Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θερμαντήρας Juwel (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27411)

Filotas 14-10-08 17:42

Θερμαντήρας Juwel
 
Ξέρει κανείς αν ο συγκεκριμένος θερμαντήρας μπορεί να βυθιστεί όλος μέσα στο νερό ή αν η κεφαλή του πρέπει απαραίτητα να είναι έξω;

PascM 14-10-08 17:53

Βασικά επειδή έχουν αποδειχθεί αρκετά ευπαθείς δεν θα το συνιστούσα, από την άλλη πάλι εγώ που τον έχω βυθισμένο εδώ και μερικά χρόνια δεν έχει πρόβλημα αλλά αυτό μάλλον εξαίρεση είναι.

Filotas 14-10-08 17:57

Σκεφτόμουν να τον βάλω σαν βοηθητικό στο καινούργιο ενυδρείο 360Λιτ μικτά, αλλά έτσι που μου λές με τρομάζεις. Σαν τί θα μπορούσε να γίνει δηλαδή;
Αυτός που έχω είναι 100W.

PascM 14-10-08 18:01

Να σταματήσει να δουλεύει είναι το ποιο απλό, το να κολλήσει αναμμένος είναι το ποιο κακό!

Filotas 14-10-08 18:17

Αρα να μην το κάνω.....

orck 14-10-08 20:16

να σε σκοτωσει απο ηλεκτροπληξια ειναι το χειροτερο
(μην πει κανεις οτι αυτο δεν γινεται γιατι ειναι κριμα να χαθει ζωη απο κατι τετοιο, δεν εχει συμβει ας προσπαθησουμε ολοι να μην συμβει)
παντα πρεπει να προσεχουμε οταν εχουμε ρευμα και νερο κοντα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 297024)
Να σταματήσει να δουλεύει είναι το ποιο απλό, το να κολλήσει αναμμένος είναι το ποιο κακό!


klaz 14-10-08 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297030)
Αρα να μην το κάνω.....

δεν τους εμπιστευομαι καθολου αυτους τους hydor θερμοστατες που τους βαφτισανε juwel.ηταν και παραμενουν απαρεδεκτοι.:smt045

aaaooll 15-10-08 02:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 297053)
παντα πρεπει να προσεχουμε οταν εχουμε ρευμα και νερο κοντα

που στην περιπτωση μας εχουμε παντα νερο και ρευμα κοντα...

γιαυτο, θα πρεπει και να εχουμε λαβει καποια μετρα, πχ ρελε βραχυκυκλοματος...

Moutralewn 15-10-08 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 297053)
να σε σκοτωσει απο ηλεκτροπληξια ειναι το χειροτερο
(μην πει κανεις οτι αυτο δεν γινεται γιατι ειναι κριμα να χαθει ζωη απο κατι τετοιο, δεν εχει συμβει ας προσπαθησουμε ολοι να μην συμβει)
παντα πρεπει να προσεχουμε οταν εχουμε ρευμα και νερο κοντα

Σε περίπτωση ύπαρξης αυτόματου ρελέ στο σπίτι, δεν τίθεται θέμα ηλεκτροπληξίας αλλά πάλι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Αυτόματο ρελέ, έχουν όλα τα σπίτια 35ετία και κάτω (εκτός μερικών ελαχίστων εξαιρέσεων).

Επιπλέον, ανεξαρτήτως θερμαντήρα, θα πρέπει όσα σπίτια δεν έχουν να καλέσουν έναν ηλεκτρολόγο για να βάλουν ένα αυτόματο ρελέ. Το κόστος του είναι μικρό (20-25€ αν δεν κάνω λάθος) και πραγματικά σώζει ζωές.

Filotas 15-10-08 09:32

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις με πείσατε και δεν θα τον βάλω τελικά!

