Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Νεος...ξεκινιμα..!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27778)

akillis 02-11-08 22:50

Νεος...ξεκινιμα..!!!
 
Παιδια καλησπερα..!!!
Ασχολουμε χρονια με το ενυδρειο γλυκου ..και ειπα να μπω στον πανεμορφο κοσμο του θαλασσινου!εχω 6 ενυδρεια και το ενα αδειο...120 λ και λεω να αρχισω με fish only και λιγο ζωντανο βραχο και απο ψαρια...1-2 για τα λιτρα αυτα..!!!οι ερωτησεις μου....

1. βιολογια εχω..τωρα να βαλω νερο απο α/ο και αλατι και να φτιαξω τις παραμετρους(ph,kh,gh,αλατοτιτα κτλ) και μετα να βαλω ..αραγωνιτη ζωντανο ή νεκρο?και ποτε?..απο την αρχη ή φτιαξω τις παραμετρους και μετα?

2. τον ζωντανο βραχο ποτε να τον βαλω πριν ή μετα?

3. θα εχω δυο φιλτρα ενα βιολιγικο..και ενα με αντιφωσφορο ,σφουγγαρι και ανθρακα σωστα..?

4. τι αλλο θα χρειαστω ?

Σας ευχαριστω ..ελπιζω να ξεκινισω σωστα..!!!!!-+5

madfdg 03-11-08 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akillis (Μήνυμα 302130)
1. βιολογια εχω..τωρα να βαλω νερο απο α/ο και αλατι και να φτιαξω τις παραμετρους(ph,kh,gh,αλατοτιτα κτλ) και μετα να βαλω ..αραγωνιτη ζωντανο ή νεκρο?και ποτε?..απο την αρχη ή φτιαξω τις παραμετρους και μετα? Όταν λές βιολογία έχεις, τι εννοείς??? Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη , γεμίζουμε νερό το ενυδρείο , προσθέτουμε το αλάτι και το αφήνουμε να διαλυθεί με ένα κυκλοφορητή.Μόλις φτιάξουμε την αλατότητα προσθέτουμε αραγωνίτη και ζωντανό βράχο!Τότε θα ασχοληθούμε με ph και kh.Gh δεν μετράμε στο αλμυρό;)

2. τον ζωντανο βραχο ποτε να τον βαλω πριν ή μετα?

3. θα εχω δυο φιλτρα ενα βιολιγικο..και ενα με αντιφωσφορο ,σφουγγαρι και ανθρακα σωστα..? Αν ο ζωντανός βράχος είναι σε σχέση με το νερό του ενυδρείο σου απο 10% και πάνω δεν χρειάζεσαι άλλο βιολογικό υλικό.Μακαρόνια , πετρούλες και συναφή έξωωωω:smt003 !Ένα κάνιστρο ώς χημικό - μηχανικό σίγουρα θα χρειαστεί!

4. τι αλλο θα χρειαστω?Απο εξοπλισμό εννοείς?Πές μας τι διαθέτεις ώστε να συμπληρώσουμε ;)

Σας ευχαριστω ..ελπιζω να ξεκινισω σωστα..!!!!!-+5

Και εμείς αυτο ελπίζουμε :smt003 Καλωσήρθες στην παρέα μας!

akillis 03-11-08 10:10

1 Συνημμένο(α)
Ευχαριστω για την απαντηση...

1.βιολογια εννοω οτι εχω περιπου 15 κιλα substrat pro που δουλευουν σε ενυδρεια καιρο,και εχουν βιολογια!!
2.τι αραγωνιτη να παρω??ζωντανο ή νεκρο?:smt102
3.στο φιλτρο που θα ειναι χημικο και μηχανικο με πια σειρα θα μπουν τα υλικα?
4.απο εξοπλισμο εχω=3 κυκλοφοτητες ,ενα εσωτερικο φιλτρο,ενα εξωτερικο φιλτρο,uv 5watt,α/ο με di,πεχαμετρο iks,και ms αγωγιμοτητας ,αεραντλια..!τι αλλο???

σιγουρα θα τα λεμε..και παλι ευχαριστω!!!

madfdg 03-11-08 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akillis (Μήνυμα 302206)
1.βιολογια εννοω οτι εχω περιπου 15 κιλα substrat pro που δουλευουν σε ενυδρεια καιρο,και εχουν βιολογια!! Φαντάζομαι πως ξέρεις οτι δεν είναι ίδια η βιολογία του γλυκού με του αλμυρού νερού!
2.τι αραγωνιτη να παρω??ζωντανο ή νεκρο?:smt102 Εγω θα έπαιρνα νεκρό.Σε λίγο καιρό θα ζωντανέψει
3.στο φιλτρο που θα ειναι χημικο και μηχανικο με πια σειρα θα μπουν τα υλικα?
4.απο εξοπλισμο εχω=3 κυκλοφοτητες ,ενα εσωτερικο φιλτρο,ενα εξωτερικο φιλτρο,uv 5watt,α/ο με di,πεχαμετρο iks,και ms αγωγιμοτητας ,αεραντλια..!τι αλλο??? Όλα καλά (πές μου μόνο τι κυκλοφοτρητές έχεις), κράτα μόνο το εξωτερικό φίλτρο.Την αεραντλία τι την θές?Σκιμμερ? Το Iks είναι πιο ακριβό απο όλο το ενυδρείο και απο αυτά που θα έχεις μέσα :smt003

σιγουρα θα τα λεμε..και παλι ευχαριστω!!!

Τπτ!!!:smt003:smt003


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01259 seconds with 10 queries