Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Απορία σχετικά με τη διατήρηση της riccia σε νερό βρύσης! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27806)

gfdimopo 04-11-08 00:27

Απορία σχετικά με τη διατήρηση της riccia σε νερό βρύσης!
 
Πήρα σήμερα λίγο riccia αλλα την έχω βάλει σε ένα κουβαδάκι με νερό βρύσης, με σκοπό να ψοφήσουν τα σαλιγκάρια...χεχε...

Υπαρχει περίπτωση να πάθει τπτ η riccia αν μείνει σε νερό βρύσης μέχρι το πρωί?

PUF 04-11-08 00:29

Για την riccia δεν ξερω, αλλα τα σαλιγκαρια με νερο βρυσης δεν προκειται να ψοφησουν. :)

delta66 04-11-08 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUF (Μήνυμα 302513)
Για την riccia δεν ξερω, αλλα τα σαλιγκαρια με νερο βρυσης δεν προκειται να ψοφησουν. :)

:smt003:smt003 :smt023

gfdimopo 04-11-08 00:38

να βγαλω όσα μπορώ με το χέρι και να την βάλω μέσα? τι προτείνεται?

delta66 04-11-08 00:44

Ξεπλυμα με νερο και οσο ξεπλενεις βγαλσιμο με το χερι τα ορατα.
Και μετα για τυχων ασθενειες που μεταφερονται, μικρα σαλιγγαρια που δεν εβγαλες και αυγα σαλιγγαριων, κανε απολυμανση.
19 μερη νερο - 1 μερος χλωρινη.
Οσο πιο ευαισθητο το φυτο τοσο λιγοτερο χρονο μεσα στο διαλυμα.
Απο 1-3 λεπτα φτανουν.
Για τη riccia 1 λεπτο ειναι αρκετο νομιζω, για να μη "καει" (και μια προσευχη για να εχουν "φυγει" ολα τα "αλλα").

ΥΓ χλωρινη απλη πρασινη, οχι με αρωματικα λεμονια κλπ
δες και εδω http://www.aquajake.com/blog/plantin...fore-or-after/

chemical mac 04-11-08 00:49

Όχι χλωρίνες με riccia καίγεται πάραυτα. βάλε την riccia μέσα και μην ταϊζεις ή μαλάκωσε το νερό σου και καθάρισες

gfdimopo 04-11-08 01:17

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...το Kh μου είναι 6 να το μαλακώσω και άλλο?
-------------------------
Εβγαλά όσα σαλιγκάρια έβλεπα και την έριξα μέσα στο ενυδρείο.Αύριο θα την βάλω σε πλεγματάκι. Πάντως παρατήρησα οτι διαλύεται εύκολα απο στοιβάδα όπως είναι και μένουν πολλά κομματάκια που λογικά θα πάνε στο φίλτρο....! Πάντως είναι πολύ όμορφο φυτό!

PascM 04-11-08 01:25

Όταν σου είπε ο chemical_mac να μαλακώσεις το νερό μιλούσε για την GH διότι σε χαμηλό GH τα σαλιγκάρια δεν την βγάζουν (όχι όλα όμως κάποια αν δεν με απατά η μνήμη μου τα καταφέρνουν)

gfdimopo 04-11-08 01:39

για κάτι που ανησυχώ η riccia θεωρείται παράσιτο ή φυτό?

PascM 04-11-08 01:42

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a_fluitans.htm

gfdimopo 04-11-08 01:46

Καλα ξεμπερδέματα τι σημαίνει? οτι είναι παράσιτο? πάντως είναι πολύ όμορφο φυτό η αλήθεια είναι! Δηλαδή αν θελήσω να απαλαγώ απο αυτή κάποια στιγμή και την απομακρύνω όλη απο το ενυδρείο δεν θα απαλλαγώ? θα φυτρώνει συνέχεια?

aaaooll 04-11-08 02:50

harilae πες πως την ξεφορτώθηκες...

PascM 04-11-08 02:57

Μια χαρά την ξεφορτώνεσαι!
Ίσως να την ξηλώσεις και να επανεμφανιστεί μια δυο φορές και μετά τέλος.

netblues 04-11-08 07:56

Η riccia στη χλωρινη θα διαλυθει αμεσως. Ομως το να προσπαθεις να απομακρυνεις τα σαλιγκαρια ειναι απλως ματαιο.
Ειναι μερος του συστηματος, και σε ενα φυσιολογικο ενυδρειο δεν αποτελουν προβλημα.

gfdimopo 04-11-08 09:22

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σαλιγκάρια έχω μερικά στο ενυδρείο οπότε δεν ανησυχώ και τόσο.

Σήμερα θα κάνω το πείραμα με το χαλακι της riccia!

xontros 04-11-08 13:57

Μια και αναφέρθηκε, πάντως, το συζητούσαμε με τον Τόλη την πρώτη φορά που κατέβηκα στο Σύλλογο, η χρήση του διαλύματος χλωρίνης για τα σαλιγγάρια είναι ένας ακόμη μύθος που διαδίδεται από στόμα σε στόμα στα διαδικτυακά φόρα.. Αν υπάρχουν ζωντανά σαλιγγάρια, ναι, αυτά σκοτώνονται στο διάλυμα της χλωρίνης, αν όμως υπάρχουν αυγά, για να σκοτωθούν θα πρέπει να μείνει το φυτό πάρα πολλή ώρα στο διάλυμα, κάτι που δε θα το αντέξει το ίδιο το φυτό..

aristomenis 04-11-08 15:44

.............
 
Γεια σας.

Παιδιά η γνώμη μου για την χλωρίνη είναι @#@$^%@$&*^%= καταστροφή !
όχι μόνο για τα φυτά μας αλλά γενικότερα για την ζημιά που προκαλή γενικότερα στο περιβάλλον.... στα φυτά ειδικότερα ακόμα και αν δεν τα καταστρέψει προκαλεί μόνιμες βλάβες.....να σκεφτείτε ότι την στιγμή που βυθίζουμε το φυτό στην χλωρίνη, το χλώριο εισρέει σε δευτερόλεπτα ! ! στους ιστούς του φυτού (και αυτό αποδεικνύετε αν έχουμε ένα τεστ για χλώριο....) προτείνω (από το site του Τσάμη) την μέθοδο της(στυπτηρίας) Βάζεις μια κουταλιά σούπας σε 1 λίτρο νερού, το διαλύεις καλά, και αφήνεις τα φυτά για 5 λεπτά. Μετά ξεπλένεις καλά με αποχλωριωμένο νερό και είσαι έτοιμος. Το έχω δοκιμάσει και εγώ και λειτουργεί άψογα...πρέπει μόνο που και που να αναδεύουμε τα φυτά..... εγώ προτείνω να επιμηκύνουμε το χρόνο σε 10 λεπτά.....για να έχουμε σίγουρα αποτελέσματα.

ΥΓ. Την στυπτηρία την βρίσκουμε στα φαρμακεία (λίγο δύσκολο ....) η σε κατάστημα με χημικά πχ Ρουμπουλάκης (Σωκράτους 30 ισόγειο στην Ομόνοια)




Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01650 seconds with 10 queries