PascM 15-10-08 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 297053)
να σε σκοτωσει απο ηλεκτροπληξια ειναι το χειροτερο
(μην πει κανεις οτι αυτο δεν γινεται γιατι ειναι κριμα να χαθει ζωη απο κατι τετοιο, δεν εχει συμβει ας προσπαθησουμε ολοι να μην συμβει)
παντα πρεπει να προσεχουμε οταν εχουμε ρευμα και νερο κοντα

Βεβαίως γι' αυτό και θα πρέπει να έχεις διαβάσει που πολλές φορές προτείνουμε να βγαίνουν οι πρίζες πριν τις όποιες εργασίες συντήρησης στο ενυδρείο.

smernaros 15-10-08 13:22

ο θερμοστατης του ριο παει κομπλε με το φιλτρο του.δηλαδη στο παταρι,στα σκουπιδια κλπ.παντως οπουδηποτε αλου εκτος απο μεσα στο ενυδρειο:smt081

delta66 15-10-08 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297019)
Ξέρει κανείς αν ο συγκεκριμένος θερμαντήρας μπορεί να βυθιστεί όλος μέσα στο νερό ή αν η κεφαλή του πρέπει απαραίτητα να είναι έξω;

Η κεφαλη του πρεπει να ειναι εξω απο το νερο.
Δεν ειναι βυθιζομενος.
Εχουν μια κακη φημη γενικα.
Αν σε παιρνει παρε ενα jaeger (1watt/1λιτρο)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από smernaros (Μήνυμα 297183)
ο θερμοστατης του ριο παει κομπλε με το φιλτρο του.δηλαδη στο παταρι,στα σκουπιδια κλπ.παντως οπουδηποτε αλου εκτος απο μεσα στο ενυδρειο:smt081

ή μεσα στο βαρελι προετοιμασιας (πχ με τυρφη για ενυδρειο μαλακου) ;)

orck 15-10-08 14:25

PascM, βεβαια το εχω διαβασει και φυσικα το τηρω
το τονισα για να το διαβασουν και αλλοι, καλο κανει :smt112

PascM 15-10-08 18:45

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως

crazyio 16-10-08 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από smernaros (Μήνυμα 297183)
ο θερμοστατης του ριο παει κομπλε με το φιλτρο του.δηλαδη στο παταρι,στα σκουπιδια κλπ.παντως οπουδηποτε αλου εκτος απο μεσα στο ενυδρειο:smt081

Το φίλτρο των Juwel μόνο κακό δεν μπορεί να θεωρηθεί...
Είναι αξιόπιστο και κάνει πολύ καλά την δουλειά του ...
οπότε στα σκουπίδια δεν πρέπει να καταλήξει σε καμιά περίπτωση ..
ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστεί το οτιδήποτε ...
το πατάρι είναι μια καλή λύση ;)

alan boy 16-10-08 11:28

εγω εχω εναν 300w hydor βυθισμενο εδω και 2 χρονια .
ακομα δεν εχω παθει ηλεκτροπληξια.........
καλο ειναι παντως να παιρνουμε τα μετρα μας.

ΧρήστοςΠ 16-10-08 11:45

Αν σε παιρνει παρε ενα jaeger (1watt/1λιτρο)

Καλά μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά για αυτούς 2 μου έχουν πάθει ζημιά και την μία πήγα να χάσω όλα τα ψάρια με θερμοκρασία στους 37 :confused:

Αν θες να είσαι σίγουρος δούλεψέ τον με controller

PascM 16-10-08 11:52

Γι' αυτό secho (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι πως γράφετε) και controler και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο!!! LOL

george 16-10-08 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 297453)
Γι' αυτό secho (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι πως γράφετε) και controler και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο!!! LOL

http://www.schego.de/regler.php?lang=en

Filotas 16-10-08 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 297450)
Αν σε παιρνει παρε ενα jaeger (1watt/1λιτρο)

Καλά μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά για αυτούς 2 μου έχουν πάθει ζημιά και την μία πήγα να χάσω όλα τα ψάρια με θερμοκρασία στους 37 :confused:

Αν θες να είσαι σίγουρος δούλεψέ τον με controller

Χρήστο βοηθητικό έλεγα να τον βάλω. Μέσα θα βάλω σίγουρα έναν jaeger 300W που περιμένω απο μέρα σε μέρα. Απλά έλεγα να τον βάλω αυτόν απο τώρα για να μου ζεστάνει λίγο το νερό γιατί με θερμοκρασία 19 βαθμούς το ενυδρείο το βλέπω να στρώνει του χρόνου!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 297453)
Γι' αυτό secho (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι πως γράφετε) και controler και έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο!!! LOL

Όσο για controller να πώ οτι ποτέ δεν χρειάστικα ψήξη (τα τελευταία 2 χρόνια δηλαδή), τον χειμώνα δε χρειάζομε μόνο θέρμανση ειδικά όταν έξω η θερμοκρασία πεύτει κάτω απο -10. Γι'αυτό και δεν σκεύτικα ποτέ τον controller.

