Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διαρροή!!Help (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27557)

johnny6580 21-10-08 22:01

Διαρροή!!Help
 
Καλησπέρα
Έχω το ενυδρείο του καρφουρ των 96lt και πριν απο μιση περίπου ώρα διαπίστωσα πως υπάρχει νερό ανάμεσα στο κάτω γυαλί και στο έπιπλο στήριξης του ενυδρείου.΄γνωρίζει κάποιος αν έχει ξανασυμβεί?Τι μπορεί να γίνει(π.χ. να ανοίξει όλο το ενυδρείο)? και το σημαντικότερο πως να αποκατασταθεί η βλάβη!!ευχαριστώ εκ των προτέρων

s-vitzi 21-10-08 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny6580 (Μήνυμα 299027)
Καλησπέρα
Έχω το ενυδρείο του καρφουρ των 96lt και πριν απο μιση περίπου ώρα διαπίστωσα πως υπάρχει νερό ανάμεσα στο κάτω γυαλί και στο έπιπλο στήριξης του ενυδρείου.΄γνωρίζει κάποιος αν έχει ξανασυμβεί?Τι μπορεί να γίνει(π.χ. να ανοίξει όλο το ενυδρείο)? και το σημαντικότερο πως να αποκατασταθεί η βλάβη!!ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μηπως ετρεξε απο το καπακι κι εγλυψε στο πισω τζαμι και μου πανικοβαλλεσαι αδικα?Το ειχες τεσταρει πριν το στησεις?

klaz 21-10-08 22:21

σωστα,τσεκαρε το σωστα.μηπως ειχε καποιο ραγισμα στον πατο..?

johnny6580 21-10-08 22:29

Δεν το είχα τσεκάρει αλλά λειτουργεί περίπου 6 μήνες.
Το έψαξα όλο γύρω γύρω αλλά πουθενά δεν βρήκα ίχνος υγρασίας.

thanasis76 21-10-08 22:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny6580 (Μήνυμα 299030)
Δεν το είχα τσεκάρει αλλά λειτουργεί περίπου 6 μήνες.
Το έψαξα όλο γύρω γύρω αλλά πουθενά δεν βρήκα ίχνος υγρασίας.


οταν αναβουν τα φωτα του δεν δημιουργει υδρατμους???

johnny6580 21-10-08 22:39

Ναι αλλά δεν βγαίνουν οι υγγροποιήσεις εκτός,κι αν εβγαιναν θα υπήρχε κάποιο ίχνος πάνω στα γυαλία,δεν θα πήγαιναν δια μαγείας κάτω από το ενυδρείο!

thanasis76 21-10-08 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny6580 (Μήνυμα 299034)
Ναι αλλά δεν βγαίνουν οι υγγροποιήσεις εκτός,κι αν εβγαιναν θα υπήρχε κάποιο ίχνος πάνω στα γυαλία,δεν θα πήγαιναν δια μαγείας κάτω από το ενυδρείο!


το ειπα μηπος απο καμια γωνια τρεχει σταγονα σταγονα και δεν φενεται...:confused::confused:

s-vitzi 21-10-08 22:50

Θα ελεγα αν εχεις τιποτα πολυμπριζα στο επιπλο να τα προσεξεις:confused:.Απο κει και περα σιγουρεψου οτι ειναι οντως διαρροη.Μηπως ετρεξε μεσα η εξω απο το φοντο(αν υπαρχει)?Το φιλτρο εχεις το δικο του το εσωτερικο?

johnny6580 21-10-08 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 299037)
το ειπα μηπος απο καμια γωνια τρεχει σταγονα σταγονα και δεν φενεται...:confused::confused:



Το κατάλαβα και θα ήθελα να απολογηθώ για το απότομο της απάντησής μου.άπλά κοντεύω νασ τρελλαθώ,πραγματικά να μην σου τύχει ποτέ φίλε μου!!!ακόμα και να μην υπάρχει διαρροή και μόνο η σκέψη..........:smt101

thanasis76 21-10-08 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny6580 (Μήνυμα 299039)
Το κατάλαβα και θα ήθελα να απολογηθώ για το απότομο της απάντησής μου.άπλά κοντεύω νασ τρελλαθώ,πραγματικά να μην σου τύχει ποτέ φίλε μου!!!ακόμα και να μην υπάρχει διαρροή και μόνο η σκέψη..........:smt101


δεν το πηρα στραβα σε καταλαβαινω!!!!
οποτε γεμιζω ενυδρειο ειναι ο μεγαλητερος φοβος μου...:smt101:smt101
παντος αν μπορεις ασε το νερο μεχρι την μεση και βαλε το σε καπιο σημειο που να μπορεις να δεις απο κατω αν εχει κανενα κρακ....
σου επεσε τιποτα στον πατο?
μηπος το χτυμησες κατα λαθος?

johnny6580 21-10-08 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 299041)
δεν το πηρα στραβα σε καταλαβαινω!!!!
οποτε γεμιζω ενυδρειο ειναι ο μεγαλητερος φοβος μου...:smt101:smt101
παντος αν μπορεις ασε το νερο μεχρι την μεση και βαλε το σε καπιο σημειο που να μπορεις να δεις απο κατω αν εχει κανενα κρακ....
σου επεσε τιποτα στον πατο?
μηπος το χτυμησες κατα λαθος?


