

Άρα Yiannis59 μιλάμε για ΜΙΚΡΗ αεραντλία (επαναλαμβάνω, είναι για artemia)..

Nikos!, την έχεις στο δωμάτιό σου?

dimis1978, ποιες άλλες δοκίμασες?

Μικρέ, μήν ξεχνάς ότι είμαι χοντρός! :D

την εχω πανω σε ξυλινη βιβλιοθηκη στο δωματιο που κοιμαμαι και δουλευε συνεχεια ακομα και τι βραδυ.εχει λαστιχενια ποδαρακια για να αποροφαει τους κραδασμους...

xontros 07-11-08 20:04

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

steady 07-11-08 20:21

εγω εχω και μια με μπαταριες για πιθανες πολυωρες διακοπες ρευματος η μεταφορα ψαριων και μια κινεζικη την οποια χρειαστηκα σε καποια φαση που κινδυνευαν απο ασφυξια τα ψαρια λογο υπερβολικου co2

Nikos! 07-11-08 20:23

Εγω οταν πηγα στο μαγαζι που την αγορασα ζητησα να την βαλει σε λειτουργεια για να δω αν κανει θορυβο.μπορεις να κανεις και εσυ το ιδιο...

blackghost7 08-11-08 03:11

Για μενα η RENA ειναι μακραν η πιο αθορυβη....

netblues 08-11-08 10:18

Μια αλλη ιδεα ειναι να παρεις ενα μακρυ σωληνακι σιλικονης κατα προτιμηση, και να βγαλεις την αεραντλια στο μπαλκονι.....

crazyio 08-11-08 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 303569)
Μια αλλη ιδεα ειναι να παρεις ενα μακρυ σωληνακι σιλικονης κατα προτιμηση, και να βγαλεις την αεραντλια στο μπαλκονι.....

ή σε άλλο διαμέρισμα για να ενοχλεί άλλους ... :D
Στο μπαλκόνι μπορεί να βρέχεται ... χειμώνας έρχεται :smt035

nikman 09-11-08 00:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 303404)
δεν αντέχω άλλο γιατί την καλλιέργεια την κάνω στο δωμάτιό μου, και είναι αρκετά θορυβώδης και δε με αφήνει να κοιμηθώ

Έτσι όπως το περιγράφεις δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με καμία μάρκα και τύπο γιατί και το μοτέρ να μην ακούγεται καθόλου (πράμα απίθανο) θα ακούγονται οι μπουρμπουλήθρες του νερού. Ύστερα φως δεν ανάβεις κατά την εκκόλαψη;
Η ιδανική και οικονομικότερη λύση, αφού δεν θα αγοράσεις τίποτα, είναι να κάνεις την παραγωγή σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού.
Η δεύτερη πιο οικονομική λύση είναι να ξεκινήσεις να κοιμάσαι φορώντας ωτοασπίδες.
Θα πας σε φαρμακείο και θα ζητήσεις σιλικόνης. Πολύ καλές εγγυημένα :D

CHRIS4204 10-11-08 11:42

Κι εγώ είχα πρόβλημα με τον θόρυβο αλλά το έλυσα.
Η λύση ήρθε με σαμπρέλα ποδηλάτου.
Απλά κόβεις τη σαμπρέλα σε ένα σημείο και την τυλίγεις ΣΦΙΧΤΑ γυρω γυρω , ανοίγεις μια μικρή τρυπα για το σωληνάκι και μια για το ρεύμα και περνάς απ΄έξω με ταινία ή για ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχία λαστιχοταινία (αυτοβουλκανιζόμενη).
Εγγυημένο αποτέλεσμα.Δοκίμασε το πριν πας να αγοράσεις άλλη.

Φιλικά Χριστόφορος

CHRIS4204 19-11-08 12:20

Τελικά τι έκανες?Όλα οκ?

chemical mac 19-11-08 12:49

Αγόρασε σαμπρέλα από λάστιχο φορτηγού, την έδεσε γύρω από το κεφάλι του, άνοιξε και δυο τρύπες για την αναπνοή και όλα μέλι γάλα :D :D :D

Nikos! 19-11-08 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 305740)
Αγόρασε σαμπρέλα από λάστιχο φορτηγού, την έδεσε γύρω από το κεφάλι του, άνοιξε και δυο τρύπες για την αναπνοή και όλα μέλι γάλα :D :D :D

:smt042:smt042:smt082:smt082

xontros 19-11-08 15:15

Update:
Δοκίμασα και της sera, και δεν ήταν κάτι καλύτερο..

Τελικά όμως διαπίστωσα το εξής: Όσο δυσκολεύεις τον αέρα να βγει, τόσο λιγότερο θόρυβο κάνει..

Έτσι, στην παλιά κινέζικη αεραντλία μου, που είχε δύο εξόδους, εκεί που χρησιμοποιούσα μόνο τη μία, έβαλα λαστιχάκι και στη δεύτερη έξοδο, το οποίο το έδεσα έτσι ώστε να μή μπορεί να βγει αέρας.. Και ο θόρυβος μειώθηκε σημαντικά! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02470 seconds with 10 queries