PascM 16-10-08 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 297454)

Βάνε μπρε και τον δικό του controler

george 16-10-08 12:51

Από πάνω είναι μπρε 8)8)8)

PascM 16-10-08 13:00

:D:D:D Ω ναι έχουτε δίκιον :smt045

orck 16-10-08 15:14

ελπιζω μονο να μην θες να βαλεις δισκους (που ως γνωστον θελουν υψηλη θερμοκρασια)

ευλογημενος εισαι Filota με το κλιμα της Καστοριας, η Νοτια Ελλαδα θυμιζει πολυ σε τροπικη χωρα και αυτο δεν ειναι καθολου καλο

Moutralewn 16-10-08 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 297512)
ελπιζω μονο να μην θες να βαλεις δισκους (που ως γνωστον θελουν υψηλη θερμοκρασια)

ευλογημενος εισαι Filota με το κλιμα της Καστοριας, η Νοτια Ελλαδα θυμιζει πολυ σε τροπικη χωρα και αυτο δεν ειναι καθολου καλο

Αυτό ισχύει.

Βέβαια εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με υψηλή θερμοκρασία.

Το καλοκαίρι,χωρίς ανεμηστηράκια κλπ με ανοιχτά τα καπάκια έχω θερμοκρασία γύρω στους 26,5 σταθερά.

Βέβαια έχω σχετικά δροσερό σπίτι, οπότε παίζει ρόλο και αυτό...

delta66 16-10-08 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297459)
Χρήστο βοηθητικό έλεγα να τον βάλω. Μέσα θα βάλω σίγουρα έναν jaeger 300W που περιμένω απο μέρα σε μέρα. Απλά έλεγα να τον βάλω αυτόν απο τώρα για να μου ζεστάνει λίγο το νερό γιατί με θερμοκρασία 19 βαθμούς το ενυδρείο το βλέπω να στρώνει του χρόνου.....

Το συζητας?
Μονο μη βουλιαξεις την κεφαλη?
Αυτος επειδη δινεται για χρηση με το εσωτερικο φιλτρο της juwel και τοποθετειται μεσα στο φιλτρο στηριζομενος σε ενα πλαστικο θηκακι που πιανει στο κουτι του φιλτρου, αναγκαστικα η κεφαλη μενει απ'εξω.
Σου λεει η juwel .... "ξηλωσες το φιλτρο και εβαλες το θερμαντηρα χυμα μεσα? ... καλα να παθεις!!!!" :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 297459)
......Όσο για controller να πώ οτι ποτέ δεν χρειάστικα ψήξη (τα τελευταία 2 χρόνια δηλαδή), τον χειμώνα δε χρειάζομε μόνο θέρμανση ειδικά όταν έξω η θερμοκρασία πεύτει κάτω απο -10. Γι'αυτό και δεν σκεύτικα ποτέ τον controller.

Α. Αν μενει πολυ κρυο το δωματιο καποιες ωρες της μερας (πχ οταν λειπεις στη δουλεια) παρε ενα λιγο πιο δυνατο θερμαντηρα απο 1watt/lt, αν και στα μεγαλα ενυδρεια δεν χρειαζεται αφου κρατανε τη ζεστη περισσοτερη ωρα.

Β. υπαρχει και controller eliwell με μια εξοδο (πιο οικονομικος) που ειναι για να ελεγχει μονο τη θερμανση (ή μονο την ψυξη για μας εδω) ;)


ΥΓ ?Αληθεια εκει στη Καστορια ειναι που εχετε πολυ μαλακο και οξυνο νερο στη βρυση? καταλληλο για δισκους? :rolleyes:

Filotas 16-10-08 19:48

Παράθεση:

ΥΓ ?Αληθεια εκει στη Καστορια ειναι που εχετε πολυ μαλακο και οξυνο νερο στη βρυση? καταλληλο για δισκους? :rolleyes:
Μπά όχι εδώ έχουμε GH 15, KH 13 μάλλον στην Φλώρινα έχει τέτοιο νερό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02289 seconds with 10 queries