Δεν έπεσε τίποτα στον πάτο κι ούτε το χτύπησα.
το ενυδρείο έχει στο κάτω μέρος ένα περιμετρικό πλαστικό ύψους 5cm περίπου.το νερό είναι κάτω από το πλαστικό αυτό.αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν το πλαστικό αγκαλιάζει όλο το ενυδρείο από κατω σαν ταψί ή σταματάει αφού γυρίσει από κάτω.

Πάνος 21-10-08 23:19

στο 96αρι νομιζω ειναι ειναι οπως το 120αρι που εχω εγω και ειναι σαν ταψι ολος ο πατος....μονο στο 56αρι με το κυρτο τζαμι το καρφουρισιο εχει λιγο πλαστικο γυρω γυρω σαν κορνιζα...παντως τα καρφουρισια γλυφουν πολυ απο την υγρασια στο καπακι και τρεχει απο πισω...ειδικα αν εχεις τη β εκδοση....πολλες πιθανοτητες να ειναι απο το καπακι και να μην εχεις διαρροη...;)

johnny6580 21-10-08 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 299046)
στο 96αρι νομιζω ειναι ειναι οπως το 120αρι που εχω εγω και ειναι σαν ταψι ολος ο πατος....μονο στο 56αρι με το κυρτο τζαμι το καρφουρισιο εχει λιγο πλαστικο γυρω γυρω σαν κορνιζα...παντως τα καρφουρισια γλυφουν πολυ απο την υγρασια στο καπακι και τρεχει απο πισω...ειδικα αν εχεις τη β εκδοση....πολλες πιθανοτητες να ειναι απο το καπακι και να μην εχεις διαρροη...;)


Ας το ελπίσουμε φίλε μου.θα δείξει τις επόμενες ημέρες!!Σας ευχαριστώ όλους πάντος

maikl 22-10-08 05:27

-Υπαρχουν 2 ειδων καρφουρισια:τα ιταλικα(Adcance) με πλαστικο πατο σαν ταψι και το καπακι του "εμπεριεχει" τις λαμπες και τα πολωνικά Pacific(αυτα εχουν μια παρτα κατα μηκος του καπακιου για ταισμα-και μολις τη σηκωσεις βλεπεις τη λαμπα) στα οποια ο πατος ειναι μονο περιμετρικα με δυο κοντρες (να το πω) ενδιαμεσα...
-Αν εχεις το 2ο τυπο υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τους υδρατμους(χυνονται απο πισω οταν ανοιγεις το καπακι) οι οποιοι δημιουργουνται το βραδυ στο εσωτερικο μερος του καπακιου οταν ειναι κλειστα τα φωτα.;)
-Ψαξτο λιγο γιατι δεν ανοιγουν στα καλα καθουμενα ενυδρεια...

Υ.γ ...τωρα ειδα και του Πανου ...

makis206 22-10-08 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 299046)
παντως τα καρφουρισια γλυφουν πολυ απο την υγρασια στο καπακι και τρεχει απο πισω...ειδικα αν εχεις τη β εκδοση....πολλες πιθανοτητες να ειναι απο το καπακι και να μην εχεις διαρροη...;)

Εκεί πήγε αμέσως το μυαλό μου, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε κι ένας φίλος με το ενυδρείο του καρφούρ. Μαζεύονται οι υδρατμοί ψηλά στο καπάκι και λόγω της ροής πηγαίνουν προς το εξωτερικό χείλος του καπακιού στο πίσω μέρος του ενυδρείου, περνάνε μέσα απ'την αφίσα και καταλήγουν στο έπιπλο.

Στην αρχή το πρόβλημα ήταν εντονότερο γιατί είχε την αερόπετρα της αεραντλίας πίσω στην πλάτη και οι φυσαλίδες που έβγαιναν απ'την επιφάνεια του νερού πήγαιναν αμέσως στο καπάκι με αποτέλεσμα να μαζεύονται αμέσως οι σταγόνες που θα κατέληγαν έξω. Μόλις μετακίνησε την αερόπετρα γλύτωσε από τα καθημερινά σκουπίσματα του νερού μέχρι που αφαίρεσε εντελώς την αεραντλία και χαλάρωσε αρκετά. Το πρόβλημα που δημιουργεί το συγκεκριμένο καπάκι δυστυχώς παραμένει αφού παραμένουν κι οι υδρατμοί λόγω της θερμοκρασίας, ίσως όμως μ'ένα κομμάτι λάστιχο που θα καλύβει το κενό ανάμεσα στο πίσω τζάμι και στο χείλος του καπακιού να τελειώσεις οριστικά με το πρόβλημα το οποίο είναι και πολύ ενοχλητικό..:mad:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01726 seconds with 10 queries